Procedura wyboru projektów do dofinansowania.doc

(165 KB) Pobierz

Procedura wyboru projektów do dofinansowania



Maria Wiro – Kiro

Etapy wyboru wniosków.

        
          http://e-learning.codn.edu.pl/_upload/Image/image001.png              

 

Ocena formalna

1.

Ocena formalna jest oceną „0-1” (karta oceny formalnej stanowi załącznik nr 1)

2.

Czas przeprowadzenia oceny formalnej – 14 dni lub w przypadkach wyjątkowych – 21 dni liczy się:

·         w przypadku konkursów zamkniętych od dnia zamknięcia konkursu,

·         w przypadku konkursów otwartych od dnia złożenia wniosku.

3.

Jeżeli IOK tak postanowi, możliwe jest uzupełnienie lub poprawienie wniosku po ocenie formalnej. Informacja o tym, w jakim przypadku oraz zakresie i terminie dopuszczalne jest uzupełnienie/skorygowanie przez wnioskodawcę złożonego wniosku i/lub załączników, powinna zostać zawarta w dokumentacji konkursowej.

 

Ocena merytoryczna

 

 

1.

Ocena merytoryczna dokonywana jest przez dwóch, losowo wybranych członków Komisji Oceniającej Projekt – KOP.

2.

Ocena merytoryczna jest oceną punktową i stanowi średnią arytmetyczną ocen wystawionych przez członków KOP.

3.

Ocena dokonywana jest w oparciu o kryteria merytoryczne, horyzontalne i strategiczne, jeśli zostały określone w konkursie (karta oceny merytorycznej – załącznik nr 2).

4.

Maksymalna liczba punktów w ocenie merytorycznej wynosi 100.

5.

Projekt, który przeszedł pozytywnie ocenę merytoryczną, to projekt, który uzyskał co najmniej 60 punktów i 60% punktów w poszczególnych punktach oceny merytorycznej (patrz: karta oceny merytorycznej).

6.

Projekt może otrzymać premię w postaci dodatkowych punktów, w liczbie nie przekraczającej 20 pkt., pod warunkiem spełnienia kryterium strategicznego, jeśli zostało ono określone w konkursie i jeśli projekt uzyskał od każdego z oceniających co najmniej 60 punktów i 60% punktów w poszczególnych punktach oceny merytorycznej.

 

Ważne:

 

Liczba punktów, które można uzyskać w poszczególnych punktach oceny merytorycznej:

 

 

Uzasadnienie potrzeby realizacji projektu

20 pkt

Grupy docelowe projektu

15 pkt

Działania

15 pkt

Rezultaty projektu

25 pkt

Potencjał wnioskodawcy i sposób zarządzania projektem

10 pkt

Wydatki projektu

15 pkt

Razem

100 pkt

 

 

Uwaga:

Co powinno być uwzględnione w poszczególnych punktach oceny merytorycznej?



Uzasadnienie potrzeby realizacji projektu dotyczącego innej formy wychowania przedszkolnego

 

·         opisać krótko środowisko lokalne, w którym realizowany będzie projekt,

·         wskazać, że w środowisku, w którym zamierzamy realizować projekt brak jest dostępu do edukacji przedszkolnej dla dzieci w wieku 3-5 lat,

·         ilu dzieci w wieku 3-5 lat dotyczy ten problem i jak przedstawiać się będzie sytuacja w latach następnych (należy uwzględnić również dzieci zagrożone problemem wykluczenia społeczna ze względu na niepełnosprawność i problemy środowiska rodzinnego),

·         jakie skutki społeczne powoduje utrudnienie dostępu do edukacji przedszkolnej dzieci dla tego środowiska,

·         czy i w jaki sposób problem został skonsultowany z głównymi grupami interesariuszy, w tym przypadku powinny być nimi mieszkańcy-rodzice dzieci, przestawiciele środowiska oświatowego – nauczyciele, dyrektorzy szkół, przedstawiciele władz lokalnych,

·         czy cel naszego projektu wpisuje się w cel główny PO KL i czy uwzględniony jest w lokalnych strategiach rozwojowych – strategii rozwoju gminy, strategii rozwiązywania problemów społecznych itp.

 

Grupy docelowe projektu

 

·         grupa docelowa projektów dla każdego działania i poddziałania w ramach każdego priorytetu PO KL została wskazana w Szczegółowym Opisie Priorytetów Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. W przypadku Poddziałania 9.1.1. Zmniejszenie nierówności w stopniu upowszechniania edukacji przedszkolnej grupę docelową stanowią m.in. dzieci w wieku 3-5 lat oraz ich rodzice, nowo zakładane i istniejące inne formy wychowania przedszkolnego (uwaga: grupą docelową mogą być również nauczyciele pracujący w innej formie wychowania przedszkolnego, gdy jest to uzasadnione),

·         beneficjent (projektodawca) powinien opisać grupę docelową, która objęta będzie wsparciem w jego projekcie, mając na uwadze typ grupy docelowej wskazanej w Szczegółowym Opisie Priorytetów Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. W opisie grupy docelowej powinny znaleźć się następujące informacje: liczba dzieci, które objęte będą wsparciem, w tym liczba dzieci niepełnosprawnych (jeśli przewidujemy udział tych dzieci w projekcie), teren z którego pochodzić będą dzieci,

·         jeśli wsparciem objęci będą również rodzice dzieci, należy opisać udział ilu rodziców przewidujemy oraz głównie z jakich środowisk zawodowych będą się oni wywodzić,

·         jeśli wsparciem objęci będą nauczyciele, również należy wskazać liczbę nauczycieli i kryteria rekrutacji nauczycieli do projektu.

Bardzo ważną sprawą jest rekrutacja uczestników projektu (grupy docelowej). By rozpocząć rekrutację musimy poinformować środowisko lokalne o fakcie realizacji projektu.

 


Przykładowe sposoby przekazania Informacji:

 

·         ogłoszenie w prasie lub innym medium o zasięgu lokalnym,

·         rozwieszenie plakatów, w najbardziej uczęszczanych miejscach, z informacją o projekcie,

·         akcja ulotowa,

·         metoda od drzwi do drzwi,

·         organizacja konferencji rozpoczynającej projekt,

·         organizacja festynu,

·         inne.


Przykładowe sposoby prowadzenia rekrutacji:

·         kolejność zgłoszeń dzieci do projektu,

·         zastosowanie kryterium zamieszkania (np. preferowane będą dzieci z konkretnych wsi),

·         kryterium dochodowe (musi być uzasadnione),

·         kryterium dysfunkcji rozwojowych,

·         inne.

 

Ważne:

Rekrutacja do projektu musi uwzględniać zasadę równości szans, w tym równości płci. Oznacza to, że jeśli w środowisku, w którym realizowany będzie projekt są dzieci niepełnosprawne, to nie możemy wykluczyć ich z równego dostępu do projektu.



Działania


Opis działań powinien być konkretny. Działania powinny być spójne z celami projektu. Powinien być wskazany czas realizacji poszczególnych działań (zadań) i osoby odpowiedzialne za realizację zadania. Opis działań musi być spójny z harmonogramem projektu.

Rezultaty projektu


W tym miejscu należy wskazać twarde rezultaty projektu, policzalne i miękkie rezultaty projektu oraz sposób ich mierzenia.

Przykłady rezultatów twardych:

·         liczba dzieci w wieku 3-5 lat objętych edukacją (dziecko musi mieć ukończone 3 lata w chwili przystępowania do projektu). Pomiar – dziennik zajęć.

·         liczba rodziców dzieci objętych wsparciem szkoleniowym, np. w podziale na rolników, osoby bezrobotne itp. Pomiar - listy obecności.

·         liczba zajęć z języka angielskiego. Pomiar – dziennik lekcyjny.

·         liczba zajęć z gimnastyki korekcyjnej. Pomiar – dziennik lekcyjny.

·         liczba dzieci objętych opieką logopedy. Pomiar – dziennik zajęć.

·         liczba nauczycieli zatrudnionych w przedszkolu – lista płac.

·         liczba wycieczek.


Przykłady rezultatów miękkich:

 

·         liczba dzieci, które poprawiły swoje wyniki w czytaniu. Pomiar – testy techniki czytania.

·         liczba dzieci, u których zwiększyła się pewność siebie i poczucie własnej wartości. Pomiar - testy psychologiczne, wywiady.

·         liczba rodziców, którzy zwiększyli swoją wiedzę na temat znaczenia edukacji wczesnoszkolnej w rozwoju dziecka. Pomiar – kwestionariusz wywiadów.

 

Potencjał wnioskodawcy i sposób zarządzania projektem

 

·         doświadczenie w realizacji podobnych przedsięwzięć,

·         potencjał instytucjonalny (w tym kadrowy i finansowy) beneficjenta oraz (ewentualnie) jego partnerów, weryfikowany w oparciu o przedstawione dane finansowe,

·         sposób zarządzania projektem (czytelny podział obowiązków, personel kluczowy),

·         rola partnerów lub innych instytucji zaangażowanych w projekt (jeśli dotyczy).

 

Uwaga:

W tym miejscu możemy pokazać swoje, jako projektodawcy, dobre strony. Opisujemy swój potencjał instytucjonalny, piszemy np. z kim współpracujemy (uczelnia, sektor pozarządowy, samorząd terytorialny), opisujemy, jakie mamy wymagania odnośnie personelu kluczowego biorąc pod uwagę jego wykształcenie, doświadczenie, umiejętności.


Wydatki projektu

 

Tu ocenie podlegać będzie budżet projektu ze szczególnym uwzględnieniem:

·         niezbędności wydatków przewidywanych przy realizacji projektu i osiągania jego celów;

·         racjonalności, efektywność i konkurencyjność wydatków (relacja nakład/rezultat);

·         kwalifikowalności wydatków;

·         zasadności poziomu kosztów pośrednich.

 

Lista rankingowa projektów

Lista rankingowa jest to lista wniosków o dofinansowanie projektu po ocenie merytorycznej wraz z przyznaną przez KOP liczbą punktów i zaproponowaną kwotą budżetu.

 

Uwaga:


Nieczęsto zdarza się, by kwota podana przez beneficjenta we wniosku o dofinansowanie projektu była nie zweryfikowana przez KOP. Kolejność projektów na liście ułożona jest wg malejącej liczby przyznanych przez KOP punktów. Lista rankingowa zostaje opublikowana na stronie internetowej Instytucji Pośredniczącej lub Instytucji Pośredniczącej II stopnia. Na jej podstawie zarząd województwa podejmuje decyzję o tym, które projekty mogą otrzymać dofinansowanie.

 

Podpisanie umowy o dofinansowanie projektu

Umowa o dofinansowanie projektu może być podpisana po decyzji zarządu województwa w sprawie wyboru projektów, które mogą otrzymać wsparcie finansowe z PO KL w komponencie regionalnym.

Warunkiem podpisania umowy jest dostarczenie w ciągu 10 dni IP lub IP2 niezbędnych do podpisania umowy załączników, takich, jak:

·         aktualny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego albo innego właściwego rejestru (np. ewidencja działalności gospodarczej) lub inny dokument potwierdzający formę i charakter prowadzonej działalności wraz z danymi osób upoważnionych do podejmowania decyzji wiążących w imieniu projektodawcy – z okresu nie dłuższego niż trzy miesiące przed dniem złożenia wniosku.

·         dokument potwierdzający wniesienie wkładu własnego (jeśli jest wymagany): w przypadku jednostek samorządu terytorialnego: uchwała organu jednostki samorządu terytorialnego lub innego podmiotu dysponującego właściwym dokumentem wyrażającym zgodę organu na realizację projektu finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.

·         w przypadku podmiotów innych niż jednostki samorządu terytorialnego: oświadczenie o wniesieniu przez beneficjenta określonego wkładu własnego (inne podmioty nie będące jednostkami samorządu terytorialnego),

·         zaświadczenie o niezaleganiu z opłacaniem składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne lub innych opłat (nie dotyczy j.s.t. i jej jednostek organizacyjnych),

·         zaświadczenie o niezaleganiu z uiszczaniem podatków (nie dotyczy j.s.t. i jej jednostek organizacyjnych),

·         oświadczenie beneficjenta o kwalifikowalności VAT...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin