Lekcja matematyki w klasie V- ułamki dziesietne.doc

(75 KB) Pobierz
Scenariusz lekcji matematyki w klasie V

Scenariusz lekcji matematyki w klasie V

 

 

 

TEMAT:              Wiem czego nie wiem o ułamkach dziesiętnych.

 

CELE:

              OGÓLNY:              powtórzenie i ocenienie podstawowych umiejętności i wiadomości o ułamkach dziesiętnych

             

OPERACYJNE:

·         Uczeń zna                            - sposoby zapisywania ułamka dziesiętnego:

·         Przy użyciu kreski ułamkowej

·         W postaci dziesiętnej ( bez użycia kreski ułamkowej ).

·         Uczeń rozumie              - pojęcie ułamka dziesiętnego jako szczególny przypadek

ułamka zwykłego

·         Uczeń wie                            -jakie ma praktyczne zastosowanie ułamek dziesiętny

(   zapisywanie wyrażenia dwumianowego za pomocą ułamka

dziesiętnego)

·         Uczeń umie                            - zapisać ułamek dziesiętny w postaci dziesiętnej i na odwrót,

odczytywać ułamek dziesiętny, porównywać ułamki dziesiętne,

zapisać wyrażenie dwumianowe w postaci ułamka dziesiętnego.

 

              WYCHOWAWCZY:              kształcenie wiary we własne siły, wdrażanie do samodzielności i samokontroli oraz kształcenie pracy w grupach.

             

 

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

 

·         Plansze z podstawowymi wiadomościami o ułamkach dziesiętnych (załącznik: 1,2,3,4,5)

·         Kartka z zadaniami do samodzielnego rozwiązania (załącznik nr 6)

·         Kartoniki z wypisanymi na nich ułamkami dziesiętnymi (załącznik nr 7)

·         Kartka z kartkówką (załącznik nr 8)

·         Kartka z zadaniem domowym (załącznik nr 9).

 

METODA PRACY:

 

·         Powtórzeniowa

·         Aktywizująca – dramy

·         Diagnozująca.

 

FORMA PRACY :

 

·         Praca z całym zespołem klasowym

·         Elementy pracy w grupach

·         Elementy pracy samodzielnej.

 

 

PRZEBIEG LEKCJI:

 

              Podaję temat lekcji oraz umieszczam na tablicy pięć planszy (załączniki nr 1,2,3,4,5), a następnie uczniowie zdolni (wyznaczeni do tej roli na poprzedniej lekcji) przypominają i omawiają znajdujące się na nich wiadomości i umiejętności: pojęcie ułamka dziesiętnego (załącznik nr 1), jego sposoby zapisu (załącznik nr 2), praktyczne zastosowanie ułamków dziesiętnych – zapisywanie za ich pomocą wyrażeń dwumianowanych (załącznik nr 3), rozszerzanie i skracanie ułamków dziesiętnych (załącznik nr 4), porównywanie ułamków dziesiętnych (załącznik nr 5).

              Po tym krótkim przypomnieniu rozdaje kartki z dwoma zadaniami (załącznik nr 6) do samodzielnego rozwiązania, które później sprawdzamy.

Następnie przystępujemy do krótkiej zabawy- dramy, która polega na odczytywaniu i porównywaniu ułamków dziesiętnych (załącznik nr 7) :

·         1 drama – proszę uczniów z rzędu pod oknem o wystąpienie na środek i wręczam każdemu jedną  z kartek z wypisanym na niej ułamkiem ( od tej chwili są to dzieci-liczby). Proszę teraz niektórych z nich, aby nam się przedstawili, jaką są liczbą. Pozostałe dzieci-liczby odczytują uczniowie siedzący w ławkach.

·         2 drama – proszę uczniów z rzędu środkowego o wystąpienie na środek i wręczam każdemu jedną kartkę z ułamkiem dziesiętnym i proszę ich o ustawienie się w porządku rosnącym. Po zgłoszeniu wykonania polecenia reszta klasy ocenia poprawność wykonania zadania.

·         3 drama – tym razem proszę uczniów z rzędu pod ścianą o wystąpienie na środek klasy, wręczam każdemu jedną kartkę z wypisanym na niej ułamkiem dziesiętnym i polecam, aby dzieci-liczby ustawiły się w porządku malejącym. Pozostała część klasy ocenia wykonanie polecenia.

Ostatnim etapem lekcji – jako podsumowanie – jest kartkówka, którą uczniowie otrzymują na kartkach (załącznik nr 8). Uczniowie pracują indywidualnie. O efektach swojej pracy zostaną poinformowani na najbliższej lekcji matematyki.

 

Zadanie domowe: zadanie na kartce (załącznik nr 9).

 

 

 

 

 

Opracowała

mgr Elżbieta Maciejasz

 

 

 


Załącznik nr 1.

Plansza

 

Spośród wszystkich ułamków wyróżniamy takie, których mianownikami są liczby : 10,100,1000,..... itd.

Załącznik nr 2.

Plansza

 

1/10;               7/10;              13/10;                21/100;              2/1000;              58/10000

 

Ułamki takie nazywamy ułamkami dziesiętnymi. Można zapisać je również bez użycia kreski ułamkowej w tzw. postaci dziesiętnej. Wówczas przecinek oddziela całości od części całości.

1/10= 0,1;               7/10=0,7;              13/10=1,3;                21/100=0,21;                2/1000=0,002;  

58/10000=0,0058.

 

 

Załącznik nr 3.

Plansza

 

Ułamki dziesiętne zapisane w postaci dziesiętnej mają duże znaczenie praktyczne. Za ich pomocą przedstawia się powszechnie wyrażenia dwumianowane:

np.                

3 zł 25 gr  = 3,25 zł

              1 kg 80 dag = 1,80 kg

              2 cm 5mm = 2,5 cm

Załącznik nr 4.

Plansza

 

Ułamek dziesiętny rozszerzamy dopisując zera za ostatnią cyfrą ułamka. Zero dopisane po ostatniej cyfrze z prawej strony ułamka nie zmienia jego wartości.

  zapisane w postaci dziesiętnej

 

0,3 = 0,30 = 0,300

zapisane w postaci dziesiętnej

 

0,300= 0,30= 0,3.

 

Załącznik nr 5.

Plansza

 

Aby porównać liczby dziesiętne wystarczy porównać całości obu liczb, a nastepnie kolejno poszczególne cyfry : części dziesiętnych, części setnych .... np.   Np.:

 

12,809                                          12,811                            12=12              -cyfry całości obu liczb

                                                                      8=8              -cyfra części dziesiętnych

                                                                      0<1              - cyfra części setnych

a więc  12,80 < 12,81

a zatem 12,809 < 12,811

 

Załącznik nr 6.

 

ZAD.1 Zapisz w postaci dziesiętnej :

a/  =.......              b/  =.........                                 c/ dwie całe trzy tysiączne =............

d/  =.........              e/  trzy całe osiemnaście setnych =.............        f/  =......  .

 

ZAD.2Uzupełnij wpisując odpowiednie ułamki dziesiętne.

 

a)              4 dm 2 mm              =............dm             

b)              1 kg 5g                            =............kg                           

c)              2 zł 56 gr              =.............zł             

*d)              2 godz. 15 min              =.............godz.             

 

Załącznik nr 7.

 

Kartki – drama 1.

              0,7;              0,375;              2,02;              2,65;              3,007;              4,6;              4,0029;              5,104;              100,035.

Kartki – drama 2

              0,3;              0,375;              0,50;              0,75;              0,80;              0,935

Kartki – drama 3

                            2,65;              2,70;              2,72;              3,08;              3,12;              3,009

 

Załącznik nr 8.

 

GRUPA I                                                                                                                                           imię i nazwisko

 

Na podstawie podanych w tabelce danych wykonaj następujące polecenia :

 

Największe miasta świata

Ludność  w mln. mieszkańców

Meksyk

16,754

Londyn

7,132

Paryż

Moskwa

8,599

Nowy Jork

osiem całych siedemset pięćdziesiąt jeden tysiącznych

Berlin

3,9

Madryt

4,935

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin