Scenariusz zajęć
Data: 01.02.2006
Temat kompleksowy: „Kosmiczny tydzień”
Temat dnia: „Czy jest ktoś w kosmosie?”
Grupa: 5- latki
Cele operacyjne:
· zna wybrane planety Układu słonecznego
· przelicza w zakresie 6
· potrafi samodzielnie wykonać rakietę kosmiczną – rozwijanie zdolności manualnych
Metody:
· czynna - samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych dziecku
· słowna – rozmowa, wiersz
Formy:
· zbiorowa
· indywidualna
· zespołowa
Środki dydaktyczne:
· figury geometryczne ( koła, kwadraty, prostokąty, trójkąty)- klocki
· karty do pracy w grupach – załącznik
· ilustracja Układu słonecznego
· wiersz J. Ruth – Charlewskiej „Ja i Ufo”
· rolka od papieru, skrzydła, stożek – dla każdego dziecka
· kolorowy papier, klej , nożyczki
Przebieg zajęć
1. Powitanie
Przekazywanie iskierki przyjaźni poprzez ucho.
2. Układanie sylwety rakiety z klocków w kształcie figur geometrycznych.
N. pokazuje dz. kolejne figury geometryczne i prosi o nazwanie ich (koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt)
N. stawia na środku sali kosz z klockami i prosi dzieci, a aby wzięły po tyle ile są w stanie unieść.
N. prosi o ułożenie z tych klocków rakiety.
3. Przeliczanie klocków użytych do ułożenia rakiety.
Dz. liczą klocki, a następnie porównują liczbę użytych klocków między sobą.
4. Praca w zespołach.
N. dzieli dzieci na 3 zespoły poprzez odliczanie do 3. Każdej grupie rozdaje po dwie kartki, z których na jednej znajduje się rakieta, a na drugiej rakieta z brakującymi elementami. Zadaniem dzieci jest policzenie brakujących elementów w rakiecie i dorysowanie ich kolorowym mazakiem.
5. Zabawa ruchowa „Przylecieliśmy na Marsa”.
Dz. naśladują lot rakietą-tworząc kilka rzędów i poruszają się po sali. Potem następuje lądowanie na Marsie- dz. poruszają się w rozsypce podskokami po sali, a następnie – powrót na ziemię- tworzą rzędy i szybko poruszają się po sali.
6. Oglądanie obrazka przedstawiającego Układ słoneczny.
N. wiesza na tablicy Układ słoneczny, a następnie nazywa kolejne planety oraz pokrótce opisuje każdą z nich.
N. zadaje pytania:
Przyglądając się tej ilustracji jak myślicie:
· Która planeta jest największa? (Słońce)
· Którą planetą od Słońca jest Ziemia? (3)
· Która planeta podoba wam się najbardziej i dlaczego?
7. Wiersz J. Ruth – Charlewskiej „Ja i Ufo”.
N. czyta wiersz:
Nocą czarną, ciemną, głuchą
Na mój ogród spadło Ufo.
Pewnie zepsuł im się talerz
Lub nie chcieli lecieć dalej.
I wylazły dwie pokraki,
Każdy inny, taki siaki,
Miały oczy jak szpareczki,
Ręce cienki jak niteczki,
Nosy grube jak cebula
Każdy futrem się otulał,
Włosy mieli krótko ścięte
I ogony jak diablęta
Dziwili się w gęstym mroku,
Że na Ziemi taki spokój.
Ja przez okno ich widziałem
I zupełnie się nie bałem.
8. Rozmowa na temat wiersza.
· Kto wylądował w ogródku? (Ufoludki)
· Jak wyglądały ufoludki? (oczy jak szparki, ręce jak nitki nosy jak cebula, włosy krótko ścięte, ogony jak diablęta)
· Czy chłopiec bał się ich? (nie)
· Czy wierzycie w ufoludki?
Temat: Wykonywanie rakiety kosmicznej z rolki od papieru toaletowego
I. CZĘŚĆ WSTĘPNA
1. Przygotowanie potrzebnych materiałów i przyborów
2. Zainspirowanie dzieci do pracy:
Rozmowa z dziećmi z czego składa się rakieta (jak jest zbudowana- silniki rakietowe, dziób, skrzydła, człon rakiety)
II. CZĘŚĆ GŁÓWNA
N. pokazuje dzieciom elementy, z których będą wykonywać rakietę:
· rolka od papieru
· skrzydła (dwa trójkąty równoramienne)
· dziób (stożek)
N. omawia wykonanie rakiety wraz z pokazem.
Do rolki od papieru przyklejamy okna, które sami wytniecie, po jej bokach skrzydła z trójkątów, a na górze rakiety umieszczamy dziób.
N. prosi o wykonanie rakiety.
III. ZAKOŃCZENIE
N. podpisuje prace dzieci.
Dz. porządkują miejsca pracy
N. omawia wraz z dziećmi prace i prosi je o wypowiedzenie się na temat prac swoich kolegów.
wiktorynka3