zajęcie metodą Marii Montessorii(1).doc

(28 KB) Pobierz

KONSPEKT ZAJĘCIA

Z ZAKRESU KSZTAŁCENIA ZMYSŁÓW

PROWADZONY METODĄ M. MONTESSORII

PRZEZ ANNĘ SZ

W GRUPIE DZIECI 5 – LETNICH

 

TEMAT :               Dotknij, poczuj, usłysz.

 

CELE :

 

              Ck              - wszechstronne kształcenie zmysłów oraz pobudzanie aktywności umysłowej;

                            - doskonalenie umiejętności liczenia i wiązania z liczbą graficzną;

                            - wyzwalanie różnych form aktywności;

                            - aktywizowanie i inspirowanie samorzutnej twórczości dziecka;

- doskonalenie umiejętności samodzielnego poszukiwania rozwiązań i czerpania  radości z sukcesu.

 

Cw              - budzenie ciekawości i zainteresowania dzieci;

- nabieranie zaufania we własne siły i pragnienie podejmowania nowych,    trudniejszych zadań.

 

METODY :

              Czynna – praktycznego działania – M. Montessorii

              Słowna – rozmowa

              Zabawowo – naśladowcza wg Klanzy.

 

POMOCE :

 

              Wieszaki, klamerki, puste opakowania po jajkach „kinder niespodziankach”, puszki szmerowe, puszki zapachowe, kubeczki smakowe, wycięte elementy z gazet, nagrania muzyczne do zabaw wg Klanzy.

 

PRZEBIEG ZAJĘCIA :

 

1.      Zabawa wg pedag. Klanzy „Witam tych, którzy…” – powitanie dzieci w kole.

Nauczyciel mówi :

§         Witam tych, którzy lubią jeść słodycze,

§         Witam tych, którzy mają 5 lat,

§         Witam tych, którzy lubią się bawić samochodami,

§         Witam tych, którzy mają zielone spodnie…itp.

Osoby, które poczują się przywitane, mają zrobić krok do przodu.

 

2.      Zabawa w fantazjowanie dzieci na określony temat.

Nauczyciel zadaje dzieciom pytanie np. – co by było, gdyby woda była niebieska ?

A dzieci wypowiadają się dowolnie np. mielibyśmy niebieskie ręce, nogi itd.

- Czy świat byłby wtedy ciekawszy, czy nie? Dlaczego?

 

3.      Rozpoznawanie zapachu – dobieranie w pary dwóch jednakowych puszek zapachowych.

 

4.      Zabawa przy muzyce „Wspinaczka” wg Klanzy.

 

5.      Rozpoznawanie przez dotyk przedmiotów znajdujących się za tekturką z otworami – np. rozpoznają piłkę, klocek, samochód, lalkę itd….

 

 

6.      Zabawa matematyczna : „Ile?”.

Na wieszakach przyklejone cyfry – zadaniem dziecka jest przypiąć tyle klamerek, ile wskazuje cyfra na wieszaku.

 

7.      Puszki szmerowe – dobieranie w pary puszek od najciszej wydających dźwięki do najgłośniej. Samodzielna kontrola na dnie każdej puszki.

 

8.      Kubki smakowe – rozpoznawanie dwóch jednakowych smaków. Samokontrola na dnie kubka.

 

9.      Zabawa matematyczna „Policz – ile?”.

W jajkach niespodziankach znajduje się fasola, na zewnętrznej stronie jajka przyklejona jest cyfra. Zadaniem dziecka jest policzyć fasolkę i sprawdzić, czy zgadza się z naklejoną cyfrą .

 

10.  Zabawa pt. „Puste miejsce”.

Dzieci siedzą na krzesełkach w utworzonym kole. Nauczyciel po prawej stronie ma puste krzesełko i mówi : „Miejsce po mojej prawej ręce jest wolne, zapraszam do siebie Jakuba, który będzie naśladował „kotka”. Dziecko siada na wolnym krzesełku i miauczy. Teraz zaprasza na wolne krzesełko to dziecko, po której prawej stronie jest puste miejsce itd…

 

11.  Pożegnanie .

 

                                                

 

2

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin