Scenariusz zajęć w grupie 4 – letnich
Temat: Deszczowa przygoda z parasolem.
Cel główny: Zapoznanie dzieci ze zjawiskami atmosferycznymi – deszczem.
Cele szczegółowe:
- umiejętność określania pogody;
- rozwijanie sprawności manualnej podczas prac plastycznych;
- doskonalenie umiejętności śpiewania piosenki;
- rozwijanie sprawności ruchowej podczas zabaw;
- nauka współdziałania w grupie i utrzymania porządku w miejscu pracy.
Cele operacyjne (dziecko):
- wypowie się na temat przeczytanego utworu;
- reaguje na sygnały muzyczne i polecenia nauczyciela;
- doskonali sprawność ruchową i manualna;
- zaśpiewa i zilustruje ruchem piosenkę;
- wykona prace plastyczną – technika orgiami płaskie koła;
- zdobywa orientację w stronach ciała;
- rozpoznaje dźwięki i umie je nazwać;
- dba o porządek na swoim miejscu pracy.
Metody:
- czynna: zadań stawianych dzieciom, kierowana aktywność dziecka- zabawa;
- słowna: wiersz, rozmowa, piosenka;
- oglądowa: obserwacja, pokaz.
Formy pracy: zespołowa, indywidualna.
Rodzaj aktywności: literacka, językowa, ruchowa, muzyczna, plastyczna.
Środki dydaktyczne: tekst wiersza Lucyny Krzemienieckiej „ Idzie Tola do przedszkola”, ilustracje do wiersza ( 2 dziewczynki, chłopiec, pies, parasol, chmurka, kropelki deszczu), płyta CD z piosenką „ Deszczowa piosenka”, szarfy, klej, wycięte kółeczka z papieru kolorowego o średnicy: 1.5; 2, 3 i 4 cm( technika orgiami płaskie koła) Dorota Dziamska „Papierowe orgiami – płaskie koła”; kartki koloru niebieskiego do pracy plastycznej, muzyka z melodia padającego deszczu, wiatru, burzy; karki z bloku.
Przebieg zajęć:
I Powitanie: zaśpiewanie piosenki na powitanie na melodię Panie Janie:
Witaj, witaj 2x (dz. machają rekami)
Jak się masz 2x (dz. patrzą na kolegę)
Wszyscy się cieszymy 2x (dz. uśmiechają się do siebie)
Bądź wśród nas. 2x (dz. wyciągają rączkę w geście powitania).
II Wprowadzenie: wysłuchanie płyty z odgłosami: wiatru, padającego deszczu, burzy. Po wysłuchaniu wspólne określenie wysłuchanego zjawiska pogodowego. Głośne powtórzenie słów: wiatr, deszcz, burza.
III Deszczowa przygoda - siad na dywanie, wysłuchanie wiersza ilustrowanego obrazkami
„ Idzie Tola do przedszkola”. Powtórne przeczytanie wiersza przez prowadząca i
zadanie pytań dzieciom o treść utworu:
- o czym był wierszyk,
- jaka pogoda towarzyszyła Toli podczas drogi do przedszkola,
- kogo spotkała dziewczynka,
- gdzie zaprosiła Tola swoich przyjaciół.
IV Zabawa ruchowa „ Omiń kałuże”
Na dywanie porozkładane szarfy imitujące kałuże. Nauczyciel prosi o ustawienie się dzieci jedno za drugim- gęsiego i zaprasza do zabawy:
- slalom miedzy kałużami(szarfami);
- przeskakiwanie przez kałuże;
- krok przez kałuże raz zaczynamy,
- wskakiwanie do kałuży.
Zabawa z podkładem muzycznym.
V Zabawy paluszkowe – Kapie deszczyk.
- Siad na dywanie, rozdanie dzieciom kartek papieru. Zadaniem dzieci jest stukanie paluszkami w kartkę ( delikatne, mocne) naśladowanie odgłosów padającego deszczu. Podczas zabawy dzieci trzymają kartkę przed sobą, następnie odkładają ja za siebie( do tyłu).
- Rysowanie paluszkiem chmurek w powietrzu (nad głową), na dywanie (przed sobą).
VI „Deszczowa piosenka”- utrwalenie i zaśpiewanie piosenki. Zilustrowanie tekstu ruchem.
VII „ Kolorowa parasolka” praca plastyczna techniką orgiami płaskie koła.
Prezentacja kolejności wykonywania pracy i wytłumaczenie, jakie elementy pojawią się na rysunku ( słońce, chmurki, parasolka). Wyjaśnienie przez nauczyciela pracy nową techniką (orgiami)składania kółeczek na pół. Każde dziecko otrzymuje kółeczka w określonej ilości. Pokazanie dzieciom gotowej pracy. Zaproszenie do stolików, wykonanie i wspólna ocena prac.
Załączniki:
Wiersz „Idzie Tola do przedszkola” L. Krzemieniecka
Idzie Tola do przedszkola pod osłona parasola,
Deszczyk: kap, kap, kap.
Spotkała ją Hania w polu: Pod parasol weź mnie Tolu!
Jasio też się deszczu boi. Chodź pójdziemy wszyscy w troje.
Jeszcze pieska z sobą biorą. Chodź będziemy iść we czworo.
Przyszli wszyscy do przedszkola, kapie woda z parasola.
Piosenka „Deszczowa piosenka” E. Stadtmuller
1. Kap, kap, kap, kapu, kap, sto melodii deszczyk zna.
Śpiewa sobie w drzewach, na okapie gra.
2. Chlupu, chlup, chlupu, chlup, o parapet: tup, tup, tup.
Tupie sobie deszczyk o stopeczkach stu.
3. Stuku, stuk, stuku, stuk, w szybę okna: puk, puk, puk.
Stuka sobie deszczyk o paluszkach stu.
4. Dyng, dyng, dyng, dungu, dyng, w dzwonek rynny dzyń, dzyń, dzyń.
To wesoły deszczyk więc zaśpiewaj z nim.
Scenariusz zajęć dla dzieci 4- letnich.
Temat kompleksowy: W krainie baśni i bajek.
Temat zajęć: Podróż do zamku w Krainie Szczęścia.
- wyrobienie umiejętności poszanowania zabawek: klocków,
- doskonalenie twórczego działania podczas zabaw,
- nauka współdziałania i współpracy w grupie.
- uważnie wysłucha słów prowadzącej,
- zapamięta krótki wierszyk(magiczne zaklęcie), tekst piosenki,
- bierze czynny udział w zabawie ruchowej,
- wspólnie wykona zadanie,
- współdziała w grupie,
- ozdobi i przyklei wykonaną prace do rysunku smoka,
- reaguje na sygnał słowny,
- rozpoznaje figury geometryczne: koło, kwadrat,
- oceni swoje postępowanie ( szanowanie zabawek),
- wysłucha wiersza,
- odnajdzie swoją parę ( wizytówki).
czynna: zadań stawianych dzieciom, zabawa,
słowna: wiersz, piosenka, opowiadanie
oglądowa: rysunki: las, misie, zamek, smok, żaba; pokaz.
Formy pracy: zespołowa, grupowa, indywidualna.
Rodzaj aktywności: literacka, językowa, ruchowa, plastyczna, muzyczna.
Środki dydaktyczne: wizytówka, wiersz „Bal na zamku”, obrazki przedstawiające: las- choinki, misie z otwartymi i zamkniętymi oczami, smoka, zamek, żabę, sowę; wizytówki w kształcie figur geometrycznych: koło i kwadrat w trzech kolorach: czerwony, zielony i niebieski, kartki z bloku A5, kredki, taśma samoprzylepna, piosenka „Witajcie w naszej bajce”, kaseta z nagraniem muzyki na bal: „ Łyżwiarze” – Emil Waldteufel, bibuła, papier kolorowy, nożyczki, tekst piosenki „Dwa malutkie misie”, strój dla wróżki (ubranie dla prowadzącej), muzyka marszowa kaseta Klanza, kartki z numerami od 1 do 4, niebieski materiał lub bibuła, 3 pudełka klocków płaskich, koperta.
Powitanie Wróżki:
Powitanie dzieci przez przebraną za wróżkę nauczycielkę i zaproszenia do wspólnej podróży do Krainy Szczęścia: „ Witam Was znawcy cudownych krain baśni i opowiadań. Pragnę abyśmy wspólnie bawiąc się dotarli do Krainy Szczęścia. Na naszej drodze może czyhać wiele niebezpieczeństw. Nauczymy się zaklęcia, które pomoże na w podróży. Brzmi ono tak: „Wróżko, wróżko powiedz nam jak możemy dotrzeć tam?”. Powtórzmy je wspólnie. Podróżować będziemy marszowym krokiem, wstańcie, zróbmy koło i maszerujemy jeden za drugim w rytm muzyki”.
I „ Las śpiących misiów”:
Wróżka: „Dotarliśmy do pierwszej krainy. Jesteśmy w bajkowym lesie, którego mieszkańcami są misie. Każdej wiosny po przebudzeniu się z zimowego snu, biegały i wesoło się bawiły, robiąc psikusy innym zwierzątkom. Tej wiosny jednak wszystkie się nie obudziły, zobaczcie ( nauczycielka wskazuje na plansze z lasem i misiami). Nie martwcie się Pani Sowa powiedziała, że zna pewien sposób, jak je obudzić. To piosenka , której Was nauczę, posłuchajcie:
„ Dwa malutkie misie chcą potańczyć dzisiaj,
hopsa, hopsa, dana, dana
tańczą misie dziś od rana,
tańczą z nami tak!”
Zapraszam do zabawy ze śpiewem, dobierzcie się w pary i spróbujmy obudzić misie. Śpiewając piosenkę, obracamy się w koło( podczas zabawy prowadząca odczepia z planszy lasu misie śpiące, a przyczepia z otwartymi oczkami). Wspólnie udało nam się je obudzić, więc zapytajmy je o dalszą drogę naszym zaklęciem: „Misie, misie powiedzcie nam, jak możemy dotrzeć tam?”. Misie przekazały mi dalsze instrukcje, maszerujmy dalej.”
II „ Kraina strażnika jeziora”:
Wróżka:( rozdaje i przyczepia dzieciom wizytówki w trzech kolorach, w kształcie koła i kwadratu). „Popatrzcie przed nami rozciąga się kraina jezior, poszukajmy jej strażnika (rozglądamy się w lewo i prawo). Spójrzcie o tam , kogoś widzę, tak to Pan Żaba- strażnik, ma coś w łapie, on na pewno nam pomoże w dalszej wędrówce ( nauczycielka podchodzi do „strażnika” i odbiera kopertę, odczytuje zadanie): z naszych klocków musimy zrobić: most lub kładkę, za pomocą których będziemy mogli przejść przez jezioro i dotrzeć do następnej krainy. Wykonamy zadanie w 2 grupach, popatrzcie na swoje wizytówki, macie je w różnym kształcie, dobieramy się w zespoły według określonych figur geometrycznych. Rozdam wam klocki i pracujemy ( dzieci wspólnie budują, po wykonaniu zadania, prezentacja, następuje zwrócenie uwagi przez prowadzącą na potrzebę szanowania zabawek- nie deptanie ich podczas zabaw). Zadanie wykonane, poprośmy Strażnika jeziora o pomoc w dalszej wędrówce: Panie Żabo, powiedz nam, jak możemy dotrzeć tam?( maszerujemy)”.
III „ Smutny smok”:
Wróżka: „Przed nami kraina pełna jaskiń. W jednej z nich mieszka mały smok, ale popatrzcie jest on smutny. Zastanówmy się dlaczego? ( dzieci dostrzegają, że nie ma ogona, skrzydeł i ognia, który bucha z paszczy). Jeśli mu pomożemy, to na pewno wskaże nam drogę do zamku w Krainie Szczęścia. Popatrzcie, wizytówki które macie przyczepione, są w trzech kolorach, dobierzcie się w zespoły: 1) ozdobi ogon, 2) pokoloruje skrzydła, 3) wykona z bibuły ogień ( każda z grup prezentuje swoją pracę, podchodzą po kolei do smoka i za pomocą taśmy klejącej ozdabiają rysunek smoka). Popatrzcie smok już nie płacze (prowadząca odczepia papierowe łzy) i zaprasza Was do zamku.”
IV Zamek w Krainie Szczęścia:
Wróżka:” Stoimy w wrót zamku, usiądźmy w kręgu. Dotarliśmy wspólnie do kresu naszej podróży, dziękuję Wam za zabawę i zapraszam Was na bal ( czyta wiersz):
Bal na zamku
„Komu bliskich bajek świat,
Kto u wróżek słucha rad,
Ten zostanie zaproszony
Na bal w zamku wymarzony!
Unieś głowę, spójrz do góry
Czarodziejski proszek z chmury ( sypie konfetti ),
Spada, tańczy i wiruje
Wszystkie dzieci zaczaruje
Radość jest, a smutek znika
Już na zamku gra muzyka”.
Zapraszam Was do tańca i zabawy.”
Scenariusz zajęcia dla dzieci 4 - letnich
Temat kompleksowy : „ My się zimy nie boimy i wesoło się bawimy „
Temat zajęcia: „ Przepis na zimę „
Cel główny : - stwarzanie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu myślenia
- kształtowanie umiejętności wyrażania uczuć w różnych
formach ekspresji : językowej , muzycznej, ruchowej i
...
agazag