hospitacja zajec - segregujemy śmieci.docx

(19 KB) Pobierz

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

 

DATA: 28.01.2008

TEMAT KOMPLEKSOWY: „DBAMY O NASZA PLANETĘ”

TEMAT DNIA: „SEGREGUJEMY ŚMIECI”

PODSTAWA PROGRAMOWA: Kształtowanie nawyków higienicznych i zachowań prozdrowotnych oraz proekologicznych

CELE GŁÓWNE:

1.       Wysłuchanie opowiadania pt. „Nieszczęśliwy kosz”,

2.       Zapoznanie z koniecznością sortowania odpadów wytwarzanych przez ludzi,

3.       Wykazywanie wrażliwości ekologicznej,

4.       Estetyczne wykonanie pojemnika na śmieci z dowolnych materiałów.

CELE SZCZEGÓŁOWE:

1.       Kształtowanie umiejętności wypowiadania się na dany temat,

2.       Rozwijanie umiejętności rozróżniania pojemników na śmieci,

3.       Kształtowanie umiejętności segregacji śmieci do kolorowych pojemników,

4.       Rozwijanie umiejętności współpracy z grupą.

METODA:

                      -     Elementy metody Pedagogiki Zabawy,

-          Elementy metody Freneta.

 

 

 

 

 

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

 

L.p.

SYTUACJA EDUKACYJNA

CEL OPERACYJNY

ŚRODKI DYDAKTYCZNE

1.

Powitanie: Zabawa na dobry początek z workiem na śmieci wg Pedagogiki Zabawy „Proszę podaj swoje dłonie”

 

Integruje się z treścią powitania

Worek na śmieci, Nagranie CD

2.

Wprowadzenie w temat zajęć:

Oglądanie krajobrazów pięknych i zaśmieconych przez człowieka. Wypowiedzi na temat krajobrazów, i uczuć jakie one wywołują u dzieci.

 

Ogląda ilustracje przedstawiające krajobrazy. Opisuje wygląd obu krajobrazów

 

Ilustracje przedstawiające krajobrazy

 

3.

Przybycie kukiełki Janka: Słuchanie opowiadania Janka pt. „Nieszczęśliwy kosz”

Słucha z zaciekawieniem opowiadanie kukiełki Janka

Kukiełka chłopca (Janka), opowiadanie pt. „Nieszczęśliwy kosz”

4.

Rozmowa na temat opowiadania kukiełki:

- Kto jęczał w przedszkolu?

- Dlaczego kosz jęczał?

- Co zrobić aby kosz był szczęśliwy?

 

Wypowiada się na zaproponowany temat.

Czeka na swoją kolej podczas wypowiedzi

 

 

5.

Zabawa z el. rzutu „Wrzuć do kosza”

Dzieci są podzielone na dwie grupy. Każda osoba w grupie dostaje woreczek. Zadaniem dzieci jest wrzucenie woreczka do „kosza”- krążka hulaj- hop.

Rzuca woreczkiem do kosza

Woreczki, kółka hulaj- hop

6.

Wyjaśnienie pojęcia „Segregacja śmieci”, omówienie rodzajów pojemników, koszy i worków do segregacji śmieci oraz ich kolorów

 

Wie co oznacza pojęcie „segregacja śmieci”. 

Zna rodzaje pojemników naśmieci i ich kolory

Worki do segregacji śmieci, pojemniki na śmieci wykonane z pudełek kartonowych

 

7.

Zabawa ruchowa „Segregujemy śmieci”.

Dzieci losują kartki w odpowiednim kolorze:- niebieski – papier, żółty – plastik, czerwony - puszki, zielony- szkło. Dzieci podskakują z nogi na nogę – na hasło „segregujemy śmieci”- dobierają się wg kolorów kart, na hasło „zbieramy śmieci” – podskakują

 

Właściwie reaguje na polecenia nauczyciela.

Podskakuje z nogi na nogę

Kolorowe ilustracje koszy

8.

Analiza zawartości kosza w grupie.

Nauczyciel wysypuje na dużą folie zawartość kosza. Segregacja śmieci z kosza grupowego do odpowiednich pojemników

Dokonuje segregacji śmieci

Folia, kosz ze śmieciami, rękawiczki jednorazowe

9.

„Posegreguj śmieci”- prowadzenie strzałą śmieci do odpowiednich pojemników

 

Doprowadza śmieci do odpowiedniego kosza

Karta pracy, kredki

10.

Zabawa konstrukcyjna „Pojemniki na śmieci”- 3 latki

 

Wykorzystuje odpowiednie kolory klocków

Klocki plastikowe

11.

Oglądanie pojemników na śmieci

Wie jak wyglądają pojemniki na śmieci

Ilustracje kolorowych koszy na śmieci

12.

Wykonanie w grupach pojemników na śmieci

 

Planuje i wykonuje pracę, polegającą na wykonaniu kolorowego pojemnika na śmieci.

Współpracuje z grupą.

Kartonowe pudełka, papier kolorowy, bibuła, klej, farby, rysunki różnych odpadów śmieci

13.

Porządkowanie miejsca pracy

 

Sprząta miejsce swojej pracy

 

14.

Prezentacja wykonanych koszy na śmieci, omówienie co można do nich wrzucać

 

Odczuwa zadowolenie z efektów własnej pracy

Wykonane pojemniki na śmieci

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZAŁĄCZNIKI:

 

„NIESZCZĘŚLIWY KOSZ”

    W kącie mojej grupy rozlegało się wzdychanie:

-...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin