Zapoznanie z literą P, p - zajęcia otwarte.doc

(27 KB) Pobierz

CEL GŁÓWNY: Zapoznanie z literą „P”, „p”.

CEL POŚREDNI ( temat zajęcia ): Słuchamy opowiadania nauczycielki o Kubusiu Puchatku i jego przyjaciołach z wykorzystaniem pacynki – wprowadzenie litery „P”, „p” na wyrazach: Patryk, pacynka, parasol.

CELE OPERACYJNE:

-          Swobodnie wypowiada się na temat opowiadania;

-          Buduje proste zdania poprawne pod względem gramatycznym     i logicznym;

-          Dokonuje analizy i syntezy wyrazów: Patryk, pacynka, parasol;

-          Rozpoznaje nową literę wśród innych;

-          Próbuje odtworzyć kształt nowopoznanej litery;

POMOCE: opowiadanie „Spotkanie przyjaciół”, teatrzyk, pacynka, maskotki: Kubuś Puchatek, Prosiaczek, Kangurzyca, Tygrysek, Królik, Kłapouchy, Maleństwo: plecak z przedmiotami, których nazwy rozpoczynają się głoską „p”, tacki z kaszą, monografia litery „p”

LITERATURA:

                           C. Hannaford „Zmyślne ruchy, które doskonalą umysł”,

I. Dudzińska „Metodyka wychowania w przedszkolu”,

B. Łojewska „Scenariusze zajęć”.    

 

PRZEBIEG:

1.     Podanie rodzicom celu spotkania. Rodzice podczas spotkania wykonują literę „p” z różnych materiałów.

2.     Powitanie rodziców, dzieci i nauczyciela – zabawa z pedagogiki zabawy – „Uścisk dłoni” – stojąc po obwodzie koła wsuwamy swoje dłonie w dłonie osoby stojącej po naszej prawej stronie.

3.     Powitanie siebie nawzajem – ćwiczenia naprzemienne – rozwijanie obydwu półkul mózgowych ( element metody Dennisona ) – umiejętność uczenia się, koncentracji uwagi.

4.     Przypomnienie charakterystycznych cech marcowej pogody.

5.     Słuchanie opowiadania o Puchatku – rozmowa na temat treści opowiadania.

6.     Zabawa ruchowa – „Taniec z parasolem” – gdy gra muzyka dzieci tańczą w jej rytmie z krążkiem w dłoni, gdy muzyka milknie przeskakują przez kałużę – krążek.

7.     „Krążenie szyją” – element metody Dennisona – umiejętność uczenia się.

8.     Wprowadzenie litery „p”, „P”:

a.     umieszczenie ilustracji na gazetce,

b.     analiza i synteza słuchowa wyrazów,

c.      ułożenie schematu wyrazów z białych nakrywek,

d.     zastąpienie nakrywek znanymi literami,

e.     pokaz wielkiej i małej litery „p”,

f.        podpisanie obrazków całym zestawem liter;

9.     Pokaz pisanej litery „p” – pisanie jej na tackach z kaszą.

10. Zabawa „Co Tygrysek ma w plecaku?” – wybór przedmiotów, których nazwy rozpoczynają się głoską „p”.

11. Zabawa ruchowa – dzieci tańczą w rytm muzyki, na przerwę w muzyce układają z swojego ciała kształt litery „p”.

12. Praca indywidualna przy stolikach – utrwalenie wyglądu litery „p’.

13. Ocena pracy rodziców przez dzieci.

14. Omówienie zajęcia z rodzicami.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin