Scenariusz zajęć
Data: 14.12.2005
Temat kompleksowy: „Urządzenia elektryczne”
Temat dnia: „Wiem co słyszę na początku słowa ekran”
Grupa: 5 - latki
Cele operacyjne:
· dziecko układa wyrazy według określonej liczby sylab;
· dziecko potrafi określić pierwszą głoskę w nazwach obrazków;
· dziecko potrafi używać właściwych przyimków
Metody:
· czynna – zadań stawianych dziecku , samodzielnych doświadczeń
Formy:
· zbiorowa
Środki dydaktyczne:
· obrazki z nazwami urządzeń elektrycznych
· kartoniki z napisami urządzeń podzielonymi na sylaby (pralka, lodówka, telewizor)
· Pięciolatek. Bawię się i uczę. cz. 2 s. 26
Przebieg zajęć
1. Powitanie.
Przekazanie iskierki przyjaźni poprzez uścisk dłoni.
2. Synteza sylabowa.
N. zaprasza dzieci pod tablicę; podaje nazwy urządzeń elektrycznych, ale podzielonych na sylaby (lo-dów-ka, mi-kser, pral-ka itd.)
Dz. dokonują syntezy i podają poprawną nazwę, gdzie w tym czasie N. wiesza na tablicy ilustracje tych urządzeń.
3. Układanie obrazków według wzrastającej liczby sylab.
N. prosi jedno z dzieci o podejście do tablicy i zdjęcie wszystkich obrazków oprócz obrazka telewizora, pralki i telefonu.
N. prosi dzieci o podzielenie na sylaby wyrazu telewizor, a następnie wiesza na tablicy podpis do obrazka TE-LE-WI-ZOR. Kolejno, wyraz PRAL-KA oraz TE-LE-FON. N. liczy wraz z dziećmi liczbę sylab w wyrazach i zadaje pytania:
· Który wyraz ma największą liczbę sylab? (telewizor)
· Który wyraz ma najmniejszą liczbę sylab? (pralka)
Teraz N. prosi jedno z dzieci o uporządkowanie obrazków wraz z napisami od największej do najmniejszej liczby sylab.
N. wraz z pomocą dzieci sprawdza poprawność wykonania jej prośby.
4. Zabawa bieżna „Kto szybciej dookoła”
Dzieci siedzą w kole. Jedno dziecko biegnie dookoła koła. Po drodze dotyka innego dziecka, które zaczyna je gonić. Uciekający musi szybko zająć miejsce goniącego je dziecka, które będzie wtedy uciekającym i biegnącym, wówczas musi dotknąć innego dziecka z koła. Zabawa toczy się dalej.
5, Podawanie nazw przedmiotów, które nauczyciel wypowiada bez pierwszej głoski.
N. wymienia nazwy różnych urządzeń elektrycznych bez podania pierwszej głoski:
· elazko (ż)
· ralka (p)
· odówka (l)
· elewizor (t)
· uszarka (s)
· omputer (k)
· elefon (t)
6. Określanie pierwszych głosek w nazwach obrazków.
N. pokazuje dzieciom obrazek i zadaje pytanie: „ Co słyszycie na początku jego nazwy?”
Obrazki:
· ekran
· telewizor
· mikser
· żelazko
· sokowirówka
· lodówka
7. Kolorowanie rysunku według wzoru.
Pięciolatek. Bawię się i uczę. cz. 2 s. 26
wiktorynka3