Estry teoria.DOC

(16 KB) Pobierz
1) Cel æwiczenia : Za pomoc¹ destylacji normalnej wyznaczyæ przebieg krzywej wrzenia i ustaliæ odsetek objêtoœciowy frakcji przedestylowanych w odstêpie ok

Ćwiczenie nr

 

Polak Szczepan

Grad Janusz

Data wykonania ćw.

21.04.98

Wydział

W N i G

Estry – otrzymywanie i badanie własności

Grupa

11/1

Data oddania

04.05.98

 

 

 

 

1)    Wiadomości ogólne :

 

Estry są pochodnymi kwasów, w których grupa hydroksylowa zastąpiona jest rodnikiem alkoksylowym

 

                                                            O

                R – C

                                                            OR’

 

Najczęściej stosowaną metodą otrzymywania estrów jest reakcja kwasów karboksylowych z alkoholami. Jest to tzw. reakcja estryfikacji, podczas której w roztworze ustala się stan równowagi :

kwas + alkohol Û ester + woda

Niższe estry są bezbarwnymi cieczami o przyjemnych zapachach, wyższe przeważnie są bezwonne. Posiadają odczyn obojętny. W wodzie rozpuszczalne są tylko estry niższych kwasów, np. mrówczany i octany metylu i etylu.

Estry hydrolizują pod wpływem wody i w zależności w jakim środowisku przeprowadzana jest hydroliza otrzymujemy różne produkty.

 

 

2)    Wykonanie oznaczenia :

 

Otrzymywanie octanu etylu :

Do kolby o pojemności 50 cm3 odmierzamy 15 cm3 bezwodnego alkoholu etylowego, dodajemy 2 krople stężonego kwasu siarkowego oraz 2 cm3 stężonego kwasu octowego. Całość ogrzewamy do wrzenia przez ok. 10 minut pod chłodnicą zwrotną.

 

Po ochłodzeniu z mieszaniny poreakcyjnej odmierzamy 2 próbki po 5 cm3, następnie do obydwu zakrapiamy po kilka kropel fenoloftaleiny. Do jednej próbki odmierzamy 5 cm3 nasyconego roztworu węglanu sodu i obserwujemy zachodzącą reakcję.

Do drugiej próbki odmierzamy 5 cm3 wodnego roztworu 0,5% wodorotlenku sodowego. Po upływie kilku sekund obserwujemy odbarwienie roztworu.

Odbarwienie roztworu następuje w obydwu próbkach.

 

  RCOOR’ + H2O  –NaOH®  RCOONa + R’OH

 

 

Badanie reakcji octanu etylu z rozcieńczonymi roztworami kwasów i zasad :

Do jednej probówki odmierzamy 5 cm3 wody destylowanej, do drugiej 5 cm3 5% roztworu kwasu siarkowego, a do trzeciej 5 cm3 5% roztworu NaOH. Następnie do każdej z nich dodajemy po 2 cm3 otrzymanego octanu etylu i ogrzewamy na łaźni wodnej, sprawdzając co pewien czas zapach każdej z próbek.

 

Po pewnym czasie wyczuwamy, że w pierwszej próbce (a) zapach octanu etylu stał się słabszy, w próbce drugiej (b) (z kwasem siarkowym) zapach stał się silniejszy, a w trzeciej (c) wyczuwamy zapach alkoholu etylowego (reakcja zmydlania estrów).

 

Równania reakcji zachodzących w probówkach :

 

a)     Pod wpływem wody następuje częściowy rozpad estru na kwas i alkohol zgodnie z równaniem reakcji estryfikacji (ale w drugą stronę) :

CH3COOC2H5 + H2O –hydroliza® CH3COOH + C2H5OH

Produktów reakcji jest bardzo mało dlatego wyczuwamy tylko słabszy zapach estru.

b)     

CH3COOC2H5 + H2O ––[H+]® CH3COOH + C2H5OH

c)     W tym przypadku mamy do czynienia z reakcją zmydlania estrów, podczas której wydziela się alkohol etylowy :

CH3COOC2H5 + NaOH  ®  CH3COONa + C2H5OH

Zgłoś jeśli naruszono regulamin