Konspekt zajęcia integracyjnego z Rodzicami.doc

(26 KB) Pobierz
Konspekt zajęcia integracyjnego z Rodzicami "Kolorowa Jesień" w grupie dzieci 4 - 5 letnich

Konspekt zajęcia integracyjnego z Rodzicami "Kolorowa Jesień" w grupie dzieci 4 - 5 letnich



Cele:

·         tworzenie radosnej atmosfery

·         wzajemne poznanie się

·         rozwijanie słuchu fonematycznego

·         rozwijanie możliwości słuchowo głosowych poprzez śpiew i recytacja

·         rozwijanie odporności psychicznej, przyzwyczajanie dzieci do godzenia się z porażką

·         rozpoznawanie owoców po smaku, bez kontroli wzrokowej

Metody:

·         zadaniowa i zabawowa

Pomoce:

·         apaszki, wizytówki, krzesła, duże arkusz z bloku rysunkowego, farby plakatowe w jesiennych kolorach, pędzle, pojemniki z wodą, słomki, patyczki do szaszłyków, owoce /jabłko, gruszka, śliwka, winogrona/, kaseta magnetofonowa, magnetofon, serduszka, książki do ćwiczeń językowych z rodzicami.

Przebieg zajęcia:

1.  Zabawy integracyjne w kole wiązanym wg "Pedagogiki zabawy" Klauza inspirowane piosenkami

o        "Iskierka"

o        "Jestem sobie przedszkolaczek"

o        "Wita was słoneczna dziewczynka"

2.  Improwizacje twórcze dzieci pt. "Jesień, jesień różne dary niesie".

o        piosenka pt. "Jarzynowy wóz"

o        wiersz wg pomysłu nauczycielki pt. "Jedz owoce i jarzyny"

o        fragment wiersza pt. "Grzyby" Jana Brzechwy

3.  Zabawa pt. "Wesoła drużyna" rodzice i dzieci"
Wszyscy stoją w kole, na środku stoją cztery krzesła. Do środka wchodzi pięć osób – zawsze jest o jedno krzesło mniej, niż osób biorących udział w zabawie. Osoby stojące na obwodzie koła klaszczą w dłonie śpiewając piosenkę wg pomysłu nauczycielki "Jak to miło i wesoło, gdy drużyna krąży w koło. Krzesło tu, krzesło tam, ja dla ciebie krzesło mam. Krzesło tu, krzesło tam, postaraj się o nie sam". W dowolnym momencie prowadzący wypowiada hasło "Hop!" jako sygnał do zajmowania miejsca na krzesłach przez uczestników zabawy.

4.  Zabawa pt. "Co powiedzą nam kubki smakowe?" /dzieci i rodzice – po pięć osób/.
Rozpoznawanie szaszłyków owocowych bez kontroli wzroku (jabłko-gruszka-śliwka, śliwka-gruszka-jabłko, gruszka-jabłko-śliwka, winogrono-śliwka-gruszka, śliwka-gruszka-winogrono). W zabawie bierze udział pięcioro rodziców i pięcioro dzieci poproszonych, aby zajęli miejsca na krzesłach stojących na środku sali. Po zawiązaniu oczu rozpoznają owoce po smaku zjadając owocowy szaszłyk.

5.  Zabawa pt. "Marsz stonogi" /rodzice i dzieci).
Rodzice z dziećmi ustawiają się na obwodzie koła tak, aby widzieć przed sobą plecy kolegi. Uczestnicy zabawy trzymając się za ubranie maszerują w rytm śpiewanej piosenki tworząc zamknięte koło "Idzie sobie stonoga, stonoga, stonoga aż się trzęsie podłoga, podłoga hej!". Na podane hasło słowne wyciągają rękę, nogę, szyję, ucho itd. do środka koła, na zewnątrz, do góry, do dołu.

6.  Taniec ludowy pt. Chodzi wiatr po łące" /rodzic z dzieckiem/
Cwałowanie boczne w parach w tzw. uliczce w rytm muzyki. Akcentowanie rytmu przez klaskanie. Taniec para za parą po obwodzie koła przy skrzyżnie podanych i wyciągniętych rękach.

7.  "Jesienny portret"
Malowanie w parach /rodzic i dziecko/ farbami akwarelowymi w barwach jesieni. Najpierw do portretu pozuje dziecko a rodzic maluje, potem dziecko maluje a rodzic pozuje. Próby uchwycenia w twórczości plastycznej nastroju rodzica i dziecka po wspólnej zabawie.

8.  Podziękowanie za wspólną zabawę. Rozdanie nagród – serduszek dla każdej rodziny, oraz książek do rodzinnych zabaw językowych pt. "Aby język był giętki".

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin