sosy(1).doc

(73 KB) Pobierz
Sos grzybowy na ciepło

 

Sos grzybowy na ciepło

·         1 łyżka masła,

·         1 duża cebula,

·         1,5 szklanki śmietany

·         30 dag świeżych mieszanych grzybów (podgrzybki, koźlarze, kanie),

·         ½ pęczka posiekanej natki pietruszki

Grzyby dokładnie oczyścić, opłukać, pokroić na kawałki. Cebulę obrać, posiekać, zeszklić na rozgrzanym w rondlu maśle. Dodać dwie łyżki śmietany, wymieszać. Wrzucić pokrojone grzyby mieszając, dusić 3 minuty. Połączyć z resztą śmietany i dusić aż grzyby będą miękkie. Przyprawić pieprzem i solą, wymieszać z posiekaną natką pietruszki.

 

 

Sos pieczarkowy

 

·         1 cebula,

·         200 g pieczarek,

·         1 łyżeczka mąki,

·         1 łyżka masła,

·         śmietana, sól, pieprz, magii, natka pietruszki.

 

Pieczarki kroimy na 4 części, cebulę w kostkę i podsmażamy na maśle. Do lekko zrumienionej dodajemy pieczarki i dusimy aż woda wyparuje. Śmietanę mieszamy z mąką i dodajemy do sosu. Teraz przyprawy, na koniec sypiemy natkę.

 

 

Sos serowy + pierś z kurczaka

 

·         1 cebula

·         1 pierś z kurczaka lub więcej

·         5 serków topionych najlepsze gouda lub emmenatler

·         2 łyżki śmietany

·         szklanka lub dwie bulionu

·         2 łyżki mąki

·         natka pietruszki

 

Cebulkę pokroić w kostce i zeszklić na oleju. Pierś z kurczaka pokroić w niewielką kostkę i dorzucić do cebulki. Podsmażyć razem i dolać bulion - w zależności od tego ile chcemy sosu dolewamy jedną lub dwie szklanki. Gdy się zagotuje wrzucamy serki topione i czekamy aż się rozpłyną. Do szklanki nalewamy kilka łyżek sosu i wlewamy do niej śmietanę - hartujemy, by w sosie się nie zważyła. Tak wymieszaną wlewamy do gotującego się sosu. W innej szklance nalewamy pół szklanki wody wsypujemy mąkę i bardzo energicznie mieszamy by nie było grudek. Wlewamy do gotującego się sosu i w ten sposób zagęszczamy go. Przyozdabiamy pokrojoną natką. Sosik rewelacyjny. Najlepszy do ryżu, ale z makaronem też smakuje dobrze! Smacznego!

 

 

 

 

Sos śmietanowy (biały)

 

·         trochę mąki,

·         trochę margaryny lub masła,

·         szklanka rosołu lub bulionu,

·         150 ml śmietany,

·         sól, pieprz i imbir do smaku
 

Tłuszcz rozgrzać, wymieszać z mąką, zasmażyć. Następnie dolać chłodnego rosołu lub bulionu. Gotować 10 min. często mieszając, na małym ogniu. Pod koniec gotowania wlać śmietanę, doprawić do smaku.

 

Sos śmietanowo-serowy

·         szklanka wywaru warzywnego

·         300 g drobnej cebuli

·         łyżka masła

·         1/2 szklanki śmietany

·         150 g sera ementalera lub rokpolu

·         2 trójkąciki topionego serka śmietankowego

·         szczypiorek

·         sól, pieprz

Obrać i posiekać cebulę w drobną kostkę. Poddusić na gorącym maśle. Zalać wywarem, a następnie śmietaną. Gotować razem ok. 5 minut. Ementaler lub rokpol zetrzeć. Serki topione pokroić w kostkę. Dodać do śmietanowego sosu. Mieszając, gotować, aż ser się rozpuści. Doprawić pieprzem. Szczypiorek drobno posiekać. Dodać do sosu. Całość ewentualnie dosolić. Sos podawać do makaronu i warzyw gotowanych w wodzie lub na parze.

 

 

Pieczarki w sosie śmietanowym

 

Składniki na 4 porcje

·         1 kg małych pieczarek

·         1 pęczek dymki

·         2 ząbki czosnku

·         15 dkg gęstej, kwaśnej śmietany

·         15 dkg jogurtu

·         2 łyżki oliwy

·         kilka gałązek tymianku, sól, biały pieprz

Pieczarki dokładnie oczyścić, umyć, osuszyć. Dymkę oczyścić, umyć, pokroić na kawałki. Czosnek obrać i posiekać. Śmietanę wymieszać z jogurtem, oliwą, 1 ząbkiem roztartego czosnku i posiekanymi listkami tymianku. Na rozgrzanej patelni smażyć pieczarki, posiekaną dymkę i roztarty ząbek czosnku. Kiedy zacznie przybywać soku z pieczarek można cierpliwie poczekać aż odparuje lub po prostu odlewać w trakcie smażenia. Kiedy pieczarki już będą prawie upieczone ( stracą połowę objętości), doprawić do smaku solą i białym pieprzem, wlać wcześniej przygotowany sos śmietanowy i dusić 5-7 min pod przykryciem. Można podawać w grzankami i masłem czosnkowym . Smacznego :)

 

Sos z grzybów suszonych

I

·         50 g suszonych grzybów,

·         2 łyżki mąki,

·         40 g masła,

·         sól,

·         1 cebula.

 

Grzyby opłukać i namoczyć w wodzie. Po upływie kilku godzin ugotować je w tej samej wodzie i odcedzić. Wywar zachować. Drobno pokrojoną cebulę podsmażyć na maśle, aż będzie szklista, oprószyć mąką i smażyć jeszcze przez minutę. Wlać wywar z grzybów i gotować 10 min. Po 5 min. dodać drobno posiekane lub przepuszczone przez maszynkę grzyby, posolić sos i gotować dalsze 5 min.

II

·          

·         25 dag suszonych grzybów

·         mały kartonik słodkiej śmietany

·         cebula

·         sól, pieprz

·         2 łyżeczki masła.

             

Wcześniej namoczone grzyby obgotować, następnie przekręcić przez maszynkę i włożyć do wody, w której się gotowały. Następnie podsmażyć cebulę na maśle i wlać do tych grzybów, doprawić do smaku solą, pieprzem. Na koniec zaprawić niewielką ilością mąki roztrzepanej ze słodką śmietaną.
Sos ten jest znakomity do krokietów, ziemniaków, placków ziemniaczanych, gołąbków itp.

 

 

Sos serowy na ciepło

I

·         40 g masła,

·         40 g mąki,

·         600 ml mleka,

·         100 g sera gorgonzola,

·         100 g sera mozzarella,

·         100 g ementalera,

·         50 g tartego parmezanu.
 

Rozpuścić masło i dodać mąkę. Mieszać. Gotować na małym ogniu przez minutę, ciągle mieszając. Dodać mleko, mieszając. Gotować na średnim ogniu, aż sos się zagotuje i zgęstnieje. Mieszać. Zdjąć z ognia. Dodać sery i mieszać, aż się rozpuszczą. Podawać z makaronem. Przed podaniem posypać parmezanem.

II

·         1 łyżka masła,

·         1 i 1/2 łyżki mąki,

·         300 ml mleka,

·         100 g sera cheddar.
 

Masło rozpuścić w rondlu, wymieszać z mąką. Podsmażać 2-3 min, aż zbrązowieje. Stopniowo dodawać mleko, ciągle mieszając. Na koniec dodać ser. Gotować, aż sos zgęstnieje.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin