Sprawozdanie nr. 2.doc

(31 KB) Pobierz
SPRAWOZDANIE Z BIOCHEMII

 

 

 

 

 

SPRAWOZDANIE Z BIOCHEMII nr.2

LABORATORIA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Grupa:

……………..

……………..

 

OPIS WYKONYWANYCH CZYNNOŚCI:

 

DOŚWIADCZENIE 1:

Do pustej próbki wlewamy etanol, następnie dodajemy kilka kropli 1 – 2 ml roztworu jodu w jodku potasowym – roztwór ulega zabarwieniu na kolor ciemny żółty, w celu odbarwienia dodajemy kilka kropli roztworu 2mol/l wodorotlenku sodowego. Próbwkładamy do łaźni na około 10 minut w celu ogrzania, płyn barwi się na barwę żółtawą oraz ulatnia się charakterystyczna woń jodoformu, a jeśli alkohol nie był zbyt rozcieńczony to po oziębieniu pojawiają się żółte kryształki jodoformu.

 

DOŚWIADCZENIE 2:             

Przygotowujemy 3 probówki, do których dosypujemy siarczanu żelazowo – amonowego i kryształki radanku potasowego. Kryształki rozgniata się szklanym pręcikiem i dodajemy kilka kropli badanego alkoholu. Probówki ulegają zabarwieniu na kolor czerwony. Związki kompleksowe żelaza trójwartościowego dają z alkoholu intensywny czerwone zabarwienie roztworu probówki nr: 1. W probówce 2 i 3 występują zabarwienia jaśniejsze, co świadczy o wystąpieniu wody.

 

DOŚWIADCZENIE 3:             

              Przygotowujemy 3 probówki, do których dodajemy 2mg roztworu fenolu następnie dodajemy kilka kropel rozcieńczonego roztworu chlorku żelaza. Fenol barwi się na barwę fiołkową, a woda nie ulegała zabarwieniu. Dla odbarwienia dodajemy silny kwas. Fenol odbarwia się na biało, a woda uległa zabarwieniu na jasny żółty.

 

OBSERWACJA:

 

Zaobserwowaliśmy zmianę zabarwienia we wszystkich doświadczeniach:

Doświadczenie 1 probówka uległa zabarwieniu na barwę żółtawą;

Doświadczenie 2 w probówkach uległy zabarwieniu na:

·        1 probówce gdzie znajdował się alkohol zabarwienie uległo na czerwony;

·        2 i 3 probówce gdzie znajdował się woda zabarwienie uległo na czerwony jasny;

Doświadczenie 3 w probówkach uległy zabarwieniu na:

·        1 probówce gdzie znajdował się fenol zabarwienie uległo na barwę fiołkową, następnie w celu odbarwienia dodaliśmy silny kwas gdzie fenol odbarwił się na biało;

·        2 i 3 probówce gdzie znajdowała się woda nie uległa zabarwieniu a dopiero po dodaniu silnego kwasu uległa zabarwienie na jasny żółty;

 

WNIOSKI:

 

Doświadczenie 1uzyskujemy zabarwienie ciemny żółty, następnie płyn odbarwił się na barwę żółtawą oraz ulatnia się charakterystyczna woń jodoformu.

Doświadczenie 2 alkoholu odbarwił się na czerwono a woda na czerwono jasny,

Doświadczenie 3 uzyskaliśmy zabarwienie fenolu na barwę fiołkową, a woda nie ulegała zabarwieniu, dla odbarwienia dodaliśmy silnego kwasu, fenol uległ zabarwieniu na biało, a woda uległa zabarwieniu na jasny żółty.

 

 

2

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin