SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI Z NADPOBUDLIWOŚCIĄ PSYCHORUCHOWĄ
GRUPA WIEKOWA: 8-latki.
CZAS TRWANIA: 60 minut.
METODY ZAJĘĆ: zabawowa
FORMY ZAJĘĆ: z całą grupą
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie - „Iskierka”
Wszyscy stoją w kole i trzymają się za ręce. Prowadzący uściskiem dłoni puszcza „iskierkę” która powinna do niego wrócić.
2. Drama - „Wyrażamy emocje”
Prowadzący ma przygotowane karteczki z nazwami różnych emocji. Emocje te się powtarzają. Dzieci mają czas na wymyślenie sposobu pokazania swojej emocji, a następnie nauczyciel wybiera jedno dziecko które ma pokazać w sposób pantomimiczny wylosowaną przez siebie emocję. Inne dzieci, które uważają że mają tą samą emocję zgłaszają się i także po kolei pokazują jak przedstawiłyby tą emocję. Następnie każde z dzieci, które uważało że ma tą samą emocje, mówi jaką emocję wylosowało.
3. Zabawa - „Kto tak jak ja...”
Uczestnicy siedzą w kręgu na krzesłach z wyjątkiem jednego uczestnika, który staje w środku. Osoba stojąca w środku mówi „Kto tak jak ja...” np. lubi morzę. W tym momencie wszyscy uczestnicy, którzy lubią morze muszą szybko zmienić miejsce, a osoba która wcześniej stała w środku szybko próbuje zająć wolne miejsce. Osoba dla której zabraknie krzesła rozpoczyna zabawę od nowa.
4. Zabawa - „Wspólne wstawanie”
Dzieci dzielą się na pary, stają tyłem do siebie i łapią się za ręce, a następnie kucają i tak połączone dzieci próbują razem wstać.
5. Zabawa - „Fotografia”
Dzieci dzielą się na kilka grup, a następnie jedna wybrana osoba z każdej grupy podchodzi do prowadzącego, który podaje tytuł „zdjęcia”. Następnie ta osoba wraca do swojej grupy i próbuje ustawić jej członków tak aby przedstawiali zdjęcie, a pozostali uczestnicy próbują odgadnąć jak może brzmieć tytuł tego zdjęcia.
6. Pożegnanie - „Iskierka”
monique707