wycieczka.pdf
(
1033 KB
)
Pobierz
(Microsoft Word - Poznajemy park miejski - scenariusz wycieczki z dzie\346mi s\205)
mgr Gra
yna Nawrocka
„Poznajemy park miejski” – scenariusz wycieczki z dzie
mi sze
cioletnimi do parku
Cele dydaktyczne
: - rozró
nianie trzech typów lasu: las iglasty, las li
ciasty i las mieszany,
- poznanie przez dzieci trzech podstawowych warstw ro
linno
ci w parku (lesie):
a) warstwa najwy
sza - tworz
j
drzewa,
b) warstwa
rednia – tworz
j
krzewy i młode drzewka,
c) warstwa najni
sza – czyli runo le
ne, paprocie, trawy, grzyby, mchy,
- rozpoznawanie i wła
ciwe nazywanie drzew ( kasztanowiec, d
b, brzoza, sosna) oraz
owadów, ptaków i ssaków (motyl, biedronka, chrz
szcz, je
, ropucha, dzi
cioł, sowa,
wiewiórka),
- zrozumienie przez dzieci,
e wszystkie organizmy w parku (lesie) s
ci
le zwi
zane ze
sob
, a tak
e z gleb
, która tworzy si
głównie z rozkładaj
cych si
obumarłych
organizmów ro
linnych i zwierz
cych, tworz
cych tzw.
ciółk
le
n
,
- przypomnienie dzieciom o zakazie zrywania jakichkolwiek grzybów i innych
nieznanych owoców le
nych a tak
e brania ich do ust i jedzenia,
- zaznajomienie dzieci z podstawowymi zasadami ochrony przyrody,
- ukazanie dzieciom ksi
ki (ilustrowanego albumu, atlasu) jako podstawowego
ródła
wiedzy, wiadomo
ci czy informacji.
Pomoce :
· „Drzewa li
ciaste i iglaste” – przewodnik kieszonkowy,
· „Przewodnik do rozpoznawania ro
lin i zwierz
t na wycieczce”,
· „Co pełza i hasa po polach i lasach” Lech Konopi
ski,
· „Edukacja ekologiczna dzieci w wieku przedszkolnym” E. i J.Fr
tczakowie,
· torby papierowe (ekologiczne) na zbiory przyrodnicze,
·
du
a lupa do obserwacji.
Przebieg wycieczki:
1. Przed wyj
ciem, nauczycielka rozmawia z dzie
mi o planowanej wycieczce;
zapoznaje dzieci z miejscem wycieczki i głównym celem, czyli poznaniem parku
miejskiego, gdzie rosn
ro
liny,
yj
zwierz
ta, owady i ptaki.
2. Nauczycielka zapoznaje dzieci z kolorowymi ilustracjami grzybów nie jadalnych
oraz o bezwzgl
dnym zakazie ich zrywania i brania do ust, gdy
stanowi
to mo
e
zagro
enie
ycia dziecka. Przypomina równie
dzieciom podstawowe zasady
bezpiecze
stwa i ruchu drogowego podczas wyj
ze szkoły.
3. Zapoznaje dzieci z ksi
kami, które we
mie na wycieczk
do parku ( przewodnik
ro
lin i zwierz
t, przewodnik drzew li
ciastych i iglastych). Podkre
la znaczenie
ksi
ek, dzi
ki którym mog
zdoby
potrzebne informacje i wiadomo
ci potrzebne
do rozpoznania ro
liny lub zwierz
cia.
4. Po wej
ciu do parku nauczycielka omawia z dzie
mi jakie drzewa i krzewy mog
rosn
w tym parku , pokazuje dzieciom ilustracje w albumie i prosi, aby w trakcie
spaceru dzieci uwa
nie przygl
dały si
spotykanym ro
linom i próbowały odgadn
ich nazw
.
5. Dzieci omawiaj
napotkane charakterystyczne drzewa, opisuj
jego wygl
d, jego
kor
(faktura i kolor), li
cie. Obserwuj
te owady i zwierz
ta, które udało si
spotka
podczas spaceru. Nauczycielka uzupełnia informacj
z kolorowych ksi
ek;
- podkre
la powi
zanie wszystkich ro
lin i zwierz
t ze sob
, znaczenie parku dla
człowieka jako miejsca wypoczynku i relaksu i potrzeb
ochrony przyrody,
2
- obserwacje za pomoc
lupy cz
ci ro
linnych,
- dzieci odpowiadaj
na postawione pytania:
Co znajduje si
w parku?
Jakie wyst
puj
w nim ro
liny?
Jakie drzewa rosn
w parku?
Jakie krzewy rosn
w parku?
Jakie jeszcze inne ro
liny rosn
w parku?
Jaki typ drzew ro
nie w parku?
Jakie zwierz
ta i owady
yj
w parku?
6. Dzieci zbieraj
w parku kawałki kory, li
cie, szyszki i inne okazy przyrodnicze
do k
cika przyrody i wracaj
spacerkiem do szkoły .
7. Po powrocie – wymiana my
li, dzielenie si
prze
yciami i do
wiadczeniami
własnymi.
Poni
ej przegl
d graficznych pomocy
:
Ilustracje grzybów truj
cych
MUCHOMOR CZERWONY
MUCHOMOR PLAMISTY
MUCHOMOR CZERWONAWY
3
Las iglasty
Las li
ciasty
4
Las mieszany
Warstwa najwy
sza
Warstwa
rednia
Warstwa najni
sza
5
P T A K I
SÓJKA
SROKA
KAWKA
Plik z chomika:
sampkk
Inne pliki z tego folderu:
woda_i_powietrze.pdf
(249 KB)
Woda jako środowisko życia.docx
(31 KB)
pierwsza pomoc.doc
(62 KB)
obieg tlenu i co2 w przyrodzie scenariusz.rtf
(44 KB)
konspektlekcjiprzyrodykliv.pdf
(30 KB)
Inne foldery tego chomika:
Ćwiczenia w czytaniu i pisaniu
Doświadczenia
Działania na zbiorach
Dzień Ziemi
e-lekcje Scholaris
Zgłoś jeśli
naruszono regulamin