Mistrz czy nie mistrz.doc

(43 KB) Pobierz
Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V

 

Temat: Mistrz czy nie mistrz?

 

Cele lekcji:

 

1.    Cele główny

a)    Uczeń potrafi rozpoznać i wskazać w tekście ironię jako sposób na wypowiadanie się, oparty na sprzeczności między ostatecznym sensem wypowiedzi, a jej znaczeniem dosłownym.

 

2.    Cele operacyjne:

 

UCZEŃ:

a)     potrafi wskazać to, co zawodnik robi podczas pokazu, przytaczając odpowiednie cytaty,

b)   potrafi czytać wiersz na płaszczyźnie metaforycznej i dosłownej, 

c)    umie wypowiedzieć się na temat związany z wierszem,

d)   rozumie kim jest mistrz, czym jest piękno.

 

Formy pracy:

a)      indywidualna,

b)      zbiorowa.

 

Metodyka pracy:

a)      pogadanka,

b)     dyskusja,

c)      burza mózgów,

d)     analiza dokumentacyjna,

e)      impresyjno –eksponująca – inscenizacja.

 

 

Pomoce dydaktyczne: wiersz.

 

Bibliografia:

 

a)      Bibliografia metodyczna: 1. Zenon Uryga, „ Godziny  polskiego: z zagadnień kształcenia literackiego”, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa, Kraków. 2.Z.A. Kłakówna, K. Wiatr, "Nowe To Lubię! Książka dla nauczycieli i rodziców. Klasa 5." Wydawnictwo Edukacyjne, Kraków 2008. 3. S. Burkot, „Literatura polska 1939-2009”. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2010.

b)     Bibliografia merytoryczna: Z.A. Kłakówna, M. Jędrychowska, K. Wiatr, "Nowe To Lubię! Kształcenie kulturowo-literackie. Klasa 5. Wydawnictwo Edukacyjne, Kraków.

 

 

 

II.     WPROWADZENIE:

 

a)         Uczniowie podają słowa, które kojarzą im się ze słowem mistrz, mają być to określenia gloryfikujące ową postać. Są one zapisywane na tablicy w postaci mapki.

 

b)        Nauczyciel prosi pięcioro uczniów, o to by za pomocą krótkiej inscenizacji, każdy kolejno starał się przedstawić pięciu mistrzów danej dyscypliny sportowej: siatkarz, hokeista, bokser, kolarz, kulturysta. Reszta klasy ma na zadanie odgadnąć jaki sportowiec jest przedstawiany. Ma to na celu wprowadzenie uczniów w tematykę sportową oraz pokazanie sportowców w ruchu.

 

III.     FAZA REALIZACYJNA:

 

a)         Dwukrotne odczytanie wiersza, po to by zapoznać uczniów  z jego treścią.

b)        Wyszukanie w tekście cytatów, świadczących o tym jak bohater wygląda oraz co robi podczas pokazu np. wchodzi, kłania się.

c)         Odnalezienie w tekście informacji o tym jakie są cechy zawodnika: jak się zachowuje, jaki jest. Celem tego jest wskazanie przez uczniów cech kulturysty oraz zachowań (np. napinanie mięśni, pozowanie przed publicznością, prezentowanie swojego ciała).  

 

IV.      ZAPISANIE TEMATU.

 

V.         PODSUMOWANIE:

Nauczyciel zadaje uczniom pytania: Czym się różni mistrz, którego opisywaliście na początku lekcji od tego, przedstawionego w wierszu Szymborskiej? Jak oceniacie mistrza, który jest pokazany na ilustracji w podręczniku? Jakie są różnice pomiędzy tymi dwoma mistrzami? Pytania te mają za zadanie ukierunkować ucznia i jego myślenie na odnalezienie ironii w wierszu. Nauczyciel może zapytać: Czy wiecie jak się nazywa takie mówienie o kimś jakie zaprezentowała Szymborska?

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin