podróż do krainy cyferek.doc

(41 KB) Pobierz
Scenariusz sytuacji edukacyjnej dla dzieci 4 letnich dn

Scenariusz sytuacji edukacyjnej dla dzieci 4 letnich

 

TEMAT: Podróż do krainy cyferek – zabawy dydaktyczne z zastosowaniem liczebników głównych w zakresie   od 1 do 5.

 

 

Cele ogólne:

·         Utrwalenie wiedzy w zakresie porządkowania, porównywania, przeliczania

·         Rozwijanie umiejętności logicznego myślenia oraz koncentracji i uwagi

·         Aktywizowanie wzajemnych kontaktów i współpracy w grupie poprzez wspólne wykonywanie zadań

Cele operacyjne:

           Dziecko:

·         potrafi prawidłowo posługiwać się liczebnikami głównymi  ( 1 – 5)

·         prawidłowo określa liczbę elementów liczebnikiem ( ile jest?)

·         tworzy zbiory jedno, dwu, trzy, cztero oraz pięcioelementowe

·         potrafi współpracować w zespole

Metody:

·         słowne: rozmowa, instrukcja słowna,

·         czynnościowe: zadań stawianych do wykonania.

Formy pracy:

·         praca z całą grupą

·         praca w zespołach zadaniowo-problemowych

·         praca indywidualna

Środki wspomagające działanie:

·         list od Wietrzyka -Psotnika

·         płyta Cd z nagraniem

·         koperty z zadaniami

·         klocki, cyferki, karty pracy, koszyczki, kredki

 

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

 

1.       Wejście do sali, w której panuje bałagan (porozrzucane klocki, odpięte cyferki). Na środku „Wietrzyk – Psotnik”(na patyczku pocięty w paski worek na śmieci) obok list.                                                                                                                

„ Hokus pokus – czary – mary – w wielką podróż wyruszmy                                                       

Każda stacja to zadanie – czy liczyć jesteście w stanie…?”

 

2.       Powitanie–piosenką” Chodźcie wszyscy tu do koła, zabawimy się wesoło
                                         Witam Was, witam Was na zabawę nadszedł czas.”


Ćwiczenie z wykorzystaniem elementów kinezjologii edukacyjnej

Kapturek myśliciela ( ćwiczenia koncentracji, uwagi, aktywności umysłowej)


STACJA NR 1 Układanie porozrzucanych klocków z przeliczaniem i wskazywaniem odpowiedniej cyfry oraz odpowiedniego koloru.

Hokus-pokus-czary-mary, w wielką podróż wyruszamy – liczenie to dla nas łatwe zadanie
 

3.       Zabawa ruchowa:” Pociąg – gąsienica” – (dzieci czołgają się jedno za drugm trzymając nóg kolegi do następnej stacji) rozwijająca umiejętność współpracy w grupie

 

4.       STACJA NR 2 Koperty z zadaniami (nawlekanie makaronu na żyłkę zgodnie z oznaczoną cyfrą)     

                                         

5.       Zabawa ruchowa „Tratwa” – dopłynięcie do kolejnej stacji na gazetach

6.       STACJA NR 3 NA WYSPIE – zabawa orientacyjno-porządkowa. Łączenie się w pary, trójki itp. Według pokazanej cyfry

7.       STACJA NR 4 - Karty pracy – policz zwierzęta i pokoloruj pod każdym rysunkiem kostkę z odpowiednią liczbą oczek.

8.       Masażyk relaksacyjny

9.       Pożegnanie iskierką przyjaźni.

 

 

Opracowała:

Mgr Małgorzata Kurjan

Przedszkole Nr 123   Wrocław

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin