KONSPEKT LEKCJI INFORMATYKI
1. Prowadząca:
2. Temat jednostki metodycznej:
Praca w arkuszu kalkulacyjnym MS Excel
3. Temat jednostki lekcyjnej:
Podstawowe zasady pracy w arkuszu kalkulacyjnym MS Excel
4. Cele lekcji:
Dydaktyczny:
opanowanie podstawowych umiejętności prawidłowego posługiwania się w MS Excel
Wychowawczy:
nabycie przez uczniów umiejętności podstawowej obsługi komputera
5. Metoda nauczania:
Pogadanka, pokaz z instruktażem, omówienie, ćwiczenia praktyczne
6. Środki dydaktyczne:
Komputer, arkusz kalkulacyjny MS Excel
7. Forma organizacji lekcji:
Dwuosobowe grupy uczniów na jedno stanowisko komputerowe
8. Czas trwania lekcji:
45 minut.
9. Przebieg lekcji:
L.P
OGNIWO ORGANIZACYJNO POŻADKOWE
CZYNNOŚCI
NAUCZYCIELA
CZYNNOŚCI UCZNIA
CZAS
1.
Stworzenie ładu zewnętrznego i wewnętrznego.
Przywitanie. Sprawdzenie obecności uczniów. Podanie tematu lekcji.
Przywitanie. Uczniowie przygotowują się do lekcji przy swoich stanowiskach komputerowych..
5
minut
2.
Poznanie faktów i opracowanie nowego tematu.
Wprowadzenie nowego tematu i zorientowanie się w zrozumieniu tematu lekcji przez uczniów.
Uczniowie słuchają.
5 minut
3.
Ukształtowanie pojęć.
Wprowadzenie pojęcia arkusz kalkulacyjny.
4.
Wprowadzenie i uzupełnienie nowych wiadomości.
Omówienie na przykładzie.
Uczniowie słuchają i zadają pytania.
10
5.
Utrwalenie wiadomości i umiejętności, wiązanie teorii z praktyką.
Podanie wykonania zadania przykładowego wykorzystania arkusza Excel.
Wykonują zadanie.
10 minut
6.
Kontrola i ocena wyników ucznia.
Sprawdzenie pracy uczniów i ich ocena.
Uczniowie zgłaszają się do kontroli wykonanego zadania.
7.
Zakończenie.
Polecenie wyjścia z programu i wyłączenia komputerów. Pożegnanie
Wykonują polecenie i opuszczają sale.
pawel968