zajecia_terenowe_2lekcje dla kl 4.pdf

(278 KB) Pobierz
Nauczyciel przyrody
SCENARIUSZ ZAJĘĆ TERENOWYCH –
lekcje przeprowadzone w klasie czwartej
Zajęcia w terenie stanowią atrakcyjną formę nauczania uczenia się, umożliwiają
wykorzystanie środowiska jako źródła wiedzy przyrodniczej. Lekcje takie są
okazją do samodzielnych obserwacji prowadzonych przez uczniów,
korzystających przy tym z różnych źródeł informacji. O powodzeniu takich
zajęć decyduje wiele elementów, głównie aktywny udział uczniów,
zdyscyplinowanie w przestrzeganiu poleceń, doprowadzenie do końca każdej
rozpoczętej pracy.
W trakcie proponowanych zajęć uczniowie będą zdobywać, powtarzać, utrwalać
i rozszerzać swoje wiadomości i umiejętności dotyczące najbliższej okolicy.
Myślę, że kontakt z przyrodą uwrażliwi uczniów na piękno otaczającego nas
krajobrazu, pozwoli stać im się przyjaciółmi przyrody i tę przyjaźń zachować na
całe życie.
Cele ogólne zajęć:
- prawidłowe prowadzenie obserwacji w terenie,
- dostrzeganie zmian w środowisku (dokonanych przez człowieka),
kształtowanie właściwych postaw wobec tego zjawiska,
- korzystanie z różnych źródeł informacji,
- wyjaśnianie prostych związków zachodzących w środowisku.
Cele szczegółowe:
- poznanie podstawowych pojęć dotyczących środowiska,
- rozwijanie umiejętności posługiwania się taśmą mierniczą, mapami,
dokonywanie pomiarów (np. wysokości wzniesień, temperatury wody),
- rozpoznawanie i wskazywanie w terenie elementów krajobrazu naturalnego
i wytworzonych przez człowieka,
- rozróżnianie form terenu występujących w okolicy szkoły,
- rozpoznawanie gatunków roślin i zwierząt żyjących w biocenozach w okolicy
szkoły (jezioro) i określanie na ich podstawie stopnia zanieczyszczenia wody,
- rozwijanie umiejętności pracy w grupie, współpracy między grupami,
wzajemnego korzystania z wyników swojej pracy i odpowiedzialności za
powierzone zadania.
Lekcja 1 (2 godz.)
ELEMENTY NATURALNE I WYTWORZONE PRZEZ CZŁOWIEKA W
KRAJOBRAZIE OKOLIC SZKOŁY
MATERIAŁ NAUCZANIA:
Poznanie podstawowych form terenu, wyróżnianie elementów naturalnych i przekształconych
przez człowieka w terenie, określanie i mierzenie wysokości dowolnej formy wypukłej,
odczytywanie wysokości względnej i bezwzględnej z rysunku.
CELE KSZTAŁCENIA:
Wiadomości:
- poznanie podstawowych pojęć dotyczących form terenu: doliny, kotliny, pagórki, wzgórza,
góry,
- poznanie pojęcia krajobraz, wyróżnianie jego cech,
- poznanie pojęć: wysokość względna i bezwzględna formy wypukłej.
Umiejętności:
- wyróżnianie w terenie elementów powstałych w sposób naturalny i w wyniku działalności
człowieka,
- wskazywanie i nazywanie form wklęsłych i wypukłych w terenie,
- ocena „na oko” dowolnej formy wypukłej i jej pomiar przy pomocy taśmy mierniczej,
- poprawne korzystanie z dostępnych źródeł informacji,
- prawidłowe odczytywanie wysokości bezwzględnej z rysunku, obliczanie wysokości
względnej.
POMOCE:
* karty pracy,
* szkolny słownik geograficzny J.Flisa,
* łata i taśma miernicza,
* mapa fizyczna Polski.
METODY:
* pogadanka,
* praca z mapą fizyczną Polski i słownikiem pojęć geograficznych,
* obserwacja krajobrazu i pomiar dowolnej formy wypukłej za pomocą taśmy mierniczej,
* praca w grupach.
POSTAWY:
Przekonanie o wpływie człowieka na kształtowanie krajobrazu i konieczności ograniczenia
negatywny skutków działalności ludzkiej w środowisku.
OSIĄGNIĘCIA UCZNIA:
- uczeń zna podstawowe pojęcia związane z krajobrazem i jego elementami,
- potrafi odszukać w terenie formy wklęsłe i wypukłe,
- potrafi wskazać w okolicy elementy krajobrazu naturalnego i przekształconego przez
człowieka,
- poprawnie odczytuje wysokość bezwzględną z mapy fizycznej Polski,
- przy pomocy nauczyciela dokonuje pomiaru wysokości względnej dowolnej formy
wypukłej,
- potrafią współpracować w grupie.
CZYNNOŚCI WSTĘPNE: sprawdzenie obecności i krótkie nawiązanie do tematu zajęć.
PRZEBIEG ZAJĘĆ: W trakcie lekcji - wędrówki po najbliższej okolicy szkoły - uczniowie są
zobowiązani do bacznej obserwacji elementów krajobrazu. Po dotarciu na miejsce wybrane
przez nauczyciela uczniowie podzieleni na grupy dwuosobowe otrzymują swoje karty pracy,
słownik geograficzny i mapę Polski, a następnie przystępują do wypełniania zadań w karcie.
PRACA DOMOWA: Odszukaj na mapie powiatu, województwa lub najbliższego regionu
punkt najwyżej położony w okolicy, podaj jego wysokość bezwzględną.
* * *
KARTA PRACY
.....................................
imię i nazwisko ucznia
..............................
data
1. Z podanych niżej elementów krajobrazu wybierz i wpisz do odpowiedniej kolumny w
tabeli: góra, droga, ogród, pagórek, boisko, las, jezioro, blok mieszkalny, dolina.
Elementy naturalne krajobrazu
Elementy wytworzone przez człowieka
2. Wpisz do poniższej tabeli po pięć zaobserwowanych elementów krajobrazu w okolicy
szkoły:
Elementy naturalne krajobrazu
Elementy wytworzone przez człowieka
3. Odszukaj w słowniku geograficznym informacje, które pomogą Ci odpowiedzieć na
pytanie: czym różnią się między sobą: pagórek, wzgórze i góra. Wpisz poniżej znalezione
definicje.
pagórek - .....................................................................................................................................
wzgórze - .....................................................................................................................................
góra - .....................................................................................................................................
435934404.001.png
4. Rozpoznaj i podpisz formy ukształtowania terenu: teren równinny, pagórkowaty i górzysty
teren ........................... teren ........................... teren ..............................
5. Które z tych form najczęściej występują w okolicy Twojej szkoły?
................................................................................................................................................
6. Przy pomocy słownika geograficznego wyjaśnij pojęcia:
wysokość względna - ...................................................................................................................
......................................................................................................................................................
wysokość bezwzględna - .............................................................................................................
......................................................................................................................................................
7. Odczytaj z rysunku wysokość względną i bezwzględną miejsca, gdzie znajduje się
budynek. Wpisz odczytane wartości w luki w podanym poniżej tekście.
100 m.n.p.m
80
60
40
20
Budynek położony jest na ............. metrach wysokości bezwzględnej. Wysokość względna
wzniesienia, na którym znajduje się budynek w stosunku do rosnących drzew wynosi ............
metrów.
8. Oceń wysokość dowolnej formy wypukłej w terenie, a następnie za pomocą taśmy
mierniczej i łaty (przy pomocy nauczyciela) zmierz jej wysokość względną. Uzupełnij
poniższy tekst:
Wysokość formy wypukłej metodą „na oko” - ........................................ metrów.
Wysokość formy wypukłej zmierzona za pomocą łaty i taśmy mierniczej - ................ metrów.
Jest to wysokość względna mierzona od .................................. do ....................................... .
Mierzona forma wypukła nazywa się ............................................. ponieważ jej wysokość
względna wynosi ..................................................... .
435934404.002.png
Lekcja 2 (1 godz.)
ZBIORNIKI WODNE W OKOLICY SZKOŁY - JEZIORO.
MATERIAŁ NAUCZANIA:
Rozpoznawanie gatunków roślin i zwierząt żyjących w jeziorze i jego otoczeniu, ocena
zanieczyszczenia wody na podstawie różnych wskaźników.
CELE KSZTAŁCENIA
Wiadomości:
- uczeń zna gatunki roślin i zwierząt spotykanych w jeziorze i jego okolicy,
- wie, że za pomocą prostych metod może określić stan czystości wody w jeziorze.
Umiejętności:
- uczeń potrafi dokonać pomiaru temperatury wody w warstwie powierzchniowej i głębszej,
- rozpoznaje podstawowe gatunki roślin i zwierząt żyjących w jeziorze w okolicy szkoły
i wokół niego
- potrafi określić barwę i zapach wody,
- poprawnie odczytuje jej stopień czystości za pomocą wskaźników roślinnych, zwierzęcych
i temperatury wody (dane odczytuje z tabel).
POSTAWY:
Uczniowie zdają sobie sprawę z konieczności ochrony wód, jednego z elementów naturalnych
środowiska.
METODY:
* pogadanka,
* praca w grupach,
* ćwiczenia praktyczne.
POMOCE:
karty pracy, klucz do rozpoznawania roślin i zwierząt wodnych, karty z określeniem czystości
wód za pomocą wskaźników roślinnych i zwierzęcych, karty z zawartością tlenu w wodzie w
zależności od jej temperatury, czerpak siatkowy, lupa, termometr, czyste słoiki.
OSIĄGNIĘCIA UCZNIÓW:
- uczeń zna podstawowe gatunki roślin i zwierząt żyjących w jeziorze w jego okolicy,
- potrafi dokonać pomiaru temperatury wody i na podstawie tabeli odczytać zawartość w niej
tlenu,
- umie z tabeli odczytać stopień czystości wody na podstawie gatunków roślin i zwierząt
w niej rozpoznanych,
- współpracuje w grupie i dzieli się efektami swojej pracy.
Zgłoś jeśli naruszono regulamin