POLITYKA OCHRONY ŚRODOWISKAPOJĘCIE, CEL POLITYKI OCHRONY ŚRODOWISKAOchrona środowiska – interwencja władz państwowych skierowana jest na osiągnięcie celów w zakresie ochrony i utrzymania równowagi środowiska, których realizacja nie może być zapewniona przez działanie mechanizmów rynkowychCel: -doprowadzenie do pewnego przebiegu działalności gospodarczej by dało się pogodzić z celami o charakterze społecznym ochrony środowiska ustalonymi przez władze państwowePOJĘCIE EKOROZWOJU I POLITYKI EKOROZWOJUEkorozwój –dostosowywanie celów i zamierzeń rozwojowych jakie nam stwarza środowiskoPolityka ekorozwoju –oznacza że przy formułowaniu zadań społeczno-gospodarczych kryteria ekologiczne mają tę samą rangę co kryteria……. DRUGA POLITYKA EKOLOGICZNA (CELE ZAŁOŻENIA)cel nadrzędny- zapewnienie bezpieczeństwa ekologicznego społeczeństwa państwacel główny- skuteczna regulacja i regumentacja korzystania ze środowiska, aby rodzaj i skala tego przedsięwzięcia nie stwarzały zagrożenia dla jakości i trwałości przyrodniczych zasobówZASADY POLITYKI EKOLOGICZNEJ-praworządność-likwidacja zanieczyszczeń u źródła-uspołecznienie-wykorzystanie mechanizmu rynkowego-zasada że zanieczyszczający płaci-regionalizacjaCHARAKTER POLITYKI EKOLOGICZNEJ – BIERNA I AKTYWNA (RELATYWNA I PREWENCYJNA)Bierna-inicjowanie ogólnych przedsięwzięć w formie deklaracji, a niedocenianie środków i instrumentów ich realizacjiAktywna- wskazuje cele i zadania, priorytety i narzędzia ich realizacji-reaktywna – przedsięwzięcia których celem jest eliminacja bądź minimalizacja emisji zanieczyszczeń i odpadów generowanych w procesach produkcji i konsumpcji-prewencyjna (zapobiegawcza)-polega na takim symulowaniu gospodarki która umożliwia przechodzenie od technologii „brudnych” do „czystych” lub niskoemisyjnychNARZĘDZIA I KIERUNKI DZIALAŃKierunki działań: 1. racjonalizacja gosp. Ekologicznej (efektywne użytkowanie energii przez Polit. Podatkową)2. restrukturyzacja przemysłu(wykorzystanie odpadów, technologie mało odpadowe)3. zmniejszenie uciążliwości transportu(popieranie systemów transportowych)4. racjonalizacja wykorzystania i zagospodarowania zasobów wodnych (odpowiednia cena wody)5. racjonalizacja wydobycia i użytkowania kopalin6. użytkowanie, ochronę i kształtowania żywych zasobów przyrody (tworzenia parków narodowych)Narzędzia polityki ekologicznej1. narzędzia prawne i administracyjne( ust. O ochronie przyrody, o lasach, Pr. wodne)2. narzędzia ekologiczne (subwencje w formie dotacji, ulg podatkowych, kredytów preferencyjnych, kary za nieprzestrzeganie warunków korzystania ze środowiska)3. system kontroli i monitoringu(państwowy monitoring środowiska)4. edukacje ekologiczną i badania naukowe
PROMIENIOWANIE JONIZUJĄCE
Promieniowanie to wysyłanie i przenoszenie energii na odległość. Energia może byc wysyłana pod postacią ciepła, światła, fal elektromagnetycznych oraz w postaci cząstek.
W naszym otoczeniu znajduje się wiele różnych źródeł promieniowania. Są źródła naturalne, jak Słońce i sztuczne, jak lampa, grzejnik, nadajnik telewizyjny czy radiowy. Promieniowanie jest wszędzie. Jesteśmy zanurzeni w morzu promieniowania.
Szczególnym rodzajem promieniowania jest promieniowanie jonizujące, nazywane tak, ponieważ wywołuje w obojętnych elektrycznie atomach i cząsteczkach materii zmiany w ładunkach elektrycznych czyli jonizację.
Promieniowanie jonizujące nie działa na nasze zmysły, podobnie jak nie odczuwamy promieniowania elektromagnetycznego
Promieniowanie jonizujace pochodzi z przestrzeni kosmicznej, ze skał, gleby, powietrza, a także może byc wytworzone sztucznie.Ta część promieniowania, która pochodzi ze źródeł naturalnych była obecna wówczas, gdy powstawało życie i jest obecna teraz.
Przykładem promieniowania jonizującego jest:
· promieniowanie kosmiczne
· promieniowanie rentgenowskie
Jak wspomniano jesteśmy wystawieni na działanie promieniowania jonizującego ze źródeł naturalnych i sztucznych, a więc:
· działa na nas promieniowanie naturalnych pierwiastków radioaktywnych obecnych zawsze w glebie, skałach, powietrzu i wodzie, a także promieniowanie kosmiczne przenikające do atmosfery z przestrzeni kosmicznej
· ulegamy napromienieniu wewnętrznemu z pierwiastków radioaktywnych, które dostaja się do naszego organizmu wraz z pokarmem, wodą i powietrzem.Sladowe ilości pierwiastków promieniotwórczych, jak potas-40, węgiel-14, rad-226 znajdują sie także w naszej krwi i naszych kościach.
· działa na nas również promieniowanie ze źródeł sztucznych, zrobionych i stosowanych przez człowieka, min. radioizotopów, aparatów rentgenowskich, opadu po próbnych wybuchach jądrowych.
Promieniowanie jonizujące jest jednym z wielu czynników, które mają wpływ na przebieg procesów w komórkach w żywych organizmach. Jest to wynikiem procesu jonizacji, który prowadzi do zmian biologicznych oraz chemicznych.
Przykładem może byc proces tworzenia się wolnych rodników wyniku jonizacji. W większości są to rodniki które powstają w wyniku rozpadu cząsteczek wody (woda jest głównym składnikiem organizmów żywych).
H2O --> H. + OH.
Powstałe rodniki w wyniku dalszego oddziaływania z pozostałymi składnikami komórek prowadzą do zmian o których wspomniano wyżej.
Na szczęście organizmy wykazują, w pewnych granicach zdolność do naprawiania niepożądanych zmian. Bez owego mechanizmu naprawiania i odnawiania życie nie byłoby możliwe.Biologiczne skutki popromienne są różne w zależności od rodzaju i energii promieniowania.
Miarą ryzyka wystąpienia szkody biologicznej jest dawka promieniowania, którą otrzymują tkanki. Dawkę tę mierzymy w siwertach (Sv), a częściej w milisiwertach (mSv) lub mikrosiwertach .
Orientacyjne dawki roczne (w mSv) jakie otrzymuje człowiek z różnych źródeł promieniowania jonizującego wynoszą.
· od naturalnych izotopów promieniotwórczych w naszym otoczeniu - 1,9 mSv
· badania radiologiczne - 0,8 mSv
· odbiorniki telewizyjne i inne przedmioty powszechnego użytku - 0,1 mSv
· promieniowanie kosmiczne - 0,4 mSv
· opad promieniotwórczy w wyniku próbnych wybuchów jądrowych - 0,02 mSv
· źródła sztuczne - 0,9 mSv
Jakie dawki są szkodliwe Skutki dużych dawek promieniowania rzędu kilku Sv ( a więc kilku tysięcy mSv) są dobrze udokumentowane. Bardzo duża dawka otrzymana na całe ciało w ciągu krótkiego czasu powoduje śmierć napromieniowanej osoby w czasie kilku dni.Jeśli jednak otrzymamy niewielką dawkę promieniowania - rzędu kilkunastu mSv - to trudno określić skutek takiego napromienienia. Przypuszcza się, że organizm może tolerować niskie dawki promieniowania wynikające z tego uszkodzenia niewielkiej liczby komórek.Efekt popromienny zależy także od czasu w jakim napromienienie wystąpiło oraz od wielkości obszaru i miejsca napromienienia ludzkiego ciała.Zarówno duże jak i małe dawki promieniowania mogą wywołać skutki, z których najpoważniejszym jest choroba nowotrworowa. Trudno dokładnie ocenić ryzyko zachorowania na raka przy niskich dawkach, ponieważ oprócz promieniowania człowiek styka się z tysiącem substancji, które również mogą wywołać ten sam efekt - chorobę nowotworową. Są wsród nich takie jak np: sadza kominowa, dym tytoniowy, promienie ultrafioletowe, azbest, niektóre barwniki, wirusy, a nawet ciepło.
Bilansując możemy określić, że statystyczny Polak otrzymuje rocznie ze wszystkich źródeł promieniowania dawkę ok. 3.5 mSv, w tym 80% - to dawka ze źródeł naturalnych, a pozostałe 20% - ze źródeł sztucznych.
Normy wynikające z zaleceń międzynarodowych organizacji i instytucji a także polskich przepisów określają, że dodatkowa dawka dla przecietnego człowieka (pomijając dawki jakie otrzymujemy ze źródeł naturalnych i medycznych) nie powinna przekraczać 1 mSv w ciągu roku.
Osoby pracujące zawodowo w arunkach narażenia na promieniowanie: lekarze, dozymetryści, pracownicy laboratoriów izotopowych, itp. są specjalnie szkoleni i instruowani w jaki sposób uniknąć zbędnego napromienienia. Dla tej grupy odób dawkę graniczną określono na 50mSv.
Główna zasada ochrony przed promieniowaniem
· jeśli musimy poddac się działaniu promieniowania, to dawki powinny być tak małe, jak jest to w rozsądny sposób osiągalne
· nie dotykamy preparatów promieniotwórczych - oznaczonych czerwoną "konczynką" na żółtym tle,
· trzymać się jak najdalej od źródeł promieniowania i przebywać w ich pobliżu jak najkrócej
· jeżeli jest to możliwe stosować za każdym razem osłony.
szczygii91