BOTANIKA-rodziny.doc

(184 KB) Pobierz
Jaskrowate (Ranunculaceae Juss

Jaskrowate (Ranunculaceae Juss.) - rodzina roślin należąca do rzędu jaskrowców (Ranunculales). Liczy ok. 2 tysięcy gatunków ( w Polsce ok. 75 gatunków). Występują one w klimacie umiarkowanym i chłodnym, często w obszarach górskich. W Polsce na łąkach i w lasach oraz w górach.

Charakterystyka

Pokrój

Głównie rośliny zielne, nieliczne to małe krzewy i pnącza.

Liście

Ułożone skrętolegle, bez przylistków, blaszki podzielone lub silnie powcinane.

Kwiaty

Zwykle promieniste, o silnie wypukłym dnie kwiatowym, zróżnicowane na kielich i koronę. Posiadają najczęściej wiele pręcików i słupków (zbudowanych z 1 owocolistka). Słupkowie apokarpiczne, pręciki i słupki ułożone są spiralnie. Część pręcików często przekształca się w miodniki wydzielające nektar.

Owoce

Otwierające się mieszki, rzadziej mięsiste jagody lub niełupki o charakterze drobnego orzeszka.

Biologia

Liczne gatunki jaskrowatych zawierają silnie trujące substancje - glikozydy i alkaloidy.

 

 

Przedstawiciele:

-Ziarnopłon kusy

-Ziarnopłon wiosenny

-Jaskier kusy

-Jaskier wiosenny

 

Chronione:

-Przylaszczka pospolita

………………………………………………………………………………………..

 

 

 

 

 

Kapustowate (Brassicaceae Burnett – rodzina roślin zielnych, rzadziej drzew i krzewów, należąca do rzędu kaparowców. Dawniej nosiła nazwę krzyżowych (Cruciferae Juss.). Liczy około 3.500.

 

 

Pokrój

Rośliny zielne, jednoroczne, dwuletnie lub byliny.

Liście

Lirowate, tworzące rozetki, ułożone skrętolegle, bez przylistków, często siedzące.

Łodyga: U wielu łodyga z liśćmi odziomkowymi.

Kwiaty

Promieniste, czterokrotne, w obfitych gronach. 6 pręcików dwusilnych; 4 wewnętrzne dłuższe od 2 zewnętrznych, działki korony – 4, działki kielicha – 4 (2+2)-w dwóch okółkach. Słupek jest górny zbudowany z dwóch owocolistków. Zalążnia dwukomorowa z fałszywą przegrodą.

Owoce

Długa wielonasienna łuszczyna lub krótka łuszczynka. Nasiona bezbielmowe obfite w tłuszcz i białka zawarte w liścieniach. Często zawierają trujące glikozydy siarkocyjanowe. (synigryna i synalbina) i olejek gorczyczny.

Zastosowanie

Bardzo ważna rodzina z punktu widzenia gospodarki człowieka. Zawiera wiele gatunków mających znaczenie w rolnictwie (rośliny olejodajne i paszowe), ogrodnictwie (warzywa) jak i ważne gatunki zielarskie.

 

 

 

Przedstawiciele:

-Pieprzyca gruzowa

-Pieprzyca polna

-Tasznik pospolity

-Pyleniec pospolity

 

Gat. Uprawiane:

-Pieprzyca siewna

-Pieprzyca owłosiona

………………………………………………………………………………………..

 

 

 

Jasnotowate (Lamiaceae Lindl.), dawniej nazywane wargowymi (Labiateae) – rodzina roślin z rzędu jasnotowców (Lamiales Bromhead). Należy do niej około 7 000 gatunków. Występują na całym świecie.

 

 

Charakterystyka

Pokrój

Byliny, krzewy, rzadko drzewa.

Łodyga

Zwykle 4-kanciasta, krawędzie są wzmocnione pasmami zwarcicy (kolenchymy).

Liście

Ulistnienie nakrzyżległe, liście gruczołowato owłosione, aromatyczne.

Kwiaty

Mniej więcej wyraźnie grzbieciste lub prawie promieniste. Kielich zrosłodziałkowy, dwuwargowy lub promienisty, 5-ząbkowy. Korona 2-wargowa, warga górna 2-dzielna, powstała ze zrośnięcia 2 płatków; warga dolna 3-dzielna, powstała przez zrost 3 płatków; niekiedy tylko 1 warga - dolna jest dobrze wykształcona. 4 pręciki, nierównej długości, dwusilne (wyjątkowo u szałwi i rozmarynu występują tylko 2 pręciki). Słupek zwykle 2-krotny, zalążnia złożona z 2 owocolistków, już w czasie kwitnienia głęboko przedzielona fałszywą przegrodą na 4 guzki, w środku których osadzona jest szyjka słupka o 2-dzielnym znamieniu. U podstawy zalążni znajduje się pierścieniowaty miodnik. Kwiatostany w postaci wierzchotek dwudzielnych lub skrętek podwójnych, często zebrane w kłosowate lub w główkowate skupienia.

Owoc

Czterodzielna rozłupnia, rozpadająca się na cztery pojedyncze owocki.

Zastosowanie

Wiele gatunków z tej rodziny zawiera wonne olejki eteryczne, które znalazły zastosowanie w medycynie, kosmetyce, a nawet kuchni.

 

 

Chronione:

-Miodnik melisowaty

-Rozmaryn lekarski

 

Przedstawiciele:

-Jasnota biała

 

………………………………………………………………………………………..

 

 

 

 

Bobowate (Fabaceae Lindl.) - rodzina roślin należąca do rzędu bobowców (Fabales Bromhead). Dawniej nosiła nazwę motylkowate (Papilionaceae Giseke). Obejmuje w tropikach rośliny drzewiaste, w klimacie umiarkowanym - rośliny zielne oraz introdukowane drzewa, krzewy oraz rzadko pnącza. Motylkowate rosną na suchych, obfitujących w wapń glebach. Symbioza z bakteriami brodawkowymi umożliwia wykorzystanie azotu atmosferycznego.

 

Charakterystyka

Liście

Osadzone na pędzie spiralnie, są nieparzystopierzaście pojedynczo złożone (np. robinia akacjowa), parzystopierzaście złożone (np. karagana), dłoniaste (np. łubin) lub trójlistkowe (np. koniczyna); występują też liście pojedyncze. U motylkowatych występują przylistki, które mogą być częścią asymilacyjną przy redukcji blaszki liściowej (np. groszek). Częścią asymilacyjną mogą być również osie pędów (np. żarnowiec i janowiec). Z przekształconych części liścia mogą tworzyć się wąsy czepne (np. groszek, groch lub wyka). Ciernie pochodzenia przylistkowego występują np. u robinii akacjowej, pochodzenia liściowego np. u traganka, pędowego np. u wilżyny.

Kwiaty

Są to tzw. kwiaty motylkowe o specyficznej budowie. Są grzbieciste, zebrane w grona. Działek kielicha jest 5, zrośniętych ze sobą. Płatki korony ustawione w układzie zstępującym (tzn. płatek górny nachodzi na boczne, a te z kolei na dwa dolne) nadają "motylkowaty" pokrój kwiatu. Płatki różnią się od siebie - płatek górny jest największy i jest nazywany żagielkiem, dwa boczne płatki ze względu na ich kształt są nazywane wiosełkami lub skrzydełkami a dwa dolne tworzą łódeczkę. Ewolucja kwiatu motylkowatych idzie w kierunku zrastania się płatków. U większości gatunków płatki są wolne z wyjątkiem dwóch tworzących łódeczkę, które są brzeżnie zrośnięte ze sobą na pewnym odcinku. U wyki zrośnięte są łódeczka i skrzydełka w środkowym odcinku tych płatków, natomiast ich nasady są wolne. Koniczyna ma wszystkie płatki zrośnięte ze sobą. Pręcików jest 10, ich nitki się ze sobą zrastają i tworzą rynienkę, do której ścieka nektar. Mogą być w ten sposób zrośnięte wszystkie pręciki, lub tylko 9, a jeden, górny jest wolny (np. u grochu: zdjęcie pręcików w kwiecie grochu, [1]). W rynience z nitek położony jest słupek o charakterystycznym kształcie - posiada długą, wąską zalążnię i zakrzywioną szyjkę słupka. Słupek zrasta się z jednego owocolistka. Drugi kierunek ewolucji prowadzi do silnej redukcji czterech płatków, pozostaje jedynie silnie rozrośnięty żagielek. Gatunków reprezentujących tę tendencję w naszej florze nie ma.

Owoce

Strąk, suchy, wielonasienny, pękający dwoma szwami. Odmianą tego owocu jest strąk przewęzisty rozpadający się na jednonasienne fragmenty (np. seradela) lub jednonasienny niepękający owoc - orzeszek (np. koniczyna). Zabiegi hodowlane pozwalają na wyselekcjonowanie strąków o zmięśniałej owocni - fasolka szparagowa. Groch i łubin są samopylne (samoczynnie w pąku następuje samozapylenie), koniczyna natomiast jest samosterylna (własny pyłek nie kiełkuje na znamieniu).

 

 

 

Chronione:

-Wilzyna ciernista

 

Przedstawiciele:

-Koniczyna biała

-Babka lancetowata

-Łubin trwały

 

 

………………………………………………………………………………………..

 

 

 

 

Różowate (Rosaceae Juss.) - rodzina roślin należąca do rzędu różowców.Jest szeroko rozprzestrzeniona na kuli ziemskiej. Należy do niej ok. 3000 gatunków, w Polsce występuje ok. 150. Rodzina o dużym znaczeniu gospodarczym. Należy do niej wiele uprawnych drzew i krzewów owocowych ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin