OkoTutorial
Oryginał: Oryginalny tutorialOpracowanie: dzialo9Poziom trudności: średni
Tutorial jest napisany na prośbę Rafaela0908 z wątku Oko w GIMPie.Tutorial napisany w wersji GIMPa 2.4. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.
Zaczynamy1. Tworzymy nowy obraz o wymiarach 400x400px. Od jego lewego boku metodą zaznaczenia prostokątnego robimy czarny pasek. Po wypełnieniu usuwamy zaznaczenie: Zaznaczenie -> Brak [Shift+Ctrl+A].
2. Teraz, obok czarnnego paska, tworzymy tym samym sposobem co poprzednio kolejny pasek w kolorze oka, które mamy zamiar stworzyć. W moim przypadku jest to zieleń.
3. No i kolejny pasek, tym razem ma on być koloru jaśniejszego i bardziej stonowanego niż poprzedni pas.
4. Teraz, jeśli obrazek prezentuje się mniej więcej jak ten powyżej, używamy Filtry -> Zniekształcenia -> Wiatr o ustawieniach:
· Styl: Wiatr
· Kierunek: W lewo
· Naruszane krawędzie: Obie
· Próg: 4
· Siła: 25
Efekt powinien wyglądać mniej więcej tak:
5. Następnie stosujemy: Filtry -> Rozmycie -> Rozmycie Gaussa... o promieniu rozmycia 1,5.
6. Warstwa -> Przekształcenie -> Obróć o 90 stopni w prawo.
7. Tworzymy zaznaczenie prawie do jasnozielonej krechy, następnie Zaznaczenie -> Zmiękcz o 30px, a tuż potem Edycja -> Wyczyść [Delete]. Oczywiście na koniec Zaznaczenie -> Brak.
8. Filtry -> Zniekształcenia -> Polar Coordinates - ustawienia domyślne.
9. Warstwa -> Przezroczystość -> Dodaj kanał alfa. Następnie różdżką klikamy na białe pole dookoła oka. Później Zaznaczenie -> Odwróć Zaznaczenie -> Powiększ (o 5px), Zaznaczenie -> Odwróć. Następnie Edycja -> Wyczyść.
10. Teraz Warstwa -> Przezroczystość -> Kanał Alfa na zaznaczenie. Następnie Zaznaczenie -> Powiększ(o 50 px), Zaznaczenie -> Zaokrąglenie - suwak na 100. Potem tworzymy nową warstwę pod aktualną i wypełniamy ją kolorem białym.
11. W okienku warstw [Ctrl + L] tworzymy nową warstwę, którą ustawiamy na samym szczycie. Z warstwy na samym dole (Pewnie nazywa się Nowa warstwa) pobieramy zaznaczenie (Warstwa -> Przezroczystość -> Kanał alfa na zaznczenie). Teraz Zaznaczenie -> Obramuj - 8px. Wypełniamy kolorem czarnym.
12. Powoli zbliżamy się do końca. Warstwę z czarnym obrysowaniem traktujemy Filtry -> Rozmycie Gaussa:Promień rozmycia: 60pxTyp rozmycia: RLE.
13. Z warstwy Nowa warstwa, tej na samym dole, znów pobieramy zaznaczenie, przenosimy się na najwyższą warstewkę i tam po odwróceniu (Zaznaczenie -> Odwróć) zaznaczenia używamy opcji Edycja -> Wyczyść.
14. Teraz na kolejnej nowej warstwie u góry oczka robimy elipsę i wypełniamy ją kolorem białym.
15. Na owalu stosujemy rozmycie gaussa (Filtry -> Rozmycie -> Rozmycie Gaussa) o promieniu 100px. Typ RLE.
16. Już ostatni krok - Z ostatniej warstwy pobieramy zaznaczenie i po jego odwróceniu przechodzimy na najwyższą warstwę z rozmytym białym owalem. Tam stosujemy Edycja -> Wyczyść.
Koniec
Ślad po kuli - tłumaczenie tutorialuOryginał znajduje się pod adresem:http://www.wingimp.org/tutorial/shot/shot.htmlJest to NIEDOSŁOWNE tłumaczenie tutorialu (zauważalnie różniące się od oryginału), o który poprosił wojtasbtm w wątku: http://www.gimpuj.info/prosby-o-tutoriale/shot-t7919.0.html STARTUJEMY 1)Utwórz nowy obraz (256x256 piksli)2) Wykonaj odręczną selekcję [F] podobną do pokazanej poniżej.3)Użyj: Script-Fu > Zaznaczenie > Zniekształcenie zaznaczenia (z ustawieniami domyślnymi)4)Utwórz nową przezroczystą warstwę5)Użyj: Filtry > Renderowanie > Chmury > Jednolite chmury (x = 2.2, y = 2,2)6)Użyj: Warstwa > Kolory > Poziomy (ustawiłem poziomy wejścia 0, 2. 99, 255, ale środkowa wartość może być inna – generalnie chodzi o to żeby rozjaśnić nasze „chmury” do uzyskania koloru podobnego jak na poniższym obrazku)7)Utwórz nową przezroczystą warstwę i zrób okrągłą selekcję w jej centrum.Wypełnij ją kolorem czarnym.8.)- Utwórz nową przezroczystą warstwę.- Dokonaj odręcznej selekcji podobnie jak na poniższym obrazku (najłatwiej zrobisz to wcześniej powiększając obraz np. do 400%).- Wypełnij zaznaczenie białym kolorem, a następnie przesuń tą warstwę bezpośrednio pod warstwę z czarnym kółkiem.- Użyj: Filtry > Rozmycie > Rozmycie Gaussa (z ustawieniami: h = 20, v = 20)9)- Skopiuj ostatnio utworzoną warstwę,- Użyj: Warstwa > Kolory > Inwersja- Użyj: Warstwa > Przekształcenie > Obróć o 180st.10)- Utwórz nową przezroczystą warstwę.- Wykonaj okrągłą selekcję .- Wypełnij zaznaczenie białym kolorem.- Przesuń tę warstwę 5 pikseli w lewo i 5 pikseli w górę.11)- Naciśnij CTRL+K (Edycja > Wyczyść). - Przesuń białą krzywą do środka i zmniejsz krycie do ok. 60%- Użyj: Filtry >Rozmycie > Rozmycie Gaussa ( h = 2, v = 2)12)- Usuń warstwę tła.Zaznacz warstwę z szarą „plamą” (tworzoną w 2 i 3 punkcie) i użyj: Script-fu > Cień > Rzucanie cienia > (x = 1, y=1, promień=4, krycie=80) .- Na koniec połącz widoczne warstwy (przed połączeniem możesz jeszcz zduplikować warstwy które tworzyliśmy w punktach 8 i 9, a następnie zmniejszyć ich krycie według uznania).
Połyskująca kula w GIMP-ieTutorial
Opracowanie: nossPoziom trudności: średni
W sieci jest sporo podobnych tutoriali i postanowiłem, że u nas też taki będzie. Wzorowałem się tutorialem dla Photoshopa z tej strony. Poradnik przeznaczony jest dla użytkowników nieco obeznanych z GIMPem.Tutorial napisany w wersji GIMP 2.4. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.
ZaczynamyTło1. Otwieramy Nowy obrazek o wymiarach np. 100 x 100 px. Wypełniamy go pionowo gradientem liniowym z koloru #9dc6e0 do #92aec6.
Orb1. Na środku robimy Zaznaczenie eliptyczne [E] przytrzymując Shift, aby uzyskać idealne koło. Możemy je przesunąć na środek przytrzymując Alt.
2. Tworzymy nową warstwę. Ustawiamy kolory #3c8dc2 i #1d4978, wybieramy narzędzie Gradient [L] i w opcjach ustawiamy Kształt: Promienisty.
3. Duplikujemy [Shift+Ctrl+D] warstwę z orbem. Klikamy na niej PPM i wybieramy Kanał alfa na zaznaczenie. Wypełniamy (Wypełnienie kubełkiem [Shift+B]) kolorem #1d4978, zmniejszamy zaznaczenie (Zaznaczenie -> Zmniejsz...) o 2 px i usuwamy zawartość (Edycja -> Wyczyść [Delete]). Stosujemy filtr: Filtry -> Rozmycie -> Rozmycie Gaussa... i rozmywamy o promieniu 10. Pobieramy znowu zaznaczenie z warstwy poniżej (PPM -> Kanał alfa na zaznaczenie) i uaktywniamy warstwę z pierścionkiem. Odwracamy zaznaczenie (Zaznaczenie -> Odwróć [Ctrl+I]) i czyścimy [Delete], likwidujemy zaznaczenie (Zaznaczenie -> Nic [Ctrl+Shift+A]).
Refleksje i podświetlenie1. Tworzymy nową warstwę na samej górze. Znowu pobieramy zaznaczenie orba jak powyżej i zmniejszamy je o 2 px. Jako kolor pierwszoplanowy ustawiamy biały i wybieramy narzędzie Gradient [L]. W palecie z gradientami wybieramy Kolor pierwszoplanowy na przezroczystość i przeciągamy od góry do dołu.
2. Zmniejszamy krycie na 35.
3. Duplikujemy [Shift+Ctrl+D] warstwę i ustawiamy jej krycie na 50, a tryb krycia na Pokrywanie. Znowu pobieramy zaznaczenie z orba i zmniejszamy je o 5 px, odwracamy, usuwamy zawartość i zaznaczenie. Za pomocą ścieżek ( {B}) robimy takie zaznaczenie:
4. Przechodzimy do zakładki Ścieżki i robimy zaznaczenie z utworzonej ścieżki.
5. Odwracamy zaznaczenie i czyścimy, usuwamy też zaznaczenie.
6. Dodajemy nową warstwę, na której malujemy pędzlem ( [P]) dwie plamki dla realizmu i już mamy nasz piękny orb.
7. Można jeszcze dodać warstwę z poświatą pomiędzy tłem a orbem. Pobieramy zaznaczenie z orba i zmiękczamy o 15 px, po czym wypełniamy białym kolorem.
Obiekt (perła?) w przeźroczystej kuliTutorial
Oryginał: Cle...
Arsi