Ten pierwszy raz.doc

(42 KB) Pobierz
Ten pierwszy raz, Twój pierwszy raz, pierwszy stosunek

Ten pierwszy raz, Twój pierwszy raz, pierwszy stosunek

Ten pierwszy raz
artykuł Ewy Maciochy, psychologa klinicznego i seksuologa

Inicjacja seksualna najczęściej jest głębokim i mocnym przeżyciem, które może mieć wpływ na rozwój seksualny kobiety. zdarza się w różnych sytuacjach.

A właśnie, że to zrobię!

Do 18. roku życia Alicja była rygorystycznie wychowywana przez ojca i matkę. Na każdym kroku uświadamiano jej, aby trzymała się z daleka od mężczyzn, gdyż mogą ją skrzywdzić. Wkrótce po ukończeniu 18 lat z premedytacją zadała się z przygodnym, starszym, żonatym partnerem. Ta inicjacja po pijanemu, bez zabezpieczenia przed ciążą stanowiła formę przeciwstawienia się rodzicom i ich nakazom. Miała smak owocu zakazanego. Dawała satysfakcję ze zrobienia czegoś po swojemu.

Takie przedwczesne i nieprzemyślane zainicjowanie życia seksualnego jest często szczególnym przejawem manifesowania swojej autonomii. Wiele dziewczyn podejmuje współżycie ze złości na rodziców: "Właśnie, że to zrobię!", "Nikt nie będzie mi zakazywał!", "Jestem dorosła!", "To ja rządzę własnym ciałem!".

Alicja stała się nie tylko ofiarą surowych i apodyktycznych rodziców, ale i własnych zahamowań. A przecież - ulegając tłamszonej do tej pory rozpaczliwej potrzebie własnej tożsamości - mogła zapłacić przykrymi konsekwencjami.

Ja jeszcze nie...

Ania jest spokojną, 17-letnią uczennicą. Ma niezbyt duże grono przyjaciółek. Do tej pory świetnie się rozumiały. Ale od jakiegoś czasu w rozmowach słyszy: "Było cudownie! A ty jeszcze tego nie zrobiłaś?!", "Zakręć się koło Jacka, jest wolny i całkiem, całkiem.... Mówię ci, to jest wspaniałe!". Gdy Ania nieśmiało wspomina o uczuciu, koleżanki patrzą zdumione: "Przecież nie musisz z nim brać od razu ślubu! A jak już raz zaczniesz, nie będziesz o niczym innym myślała".

Ania waha się. Nie wie, co robić. Wszystkie dziewczyny mają to już za sobą, a ona jest ciągle dziewicą. Chyba nie ma się czym chwalić...

Coraz więcej młodych ludzi chce rozpocząć życie płciowe jak najwcześniej. Z jednej strony, dziewczyny chcą spotkać zakochanego w nich królewicza z bajki i dopiero jemu ulec. Z drugiej - presja otoczenia prowadzi je do pochopnych rozwiązań.

Niekiedy dochodzi więc do odbycia stosunku z mało znanym chłopakiem, "pożyczenia" kolegi od przyjaciółki (bo robi to bezboleśnie), zbliżenia z "pierwszym lepszym", bo wszystkie to już robiły lub z ciekawości.

Często potem pozostaje uczucie niesmaku, zawodu i rozczarowania. Niekiedy uraz na całe życie. Gorzej, gdy z przygodnym partnerem dziewczyna zajdzie w ciążę lub zarazi się chorobą weneryczną. Albo wirusem HIV...

Dowód miłości?

Beata jest zakochana. Nie może choć przez chwilę przestać o nim myśleć. Nauka poszła w kąt. Rodzice widzą (choćby po ocenach), że coś się z nią dzieje. Próbują z nią rozmawiać, ale ona odpowiada półsłówkami.

A Beata znalazła się w potrzasku. Chłopak dąży do zbliżenia. Ona jednak nie jest jeszcze gotowa. On szantażuje: "Jeśli czujesz coś do mnie, to kochaj się ze mną". Beata chce na razie poprzestać na pieszczotach, ale on nalega. W końcu ulega partnerowi.

Zbliżenie nie jest zbyt udane, Beata - niezadowolona, że się zdecydowała. A chłopak? Coraz bardziej się od niej oddala. Jeśli chce być z nią, to tylko po to, żeby się kochać. Beata jest zrozpaczona.

Często zdarza się, że zakochana dziewczyna decyduje się na inicjację seksualną, mimo że nie dojrzała jeszcze do zbliżenia. Powodem może być m.in. chęć udowodnienia miłości ukochanemu, związania ze sobą bądź próba zatrzymania go, lęk przed szantażem czy groźba zerwania.

W kontaktach męsko-damskich w tym wczesnym okresie dojrzałości płciowej duże znaczenie ma fakt, że u chłopców - wcześniej - wzrasta poziom testosteronu (hormonu płciowego), a u dziewczynek - nieco później - testosteronu i estrogenów. Powodują one zwiększenie pociągu seksualnego, a tym samym coraz silniejsze pragnienie przyjemności seksualnej. Ten nierówny w czasie wzrost hormonów płciowych powoduje, że nierzadko jedynym powodem inicjacji seksualnej młodych chłopców jest potrzeba czerpania przyjemności erotycznej i to oni właśnie bardziej dążą do zbliżenia.

Jak to zrobić?

20-letnia Ewa ma chłopaka od 2 lat. Bardzo lubią być ze sobą. Początkowo chłopak dążył do współżycia. Ewa jednak przedstawiła mu jasno sytuację, że jeśli chce z nią być, musi poczekać. Początkowo nie podobało mu się to, ale w końcu przystał na ten warunek. Przez te 2 lata poznawali się coraz lepiej, zaczęli sobie ufać, byli sobie coraz bliżsi. Na początku ograniczali się do pieszczot, potem przeszli do pettingu. Oboje byli zadowoleni.

Teraz i Ewa zaczyna myśleć o inicjacji seksualnej. Wydaje jej się, że jest już gotowa. O sprawach antykoncepcji już rozmawiali. Byli razem u ginekologa. Ewie zależy, żeby było przytulnie i miło. O szczerości intencji chłopaka jest przekonana. Daje jej to poczucie bezpieczeństwa i spokoju.

Przebieg inicjacji seksualnej zależy od wielu czynników:

* istnienia uczucia miłości, przyjaźni, bezpieczeństwa i zaufania. Stwarza to dogodne warunki do prawidłowego aktu płciowego, tj. sprzyja odpowiedniemu nastrojowi podczas stosunku, ułatwia partnerce wydzielanie śluzu w narządach płciowych i jej pełne rozbudzenie seksualne uwieńczone orgazmem,
* osoby partnera i jego zachowania. Jeżeli on nie darzy kobiety uczuciem, nie posiada wiedzy seksualnej, u niej może nie pojawić się zadowolenie seksualne. Nie rozbudzona wyniesie z pierwszego kontaktu płciowego uczucie przykrości, upokorzenia, wstydu i żalu, które są później przyczyną negatywnego stosunku do seksu,
* sytuacji, w której dochodzi do intymnego zbliżenia. Ważne, aby miejsce było intymne i bezpieczne, a zbliżenie odbywało się spokojnie i bez pośpiechu.

Dobrze, jeśli para przed rozpoczęciem współżycia spotka się z ginekologiem. Poinformuje on o zagrożeniach wiążących się z rozpoczęciem życia płciowego (chorobach przenoszonych drogą płciową, nie chcianej ciąży) i sposobach ich unikania. Pomoże także dobrać odpowiednią formę antykoncepcji.

Do życia seksualnego najlepiej się przygotować. Chęć współżycia nie pojawia się wraz z owłosieniem łonowym czy zawarciem związku małżeńskiego. Jest to długotrwały proces, który wymaga czasu i wysiłku, a przede wszystkim myślenia i samoświadomości. Do dojrzałości seksualnej dochodzi się etapami, w których dużą rolę odgrywają wychowanie w rodzinie i własne doświadczenia. Przy okazji doświadczeń i drobnych flirtów dziewczyna stopniowo odkrywa swoje ciało, seksowność, moc uwodzenia i w końcu, zakochana, ulega partnerowi, który jej pożąda. Wtedy ma największe szanse na to, aby czerpać z seksualności poczucie spełnienia i zadowolenia.

Czy wiesz, że...

Przebieg pierwszego stosunku płciowego u kobiety zależy od:

* uczuć, jakimi darzy partnera,
* uczuć towarzyszących, np. lęku przed bólem, ciążą,
* stopnia rozwoju seksualnego i istnienia potrzeby seksualnej,
* sytuacji, w której odbywa się zbliżenie,
* wiedzy o życiu seksualnym,
* uczuć, kultury i doświadczenia partnera seksualnego,
* poczucia wartości i obrazu własnej osoby.

Co nie sprzyja inicjacji

* Nadmierna obawa, wstyd i lęk przed utratą dziewictwa mogą hamować możliwość osiągnięcia przez kobietę satysfakcji seksualnej. Czasem doprowadzają do tego, że nawet stosunek płciowy nie wywołujący żadnego fizycznego dyskomfortu staje się silnym wstrząsem.
* Lęk przed bólem związanym z defloracją (przebiciem błony dziewiczej) może również być przyczyną upośledzającą sprawność seksualną kobiety. Często jednak jest on przesadzony. Tylko w nielicznych wypadkach błona jest nieco grubsza, a jej przebicie rzadko sprawia ból.
* Poważną przeszkodą w satysfakcjonującej inicjacji stanowi często obawa przed ciążą, chorobami wenerycznymi oraz AIDS. Czasami strach, zwłaszcza przed ciążą, jest tak duży, że nawet gdy partnerka już dojrzała do inicjacji seksualnej i chce przeżyć pierwszy stosunek, nie jest w stanie się przemóc.
* Negatywny wpływ na pierwsze zbliżenie może też mieć pośpiech - spowodowany przez zachowanie partnera (dążącego do szybkiego osiągnięcia orgazmu) lub towarzyszący sytuacji (odbywanie stosunku w zagrożeniu, że może zjawić się ktoś postronny).

Z badań wynika, że istnieje zależność między pierwszymi doświadczeniami a późniejszym funkcjonowaniem seksualnym. Stosunek, szczególnie ten pierwszy, nie zawsze kończy się u kobiet przeżyciem orgazmu. W odróżnieniu od mężczyzn niekiedy muszą się one uczyć przeżywania i odczuwania rozkoszy, która może nie pojawić się od razu.

Zabezpiecz się

* Jeżeli nie chcesz stosunku lub masz wątpliwości co do jego bezpieczeństwa, miej odwagę powiedzieć nie.
* Pamiętaj, że podczas stosunku najłatwiej zarazić się wirusem HIV i chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jeśli decydujesz się na współżycie, nie daj się zaskoczyć. W płodnym okresie zabezpiecz się przed niepożądaną ciążą. Zaproponuj pieszczoty erotyczne zamiast współżycia. Istnieje wiele bezpiecznych praktyk erotycznych, np. kąpiele w pianie, masaże, romantyczny taniec.

Pamiętaj!

Seks, który pociąga za sobą bliskość fizyczną, może mieć niewiele wspólnego z bliskością emocjonalną. Rozwija się ona stopniowo, w miarę jak partnerzy zbliżają się do siebie duchowo. Podczas kolejnych spotkań poznają wzajemnie swoje myśli, obawy, upodobania, uczucia i potrzeby. Zbyt szybko i niewłaściwie rozpoczęte życie płciowe ma często niekorzystny wpływ na trwałość późniejszych związków.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin