pojęcia hista.docx

(14 KB) Pobierz

akwedukt              kanał wodociągowy doprowadzający wodę z odległych źródeł do miast; Rzym, Francja, Hiszpania, Portugalia, Grecja, Izrael, budowane od IV w. p.n.e. do I n.e.

animizm              zespół zakładający istnienie świata materialnego i duchowego, współistnienie duszy z ciałem. W starożytnej Grecji taką duchową moc przypisywano drzewom (driady, Hamadriady), rzekom (Najady), piorunom (Zeus). Wg. niektórych koncepcji dusza przedostaje się do zaświatów.

archont              najwyższy urzędnik polis w starożytnych Atenach, który przewodniczył radzie i zajmował się najważniejszymi sprawami polis. Pojawili się w VIII w. p.n.e..

braminizm              faza rozwoju religii indyjskiej między wedyzmem a hinduizmem. Obejmuje rozpowszechnione między X - VI w. p.n.e. formy życia religijnego.

buddyzm              religia, system filozoficzno-etyczny. Założycielem był żyjący od około 560 do 480 roku p.n.e. Siddhārtha Gautama, syn władcy jednego z państw-miast w północnych Indiach.

cenzor              urzędnik w republikańskim Rzymie. Urząd cenzorów powołano w 443 r. p.n.e., wybierani na okres 18 miesięcy, kompetencje: sporządzenie spisu obywateli rzymskich i ich majątku, czuwanie nad moralnością obywateli,

dominat              termin używany na określenie ustroju Cesarstwa Rzymskiego (III w.) po reformach Dioklecjana. Charakteryzowała go absolutna władza cesarza używającego tytuł dominus et deus (pan i bóg).

edyl              urzędnik w starożytnym Rzymie. Do ich obowiązków należały nadzór nad porządkiem i bezpieczeństwem w mieście, nad pracami publicznymi i budowlanymi, nadzór nad zaopatrzeniem miasta w żywność, organizacja igrzysk.

epigoni              w mitologii greckiej synowie wodzów poległych w wyprawie Siedmiu przeciw Tebom. W 10 lat później, w odwet za śmierć poległych ojców, zdobyli i złupili Teby

faktoria              placówka handlowa położona w krajach kolonialnych,

forum              rynek lub publiczny plac w świecie rzymskim - najważniejsze miejsce rzymskich miast. Zazwyczaj miał prostokątny kształt i zdobiły go kolumnady, świątynie oraz budowle publiczne. Odbywały się na nim sądy, a kupcy mieli tam swoje stoiska.

geruzja              rada starszych w starożytnej Sparcie, główny organ władzy w oligarchii spartańskiej. W jej skład wchodziło dwóch królów, oraz 28 starszych obywateli - gerontów. Byli oni wybrani przez Zgromadzenie Ludowe z grona obywateli powyżej 60 roku życia. Swą funkcję sprawowali dożywotnio.

gimnazjony              w starożytnej Grecji był to zespół tylko częściowo krytych budowli, które były przeznaczone do ćwiczeń fizycznych.

judaizm              religia monoteistyczna, ukształtowana w II tysiącleciu p.n.e.; stanowi religię narodową Żydów. Jest też pierwszą religią abrahamową. Podstawą judaizmu jest wiara w jednego Boga

kasta              rodzaj systemu stanowego, wiążący się przede wszystkim z kulturami subkontynentu indyjskiego i zapisaną w hinduizmie wiarą w reinkarnację.

konfucjanizm              system filozoficzno-religijny zapoczątkowany w Chinach przez Konfucjusza w V wieku p.n.e. Konfucjanizm głosi, że zbudowanie idealnego społeczeństwa i osiągnięcie pokoju na świecie jest możliwe pod warunkiem przestrzegania obowiązków wynikających z hierarchii społecznej oraz zachowywania tradycji, czystości, ładu i porządku.

konsul             

kultura łużycka             

kulty lunarne i solarne             

mastaby             

municypium             

patrycjusze             

plebejusze             

polis             

pryncypat             

reinkarnacja             

romanizacja             

senat             

stadion             

trybun ludowy             

wedyzm             

 

(co, gdzie, kiedy)

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin