statut-agencja.doc

(163 KB) Pobierz
Statut

To jest wzór nr 1-Statut nadesłany przez Agencję Rozwoju Spółdzielczości

Statut

 

Rozdział I

Postanowienia ogólne

 

§ 1

1.          Nazwa Spółdzielni brzmi: ……………. Spółdzielnia Socjalna”, zwana dalej Spółdzielnią.

2.          Siedzibą Spółdzielni jest ………………………

3.          Spółdzielnia działa na podstawie przepisów ustawy z dnia 27 kwietnia 2006 r. o spółdzielniach socjalnych (Dz. U. z 2006 r. nr 94 poz. 651), ustawy z dnia 16 września 1982 r. – Prawo spółdzielcze (tekst jedn. Dz. U. z 2003 r. nr 188, poz. 1848), innych ustaw oraz niniejszego statutu.

 

§ 2

1.      Spółdzielnia posiada osobowość prawną i działa przez swoje organy w sposób przewidziany przepisami prawa oraz postanowieniami statutu.

2.      Czas trwania spółdzielni nie jest ograniczony.

 

 

Rozdział II

Cel i przedmiot działalności spółdzielni

 

 

§ 3

1.      Celem Spółdzielni jest działanie na rzecz społecznej i zawodowej reintegracji jej członków, przez co należy rozumieć działania mające na celu odbudowanie i podtrzymanie umiejętności uczestniczenia w życiu społeczności lokalnej i pełnienia ról społecznych w miejscu pracy, zamieszkania lub pobytu oraz działania mające na celu odbudowanie i podtrzymanie zdolności do samodzielnego świadczenia pracy na rynku pracy.

2.      Spółdzielnia prowadzi w miarę posiadanych środków działalność społeczną i oświatowo – kulturalną na rzecz swoich członków i ich środowiska lokalnego, a także działalność społecznie użyteczną w sferze zadań publicznych określonych w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 873, z późn. zm.).

 

 

§ 4

1.      Spółdzielnia realizuje swoje cele wymienione w § 3 między innymi poprzez prowadzenie wspólnego przedsiębiorstwa w oparciu o osobistą pracę członków.

2.      Przedmiotem działalności gospodarczej prowadzonej przez Spółdzielnię jest:

………………………. PKD ………….

………………………. PKD ………….

………………………. PKD ………….

 

 

§ 5

1.      Dla wykonywania swoich zadań Spółdzielnia zawiera umowy i dokonuje innych czynności prawnych.

2.      Spółdzielnia może przystępować do związków i stowarzyszeń, a w szczególności do spółdzielczych związków rewizyjnych i gospodarczych.

 

Rozdział III

Zasady i tryb przyjmowania członków

 

§ 6

Członkiem Spółdzielni może być tylko osoba fizyczna, która spełnia poniższe warunki:

a)      ma pełną zdolność do czynności prawnych,

b)     należy do grupy osób wskazanych w art. 4 ustawy o spółdzielniach socjalnych,

c)      jest zdolna do wykonywania pracy w Spółdzielni, a Spółdzielnia może ją zatrudnić stosownie do jej kwalifikacji zawodowych i osobistych.

 

§ 7

Członkiem Spółdzielni może być również osoba nie spełniająca warunku określonego w § 6 pkt b, jeżeli jej praca na rzecz Spółdzielni wymaga szczególnych kwalifikacji, których nie posiadają pozostali członkowie Spółdzielni

 

 

§ 8

Warunkiem przyjęcia na członka jest:

a)      złożenie deklaracji członkowskiej przez przystępującego do Spółdzielni,

b)     wpłacenie wpisowego.

 

§ 9

 

1.      Deklaracja powinna być złożona w formie pisemnej pod rygorem nieważności.

2.      Deklaracja powinna zawierać imię i nazwisko przystępującego do Spółdzielni, datę i miejsce jego urodzenia, zawód, miejsce zamieszkania, ilość zadeklarowanych udziałów, datę i miejsce podpisania deklaracji oraz podpis składającego deklarację.

3.      Deklarację składa się Zarządowi Spółdzielni. Na deklaracji zamieszcza się datę jej wpływu.

4.      W formie pisemnej deklaruje się także dalsze udziały oraz wszelkie zmiany danych zawartych w deklaracji.

5.      Członek w deklaracji lub w odrębnym pisemnym oświadczeniu złożonym Spółdzielni może wskazać osobę, której Spółdzielnia obowiązana będzie po jego śmierci wypłacić udziały.

 

 

§ 10

Założyciele Spółdzielni, którzy podpisali statut, stają się członkami Spółdzielni z chwilą jej zarejestrowania. Przystępujący do Spółdzielni po tej dacie stają się jej członkami z chwilą przyjęcia ich przez Spółdzielnię.

 

§ 11

1.      Przyjęcia w poczet członków dokonuje Rada Nadzorcza Spółdzielni.

2.      W sytuacji, gdy z powodu zbyt małej liczby członków w Spółdzielni nie powołuje się Rady Nadzorczej, przyjęcia na członka Spółdzielni dokonuje Walne Zgromadzenie.

 

 

 

 

§ 12

Przyjęcie w poczet członków powinno być stwierdzone na deklaracji podpisem dwóch członków Zarządu lub osób do tego przez Zarząd upoważnionych, z podaniem daty uchwały o przyjęciu. Obowiązuje to również przy zmianie danych dotyczących zadeklarowanych udziałów.

 

§ 13

1.      Właściwy organ podejmuje uchwałę w sprawie przyjęcia na członka w ciągu ........... od dnia złożenia deklaracji

2.      O uchwale o przyjęciu w poczet członków oraz o uchwale odmawiającej przyjęcia zainteresowany powinien zostać powiadomiony pisemnie przez Zarząd w ciągu dwóch tygodni od dnia powzięcia tej uchwały. Zawiadomienie o odmowie przyjęcia powinno zawierać uzasadnienie, a w przypadku, gdy uchwałę w sprawie przyjęcia podejmowała Rada Nadzorcza Spółdzielni - także pouczenie o prawie odwołania się do Walnego Zgromadzenia, terminie i trybie jego wniesienia i o skutkach niezachowania tego terminu.

 

§ 14

Właściwy organ nie może odmówić przyjęcia na członka pracownikowi Spółdzielni spełniającemu wymagania statutowe, a w szczególności warunki określone w § 6, jeżeli jest on zatrudniony w Spółdzielni przez co najmniej 12 miesięcy na podstawie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony, a Spółdzielnia ma możność dalszego zatrudniania go, z zastrzeżeniem § 15.

 

§ 15

1.      Właściwy organ odmawia przyjęcia na członka osobie spełniającej wymagania statutowe, jeżeli w wyniku przyjęcia tej osoby na członka liczba członków Spółdzielni przekroczyłaby pięćdziesiąt.

2.      Właściwy organ odmawia przyjęcia na członka osobie, o której mowa w § 7, jeżeli w wyniku przyjęcia tej osoby na członka liczba członków Spółdzielni przyjętych na tej podstawie przekroczyłaby 20 % ogólnej liczby członków Spółdzielni.

 

§ 16

1.       Od uchwały odmawiającej przyjęcia na członka Spółdzielni podjętej przez Radę Nadzorczą, ubiegającemu się służy odwołanie do Walnego Zgromadzenia w terminie ................. od dnia doręczenia zawiadomienia, o którym mowa w § 13 ust. 2.

2.       Odwołanie powinno być złożone do Rady Nadzorczej i rozpatrzone na najbliższym Walnym Zgromadzeniu.

3.       O decyzji Walnego Zgromadzenia Zarząd zawiadamia zainteresowanego na piśmie wraz z uzasadnieniem w terminie 14 dni od dnia podjęcia uchwały przez Walne Zgromadzenie.

 

 

§ 17

Zarząd Spółdzielni prowadzi rejestr członków zawierający: ich imiona i nazwiska oraz miejsce zamieszkania, wysokość zadeklarowanych i wniesionych udziałów, datę przyjęcia w poczet członków, datę wypowiedzenia członkostwa, datę ustania członkostwa.

 

 

Rozdział IV

Prawa i obowiązki członków

 

§ 18

Członek Spółdzielni ma prawo do:

1)     zatrudnienia w Spółdzielni stosownie do swoich kwalifikacji zawodowych i osobistych oraz aktualnych potrzeb i możliwości gospodarczych Spółdzielni, a także pobierania za swoją pracę bieżącego wynagrodzenia,

2)     uczestniczenia w Walnym Zgromadzeniu,

3)     wybierania i bycia wybieranym do organów Spółdzielni,

4)     otrzymania odpisu statutu i regulaminów, zaznajamiania się z uchwałami organów Spółdzielni, protokołami obrad organów Spółdzielni, protokołami lustracji, rocznymi sprawozdaniami finansowymi, umowami zawieranymi przez spółdzielnię z osobami trzecimi,

5)     żądania rozpatrzenia przez właściwe organy spółdzielni wniosków dotyczących jej działalności,

6)     korzystania ze świadczeń Spółdzielni w zakresie jej statutowej działalności,

7)     korzystania wraz z członkami rodziny z urządzeń Spółdzielni oraz uczestniczenia w organizowanych przez Spółdzielnię imprezach socjalnych, oświatowo – kulturalnych, sportowych i turystycznych,

8)     przedstawiania opinii, wniosków i postulatów w sprawie działalności Spółdzielni i jej organów,

9)     korzystania z pomocy Spółdzielni w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych i poziomu wykształcenia,

10) uzyskiwania od organów Spółdzielni informacji o jej stanie finansowym, działalności i zamierzeniach na przyszłość, na żądanie członka ww. informacja winna być udzielona na piśmie,

11) ……………………………………….

 

§ 19

Członek Spółdzielni ma obowiązek:

1)     przestrzegania przepisów prawa, postanowień statutu, opartych na nim regulaminów obowiązujących w Spółdzielni i uchwał organów Spółdzielni,

2)     uczestniczenia w realizacji celów i zadań statutowych Spółdzielni,

3)     brania udziału w Walnych Zgromadzeniach oraz uczestniczenia w pracach organów, do których został wybrany,

4)     dbałości o dobro i rozwój Spółdzielni, w szczególności o dobre imię i mienie Spółdzielni,

5)     podjęcia i wykonywania pracy w Spółdzielni zgodnie z przepisami prawa i postanowieniami statutu,

6)     wpłacenia wpisowego oraz zadeklarowanych udziałów w sposób i terminach określonych w statucie,

7)     uczestniczenia w pokrywaniu strat Spółdzielni do wysokości zadeklarowanych udziałów,

8)     przestrzegania zasad współżycia społecznego oraz życzliwości, uczynności i koleżeństwa w stosunku do innych członków Spółdzielni,

9)     ochrona i zabezpieczenie majątku Spółdzielni oraz użytkowania go zgodnie z przeznaczeniem,

10) dążenie do uzyskiwania w pracy jak najlepszych wyników i przejawiania w tym celu odpowiedniej inicjatywy,

11) ………………………………..

 

§ 20

Członek Spółdzielni nie może podejmować bez zgody Zarządu zatrudnienia w innych przedsiębiorstwach prowadzących działalność konkurencyjną w stosunku do Spółdzielni.

 

§ 21

Członkostwo w Spółdzielni ustaje wskutek:

1)     wypowiedzenia członkostwa,

2)     wykluczenia członka,

3)     wykreślenia członka z rejestru członków,

4)     śmierci członka.

 

 

§ 22

1.       Członek Spółdzielni może wystąpić z niej za wypowiedzeniem. Wypowiedzenie powinno być dokonane w formie pisemnej pod rygorem nieważności.

2.       Wypowiedzenie składa się Zarządowi Spółdzielni.

3.       W okresie wypowiedzenia członkostwa członek powinien wykonywać swoje obowiązki zgodnie ze statutem i obowiązującymi w Spółdzielni zasadami.

4.       Rozwiązanie członkostwa następuje z upływem okresu wypowiedzenia. Okres wypowiedzenia wynosi ............... i kończy się ............ {np. ostatniego dnia miesiąca}.

5.       Za datę wystąpienia uważa się następny dzień po upływie okresu wypowiedzenia.

 

§ 23

Wykluczenie członka ze Spółdzielni może nastąpić w wypadku, gdy z jego winy umyślnej lub rażącego niedba...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin