ile dni ma tydzień.doc

(36 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘCIA

SCENARIUSZ ZAJĘCIA

 

PROWADZĄCA: Teresa Zarzycka

 

GRUPA WIEKOWA: 6 latki

 

KRĄG TEMATYCZNY: W ZIMOWE DNI

 

TEMAT DNIA: SIEDEM DNI MA TYDZIEŃ

 

CELE OGÓLNE:                           

·         rozwijanie świadomości rytmicznej organizacji czasu – kolejność dni w tygodniu

·         uświadomienie dzieciom , że słowo tydzień ma dwa znaczenia: nazwy kolejnych dni, zaczynając od poniedziałku lub okres siedmiu dni liczony od dowolnego dnia

·         doskonalenie umiejętności posługiwania się nazwami dni tygodnia

·         posługiwanie się pojęciami: „dziś”, „wczoraj”, „przedwczoraj”, „jutro”, „pojutrze”

·         rozwijanie umiejętności korzystania z kalendarza

·         ćwiczenie koordynacji wzrokowo-słuchowo-ruchowej, koncentracji uwagi, przekraczanie środkowej linii ciała

·         rozwijanie umiejętności współpracy podczas pracy w grupie

 

CELE OPERACYJNE – dzieci:

·         sprawnie posługują się nazwami dni tygodnia

·         wymieniają dni tygodnia  po kolei od dowolnego dnia

·         prawidłowo posługują się pojęciami: „dziś”, „wczoraj”, „przedwczoraj”, „jutro”, „pojutrze”

·         prawidłowo posługują się liczebnikami w zakresie siedmiu

·         wiedzą, jakie funkcje pełni kalendarz, potrafią odszukać w nim potrzebne informacje

·         współpracują z innymi dziećmi podczas pracy w grupie

 

FORMA:

·         z całą grupą

·         w małych zespołach

·         indywidualnie

 

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: wiersz Dni tygodnia Marii Litewskiej, ilustracje do wiersza, napisy z nazwami dni tygodnia, cyfry od 1 do 7, koperty z sylabami, rebus, balony w siedmiu kolorach (dla każdego dziecka), różne kalendarze, płyty z nagraniami: M. Bogdanowicz                    W co się bawić z dziećmi, utworu Mozarta Aria Papagena z opery Czarodziejski flet, zabaw wg pedagogiki zabawy Powitalna piosenka, Magiczna liczba siedem.

 

PRZEBIEG ZAJĘCIA

 

  1. Zabawa na powitanie Taniec na dzień dobry wg pedagogiki zabawy Klanza.
  2. Rozwiązanie rebusu tydzień .
  3. Rozmowa z dziećmi na temat wysłuchanego wiersza Marii Witewskiej Dni tygodnia. Na tablicy przypięte ilustracje do wiersza oraz nazwy dni tygodnia. Wymienienie przez dzieci, po kolei, nazw dni tygodnia, ustalenie ile dni ma tydzień, jakim dniem zaczyna się tydzień, a jakim kończy. Ustalenie, jak się nazywa pierwszy, drugi, trzeci, czwarty, piąty, szósty i siódmy dzień tygodnia.
  4. Zabawa z balonami przy utworze Mozarta Aria Papagena z opery Czarodziejski flet.

      (Na podstawie koloru balonu, zapisanej na nim cyfry dzieci ustalają, jakim są dniem

      tygodnia.)

  1. Układanie kalendarza pokazującego rytm i regularność tygodnia. Poprawne używanie określeń: „dziś”, „wczoraj”, „przedwczoraj”, „jutro”, „pojutrze”, wyjaśnienie pojęcia tydzień.
  2. Zabawa w Magiczną liczbę siedem.
  3. Prezentacja różnych kalendarzy, wyjaśnienie, do czego służą, odczytanie różnych informacji (imiona, oznaczenia świąt...)
  4. Praca w małych zespołach:

§         policzenie miesięcy w roku

§         policzenie tygodni w styczniu

§         przeliczenie dni w styczniu

§         policzenie niedziel i dni świątecznych w styczniu

 

  1. Zabawa przy piosence Stonoga.
  2. Podsumowanie zajęć przez nauczyciela i ich ocena przez dzieci.

 

 

 

 

 

1

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin