Totalitaryzm, dyktatury europejskie 20.03.2006
Czemu akurat Stalin został następcą Lenina?
Najbardziej „predestynowany” do przystąpienia był Trocki.
Inni: Bucharin, Zinowiew, Kamieniew.
Trocki był twórcą idei rewolucji permanentnej oraz Armii Czerwonej, właściwie to przeprowadzał rewolucję bolszewicką. Stał na równi z Leninem, a w niektórych sprawach nawet wyżej.
Co potrafił Stalin, czego nie potrafił Trocki?
Trocki nie miał zdolności do prowadzenia intryg i gier w łonie partyjnym.
Dlaczego inni przywódcy bolszewiccy zgodzili się na objęcie przez Stalina stanowiska…?
Uważali, że był mniej niebezpieczny niż Trocki, co zresztą miało niewiele wspólnego z prawdą. Stalin zwiódł przeciwników wrażeniem, jakie wytworzył. Trocki powiedział o Stalinie, że był „genialnym przeciętniakiem”.
Stalin wykorzystał to przekonanie do walki o władzę → wszyscy walczyli przeciwko sobie, ale nie przeciwko niemu.
Trocki był człowiekiem myśli i wielkich czynów, Stalin był przecięty, brzydki J, realizował się dążeniem do władzy drogą intryg.
1922 – Stalin zostaje sekretarzem …
Nawet sprzeciw Lenina nic już nie znaczył - Stalin miał już tak umocnioną władzę.
„Kadry decydują o wszystkim” – Lenin.
Etapy usuwania przeciwników Stalina:
1. Trocki wyeliminowany w 1925 przez układ Stalin – Zinowiew – Kamieniew
2. Stalin – Bucharin – Rykow – Tomski przeciwko Kamieniewowi i Zinowiewowi, którzy sprzymierzyli się z Trockim
Dla Stalina względy ideologiczne nigdy nie miały znaczenia.
Stalin zbudował kult Lenina wbrew jego żonie (mauzoleum Lenina) oraz przy okazji budował swój kult – ten kult był istotnym powodem zajmowania przez Stalina wysokiej pozycji. Stalin budował ten kult świadomie – zdawał sobie sprawę, że człowiek potrzebuje religii – kult Lenina miał być religią świecką, „ateistyczną”. Lenin był prorokiem, jego ciało relikwiami, a Stalin apostołem. Przemówienie Stalina nad trumną Lenina było skonstruowane na wzór litanii („Towarzyszu Leninie, stojąc nad twoją trumną, przyrzekamy ci…”).
„Krótki kurs historii Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii bolszewików” – dla komunistów tak jak „Mein Kampf” dla nazistów.
Stalin u władzy.
1929 – rezygnacja z Nowej Polityki Ekonomicznej (NEP)
1. kolektywizacja rolnictwa (pomysł jeszcze Lenina) – wprowadzana przymusowo; chodziło o wyeliminowanie indywidualnej własności ziemi
(w ZSRR dokonano paszportyzacji – chłop nie mógł pojechać ze wsi do wsi jeśli nie miał paszportu → przywiązanie do ziemi). „Pawkę” zabił dziadek wraz z rodziną w lesie JJJ Pawlik stał się wzorem w propagandzie → nowy człowiek, dla którego partia jest zawsze najważniejsza.
Komunizm chciał zniszczyć rodzinę, np. poprzez odebranie rodzicom możliwości wychowywania dzieci (pionierzy i inne organizacje młodzieżowe).
Jedyni jeszcze stosunkowo bogaci chłopi zamieszkiwali Ukrainę – dlatego spowodowano sztuczny głód (w świadomości Ukraińców jest on jak dla Żydów holocaust). Było to jedno z największych ludobójstw w historii, zginęło najprawdopodobniej 4-6 mln ludzi (według Ukraińców 14 mln).
Obszary głodu były otoczone kordonami wojska, które wpuszczały ludzi do środka, ale już nie wypuszczały. W ten sposób Stalin złamał opór wobec kolektywizacji oraz łamał opór narodowy Ukraińców (Ukraina była najżyźniejszymi terenami ZSRR).
// do Moskwy przyjeżdża George Bernard Shaw, Stalin nawet osobiście go oprowadza itp. → Shaw: „nigdy tak dobrze nie jadłem, jak w Moskwie”.
2. industrializacja
3. Wielkie Czystki
1
martita6070