Chrom a apetyt na słodycze.docx

(14 KB) Pobierz

Chrom a apetyt na słodycze

Chrom jest mikroelementem, który ogranicza apatyt na słodycze. Chrom jest jednym ze składników suplementów na odchudzanie. Istnieją także tabletki z chromem. Chrom hamuje apetyt na słodycze.
Chrom pomaga schudnąć, ale tylko wtedy, kiedy stosuje się go w odpowiednich dawkach.

Chrom – odchudzanie

Chrom to pierwiastek, który pośrednio zapobiega otyłości. Jego działanie polega na ograniczeniu wchłaniania tłuszczów. Większość firm produkujących środki na odchudzanie, w których skład wchodzi chrom, nazywają ten pierwiastek preparatem odchudzającym. Jest to nadużycie. Chrom nie odchudza, ale wspomaga zarządzanie gospodarką lipidową oraz węglowodanową. Właśnie z tego powodu osoby cierpiące na nadmierny apetyt na słodycze odczuwają zmniejszenie łaknienia na te produkty. Należy wziąć pod uwagę to, że nie każdy stosujący chrom na odchudzanie, zapanuje nad pochłanianiem słodyczy. Skuteczność tego minerału jest sprawą indywidualną.

Chrom w diecie

Nie prowadzi się badań analitycznych na stwierdzenie niedoboru tego minerału. Chrom nie magazynuje się w organizmie człowieka. Mogą na niego wskazywać: zwiększony apetyt na słodycze, trudności z koncentracją, niezrozumiałe zmęczenie, biegunki lub częste oddawanie moczu, nadwaga, nadmierne pragnienie, zmniejszona odporność na infekcje. Niedobór chromu niesie ze sobą ryzyko cukrzycy i miażdżycy tętnic. Chrom znajduje się w:

o                     jabłkach,

o                     drożdżach spożywczych,

o                     gotowanej wołowinie,

o                     serze żółtym,

o                     soku pomarańczowym,

o                     płatkach ryżowych,

o                     pełnoziarnistym pieczywie.

Zdrowa dieta zawiera wyżej wymienione produkty. Jeśli każdego dnia spożywamy zdrowe jedzenie, nie powinniśmy się martwić o odpowiednią ilość chromu w naszym organizmie.

Chrom w tabletkach

Chrom, jako suplement diety, powinien być przyjmowany tylko w rozsądnych dawkach. Dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek to około 200 mcg. Tę dawkę chromu posiadają suplementy diety dostępne na naszym polskim rynku. Producenci podają, że 200 mcg to 83,33% dziennego zapotrzebowania na ten pierwiastek... Stosując tego typu tabletki odchudzające, należy być bardzo ostrożnym, niestety nadmiar chromu jest niebezpieczny dla naszego organizmu, ponieważ może spowodować zmiany na skórze i błonach śluzowych. Nadmiar objawia się utratą wagi ciała, owrzodzeniem żołądka, uszkodzeniem wątroby. 

Najbezpieczniej jest przyjmować chrom pod kontrolą lekarską. 


Bibliografia

Ball S., Toksykologia żywności bez tajemnic, Medyk, Warszawa 1998, ISBN 83-87340-55-3
Świderski F. Żywność wygodna i żywność funkcjonalna, Wydawnictwo Naukowo-Techniczne, Warszawa 2003, ISBN 83-204-3228-6
Sikorski Z.E. Chemia żywności - odżywcze i zdrowotne właściwości składników żywności, Wydawnictwo Naukowo-Techniczne, Warszawa 2009, ISBN 978-83-204-3630-3
Biernat J. Żywienie, żywność a zdrowie, Astrum, Wrocław 2001, ISBN 83-7249-075-9

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin