orzeczenia (1).rtf

(84 KB) Pobierz

VII SA/Wa 13/10 - Wyrok

 

Data orzeczenia

2010-05-10

Data wpływu

2010-01-05

Sąd

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie

Sędziowie

Bogusław Cieśla /przewodniczący/

Mirosława Kowalska

Tadeusz Nowak /sprawozdawca/

Symbol z opisem

6019 Inne, o symbolu podstawowym 601

Hasła tematyczne

Budowlane prawo

Skarżony organ

Inspektor Nadzoru Budowlanego

Treść wyniku

Oddalono skargę

Powołane przepisy

Dz.U. 2000 nr 98 poz 1071;  art. 58; Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r.- Kodeks postępowania administracyjnego - tekst jednolity

Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bogusław Cieśla, Sędzia WSA Mirosława Kowalska, Sędzia WSA Tadeusz Nowak (spr.), Protokolant Anna Tomaszek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 maja 2010 r. sprawy ze skargi Stowarzyszenia [...] na postanowienie Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] listopada 2009 r. znak [...] w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do uzupełnienia braków formalnych odwołania skargę oddala.

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem z dnia [...].11.2009 r., znak: [...] Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego utrzymał w mocy własne postanowienie z dnia [...].10.2009 r., znak: [...], odmawiające przywrócenia terminu do uzupełnienia braków formalnych odwołania od decyzji [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...].05.2009 r., nr [...], znak: [...], odmawiającej wszczęcia postępowania administracyjnego w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w [...] z dnia [...].02.2009 r., Nr [...], nakazującej Z.G. doprowadzenia do stanu poprzedniego budynku szkoły podstawowej z przedszkolem.

 

Jak wynika z akt sprawy, Stowarzyszenie [...] otrzymało pismo Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...].07.2009 r., znak: [...], informujące o pozostawieniu odwołania bez rozpoznania w przypadku nieuzupełnienia braków formalnych pisma w terminie 7 dni od dnia doręczenia - w dniu 05.08.2009 r.

 

Pismem z dnia 03.09.2009r., Główny Urząd Nadzoru Budowlanego poinformował [...], iż odwołanie z dnia [...].05.2009 r. od decyzji [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...].05.2009 r., nr [...], znak: [...]9 zostało - z uwagi na nie usunięcie braku formalnego pisma (brak podpisu) w ustawowym terminie 7 dni -pozostawione bez rozpoznania.

 

Pismem z dnia 11.09.2009 r. Stowarzyszenie [...] wystąpiło z wnioskiem o przywrócenie terminu do uzupełnienia braków odwołania od decyzji [...] WINB z dnia [...].05.2009 r., nr [...] uzasadniając swój wniosek tym, iż osoba odbierająca pocztę poleconą była przekonana, że termin 7 dni nie jest powiązany z żadnymi poważnymi konsekwencjami, a tym samym nie było potrzeby przerywania urlopów osób upoważnionych do reprezentacji Stowarzyszenia.

 

Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego odmówił przywrócenia terminu do uzupełnienia braków formalnych odwołania stwierdzając, że Stowarzyszenie [...] nie uprawdopodobniło braku swej winy w uchybieniu ustawowego terminu do usunięcia braków formalnych odwołania a zatem nie spełniło przesłanki 58 § 1 Kpa .

 

VII SA/Wa 13/10

 

Postanowienie to zostało zaskarżone przez Stowarzyszenie [...], które zarzucając naruszenie art. 6, 7, 8, 9, 58 § 1 oraz 77 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego wniosło o uchylenie zaskarżonego postanowienia i poprzedzającego je postanowienia.

 

Zdaniem Stowarzyszenia Specyfika działalności jednostki oświatowej, jaką jest szkoła polega na tym, iż w okresie wakacyjnym, tj. w lipcu i sierpniu działalność taka praktycznie nie jest prowadzona. Nie ma więc osób uprawnionych do reprezentowania szkoły, jak i niemal wszystkich pracowników. Z uwagi więc na okres wakacyjny Stowarzyszenie, którego podstawowym celem jest właśnie prowadzenie szkoły, praktycznie nie funkcjonuje. Osoba dyżurująca w sekretariacie była przekonana, że termin siedmiu dni nie jest powiązany z poważnymi konsekwencjami w przypadku jego przekroczenia. W tej sytuacji uznała, że nie ma potrzeby przerywania urlopów osób upoważnionych do reprezentacji Stowarzyszenia. W związku z powyższym żadna z osób uprawnionych do reprezentowania Stowarzyszenia, w tym do uczynienia zadość wezwaniu organu i podpisania odwołania, nie była poinformowana o treści tego wezwania. Nie miała więc, mimo najlepszych chęci żadnej możliwości zachowania terminu.

 

W odpowiedzi na skargę Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego nie podzielił argumentacji wnioskodawcy i wniósł o oddalenie skargi.

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje:

 

Zgodnie z art. 1 § 1 ustawy z dnia 25 lipca 2002 r. - Prawo o ustroju sądów administracyjnych (Dz. U. z 2002 r. Nr 153, poz. 1269, z późn. zm.) sądy administracyjne sprawują wymiar sprawiedliwości przez kontrolę działalności administracji publicznej, przy czym w świetle § 2 powołanego wyżej artykułu, kontrola ta sprawowana jest pod względem zgodności z prawem, jeżeli ustawy nie stanowią inaczej. W związku z tym, aby wyeliminować z obrotu prawnego akt wydany przez organ administracyjny konieczne jest stwierdzenie, że doszło w nim do naruszenia przepisu prawa materialnego w stopniu mającym wpływ na wynik sprawy, bądź przepisu postępowania w stopniu mogącym mieć istotny wpływ na rozstrzygnięcie.

 

Badając zaskarżone postanowienie w tym zakresie Sąd uznał, że skargę należało oddalić.

 

W rozpoznawanej sprawie podstawą rozstrzygnięcia organu administracyjnego był art. 58 § 1 k.p.a., zgodnie z którym, w razie uchybienia terminu należy przywrócić

 

V...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin