Scenariusz zajęć świetlicowych - DARY JESIENI.doc

(24 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć świetlicowych

Scenariusz zajęć świetlicowych

 

Temat zajęć: DARY JESIENI.

Czas trwania zajęć: 60 minut.

 

 

CELE:

Ø            Doskonalenie umiejętności rozwiązywania krzyżówek z hasłem.

Ø            Doskonalenie umiejętności wypowiadania się pełnym zdaniem.

Ø            Doskonalenie umiejętności słuchania i rozumienia czytanego tekstu.

Ø            Doskonalenie umiejętności koncentracji.

Ø            Rozwijanie zdolności plastycznych dzieci.

Ø            Integracja zespołu świetlicowego.

Ø            Kształtowanie umiejętności pracy w parach.

Ø            Kształtowanie umiejętności wspólnej zabawy.

 

METODY PRACY:

-              gra dydaktyczna (krzyżówka z hasłem)

-              pogadanka

-              praca z tekstem wiersza

-              zajęcia plastyczne

-              zabawa słowno – ruchowa

-              zajęcia umuzykalniające

 

 

FORMY ORGANIZACYJNE:

-              zajęcia świetlicowe w grupie wiekowej 7 – 9 lat

 

-              praca w parach

-              praca indywidualna uczniów

-              zabawa zespołowa

 

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

-              kserokopie krzyżówki

-              tekst wiersza („Jesienią” L. Krzemieniecka, „Skarby jesieni” H. Zdzitowiecka, „Jesienią” M. Konopnicka i „Kto powie?” M. Czerkawska)

-              kserokopie obrazka przedstawiającego kosz z darami jesieni

-              plastelina (różne kolory)

-              wykałaczki

-              zawieszki lub przypinki w kształcie jabłek, gruszek i śliwek

-              płyta CD z piosenką zespołu Fasolki – „Najłatwiejsze ciasto w świecie”

-              tekst piosenki „Najłatwiejsze ciasto w świecie”

-              odtwarzacz płyt CD

 

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

 

Czynności wstępne (2 min.):

Powitanie dzieci.

Nauczyciel prosi, aby dzieci zajęły miejsca przy stolikach, w ten sposób,              aby dziecko z klasy I usiadło w ławce z dzieckiem z klasy II lub III.

WPROWADZENIE:

1. Praca w parach (7 min.).

Dzieci pracują w parach, dziecko młodsze (z klasy I) z dzieckiem starszym (z klasy II lub III).

Nauczyciel rozdaje uczniom kserokopie krzyżówki i prosi o jej rozwiązanie        oraz informuje o tym, że hasło krzyżówki (''DARY JESIENI'') będzie tematem zajęć.

 

2. Pogadanka na temat „Jakie znasz dary jesieni?” (8 min.).

Nauczyciel inicjuje rozmowę na temat darów, jakie przynosi jesień. Dzieci odpowiadają na pytanie. Nauczyciel zwraca uwagę na umiejętność wypowiadania się przez uczniów pełnym zdaniem.

 

3. Praca z tekstem wierszy (5 min.).

Nauczyciel czyta dzieciom wiersze:

-              Jesienią” L. Krzemienieckiej,

-              Skarby jesieni” H. Zdzitowieckiej,

-              Jesienią” M. Konopnickiej,

-              Kto powie?” M. Czerkawskiej.

Uczniowie słuchają czytanych wierszy, a następnie wypowiadają się na ich temat.

 

ROZWINIĘCIE:

4. Praca plastyczna – „Kosz z darami jesieni” (20 min.).

Nauczyciel rozdaje dzieciom kserokopie obrazka przedstawiającego kosz z darami jesieni. Uczniowie wylepiają obrazek kolorową plasteliną.

5. Zabawa słowno – ruchowa „Sałatka owocowa” (10 min.).

Nauczyciel zaprasza dzieci do wspólnej zabawy.

Nauczyciel dzieli dzieci na trzy grupy: jabłka, gruszki i śliwki. Każde dziecko otrzymuje zawieszkę lub przypinkę w kształcie jabłka, gruszki lub śliwki.

Dzieci siadają na dywanie. Jeżeli nauczyciel powie np. ''Gruszki!'' wstają dzieci       z zespołu gruszek, ''Jabłka i śliwki!'' wstają zarówno dzieci z drużyny jabłek          jak i śliwek, natomiast na sygnał ''Sałatka owocowa!'' dzieci łączą się w trójki (jabłko z gruszką i śliwką). Pomyłka lub brak dzieci do ''sałatki'' eliminuje z zabawy.

 

ZAKOŃCZENIE:

6. Zajęcia umuzykalniające (5 min.).

Słuchanie piosenki zespołu Fasolki – „Najłatwiejsze ciasto w świecie”. Próba wspólnego śpiewu.

 

Czynności końcowe (3 min.):

Dzieci porządkują swoje stanowiska pracy.

Nauczyciel dziękuje dzieciom za wspólne zajęcia.

 

 

BIBLIOGRAFIA:

Ø            Anna Ożyńska – Zborowska „Antologia literatury dla najmłodszych”, Krajowa Agencja Wydawnicza, Warszawa 2002r.

Ø            Jolanta Rojewska „Grupa bawi się i pracuje”, Oficyna Wydawnicza UNUS, Wałbrzych 2000r.

Ø            www.info.e-dziecko.eu

 

OPRACOWAŁA:

Anna Czoch

świetlica szkolna

Zespół Szkół w Korzkwi

5

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin