BLOK V 26.docx

(13 KB) Pobierz

BLOK V 26.11.2009

 

Pozyskiwanie i zarządzanie funduszami UE w zakresie turystyki i rekreacji.

Partnerstwo publiczno-prywatne w zakresie turystyki i rekreacji.

 

Unia europejska, edp.org.pl.

Roznice pkb nawet x3 biedni-bogaci.

 

 

266 struktur regionalnych.

NUTS 5 poziomów. Najw. Nuts2 (wojewodztwa)

 

Kasa jest odpowiedzia na wszystko, czyli wyrównywanie szans.

 

3 nowe cele, powiyane y prorztetami strategii liybo}skiej.

 

Cel1. Konwergencja- wspieranie wzrostu  i tworzenie nowych miejsc pracy w państwach i regionach najbiedniejszych oraz regionach tzw. Efektu statystynego

Konwergencja (dosłownie: zbieżność) - to drugi etap tworzenia Unii Gospodarczej i Walutowej, który rozpoczął się 1 stycznia 1994 roku i ciągle trwa. Ważnym zaleceniem etapu II była koordynacja polityki gospodarczej krajów. Cechą charakterystyczną tej koordynacji było wyznaczenie celów w ujęciu ilościowym. Są to kryteria konwergencji. Przejście do etapu III jest uzależnione od osiągnięcia przez kraje wyznaczonych wskaźników, co oznacza wprowadzenie państw Wspólnoty na wspólną ścieżkę rozwoju.

Kryteria konwergencji nominalnej:

1. Kryterium inflacji: 12-miesięczna rocznych stóp inflacji nie może przekraczać 1,5 punktu procentowego średniej w trzech krajach członkowskich o najniższej inflacji.

2. Kryterium stopy procentowej na rok przed oceną wypełniania kryterium średnia długoterminowa stopa procentowa nie może być wyższa o więcej niż 2 punkty procentowe od analogicznej średniej trzech krajów członkowskich o najniższej inflacji.

3. Kryterium kursu walutowego waluta ma uczestniczyć przez 2 lata w mechanizmie wymiany walut ERM II. W tym czasie nie może podlegać dewaluacji wobec euro nie może odbiegać od centralnego parytetu o więcej niż ± 15%.

4. Kryterium deficytu budżetowego w roku poprzedzającym ocenę nie przekracza poziomu 3% PKB.

5. Kryterium długu publicznego w roku poprzedzającym ocenę nie przekracza poziomu 60% PKB.

Spełnienie wszystkich kryteriów zbieżności nominalnej jest warunkiem koniecznym do wejścia do strefy euro. Nie należy zapominać o procesie konwersji realnej, która zadecyduje o zakresie osiąganych korzyści i potencjalnych kosztów wynikających ze zamiany waluty polskiej na euro. Konwergencja realna jest związana z odpowiednią synchronizacją cykli koniunkturalnych kraju kandydującego do strefy euro oraz państw wchodzących w jej skład.

 

Jest zorientowany na obszary o niskim poziomie rozwoju społeczno-ekonomicznego.

Priorytetem pozostał wzrost gospodarczy i tworzenie miejsc pracy, nie uległo także zmianie kryterium wyboru obszarów będących beneficjentami tych działań tj. PKB na mieszkańca nie przekraczające 75% średnie UE w regionach poziomu NUTS2.

78% budżetu UE na lata 2007-2013.

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin