Scenariusz zajęć 2(1).doc

(31 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć

 

Data: 14.12.2005

Temat kompleksowy: „Urządzenia elektryczne”

Temat dnia: „Wiem co słyszę na początku słowa ekran”

Grupa: 5 - latki

 

Cele operacyjne:

·                    dziecko układa wyrazy według określonej liczby sylab;

·                    dziecko potrafi określić pierwszą głoskę w nazwach obrazków;

·                    dziecko potrafi używać właściwych przyimków

 

Metody:

·                    czynna – zadań stawianych dziecku , samodzielnych doświadczeń

 

Formy:

·                    zbiorowa

 

Środki dydaktyczne:

·                    obrazki z nazwami urządzeń elektrycznych

·                    kartoniki z napisami urządzeń podzielonymi na sylaby (pralka, lodówka, telewizor)

·                    Pięciolatek. Bawię się i uczę. cz. 2 s. 26

 

 

Przebieg zajęć

 

1. Powitanie.

 

Przekazanie iskierki przyjaźni poprzez uścisk dłoni.

 

2. Synteza sylabowa.

 

N. zaprasza dzieci pod tablicę; podaje nazwy urządzeń elektrycznych, ale podzielonych na sylaby (lo-dów-ka, mi-kser, pral-ka itd.)

Dz. dokonują syntezy i podają poprawną nazwę, gdzie w tym czasie N. wiesza na tablicy ilustracje tych urządzeń.

 

3. Układanie obrazków według wzrastającej liczby sylab.

 

N. prosi jedno z dzieci o podejście do tablicy i zdjęcie wszystkich obrazków oprócz obrazka telewizora, pralki i telefonu.

N. prosi dzieci o podzielenie na sylaby wyrazu telewizor, a następnie wiesza na tablicy podpis do obrazka  TE-LE-WI-ZOR. Kolejno, wyraz PRAL-KA oraz TE-LE-FON. N. liczy wraz z dziećmi liczbę sylab w wyrazach i zadaje pytania:

·                    Który wyraz ma największą liczbę sylab? (telewizor)

·                    Który wyraz ma najmniejszą liczbę sylab? (pralka)

Teraz N. prosi jedno z dzieci o uporządkowanie obrazków wraz z napisami od największej do najmniejszej liczby sylab.

N. wraz z pomocą dzieci sprawdza poprawność wykonania jej prośby.

 

4. Zabawa bieżna „Kto szybciej dookoła”

 

Dzieci siedzą w kole. Jedno dziecko biegnie dookoła koła. Po drodze dotyka innego dziecka, które zaczyna je gonić. Uciekający musi szybko zająć miejsce goniącego je dziecka, które będzie wtedy uciekającym i biegnącym, wówczas musi dotknąć innego dziecka z koła. Zabawa toczy się dalej.

 

5, Podawanie nazw przedmiotów, które nauczyciel wypowiada bez pierwszej głoski.

 

N. wymienia nazwy różnych urządzeń elektrycznych bez podania pierwszej głoski:

·                    elazko (ż)

·                    ralka (p)

·                    odówka (l)

·                    elewizor (t)

·                    uszarka (s)

·                    omputer (k)

·                    elefon (t)

 

6. Określanie pierwszych głosek w nazwach obrazków.

 

N. pokazuje dzieciom obrazek i zadaje pytanie: „ Co słyszycie na początku jego nazwy?”

Obrazki:

·                    ekran

·                    telewizor

·                    mikser

·                    żelazko

·                    sokowirówka

·                    lodówka

 

7. Kolorowanie rysunku według wzoru.

 

Pięciolatek. Bawię się i uczę. cz. 2 s. 26

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin