SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE I
Temat bloku: Czekamy na Mikołaja.
Temat dnia: Skąd przybywa Mikołaj.
Zapis w dzienniku:
Rozmowa o oczekiwaniu dzieci na Mikołaja na podstawie wiersza Lucyny Krzemienieckiej Święty Mikołaj.
Nauka piosenki Przyjedź do nas, Mikołaju.
Rozkład liczby 4 na składniki
Cele operacyjne:
- umie dodawać w zakresie 4
- układa z sylab wyrazy i pisze je
- rozróżnia samogłoski i spółgłoski
Metody (wg Okonia):
Ćwiczebna, pogadanka, rozmowa, podajaca, zabawowa klasyczna, bezpośredniej celowości ruchu.
Formy pracy:
indywidualnie, grupowo, zbiorowo
Środki dydaktyczne:
Odtwarzacz CD, płyta 1, podręcznik s. 4-6, tamburyn, kartoniki z cyframi od 1 do 4, patyczki, liczby w kolorach, wycinanka- dobieranka sylabowa (zestaw 5.) s.7.
Przebieg zajęć:
Czynnośći nauczyciela:
Czynności uczniów:
Uwagi:
1. Słuchanie wiersza L. Krzemienieckiej „ Święty Mikołaj”.
2. Rozmowa na temat wiersza:
- Kto to jest Mikołaj?
- W jakiej porze roku zjawia się Mikołaj?
- W jakim miesiącu przyjeżdza do nas Mikołaj?
- Skąd przybywa do nas Mikołaj?
- Jakim środkiem lokomocji porusza się Mikołaj?
- Co wiezie? Dla kogo?
- Kto z was napisał list do Mikołaja?
- O jaki prezent prosiliście Mikołaja?
-
3. Ćwiczenia słuchowe.
- Podzielcie na sylaby imiona: Lola, Lila, Lala, Ela, Ola, Ala, wykonując przy tym tyle przysiadów, ile jest sylab w danym słowie.
- Podzielcie na głoski imiona: Lola, Lila, Lala, Ela, Ola, Ala, wykonując przy tym tyle podskoków, ile jest głosek w danym słowie.
- Podzielcie na sylaby słowa: kolana, korale, balony, maliny, klaszcząc przy tym tyle razy, ile jest sylab w danym słowie.
4. Zabawa „Czym podróżuje Mikołaj?”
nauczyciel wymienia nazwy środków lokomocji lub sprzętu sportowego.
5. Wycinanka – dobieranka sylabowa (zestaw 5), s.7.
6. Praca z książką, s.4-5.
s.4
- Narysujcie drogę Mikołaja do spiącego chłopca.
- Napiszcie sylaby.
- Ułóżcie z sylab wyrazy i je przeczytajcie.
s.5
- Podzielcie imiona dziewczynek na sylaby i napiszcie je według wzoru.
- Ile jest sylab w każdym z tych imion? Przeczytajcie je. Czy w każdej sylabie jest litera oznaczająca samogłoskę?
- Co łączy pierwsze litery imion dziewczynek?
- Z ilu najmniej liter może się składać sylaba? Czy musi to być litera- odpowiednik samogłoski? Czy może to być spółgłoska?
- Przeczytajcie wypowiedzenia. Napiszcie imiona lalek.
- Pokolorujcie wybraną dziewczynkę i lalkę.
7. Zabawa rozwijająca pamięć i orientację „Zapamiętaj kolejność”.
- W zimie.
- W grudniu.
- Z Laponii.
- Saniami.
- Prezenty dla grzecznych dzieci.
- Lo-la, Li-la, La-la, E-la, O-la, A-la.
-L-o-l-a, L-i-l-a, L-a-l-a, E-l-a, O-l-a, A-l-a.
- ko-la-na, ko-ra-le, ba-lo-ny, ma-li-ny,
Dzieci naśladują sposób poruszania się Mikołaja tymi środkami lokomocji, np. Mikłaj podróżuje samochodem, saniami, na nartach.
Dzieci wypychają sylaby i układają wyrazy. Wklejaja je w podręczniku na s. 45 i piszą z pamięci.
- lo, la, le, li, ly
- Lola, Lala, Lila, lato, lama, lada
- A-la, O-la, E-la, I-da.
- 2 sylaby
- są to samogłoski
- z 1 litery
- To lale:Tola, Lila, Mela, Doda.
7. Zabawa rozwijająca pamięć i orientację „Zapamiętaj kolejność”. Dzieci poruszająsię po sali przy dźwiękach tamburynu. Gdy tamburyn ucichnie, wykonują 3 ćwiczenia jedno po drugim: zatrzymuja się i 4 razy klaszczą w dłonie, przykucają i 4 razy uderzaja rękami o podłogę: podskakują 4 razy obónóż w miejscu.
EDUKACJA POLONISTYCZNA, ZAJĘCIA NA DYWANIE, METODY:
ROZMOWA, METODA ĆWICZEBNA
ZAJĘCIA PRZY STOLIKACH, PRACA Z KSIĄŻKĄ
8. Słuchanie piosenki „ Przyjedź do nas Mikołaju”.
9. Rozmowa na temat piosenki.
- Kiedy przychodzi do nas Mikołaj?
- Co przynosi Mikołaj?
- Jakim pojazdem przybywa do nas Mikołaj?
- Co wskazuje drogę Mikołajowi?
10. Nauka piosenki fragmentami, metodą ze słuchu.
11. Zabawa rozwijająca umiejętność reagowania głosem na róznice dynamiczne w utworze.
- Gdy jest zima.
- Przynosi prezenty.
- Przyjeżdza saniami.
- gwiazdy.
11. Dzieci śpiewają piosenkę głośno lub cicho w zależności od wskazań dłoni nauczyciela, które on oddala lub zbliża do siebie.
EDUKACJA MUZYCZNA, METODY: PODAJĄCA
12. Liczenie w zakresie 4 z użyciem liczebników głównych i porządkowych.
13. Ilustracja rozkładu liczby 4 na składniki z wykorzystaniem liczb w kolorach.
14. Rozkład liczby 4 na dwa składniki.
- Ułóżcie dywanik o szkaczku 4, taki, aby paski dywanika składały się z 2 klocków.
- Przeczytajcie z jakich klocków składaja się paski dywanika.
- Ułóżcie obok pasków kartoniki z cyframi i ułóżcie z patyczków znaki dodać i równa się. Przeczytajcie ułożone formuły.
15. Rozkład liczby 4 na wiecej niż dwa składniki.
- Ułóżcie dywanik o szlaczku 4, taki, aby paski dywanika składały się więcej niż dwóch klocków.
- Przeczytajcie, z jakich klocków składają się paski dywanika.
- Ułóżcie obok pasków kartoniki z cyframi i ułóżcie z patyczków znaki dodać i równa się. Przeczytajcie ułozone formuły.
16. Dodawanie w zakresie 4 z wykorzystaniem liczb w kolorach.
- Nauczyciel układa z klocków przykłady na dodawanie ( 1+1, 1+2, 1+3, 2+2, 2+1, 3+1),
- Nauczyciel układa z kartoników i patyczków przykłady na dodawanie.
17. Praca z książką, s.6.
- Napiszcie, jakim liczbom odpowiadaja klocki.
- Napiszcie, jakim liczbom odpowiadaja klocki. W każdej parze podkreślcie wiekszą liczbę.
- Pokolorujcie odpowiednie klocki. Powiedzcie, patrząc na klocki, ile to jest razem 3 i 1, 2 i 2, 1 i 3.
18. Nauka piosenki fragmentami, metodą ze słuchu.
19. Zadanie domowe s.19.
12. Liczenie w zakresie 4 z użyciem liczebników głównych i porządkowych:
-...
Ironowa