Procedura budzetowa w Polsce(uchwalanie).doc

(97 KB) Pobierz

Procedura budżetowa w Polsce

Procedura budżetowa jest to proces prawnie określonych zasad postępowania z budżetem. Pierwszym elementem procedury jest przygotowanie projektu budżetu na następny rok. W przypadku niedotrzymania terminu rząd zmuszony jest do uchwalenia prowizorium budżetowego. Gdy ustawa budżetowa nie zostanie uchwalona w okresie czterech miesięcy od przedłożenia Sejmowi projektu, prezydent może skrócić jego kadencję. Następnymi etapami procedury budżetowej są: uchwalenie, a później wykonanie budżetu, a na końcu ocena stopnia wykonania i kontroli.

"Dotacje celowe" są to środki finansowe które wpływają do budżetu gminy na ściśle określone zadanie. Są przyznawane gminom przez ministrów i wojewodów w granicach kwot wydatków ustalonych dla nich w ustawie budżetowej.

Procedura

Budżet państwa to plan finansowy państwa w formie zestawienia prognoz na następny rok budżetowy o dochodach i wydatkach rządowych. Sporządzony przez rząd projekt budżetu i zatwierdzony (po wprowadzeniu ewentualnych poprawek) przez parlament, najczęściej w formie ustawy budżetowej. Uchwalenie i rozpatrywania przez Sejm projektów ustaw odbywa się według ściśle określonych procedur budżetowych, które obejmują kolejne następujące po sobie fazy postępowania nazywane tradycyjnie „czytaniami”. Regulamin Sejmu RP uchwalony uchwała z dnia 30 lipca 1992 roku (ze zmianami), przewiduje rozpatrywanie projektów ustaw w trzech czytaniach. Szczególny charakter ustawy budżetowej przejawia się w tym, że zawarte w niej normy mają charakter konkretny i indywidualny, a ich obowiązywanie jest ograniczone do odcinka czasu określonego rokiem budżetowym. Szczególny tryb postępowania związany jest również z faktem, konstytucyjnego ograniczenia do 4 miesięcy (zgodnie z art. 225 Konstytucji) od dnia przedłożenia Sejmowi projektu ustawy budżetowej, czasu trwania postępowania ustawodawczego . W tym czasie ustawa ma być przedłożona Prezydentowi RP do podpisu. W przeciwnym przypadku prezydent może zarządzić skrócenie kadencji Sejmu. Polski system prawny przewiduje uczestnictwo obu izb parlamentu w uchwalaniu ustawy budżetowej. W tym wypadku szczególny tryb postępowania ustawodawczego wyraża się w ograniczeniu uprawnień Senatu w stosunku do zasad ogólnych trybu ustawodawczego. Tak więc Senat nie ma prawa odrzucenia ustawy budżetowej uchwalonej przez Sejm. Projekt ustawy budżetowej zwyczajowo przedstawia na posiedzeniu plenarnym Sejmu Premier albo Minister Finansów. Jest to obszerne wystąpienie tzw. „expose budżetowe". W ten sposób prezentuje główne założenia, zadania państwa oraz koncepcje polityki finansowej na rok budżetowy.

Pierwsze czytanie odbywa się na posiedzeniu plenarnym Sejmu. W tym też czasie mogą być zgłaszane pytania posłów dotyczące projektu. Ten moment odróżnia tryb uchwalania ustawy budżetowej od innych ustaw, których pierwsze czytanie jest na posiedzeniu komisji sejmowych. Pierwsze czytanie na posiedzeniu plenarnym Sejmu kończy się skierowaniem projektu ustawy do komisji sejmowych. Projekt tej ustawy przekazywany jest do Komisji Finansów Publicznych, która analizuje całość projektu oraz koordynuje dalsze prace nad nim.

Drugie czytanie w skład jego wchodzą następujące elementy:

- przedstawienie Sejmowi sprawozdania komisji,

- przeprowadzenie debaty,

- zgłaszanie poprawek i wniosków

Komisja Finansów Publicznych po rozpatrzeniu przy udziale przedstawicieli poszczególnych komisji sejmowych stanowisk przekazanych przez komisję przedstawia następnie na posiedzeniu Sejmu sprawozdanie wraz z wnioskami o ich przyjęcie bez poprawek lub z poprawkami, a także informuje sejm o nie uwzględnionych wnioskach poszczególnych komisji sejmowych. W dalszej części odbywa się debata w trakcie, której mogą być zgłaszane propozycje poprawek i wniosków.

Trzecie czytanie obejmuje następujące elementy:

- przedstawienie przez posła sprawozdawcę poprawek lub wniosków przedstawionych podczas drugiego czytania,

- głosowanie (uchwalenie przez Sejm zwykłą większością głosów tzn. za jest więcej niż przeciw a wstrzymujących

nie bierze się pod uwagę przy połowie ustawowej liczby posłów).

Marszałek Sejmu po głosowaniu przesyła niezwłocznie Marszałkowi Senatu i Prezydentowi potwierdzony swoim podpisem tekst uchwalonej przez Sejm ustawy. Marszałek Senatu kieruje ustawę do oceny komisjom senackim. Komisje Senackie w trakcie prac nad częściami poszczególnymi ustawy mogą kierować zapytania do reprezentantów poszczególnych resortów z wnioskami o udzielenie wyjaśnień. Komisje Senackie przekazują następnie swoje opinie dotyczące poszczególnych części Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych, która koordynuje całość prac nad ustawą w Senacie. Komisja Gospodarki i Finansów Publicznych przygotowuje projekt uchwały Senatu, w której proponuje przyjęcie ustawy bez poprawek lub wniesienie poprawek. Senatorowie mogą zgłaszać poprawki do projektu ale z jednym zastrzeżeniem (wynikającym z przepisu art. 220 ust 1) że zwiększenie wydatków nie może powodować zwiększenia deficytu budżetowego niż przewiduje to projekt ustawy. Uchwałę w sprawie ustawy budżetowej Senat podejmuje w ciągu 20 dni od jej otrzymania. Propozycje, które zgłosi Senat sejmowi w uchwale a polegające na dokonaniu bezpośrednich zmian Marszałek Sejmu kieruje do Komisji Finansów Publicznych, która przedstawia sejmowi swoje sprawozdanie. Uchwałę Senatu proponującą poprawkę uznaje się za przyjętą jeżeli Sejm nie odrzuci jej bezwzględna większością głosów (tzn. za jest więcej niż przeciw i wstrzymujących się przy połowie ustawowej liczby posłów). Tekst ustawy ustalony w wyniku rozpatrzenia propozycji Senatu potwierdzony podpisem Marszałka Sejmu zostaje przez niego niezwłocznie przesłany Prezydentowi. Prezydent składając podpis działa w oparciu o przepis Konstytucji (art. 224 ust 1) wobec czego nie może odmówić podpisu ustawy budżetowej jak również nie może zatem skierować ustawy do Sejmu celem ponownego rozpatrzenia. Prezydent może jednak przed podpisaniem ustawy zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie zgodności ustawy budżetowej (lub o prowizorium budżetowym) z Konstytucją. Prezydent podpisuje Ustawę w ciągu 7 dni i zarządza jej ogłoszenie w dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej. W przypadku gdyby Prezydent skierował ustawę budżetową do trybunału Konstytucyjnego to Trybunał musi orzec w tej sprawie w okresie do dwóch miesięcy czasu od chwili złożenia takiego wniosku.

Struktura

Ustawa budżetowa składa się z dwóch elementów :

- tekstu ujętego w  artykuły i wyznaczające prawne ramy budżetu (zawarte jest tam ogólne określenie wysokości

dochodów i wydatków, a także określenie deficytu budżetowego oraz szereg przepisów wskazujących sposób wykonania

budżetu w danym roku,

- oraz załącznika ujętego w formie licznych tabel i zawierającego specyfikę dochodów i wydatków poszczególnych

organów państwowych na konkretne cele.

Zakres tej ustawy i treści ustala ustawa „o finansach publicznych”. Zgodnie z art. 86 Ustawy o finansach publicznych „- ustawa budżetowa winna zawierać i ustalać następujące elementy:

 

- dochody budżetu państwa,

- wydatki budżetu państwa,

- deficyt budżetu państwa oraz źródła jego pokrycia,

- limity zatrudnienia osób objętych mnożnikowymi systemami wynagrodzeń w państwowych jednostkach budżetowych,

- przychody i rozchody budżetu państwa,

- zestawienie przychodów i wydatków państwowych zakładów budżetowych, gospodarstw pomocniczych i środków

specjalnych,

- plany finansowe państwowych funduszy celowych,

- wykaz programów wieloletnich,

- wykaz inwestycji wieloletnich,

- dotacje celowe dla jednostek samorządu terytorialnego na realizacje zadań z zakresu administracji

rządowej i zadań zleconych ustawami,

- zakres i kwoty dotacji przedmiotowych,

- wykaz jednostek otrzymujących dotacje podmiotowe i kwoty dotacji,

- dotacje celowe na wykonanie zadań objętych programem wsparcia o którym mowa w art. 80 ust 2 a tj.

wynikających z ustawy o wspieraniu rozwoju regionalnego z dnia 12 maja 2000 roku,

Oraz pozostałe wynikające z przepisów określonych w ust 2 do 11 cytowanego art. 86. Ogólny nadzór nad wykonaniem budżetu Państwa sprawuje Rada Ministrów. Szczególne zadania kontroli budżetu ma Ministerstwo Finansów należą do nich np.:

- sprawowanie ogólnej kontroli nad realizacją dochodów i wydatków budżetu, oraz utrzymywanie równowagi

budżetowej, przy czym pomagają mu izby i urzędy skarbowe,

- zaciąganie kredytów bankowych,

- emitowanie obligacji i bonów skarbowych,

- przenoszenie planowych wydatków między rozdziałami i paragrafami, przy czym przenoszenie środków nie

może przekraczać 5% wydatków i nie może dotyczyć zwiększenia wydatków na pensje,

- dysponowanie rezerwą budżetową,

- opiniowanie aktów prawnych dotyczących dochodów budżetowych,

- określenie zasad i terminów sporządzania sprawozdań,

- określania zasad rachunkowości.

Ogólną kontrole nad wykonaniem budżetu państwa sprawuje Sejm za pośrednictwem Najwyższej Izby Kontroli oraz Rady Ministrów a głównie Ministerstwo Finansów, który do prac kontrolnych wykorzystuje aparat finansowy oraz informacje zawarte w sprawozdaniach GUS-u sporządzonych przez poszczególnych dysponentów środowisk Budżetowych. Minister Finansów dokonując kontroli wykonania budżetu sprawdza czy została zachowana zasada terminowości to znaczy terminowa realizacja dochodu określonych w budżecie i planach finansowych poszczególnych działach gospodarki budżetowej. Zasada dyscypliny finansowej dokonywania wydatków budżetu oraz zasada zachowania równowagi budżetowej, która zakłada, że wydatki mają pokrycie w dochodach budżetu. Złamanie tej zasady może spowodować wzrost deficytu budżetowego przez co Ministerstwo Finansów będzie musiało zaciągnąć kredyt lub pożyczkę za nieprzestrzeganie dyscypliny budżetowej. Sprawozdanie z wykonania Budżetu Państwa Ministerstwo Finansów składa do 10 września roku budżetowego do komisji Finansów Publicznych. Sprawozdanie to obejmuje I półrocze roku budżetowego. Sprawozdanie roczne składane jest w sejmie przez Ministerstwo Finansów do 30 Maja roku następnego po roku budżetowym. Łącznie ze sprawozdaniem Ministerstwa Finansów zezwala na kontrole budżetu Ustawa budżetowa winna być sporządzona w sposób przejrzysty i zrozumiały nie powinna być ani zbyt ogólna ani zbyt szczegółowa - gdyż musi ona w sposób aktywny ukształtować plan realizacji zadań państwa wynikających z ustawy. Duże znaczenie ma również jawność publicznej działalności finansowej - społeczeństwo powinno być dokładnie poinformowane o źródłach dochodów budżetowych oraz o ponoszonych wydatkach. W państwie demokratycznym obywatele mają prawo kontrolować i krytykować działalność rządu.

 

Bibliografia

·         Finanse Publiczne i Prawo Finansowe - C. Kosikowski i E. Ruśkowski

·         Polskie Prawo Konstytucyjne - Leszek Garlicki

·         Uchwała Sejmu RP z 30 lipca 1992 r - Regulamin Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej

·         Ustawa z dnia 26 listopada 1998 roku o finansach publicznych

Budżet-zestawienie wszystkich dochodów i wydatków niezależnie od szczebla struktury polit-administracyjnej państwa na różne cele publiczne; jego podm.-rząd(sporządza plan i przedstawia do zatwierdzenia parlamentowi);wykonawcami b.-skarb państwa lub min.finansów; analogicznie z budżetem lokalnym;budż.państwa-bezpośrednio związany z bankiem centralnym(prowadzi rachunek bieżący budż.państwa);
Deficyt i nadwyżka budż.-źródłem wpływów(dochodu fiskalnego)-podatki bezpośrednie od zysków przedsięb.,od indyw. dochodów obywateli i podatki pośrednie(w cenie nabywanych towarów);pozycje wydatków budż.-obrona nar,oswiata, kult. itd.
Nadwyżka budżetu-przy wyższym dochodzi narodowym;zjawisko rzadkie;
Deficyt budżetowy-wynika z nadmiernych wydatków budż, zbyt niskich dochodów lub oczekiwań społ.,że państwo będzie spełniać funkcję gwaranta bezpieczeństwa socjalnego; wyższy z reguły, gdy dochód narodowy spada;

Budżet państwa
Budżet państwa jest to centralizowany fundusz publiczny służący gromadzeniu środków publicznych w związku z wykonywaniem podstawowych funkcji państwa.
Podstawą tworzenia budżetu państwa jest ustawa sejmowa, która upoważnia rząd do gromadzenia i wydatkowania dochodów.
Z pojęciem budżetu państwa związane są następujące pojęcia: system budżetowy oraz gospodarka budżetowa
System budżetowy państwa są to prawne, organizacyjne i planistyczne ramy umożliwiające funkcjonowanie gospodarki budżetowej
Gospodarka budżetowa obejmuje wszystkie działania podejmowane przez naczelne organy władzy państwowej oraz centralne i terenowe organizacje administracji rządowej wraz z podporządkowanymi im jednostkami organizacyjnymi w zakresie planowania, gromadzenia i wydatkowania środków pieniężnych będących w dyspozycji budżetu państwa.

Cechy budżetu państwa
Budżet państwa charakteryzuje się tym, że:
-gromadzenie środków odbywa się w sposób przymusowy;
-dochody budżetowe gromadzone są na zasadzie bezzwrotnej;
-działalność budżetowa poddana jest rygorom prawnym;
-gospodarka budżetowa ma wymiar nie tylko ekonomiczny ale także społeczny;
-gospodarka budżetowa państwa określa pośrednio ramy ustrojowe państwa.
Zasady budżetowe
W literaturze najczęściej spotyka się następujące zasady budżetowe:
-zasada równowagi – miała największe znaczenie w latach minionych, chodzi o to, że możemy wydatkować tyle, ile mamy zgromadzonych środków, wydatki nie mogą przewyższać dochodów. Nadwyżki i deficyty budżetowe mają być celowo wykorzystywane w polityce gospodarczej i finansowej państwa w celu wyeliminowania wahań koniunkturalnych, deficyt jest dopuszczalny w celu pobudzania gospodarki w sytuacjach kryzysowych.
-zasada powszechności (zupełności) – w budżecie uwzględnia się wszystkie dochody i wydatki.
-zasada jedności – wymaga obejmowania dochodów i wydatków tylko jednym budżetem. W ramach tej zasady wyróżnia się tzw. jedność formalną i materialną. Jedność formalną uzyskuje się dzięki budowie zbiorczego budżetu państwa obejmującego budżet władz centralnych i budżet władz samorządowych. Jedność materialna głosi, że suma dochodów powinna być przeznaczona na pokrycie całości wydatków budżetowych bez celowego wiązania niektórych wydatków z określonymi dochodami budżetowymi.
-zasada jawności – budżet państwa i zawarte w nim informacje nie mogą być tajne, projekt budżetu musi być jawny.
-zasada przejrzystości – zawarte w nim informacje muszą być tak skonstruowane, żeby można było się zorientować jakie są tendencje zmian w polityce społeczno-gospodarczej rządu.
-zasada realności – budżet musi być tak skonstruowany, aby był możliwy do wykonania.
-zasada gospodarności – środkami publicznymi należy gospodarować w sposób oszczędny.
-zasada jednoroczności – budżet jest planowany, projektowany i uchwalany na jeden rok
-zasada uprzedniości – projekt budżetu państwa powinien być zaproponowany jeszcze przed rokiem budżetowym.
-zasada operatywności – budżet powinien być opracowany w układzie, który umożliwiłby ścisłe ustalenie, które podmioty są odpowiedzialne za wykonanie poszczególnych zadań budżetowych i jakie środki otrzymują na sfinansowanie tych zadań.
-zasada polityczności – na kształtowanie budżetu i poprawki w nim mają wpływ siły polityczne zgromadzone w parlamencie.


Funkcje budżetu państwa
W literaturze najczęściej spotyka się następujące funkcje budżetu państwa:
-redystrybucyjna (rozdzielcza) – w skali mikro dotyczy pojedynczej osoby fizycznej lub prawnej. Chodzi o dochody, jeśli są wysokie polega na uszczuplaniu, jeśli dochody są niskie na podwyższaniu tych dochodów. W skali makro polega na przemieszczaniu środków publicznych między różnymi dziedzinami.
-stabilizacyjna (wyrównawcza) – stabilizowanie wahań koniunktury, cykli gospodarczych. Rząd powinien tak zagospodarować środki publiczne, aby stabilizować gospodarkę na odpowiednio wysokim poziomie.
-alokacyjna – zagospodarowanie czynników produkcji w różnej działalności gospodarczej w taki sposób, aby w przyszłości, aby w przyszłości uzyskać jak najwyższy dochód.
-bodźcowa – bodźcowanie pozytywne ma miejsce jeśli rząd będzie zmniejszał opodatkowanie i opłaty obowiązkowe a zwiększał wydatki publiczne; bodźcowanie negatywne, gdy obciążenia podatkowe zwiększają się.
-kontrolna – wykorzystanie procesów i zjawisk pieniężnych do obserwacji oraz analizy zjawisk i procesów rzeczowych.
-koordynacyjna – koordynowanie działalności całego sektora publicznego przez budżet państwa.
-demokratyczna – pobudzanie zainteresowania i angażowania społeczeństwa do opracowywania i wykonywania budżetu (żeby organizacje społeczne włączały się do konstruowania budżetu, miały wpływ na wytyczne, które są formułowane w budżecie państwa).
-ustrojowa – w pewnym sensie budżet państwa jest atrybutem władzy, określa ustrój państwa. Jeśli budżet nie zostanie uchwalony może to doprowadzić do destabilizacji politycznej (rozwiązanie parlamentu).
Budżet państwa spełnia funkcje ponadustrojowe, niezależnie od ustroju w każdym państwie funkcjonuje budżet państwa, ale może mieć różne cele, mimo tego takie same funkcje.


Procedura budżetowa
Zasady prac budżetowych są zawarte w ustawie sejmowej z dnia 5 stycznia 1991 roku o prawie budżetowym. Cała procedura uchwalania budżetu składa się z czterech etapów:
-opracowanie projektu budżetu – za opracowanie projektu budżetu odpowiedzialna jest Rada Ministrów, największy wpływ na opracowanie projektu budżetu ma Ministerstwo Finansów.
-uchwalenie budżetu – procedura uchwalania budżetu państwa jest następująca: Rada Ministrów na spotkaniu ustala główne wytyczne, zasady polityki społeczno-gospodarczej na następny rok budżetowy. Wytyczne mają służyć Ministrowi Finansów do opracowania tzw. noty budżetowej. W nocie budżetowej Minister Finansów określa szczegółowe zasady, tryb i terminy opracowania przez poszczególne podmioty gospodarki budżetowej materiałów do projektu budżetu państwa. W nocie budżetowej zawarte są również różnego rodzaju wytyczne, wskaźniki, normy budżetowe i limity o charakterze obligatoryjnym lub orientacyjnym. Nota budżetowa rozsyłana jest do poszczególnym ministrów o wojewodów. Na jej podstawie ministrowie i wojewodowie są zobowiązani do zaplanowania pojedynczych budżetów dotyczących swoich resortów i samorządów terytorialnych. Te budżety trafiają do Ministra Finansów i na tej podstawie Minister Finansów sporządza projekt zbiorczy budżetu państwa. Trafia on pod obrady Rady Ministrów. Jeśli jest akceptowany, to Rada Ministrów upoważnia Ministra Finansów do przedstawienia tzw. expose budżetowego w Sejmie (do 15.XI). Projekt trafia do komisji budżetowej w celu naniesienia poprawek. Potem
-następuje debata budżetowa w Sejmie. Z wprowadzonymi poprawkami projekt trafia do Senatu (dyskusja, poprawki). Następnie w Sejmie głosowanie nad poprawkami Senatu. (Senat – Sejm). Przyjęcie lub odrzucenie poprawek. Po uzyskaniu kwalifikowanej większości głosów budżet państwa jest kierowany do realizacji. Sejm ma 3 miesiące na uchwalenie budżetu, jeśli to nie nastąpi Prezydent RP ma prawo rozwiązać Sejm. Wtedy gospodarka funkcjonuje zgodnie z projektem zgłoszonym przez Ministra Finansów do 15.XI. prowizorium budżetowe opracowane przez Ministra Finansów obowiązuje do momentu uchwalenia budżetu.
-wykonanie budżetu – charakterystyczną cechą wykonania budżetu państwa jest jego zdecentralizowanie. Odbywa się ono pod nadzorem i kierunkiem organów wyższego szczebla. Głównymi dysponentami środków budżetowych są podmioty budżetowe, których dochody i wydatki ujmuje się w ramach tzw. klasyfikacji budżetowej. Do tego typu podmiotów należą przede wszystkim ministerstwa i urzędy centralne zrównane z ministerstwami i wojewodami oraz inne jednostki, którym Minister Finansów przyznał uprawnienia dysponenta głównego. Jednostki podlegające dysponentom głównym realizują dochody i wydatki jako dysponenci środków budżetowych II stopnia. Mogą to być także dysponenci II stopnia, którzy bezpośrednio wydatkują otrzymane środki bez prawa ich dalszego przekazywania.
sprawozdawczość i kontrola finansowa wykonania budżetu – głównym organem kontrolującym działalność budżetu państwa jest Sejm. Bieżącą kontrolą realizacji zadań budżetu państwa zajmuje się Minister Finansów. Minister Finansów jest odpowiedzialny za okresowe przedstawianie sprawozdań radzie Ministrów. Rada Ministrów jest odpowiedzialna żeby do końca IX przedstawić sprawozdanie z realizacji budżetu państwa Komisji do Spraw Budżetu i Finansów (za I półrocze). Do organów upoważnionych do kontroli wykonania budżetu państwa należy Najwyższa Izba Kontroli. Do 30.VI następnego roku budżetowego Rada Ministrów jest zobowiązana przedstawić Sejmowi oraz NIK raport z wykonania budżetu państwa. Na jego podstawie odbywa się w Sejmie głosowanie nad uchwaleniem absolutorium budżetowego.
Podatki-przymusowe,bezzwrotne i nieodpłatne świadczenie pieniężne przekazane przez podatnika na rzecz budżetu państwa,miasta lub gminy.
Podat.bezpośredni od dochodów przedsięb.-charakter liniowy(stopa podatku doch.płaconego od zysku brutto jest jednakowa dla wszystkich producentów niezależnie od wysokości osiąganego dochodu)
Podat.bezpośredni od dochodów indywidualnych-na zasadzie progresji podatkowej;najniższa stopa podatkowa od najniższych dochodów itd.-zgodna z zasadą sprawiedliwości społecznej;
Pod.bezpośr.uszczuplają wydatki na cele konsumpcyjne i inwestycyjne, ale zwiększają dochody i budżet państwa;
Podatek obrotowy-płacony od sprzedaży towarów;obejmował jedynie finalne dobra konsumpcyjne; udoskonaleniem tego podatku, było wprowadzenie powszechnego podatku od wartości dodanej(VAT);płacony podatek podnosi cenę sprzedaży od producenta aż po detaliczna sprzedaż produktu finalnego-korzystniejszy dla budżetu,bo zapewnia szybszy i bardziej systematyczny napływ dochodów do budżetu.
Pieniądz-ogólny ekwiwalent powszechnie i trwale wyrażający wartość wszystkich towarów i bezpośrednio na nie wymienialny. Obok miernika wartości pieniądz pełni rolę środka cyrkulacji (pośrednicząc w wymianie),środka płatniczego , środka tezauryzacji; jako pieniądz światowy-środek wyrównania rozliczeń na rynku światowym. Stosownie do ustaleń Międzynarodowego Funduszu walutowego , państwa członkowskie zobowiązują się do ustalania w złocie parytetu swojej waluty , a także do dokonywania zmian parytetu tylko w porozumieniu z tą organizacji. Funkcje pieniądza-1)środek ogólnie akceptowany jako sposób płacenia przy bezpośrednich zakupach dóbr i usług oraz służącym spłacania długów; 2)używany jako jednostka rozliczeniowa;3)środek służący sprowadzaniu do wspólnego mianownika wartości różnych dóbr i usług-umożliwia porównawcze wartościowanie i prowadzenie księgowości;4)środek wymiany-funkcjonuje jako standard wartości.


Rodzaje pieniądza i struktura jego zasobów:
1)gr.M1-gotówka i depozyty na rach.czekowych w bankach komercyjnych-najwyższy stopień płynności(do celów transakcyjnych,spekulacyjnych)
2)gr.M2= gr.M1+rach. oszczędnościowe i małe rachunki terminowe-wykorzystywane przez banki do udzielania kredytów krótkoterminowych
3)gr.M3= gr.M2 +duże salda rach.terminowych-główne źródło środków wykorzystywanych na długoterminowe lokaty;
Oddziaływanie banku centralnego na przebieg koniunktury gosp.-główne zadania możemy określić jako:
1)sterowanie emisją pieniądza(biletów bankowych)
2)kredytowanie innych banków(zwłaszcza komercyjnych)
3)obsługa bankowa rządu(w tym i poradnictwo finansowe)
4)administrowanie państwowymi rezerwami walutowymi i oddziaływanie na kształtowanie kursu walutowego
5)nadzór nad działaniem całego systemu bankowego, a także zarządzanie długiem publicznym.
Polityka banku centralnego zmierzająca do tworzenia banków sprzyja rozwojowi kredytowania i zwiększeniu podaży pieniądza;
6)Działanie systemu rezerw obowiązkowych jest oparte na wyznaczeniu bankom komercyjnym przez banki centralne niezbędnego poziomu rezerw gotówkowych jakie winny one otrzymać dla zapewnienia bieżącej ciągłej i pełnej obsługi swoich klientów;
bank centralny działa na rzecz:
a)podniesienia poziomu rezerw obowiązkowych
b)obniżenia stopy rezerw obowiązkowych (działanie na rzecz zwiększenia wartości mnożnika kreacji pieniądza i podaży tego pieniądza przy danej bazie monetarnej).
7)Kształtowanie poziomu szeroko rozumianej stopy dyskontowej(chodzi o poziom procentowy różnych kredytów udzielanych przez banki centralne bankom komercyjnym a zwłaszcza tzw. kredytu afinansowego w tym również kredytu udzielonego pod zastaw papierów wartościowych)
Polityka fiskalna(drugie obok polityki monetarnej narzędzie oddziaływania państwa na gospodarkę rynkową)-stosowanie wydatków i przychodów państwa dla osiągnięcia różnych celów , a w szczególności dla stabilności gospodarki;realizowana poprzez budżet państwa;
Stabilizacyjna funkcja polityki fiskalnej- dążenie do zapewnienia równowagi gospodarczej oraz wysokiego poziomu zatrudnienia przede wszystkim poprzez regulowanie strony popytowej gospodarki. W okresach zagrożenia recesją powinno następować o...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin