Feng Shui zdrowia.doc

(220 KB) Pobierz
Feng Shui zdrowia - sypialniaStrona: 1/3(8419 odsłon)

Feng Shui zdrowia - sypialnia

Strona: 1/3

(8419 odsłon)   Strona gotowa do druku



Jeżeli chcemy odnieść sukces musimy być do tego przygotowani psychicznie oraz fizycznie. Każdy zdaje sobie sprawę, jaką rolę spełnia oraz to czy jesteśmy wypoczęci rozpoczynając kolejny dzień. Najbardziej do wypoczynku przyczynia się sen. Sypialnia tak jak każde inne pomieszczenie ma swoją ściśle określoną funkcję. Aby ją spełniała i wzmacniała nasze zdrowie musi zostać odpowiednio urządzona.


Organizacja sypialni.

Na samym początku powinniśmy zastanowić się, do czego służy sypialnia. Pytanie to jest tylko z pozoru śmieszne. Oczywiście do spania. Powinniśmy, więc tak ją urządzić, aby sprzyjała właśnie tej czynności i żadnej innej – sypialnia nie może być jednocześnie miejscem do spania i miejscem pracy, oglądania telewizji czy czytania. Telewizor umieszczony w sypialni sprawia, że bardzo często przy nim zasypiamy, co z całą pewnością nie wpływa pozytywnie na jakość snu. Dodatkowo wszelkie urządzenia elektryczne nawet te wyłączone emitują smog elektromagnetyczny. Najnowsze amerykańskie badania publikowane w prasie naukowej wykazują, że smog elektromagnetyczny przyczynia się do silnej depresji mogącej w rezultacie prowadzić nawet do aktów autodestrukcji. Szczególnie narażone są osoby, które mają z nim stały kontakt – osoby pracujące z komputerem, urządzeniami elektronicznymi, korzystające z telefonów komórkowych, elektrycy. Jeżeli w ciągu dnia jesteśmy zmuszeni z takich urządzeń korzystać to zrezygnujmy z nich choćby na czas snu – z korzyścią dla zdrowia i wypoczynku.

Druga sprawa to dzielenie jednego pomieszczenia na sypialnie i miejsce pracy. Jeżeli pracujemy w miejscu spania to zarówno praca jak i sen nie może odbywać się pomyślnie. W najlepszym wypadku patrząc na łóżko w trakcie pracy będziemy myśleć o wypoczynku. Z drugiej strony mając miejsce pracy lub choćby rzeczy z nią związane w sypialni nie będziemy mieli ani chwili wypoczynku.

 

 

Łóżko i jego ustawienie.

Kolejną ważną rzeczą w sypialni jest odpowiednie łóżko oraz jego ustawienie. Zarówno łóżko jak i materac powinny być wykonane z materiałów naturalnych. Kształt łóżka powinien być przyjazny człowiekowi – powinno być pozbawione ostrych kantów. Najlepsze są łóżka drewniane z wezgłowiem w kształcie łuku. Ważne jest także, aby pod łóżkiem znajdowała się wolna przestrzeń – materac nie powinien leżeć bezpośrednio na ziemi, może to powodować bóle pleców, wynikające z braku cyrkulacji powietrza pod materacem. Jeżeli w łóżku śpią dwie osoby to powinno posiadać jeden duży materac, a nie dwa dzielone co może doprowadzić do rozpadów związków.

Najlepszym sposobem ustawienia łóżka jest skierowanie głową do ściany - tak, aby można było się do niego dostać z trzech stron. Feng Shui nie zaleca także ustawiania łóżka nogami w kierunku drzwi, co kojarzy się z wyprowadzaniem z pomieszczeń osób zmarłych.

W pokojach znajdują się strefy spokojne odpowiednie do spania oraz takie, gdzie wypoczynek jest utrudniony – jest w nich za duży poziom energii. Miejscami, w których łóżko na pewno nie może stać są strefy na wprost drzwi wejściowych do sypialni oraz pomiędzy drzwiami i oknami.

Poprawne zalecane przez feng shui miejsca ustawienia łóżka przedstawiają poniższe rysunki

Projekt pokoju nr. 2Projekt pokoju nr. 1Projekt pokoju nr. 3

Miejsca, w których łóżko nie powinno stać


Przykład złego ustawienia łóżka w pokoju.

Łóżko nie może stać na wprost drzwi. Takie rozwiązanie jest niedopuszczalne. Najlepszym rozwiązaniem będzie przestawienie w któreś z miejsc jak w przykładach 1 do 3.



Jeżeli nie możemy sobie pozwolić na przemeblowanie sypialni rozwiązaniem będzie umieszczenie pomiędzy łóżkiem a drzwiami jakiejś przegrody. Może to być parawan lub, jeżeli jest miejsce – szafka lub inny mebel, który odgrodzi łóżko od drzwi. (zaznaczone na rysunku kreską).



Bardzo złym miejscem jest ustawienie łóżka pomiędzy drzwiami i oknem. Należy postarać się, aby chociaż głowa i tułów osoby leżącej nie znajdowały się w strefie zagrożenia (szare pasmo).



Tutaj także rozwiązanie będzie podobne jak w przykładzie 6.



Podobna sytuacja jak w przykładzie nr 5 z rozwiązaniem.



Bardzo złe rozwiązanie, niestety czasami spotykane. Wszystkie założenia zostały tutaj pogwałcone. Łóżko stoi dokładnie na linii drzwi – okno, skierowane nogami do drzwi, oraz za blisko okna.







Należy zadbać także o to, aby w stronę osoby śpiącej nie kierować ostrych krawędzi mebli oraz innych przedmiotów znajdujących się w sypialni.



Ta sypialnia jest prawidłowo urządzona. Jedynym problemem może być ucieczka pomyślnej energii spowodowana położeniem okna na wprost drzwi. Rozwiązaniem jest ustawienie w odpowiednim miejscu (szary punkt) przedmiotu, który ją zatrzyma. Może to być cokolwiek – roślina, lampa – ważne, aby znajdowało się na wysokości wzroku osoby wchodzącej.



Podobny przykład. Drugi szary punkt wskazuje miejsce gdzie powinniśmy ustawić coś, co dodatkowo odgrodzi osobę śpiącą od drzwi. Może to być roślina, parawan lub mebel.

Najbliższe otocznie łóżka.

Należy zwrócić uwagę na przedmioty oraz urządzenia znajdujące się koło łóżka. Nie powinno się spać w miejscu gdzie w ścianie przebiegają rury wodociągowe oraz w miejscach przylegających do łazienek, kuchni oraz znajdujących się za ścianą silnych źródłach promieniowania elektromagnetycznego – transformatory, rozdzielnie elektryczne itp. Sypialnia nie powinna znajdować się nad garażem oraz warsztatami. W sypialni nie można umieszczać roślin o ostrych liściach jak: dracena, juka oraz kaktusów. Jeżeli chcemy umieścić jakieś rośliny to najbardziej polecanymi są paprocie oraz geranium, zarówno ze względu na swój kształt jak i na właściwości zdrowotne.

Nad osobą leżącą powinien znajdować się prosty sufit. Spanie pod skosami oraz belkami stropowymi może powodować choroby w miejscach ciała, które są przez nie „uciskane”. Bardzo często spotyka się także ciężkie lampy zawieszone bezpośrednio nad śpiącymi. Bywa to przyczyną różnych schorzeń w miejscach na ciele, na które może potencjalnie lampa spaść. Jeżeli nie jest za późno to w momencie, gdy się ją usunie lub przestawi łóżko objawy często przechodzą.

Istnieje wiele założeń dotyczących kolorystyki sypialni. Odpowiednia kolorystyka jest dostosowana do kierunku geograficznego, w którym znajduje się sypialnia oraz od osobistego żywiołu feng shui osób, które z niej korzystają. Z powodu ograniczonego miejsca podaje tylko założenia kolorystyczne wynikające z kierunku, w którym sypialnia się znajduje. Aby go określić najprościej jest ustalić kierunek geograficzny w odniesienia do środka mieszkania lub domu. I tak:

Sypialnia wschodnia oraz południowo - wschodnia:

Feng Shui określa strefę południowo – wschodnią jako strefę drewna. Powinny tutaj przeważać jasne zielenie oraz jasno - niebieskie dodatki. Motywy zdobnicze, które stworzą poprawne feng shui tego miejsca to wszelkie rośliny, kwiaty. Najlepsze będą meble z naturalnego jasnego drewna, ratanu itp. Kolory nie zalecane to: czerwień, biel, żółć i pochodne.

Sypialnia południowa:

Strefa ognia. Przeważa kolorystyka oraz umeblowanie podobne jak te dla kierunku wschodniego oraz południowo-wschodniego. Dodatkowo można użyć fioletów, elementów czerwieni. Motywy zdobnicze roślinne oraz dodatkowo można użyć złotych gwiazdek (np. w sypialni dziecięcej). Kolory nie zalecane to: granat, niebieski, czarny, biały.

Sypialnia południowo - zachodnia oraz północno – wschodnia:

Strefa ziemi. Tutaj najbardziej polecane są ciepłe żółte barwy z dodatkiem czerwieni. Kolor ścian od żółtego przez brzoskwiniowy do pomarańczowego oraz róże. Jeżeli komuś odpowiada to można nawet użyć jako główny koloru czerwonego. Zalecane motywy zdobnicze to wszelkie formy geometryczne oparte na kwadracie oraz trójkątach (te ostatnie polecam jednak stosować tylko przez osoby dla których element ognia reprezentowany przez trójkąt jest sprzyjający). Meble w jasnej kolorystyce żółtej lub czerwonej jak w sypialniach w innych strefach powinny być matowe.

Sypialnia zachodnia oraz północno – zachodnia:

Strefa metalu. Sypialnia taka może być biała, perłowa lub w kolorach ziemi. Kształty na bazie kwadratu oraz owale i koła. Dodatki dekoracyjne mogą być wykonane z metalu w kolorze srebrnym lub złotym. Nie zaleca się stosować koloru czerwonego oraz zieleni i barw zimnych – granatu, niebieskiego.

Sypialnia północna:

Strefa wody. Strefa północna jest jedną z trudniejszych do zagospodarowanie stref Feng Shui. Jest to miejsce nie nasłonecznione, zimne. Zalecanymi barwami to biel z czerwonymi, delikatnymi akcentami lub róż. Sypialnia taka powinna być jasna a można to wzmocnić przez umieszczenie dodatków z połyskującego srebrnego lub złotego (kolor) metalu. Barwy nie zalecane to zieleń, żółcie, czarny, czerwony (w dużej ilości).

Uniwersalnym kolorem dla sypialni we wszystkich strefach jest kolor brzoskwini. W Chinach uznawany jest on za kolor długowieczności a co za tym idzie – bardzo odpowiedni do sypialni. Generalnie sypialnia powinna być pomalowana w lekkie, jasne barwy.

Lustro w sypialni.

Feng Shui kategorycznie zabrania umieszczania lustra w sypialni, zwłaszcza w taki sposób aby odbijała się w nim osoba śpiąca. Wpływa to negatywnie na jakość sny oraz działa zbyt pobudzająco. Jest wiele przesądów związanych z lustrem w sypialni, których z braku miejsca tutaj nie opiszę – są one jednak wspólne dla wielu kultur – także naszej. Jeżeli już posiadamy w sypialni lustro powinniśmy je na czas snu zasłaniać.

Autor: Paweł Artur Tomkowiak
pawel@fengshui.art.pl

 

 

Feng Shui to w skrócie - sztuka poprawiania swojego otoczenia, dostosowywania go do naszych potrzeb. Można za jego pomocą oddziaływać na różne dziedziny naszego życia - oczywiście także na nasze związki. Przedstawiam parę zasad, które należy spełnić aby zapewnić sobie dobre Feng Shui związków - miłości.

·         Strefa południowa domu lub mieszkania: To strefa sławy i popularności. Jeżeli brakuje Tobie towarzystwa, zwróć szczególną uwagę na tą właśnie strefę. Powinien tam zawsze panować porządek. Dobrze jest umieścić tutaj czerwone kwiaty, świece i jasne oświetlenie.

·         Strefa południowo - zachodnia: Jest strefą nie tylko miłości ale i związków - także tych z rodziną i innymi ludźmi. Można tutaj mieścić swoje zdjęcie z partnerem. Pamiętać trzeba aby zdjęcie łączyło się tylko z pomyślnymi wspomnieniami. 

·         Kryształowy żyrandol lub lampa : w południowo - zachodniej strefie Twojego domu są idealne dla aktywizacji energii Chi, która stymuluje miłość i związki. Remedia te, oprócz aktywizacji Chi, reprezentują element ziemi, który rządzi strefą południowo - zachodnią - strefę związków i miłości.

·         Świece: świece rozpalają związki. Stałym miejscem, gdzie powinno się je stosować są strefy południowo - zachodnia i południowa domu lub mieszkania. Okresowo można je oczywiście stosować w całym domu. Najlepsze są świece w kolorach czerwonym, fioletowym, żółtym, białym, pomarańczowym, złotym i srebrnym. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie ich parami. Oczywiście należy zadbać aby były bezpiecznie umieszczone i nie powodowały zagrożenia ;-)

·         Kryształy: Naturalne kryształy są jednymi z lepszych symboli matki ziemi - reprezentują także właśnie ten element. Umieszczanie ich w strefie miłości także polepsza Feng Shui tego miejsca. Najlepsze są naturalne kryształy w kolorach cytrynowym, żółtym, różowym. Najlepiej, jeżeli są to dwa złączone krysztaly.

·         Różowa pościel: Różowa pościel podnosi subtelną energię Yang, wzmagającą miłość. Polecane zwłaszcza dla par, które pragną odbudować swoje związki.

·         Kwiaty: Kwiaty reprezentują świeżość a odpowiednie ich gatunki, ściśle wiążą się ze związkami. Najlepszymi są róże, piwonie. Najodpowiedniejszymi kolorami kwiatów, mających być remediami wspomagającymi miłość są: czerwone, różowe. Można także stosować kolor pomarańczowy oraz żółty, które odpowiadają za ugruntowywanie sytuacji.

·         Widoki par: Umieszczanie obrazów lub zdjęć (także rzeźb) szczęśliwych par bardzo dobrze wpływa na wspomożenie dobrej atmosfery dla miłości.

·         Woda: mała fontanna w strefie południowo - zachodniej może być także bardzo pomocnym miłosnym remedium. Płynąca woda odświeża powietrze oraz wspomaga przepływ energii Chi w miejscu, gdzie jest umieszczona. Należy jednak stosować to remedium z umiarem. Element wody jest niezgodny z elementem tej strefy i jej nadmiar może przynieść odwrotny skutek. Aby umieścić wodę w strefie południowo - zachodniej, musimy wcześniej wprowadzić inne remedia (wspomniane wyżej) a sama fontanna musi być nieduża. Najlepiej jest ją umieszczać okresowo, np. w celu odświeżenia strefy oraz związków.

·         Zaangażowanie: Stosowanie powyższych remediów nie przyniesie skutku bez Twojej chęci polepszenia związków.

Dla uzupełnienia polecam artykuł "Feng Shui zdrowia - sypialnia"

autor: Paweł A.Tomowiak

 

 

 

 

 

 

 

Księga Przemian, znana także pod swym chińskim tytułem "I-Cing", to prastary zbiór przepowiedni, starszy niż jakiekolwiek dzieło europejskie. Jej tekst powstał około 1200 roku p.n.e.

Księga Przemian składa się z 64 rozdziałów. O tym, który z nich jest odpowiedzią na nasze pytanie, decyduje losowanie, do którego używa się trzech monet albo pięćdziesięciu patyczków z krwawnika. Nie jest to trudne i każdy może się nauczyć. Wynik losowania zapisuje się jako tak zwany heksagram, układ sześciu kresek (przyjrzyjmy się rysunkowi!). Takich heksagramów jest 64 - tyle, ile rozdziałów Księgi.

Nie muszę podkreślać, że prastara wyrocznia Księgi Przemian działa do dziś. Dawniej pomagała starożytnym władcom w podejmowaniu decyzji, a dzisiaj równie dobrze rozumie nasze problemy. Trzeba tylko trochę uwagi, aby w jej słowach wyczytać odpowiedź na nasze pytania.

Tak wygląda -- narysowany -- heksagram 24. Z tych sześciu kresek chińscy wróżbici odczytywali wyrocznię: w tym przypadku bardzo pomyślną!

Heksagram 24: Powrót
- czyli odnalazłeś swoją właściwą drogę

Zdarza się, że mijają tygodnie albo lata, kiedy błądzimy, kiedy robimy coś, co najwyraźniej nie jest naszym życiowym zadaniem, kiedy nie umiemy "odnaleźć się". Ten heksagram oznacza, że to, co złe, już się kończy. "Czas ciemności przeminął", kończy się wędrówka na przełaj i wracamy na swoją właściwą drogę. Wracamy do spraw, które są nam bliskie i do ludzi, których lubimy i na których możemy liczyć.

Nadchodzą czasy sukcesu. Można już bez żadnych obaw wyjść do ludzi ze swoimi planami i propozycjami. Zły czas mamy już za sobą i teraz pojawia się nowa nadzieja i nowe szanse.

Księga porównuje obecny moment do święta Nowego Roku, święta odnowy. W dawnych Chinach na ten czas zamykano bramy miast i przejścia przez przełęcze na granicach państwa, i zarówno władcy, jak i zwyczajni kupcy powstrzymywali się od podróży.

Czas POWROTU wymaga bowiem skupienia. Nie można się spieszyć, bo wszelkie decyzje wymagają jeszcze namysłu. Trzeba najpierw dobrze się oswoić ze światem, który właśnie w cudowny sposób zaczął odmieniać się na lepsze.

W 1967 roku legendarny zespół rockowy Pink Floyd nagrał swoją pierwszą płytę. Znalazł się na niej utwór pod zagadkowym tytułem "Rozdział 24", w którym Pink Floyd śpiewali właśnie słowa 24-go heksagramu Księgi Przemian: "Powrót. Sukces. Pójście i przybycie bez błędu"!

  Następna strona

To drugie nasze spotkanie z Księgą Przemian (po chińsku "I-Cing"). W kolejnych odcinkach będziemy przyglądać się jej rozdziałom i sprawdzać, jak jej słowa opisują nasze współczesne problemy. Ten prastary zbiór przepowiedni, stworzony ponad trzy tysiące lat temu, działa do dziś. Dawniej Księga Przemian pomagała starożytnym władcom decydować o wojnie i pokoju - dzisiaj każdy z nas może sięgnąć do niej po poradę. Księga Przemian składa się z 64 rozdziałów. O tym, który z nich jest odpowiedzią na nasze pytanie, dowiadujemy się poprzez losowanie za pomocą trzech monet albo pięćdziesięciu patyczków z krwawnika. Naprawdę nie jest to trudne!

Tak wygląda heksagram 16. Na czwartym miejscu od dołu jest linia ciągła - symbol światła i aktywności; pozostałe linie są przerywane (bierne). Ten rysunek chińscy wróżbici odczytywali jako wezwanie do czynu.

Heksagram 16: Entuzjazm
- czyli pora wziąć się do dzieła

Ten heksagram "wychodzi" w losowaniu, kiedy jesteś gotów do działania, kiedy plany zostały obmyślone, podjąłeś decyzje i właśnie przychodzi ten przełomowy moment, kiedy trzeba zabrać się do dzieła. Heksagram ENTUZJAZM podrywa do czynu!. Słowa wyroczni mówią wręcz o wyruszeniu z wojskiem na wyprawę.

Gdy kierujesz jakimś przedsięwzięciem, najważniejsze jest w tym momencie odpowiednie "wtajemniczenie" współpracowników: trzeba im wyraźnie powiedzieć, co mają robić. Bo jeżeli wylosowałeś tę wróżbę, znaczy to, że inni ludzie czekają na twoją decyzję i chętnie zrobią to, czego chcesz.

Twoje otoczenie jest przygotowane, wszyscy są gotowi do działania - potrzebne tylko jest jedno twoje hasło: zaczynamy!

Dla twórców I-Cing ten moment rozpoczęcia wspólnego działania wymagał uroczystej oprawy; czytamy: "Starożytni królowie zbierali cały dwór i duchy przodków na wspólną muzykę".

Kiedyś w schronisku w Bieszczadach zastanawiałem się z grupą przyjaciół, czy następnego dnia wybrać się na Halicz. Trzeba było wyjść przed świtem... Księga Przemian nie pozostawiła wątpliwości: "Trzeba wyznaczyć pomocników i rozkazać wojsku maszerować". Wyruszyliśmy - i nikt nie żałował!

 

NAPRAWA

Wróżenie z krwawnikowych patyków jest w Chinach tak stare, jak sama chińska cywilizacja. Ponad trzy tysiące lat temu dwaj chińscy mędrcy, a zarazem wojownicy i wodzowie, król Wen i jego syn książę Czou, ułożyli krótkie przypowieści do heksagramów, czyli znaków, którymi zapisywano krwawnikowe wróżby. Tak powstała Księga Przemian, I-Cing.

Księga Przemian nie obiecuje ani świetlanej przyszłości, ani łatwego sukcesu. Jej autorzy liczyli się z rzeczywistością, która była w ich czasach, i jest dzisiaj, zazwyczaj trudna i niewdzięczna. Większość heksagramów mówi o tym, jak radzić sobie w niesprzyjających okolicznościach, i jak w trudnych warunkach minimalizować straty.

Król Wen i książę Czou dzięki Księdze przeczekali trudny dla siebie czas, w stosownym momencie pobili okrutnego władcę z upadającej dynastii Szan, i dali początek nowemu państwu, nowej dynastii - Czou. Stali się władcami Chin, czyli całego znanego sobie świata.

Należy życzyć Czytelnikom, aby - poprzez trudne chwile - Księga Przemian prowadziła ich do równie wielkich sukcesów.

Tak wygląda -- narysowany -- heksagram numer 18. Chińscy wróżbici widzieli w tym rysunku obraz wichru, który z groźną mocą spada z gór.

Heksagram 18: Naprawa
- czyli pora naprawić to, co w przeszłości zostało zaniedbane i zepsute

Przychodzą w życiu chwile, kiedy musimy stanąć oko w oko ze skutkami zaniedbań z przeszłości. Zwykle dzieje się tak, że jeżeli jakieś sprawy zostaną pozostawione bez opieki, gdy zabraknie gospodarskiej troski, wkracza zepsucie. Kiedy złe skutki stają się widoczne, nie zawsze musi być już za późno - czasami właśnie wtedy jest ostatni moment, kiedy można przystąpić do naprawy. Ten moment wskazuje właśnie heksagram nr 18, Naprawa.

W tekście tego heksagramu pojawiają się zdania, mówiące o czymś, co zepsuło się z winy ojca lub matki, a syn powinien naprawić ich błędy. Znaczy to tyle, że teraz - gdy we wróżbie uzyskaliśmy ten heksagram - wychodzą na jaw bardzo stare zaniedbania i błędy, które gromadziły się bardzo długo. Jest jednak szansa, by naprawić ich złe skutki.

Czyli - w wielkim skrócie - mowa tu o rozrachunkach z przeszłością.

"Ku", tytuł heksagramu, znaczy zarówno "naprawa", jak i "zepsuty", i jest zapisywany znakiem pisma, który wyobraża robaki i naczynie, czyli miskę z pożywieniem, w którym zalęgły się robaki. Obraz ten jest stale żywy w naszej podświadomości: niedawno opowiadano mi sen, w którym pewna "zabagniona" sprawa była przedstawiona identycznym obrazem.

Dla miłośników czarnej magii: słowo "ku" znaczy też: "jadowity stwór, ostatni spośród zamkniętych w naczyniu i nasycony jadem wszystkich pozostałych, które pożarł".

Tytułowy znak "ku": robaki w naczyniu.

 

RODZINA

Czy Księga Przemian może w ogóle być przez nas obecnie poprawnie odczytana i zrozumiana? Czy tekst, który powstał trzy tysiące lat temu, w innej cywilizacji, religii, ustroju społecznym - potrafimy właściwie odczytać i zastosować do rozwiązywania własnych problemów? Otóż twórcy Księgi Przemian wcale nie przeładowali jej szczegółami typowymi tylko dla Chin i dla własnej epoki. ¦wiat Księgi Przemian jest pod wieloma względami aktualny do dziś.

Wiatr nad ogniem - takie żywioły przedstawia ten heksagram - to obraz domowego ogniska.

Heksagram 37: Rodzina
czyli o zasadach, jakimi powinni kierować się ludzie

W heksagramie nr 37, licząc od dołu, mamy linię ciągłą (mocną, jang), potem przerywaną (słabą, in), i tak dalej, po kolei. Takie regularne następowanie linii dwóch rodzajów jest obrazem porządku wśród ludzi. Cały rysunek kojarzy się z rządami prawa. Chińscy mędrcy mieli ciekawe poglądy na rodzinę: widzieli w niej model wszelkich stosunków między ludźmi, całe społeczeństwo w miniaturze. Wyciągali stąd wniosek, że jeżeli ludzie będą umieli przestrzegać prawa i zasad moralnych wśród swoich najbliższych, to i w całym plemieniu czy państwie zapanuje porządek i harmonia. Wszelkie moralne naprawy radzili zaczynać od rodziny.

Kiedyś rozmawiałem z mężczyzną, który po kilku latach małżeństwa poczuł niepokój, bo zauważył, że potrafi dobrze sobie wyobrazić sytuację, kiedy swoją małżonkę porzuca i wyprowadza się ze wspólnego domu. Ponieważ przechodzili właśnie dość burzliwy okres, spytał się za moim pośrednictwem Księgi, czy nie powinien właśnie teraz się z nią rozstać.

Odpowiedzią był właśnie heksagram "Rodzina". Ale to nie koniec: zmieniała się linia piąta, a przy niej jest orzeczenie: "Niby król on się zbliża do swojej rodziny. Nie lękajcie się, pomyślny los." O co tu mogło chodzić? Nic prostszego. Owa niepokojąca sytuacja, kiedy mąż umie sobie wyobrazić rozstanie z żoną, i zaczyna się do tego kroku przymierzać, w rzeczywistości była oznaką powrotu do zdrowia! Mąż się usamodzielniał, przestawał być psychicznie zależny od żony. Stawał się gotowy do przejęcia odpowiedzialności.

Księga Przemian została stworzona przez zwolenników patriarchalnego porządku: według nich rola głowy rodziny należy się mężczyźnie. Człowiek, który potrafi stanąć na czele swej rodziny, podobny jest do króla; i odwrotnie - władca państwa jest odpowiednikiem ojca dla swoich poddanych. Czy rzeczywiście nam, ludziom dwudziestego wieku, tak trudno zrozumieć ów starożytny punkt widzenia?

 

STUDNIA

Wśród najwybitniejszych twórców i odkrywców dwudziestego wieku jest szwajcarski psychiatra Carl Gustav Jung. Był jednym z tych, którzy próbowali racjonalny umysł człowieka Zachodu pogodzić z irracjonalnymi i potężnymi siłami jego własnej podświadomości. Jung badał sny i mity, widząc w nich symboliczny język, w którym nieświadome siły duszy mówią same o sobie. W trakcie swoich poszukiwań spotkał pewnego misjonarza, który wrócił z Chin, gdzie ani jednego Chińczyka nie nawrócił na chrześcijaństwo... za to przywiózł przekład Księgi Przemian na niemiecki. (Tym misjonarzem był Richard Wilhelm, którego przekład I-Cing został kilka miesięcy temu ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin