Scenariusz spotkania jesiennego pt. "Szal Pani Jesieni"
Grupa wiekowa: 6-latki
Cele:
· tworzenie miłej atmosfery sprzyjającej poznaniu się
· kształtowanie umiejętności zachowania się w określonej sytuacji: kulturalne zachowanie się w kontaktach z rówieśnikami i dorosłymi
· pokonywanie nieśmiałości, własnych słabości
· analiza i synteza głoskowo-sylabowa wyrazów o prostej budowie
· określanie miejsca występowania głoski
Metody:
· zadaniowa, zabawowa
Pomoce:
· wizytówki, mazaki, imiona dzieci, duża płachta materiału, farby, pędzle, obrazki, rozsypanka literowa
Przebieg:
1. Wizytówki – rodzice wypisują swoje imiona na karteczkach w kształcie liścia, dzieci wyszukują swoje imię spośród innych.
2. "Witają się nasze" – zabawa ruchowa.
3. "Opowiadamy o sobie" – przedstawienie indywidualne typu "Moje imię zaczyna się głoską...", podział imion na sylaby.
4. Piosenka w wykonaniu dzieci "Przyleciał szpak do sadu" – inscenizowana ruchem
5. "Jaka to sylaba – Odczytaj sylabę i odszukaj obrazek rozpoczynający się nią". Dzieci otrzymują do odczytania sylaby (ma, mo, mi, ta, to, ti) i dobierają do niego odpowiedni obrazek.
6. Piosenka w wykonaniu dzieci "Ogórek"
7. Ułóż zdanie – zabawa dla rodziców i dzieci. Rodzice z dziećmi losują głoskę i układają jak najdłuższe zdanie, którego każdy wyraz rozpoczyna się daną głoską.
8. Zabawa ruchowa wg "Pedagogiki zabawy KLANZA" -"Moje lewe miejsce jest puste"
9. Piosenka "Sałatka jarzynowa" – inscenizowana ruchem
10. "Jaka to litera" – dzieci otrzymują obrazki. Spośród rozsypanki literowej wyszukują litery pasujące do obrazka. Określają miejsce jej występowania (na początku, w środku, na końcu).
11. Zabawa "Dokończ powiedzenie"- rodzice dobierają właściwe określenie do podanej nazwy: "czerwony jak..., dumny jak..., uparty jak..., chytry jak..., wierny jak..., tchórzliwy jak..., mądry jak..., powolny jak..., pracowity jak..., silny jak..."
12. "Szal Pani Jesieni"- wspólna praca plastyczna malowana farbami na białym płótnie.
grazynaa1378