Jeż mieszkańcem lasu.doc

(386 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć otwartych przeprowadzonych przez Monikę Ciarkowską 30

Scenariusz zajęć przeprowadzonych przez Monikę Ciarkowską 30.09.2008 r. w grupie dzieci 3 – letnich.

 

Temat kompleksowy: Miś Ptyś.

 

Temat dnia: Jeż mieszkańcem lasu.

 

Cele ogólne::- Nabywanie wiadomości na temat wyglądu i sposobu życia jeża- Poszerzanie -- Nabywanie wiadomości na temat wyglądu i sposobu życia jeża- Poszerzanie doświadczeń - -- Poszerzanie doświadczeń plastyczno - konstrukcyjnych

 

Cele operacyjne: Dziecko: ‘’- Rozwiąże zagadkę dydaktyczną Uważnie wysłuch-a - -------- Rozwiąże zagadkę dydaktyczną - Uważnie wysłucha ……- Uważnie wysłucha ………- -- - Uważnie wysłucha wiersza- Opowie o wyglądzie i sposobie życia jeża- Bierze udział w - - Opowie o wyglądzie i sposobie życia jeża zabawie ruchowej- Wykona szyszkowego ------- Bierze udział w zabawie ruchowej jeżyka ----------------------------------------------------------- Wykona szyszkowego jeżyka………………………………………………

Metody wg Okonia:

- Podająca (wiersz, zagadki, wiersz, opis czynności do wykonania podczas zabawy ruchowej)

- Eksponująca (ekspozycja ilustracji jeża)

- Problemowa (rozwiązywanie zadań z kopert, dyskusja dydaktyczna, zabawa ruchowa)

- Praktyczna (udział w zabawie ruchowej, wykonanie szyszkowego jeżyka)

 

Formy:

- Zbiorowa

- Indywidualna

 

Środki dydaktyczne:

- Wiersz powitalny

- Zagadka słowna

- Opowiadanie o Języczku Wędrowniczku

- Ilustracja jeża

- Kolorowe koperty z zadaniami

- Wiersz H. Zdzitowieckiej „Jeż”

- Tamburyno

- Szyszki

- Plastelina

- Ziarenka pieprzu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przebieg zajęć:

a) część wstępna

1. Zaproszenie dzieci do kręgu.

2. Przywitanie się z dziećmi wierszykiem na powitanie (Źródło: „Wesołe piosenki pięciolatka”)

 

3. Ćwiczenia narządów artykulacyjnych.

 

Słuchanie opowiadania nauczycielki połączone z ćwiczeniem narządów artykulacyjnych.

„ W małym domku mieszkał sobie Języczek Wędrowniczek (otwieranie ust, wysuwanie i chowanie języka). Kiedy tylko się obudził rozpoczynał swoje ulubione wędrówki. Wchodził po schodach na piętro swojego domku (przesuwanie języka po górnych zębach), zaglądał tu i tam (przesuwanie języka po górnej wardze). Wyglądał przez uchylone okno (wysuwanie języka w kierunku nosa) i oglądał małego kucyka biegającego po łące (kląskanie). Czasami na podwórku spacerował sobie także przyjazny wąż (syczenie). Następnie schodził schodami na parter domku ( przesuwanie języka po dolnych zębach). Zaglądał do kuchni (wypychanie językiem jednego policzka), a potem do pokoju (wypychanie językiem drugiego policzka). Kiedy języczek wędrowniczek bardzo się zmęczył, zamykał szczelnie drzwi i odpoczywał sobie w małym przytulnym domku (zaciskanie warg)”.

b) część właściwa:1. Nauczycielka prosi, aby dzieci odgadły o czym będzie mowa na 1. 1. 1. 1. Nauczycielka prosi, aby dzieci odgadły o czym będzie mowa na zajęciach. Zadaje zagadkę o jeżu.

Aby sprawdzić czy dzieci dobrze rozwiązały zagadkę muszą wykonać trzy zadania odczytywane przez nauczycielkę. Nauczycielka czyta zadania z kartek schowanych w trzech kolorowych kopertach zakrywających obrazek jeżyka.1 zadanie – policzyć koperty. 2 zadanie – podskoczyć 3 razy jak piłeczka.3 zadanie – zaśpiewać piosenkę.

2. Nauczycielka prosi dzieci, aby uważnie wysłuchały wiersza H. Zdzitowieckiej „Jeż”

Rozmowa na temat treści wiersza. Nauczycielka zadaje dzieciom pytania: Jak wygląda jeż?, Jak myślicie, co jeżyk lubi jeść? Jak spędza zimę?

3. Zabawa ruchowa „Jeżyki i jabłka”. Dzieci czworakują na dywanie pomiędzy leżącymi na nim jabłkami, podczas gdy nauczycielka gra na tamburynie. Na przerwę w muzyce zbierają jabłka.

4. Wykonanie zadania przy stolikach.

Wykonanie jeża z szyszki, plasteliny i ziarenek pieprzu. Każde dziecko otrzymuje jedną szyszkę. Jego zadaniem jest ulepić jeżykowi ryjek z plasteliny i przyczepić pieprzowy nosek oraz oczka.

c) część końcowa:1. Podsumowanie zajęć.(O czym rozmawialiśmy na dzisiejszych 1. 1.   1. 1. 1. Podsumowanie zajęć.(O czym rozmawialiśmy na dzisiejszych zajęciach?, Jak wygląda jeż? Co lubi jeść?, Jak przygotowuje się do zimy?, Co wykonywaliście przy stolikach?)2. 2. 2.Wyr 2. Wyrażenie przez dzieci opinii, czy podobały im się zajęcia.3. Podziękowanie dzieciom za 3. Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach. Wręczenie im w nagrodę wesołych jeżyków do naklejenia.

 

                                                                                                               

Ilustracje do wykorzystania:

                   

 

                                                                                                                Opracowała Monika Ciarkowska

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin