Woda.doc

(74 KB) Pobierz

Jan Kowalski xD

Nr indeksu:

Wychowanie fizyczne

 

 

 

 

 

 

 

 

TEMAT: WODA, ROLA W METABOLIŹMIE

I JEJ ZNACZENIE DLA ZDROWIA.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pruszków, 2011

 

SPIS TREŚCI

 

Wstęp ………………………………………………………………………… 3

 

1. Woda – wprowadzenie …………………………………………………… 4

2. Woda – wpływ na ustrój …………………………………………………. 7

3. Znaczenie picia wody ……………………………………………………. 10

 

Zakończenie ………………………………………………………………… 13

Bibliografia …………………………………………………………………. 14

Spis tabel …………………………………………………………………… 15

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WSTĘP

 

              Niniejsza praca poświęcona jest w całości rozważaniom na temat najważniejszej substancji dla człowieka – czyli wody.

 

              Chociaż woda nie jest w ścisłym znaczeniu produktem odżywczym, gdyż nie dostarcza energii, jest najniezbędniejszym składnikiem w odżywianiu. Bez jedzenia człowiek może żyć kilka tygodni, jeżeli pije dostatecznie dużo wody, ale bez wody może zginąć już w ciągu 3-6 dni. Woda rozprowadza substancje odżywcze do wszystkich tkanek i komórek ciała i zabiera z nich bezużyteczne lub szkodliwe produkty rozpadu. Rozrzedza ona krew, umożliwia działanie wszystkich gruczołów i innych narządów ciała i odgrywa podstawową rolę w regulacji ciepła w organizmie. Jednym słowem: bez wody nie ma życia.

 

              Przedstawiona praca składa się z trzech rozdziałów. Każdy z rozdziałów zawiera zarówno wiele "encyklopedycznych" informacji, jak i pożytecznych odnośników i przykładów z życia codziennego. Dzięki tak skomponowanej pracy każdy z czytających może w łatwy sposób wyobrazić sobie przedstawione problemy.

             

              Mam nadzieję, że zarówno treść, jak i struktura niniejszej pracy będzie pomocna dla czytelnika w zrozumieniu i dokładniejszym zagłębieniu się w niniejszy temat.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ROZDZIAŁ 1

 

WODA – WPROWADZENIE

 

              Truizmem będzie twierdzenie, że woda jest związkiem chemicznym, bez którego życie na Ziemi nie byłoby możliwe. Należy także podkreślić, że jest jedyną substancją występującą w trzech stanach skupienia (ciekłym, stałym i gazowym), a także głównym składnikiem wszystkich żyjących na Ziemi organizmów i ważnym elementem środowiska, w którym żyją.

 

              Pod względem chemicznym cząsteczka wody (H2O) składa się z jednego atomu tlenu i dwóch atomów wodoru, połączonych wiązaniem kowalencyjnym, jednakże właściwości chemiczne i fizyczne wody różnią się znacznie od właściwości innych związków o podobnej prostej budowie. Wynika to z dipolarnej cząsteczki, która doskonale nadaje się do tworzenia wiązań wodorowych, jako donor, a także akceptor protonów. W  układach biologicznych woda może występować jako bardzo słaby kwas, uwalniając proton i tworząc jon oksyniowy. Właściwości te powodują, że jest niezastąpionym związkiem w układach biochemicznych.

 

              Zawartość wody w organizmie wacha się od 45 do 75%, przy wartościach skrajnych od 10%(tkanka tłuszczowa) do 99%(pot). Różnice w zawartości wody w organizmie zależą od wieku, płci, a także rodzaju narządów i tkanek.

 

Tabela 1. Zawartość wody w niektórych tkankach człowieka i organizmach żywych (wg                   Kabata-Pendias)

Rodzaj organizmu/tkanki

Średnia zawartość wody (% wag.)

Organizm człowieka

Komórki mózgu człowieka

Kości człowieka

Kręgowce lądowe

Ryby

Rośliny lądowe

Wodorosty

65

85

20

60-65

80

50-85

95-99

 

              Woda w organizmie występuje w komórkach i przestrzeniach zewnątrzkomórkowych. Stanowi ona środowisko, w którym zachodzą wszystkie procesy życiowe, a ponadto może być substratem lub produktem końcowym wielu reakcji biochemicznych. Najwięcej wody powstaje w procesach katabolizmu tłuszczów, węglowodanów i białka.

 

              Zawartość wody w organizmie utrzymuje się na stałym poziomie, a jej dodatni bilans występuje w okresie wzrastania i ciąży. Bilans zerowy wody jest utrzymywany przez zachowanie równowagi pomiędzy ilością wody pobranej w postaci płynów a ilością wydaloną przez nerki, płuca, skórę i przewód pokarmowy. Ilość wody wydalanej przez nerki podlega regulacji hormonalnej, przy czym istotne znaczenie ma hormon antydiuretyczny – wazopresyna i układ renina-angiotensyna-aldosteron. Ważna jest także droga wydalania wody przez płuca (nawet do 2 dm3/dobę), skórę (600-1200 cm3/dobę), a także w niewielkim stopniu przez przewód pokarmowy.

 

Tabela 2. Bilans wody w organizmie dorosłego człowieka – wartości przeciętne (wg                     Brzozowskiej)

Źródło wody

Liczba

Drogi wydalania

Liczba

cm3

%

cm3

%

Pożywienie stałe

Napoje

Procesy metaboliczne

1000

1500

300

35,7

53,6

10,7

Nerki (mocz)

Płuca (aerozol)

Skóra (pot)

Przewód pokarmowy (kał)

1500

550

600

150

53,6

19,6

21,4

5,4

Razem

2800

100

Razem

2800

100

 

              Ograniczona podaż wody wywołuje w organizmie ciąg reakcji zmniejszających jej wydalenie. Odwodnienie rzędu 2-3% zmniejsza wydolność fizyczną, 5-8% wywołuje dodatkowo zaburzenia ze strony układu nerwowego, a w przypadku utraty wody ustrojowej w ilości około 20% masy ciała następuje śmierć. Nadmierna podaż wody przy zmniejszonym jej wydaleniu objawia się powstawaniem obrzęków, uszkodzeniem komórek, a w ciężkich przypadkach śpiączką.

 

              Znaczenie wody w zachowaniu homeostazy organizmu powoduje, że pod rygorem wystąpienia objawów niedoborów musi być ciągle dostarczana organizmowi. Przyjmuje się, że minimalna ilość wody, jaką musi otrzymać organizm człowieka, wynosi około 1000 cm3/dobę, natomiast maksymalna nie powinna przekraczać zdolności organizmu do jej wydalenia. Szacunkowo można przyjąć, że zapotrzebowanie na wodę wynosi 30 cm3/kg masy ciała lub 1 cm3/kcal pożywienia. Są to jednak wartości orientacyjne, uzależnione od wieku, płci, stanu fizjologicznego, aktywności fizycznej, warunków klimatycznych, a także współistniejących chorób[1].

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

             

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ROZDZIAŁ 2

 

WODA  - WPŁYW NA USTRÓJ

 

              „Bez wody nie ma życia” – ten tak bardzo powszechny, a równocześnie niezwykły płyn stanowi większą część wszystkich żywych organizmów. Ludzki organizm np. zawiera 2/3 wody (ok. 70%). „Przepływa” przez niego stale strumień wody, który pobierany w postaci napojów i pokarmów wydalany jest przez nerki, jelito grube i skórę. Wstrzymanie dopływu wody ozn...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin