1255930838.doc

(166 KB) Pobierz
Regulamin Prac Komisji Oceny Projektów

             

Załącznik nr 3.19                             

Regulamin Prac Komisji Oceny Projektów

oceniającej projekty złożone w ramach RPO WSL

do Instytucji Zarządzającej RPO WSL

 

§ 1

Postanowienia Ogólne

 

1.     Komisja Oceny Projektów stanowi niezależne ogniwo w systemie oceny projektów.

 

2.     Zadaniem Komisji Oceny Projektów jest wstępna ocena merytoryczna i techniczna projektów złożonych w trybie projektów systemowych - Programy Rozwoju Subregionów (PRS), w trybie projektów indywidualnych - Projekty Kluczowe (PK) oraz ocena merytoryczno-techniczna projektów zgłoszonych w trybie konkursowym oraz w trybie projektów systemowych i indywidualnych, w ramach priorytetów I – IX RPO WSL (z wyłączeniem działania 1.2 oraz poddziałań 3.1.1 i 3.2.1) zgodnie z kryteriami merytoryczno – technicznymi określonymi w Załączniku nr 6 do Uszczegółowienia RPO WSL.

 

3.     Komisja Oceny Projektów działa zgodnie z zapisami Podręcznika Procedur Wdrażania RPO WSL oraz niniejszego regulaminu.

 

4.     Za przestrzeganie zasad określonych w pkt 2 i 3 odpowiada Marszałek Województwa.

 

§ 2

Skład Komisji Oceny Projektów (KOP)

 

1.     Oceny merytoryczno-technicznej dokonuje KOP, składająca się ze specjalistów w dziedzinach objętych wsparciem w ramach RPO WSL, którzy przed powołaniem do składu KOP podpisali „Oświadczenie eksperta o bezstronności” (załącznik 3.47 do Podręcznika Procedur Wdrażania RPO WSL).

 

2.     W skład Komisji Oceny Projektów mogą zostać powołani eksperci spośród:

 

a.      ekspertów wybranych spośród pracowników Instytucji Zarządzającej, tj. pracowników wydziałów resortowych UMWŚ, jeśli IZ  uzna to za wskazane,

b.      ekspertów wybranych w drodze otwartego naboru, według jawnych kryteriów,
a pochodzący z instytucji zewnętrznych (np. uczelnie, instytuty, jednostki naukowo-badawcze, stowarzyszenia, organizacje związane z dziedzinami RPO),

c.      w ocenie merytoryczno – technicznej może uczestniczyć również ekspert
z Regionalnej Bazy Ekspertów prowadzonej przez IZ RPO WSL i Centralnej Bazy Ekspertów prowadzonej przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

 

3.     Kandydaci na ekspertów muszą spełniać następujące kryteria:

-         posiadać wykształcenie wyższe;

-         posiadać minimum trzyletnie doświadczenie w dziedzinie, do której aplikują;

-         przedstawić oświadczenie o niekaralności za przestępstwo popełnione umyślnie lub przestępstwo skarbowe oraz o korzystaniu w pełni z praw publicznych i posiadaniu zdolności do czynności prawnych;

-         przedstawić oświadczenie o gotowości do rzetelnej i bezstronnej oceny projektów;

-         posiadać rekomendacje instytucji działającej w danej dziedzinie, uczelni wyższej kształcącej w danej dziedzinie lub organizacji działającej na rzecz rozwoju regionu śląskiego;

-         posiadać doświadczenie w dziedzinie analiz finansowych i ekonomicznych, znajomość zasad finansowania projektów w ramach regionalnych programów operacyjnych (preferowane).

 

4.     Posiedzenie KOP.

4.1.           W skład Komisji Oceny Projektów powołanej dla wstępnej oceny merytoryczno-technicznej projektów złożonych w trybie projektów systemowych lub indywidualnych wchodzi 10 ekspertów, nie mniej niż 2 ekspertów.

 

4.2.           W skład Komisji Oceny Projektów, powołanej do oceny merytoryczno – technicznej projektów złożonych w trybie konkursowym oraz w trybie projektów systemowych lub indywidualnych wchodzi 12 ekspertów, nie mniej niż 2 ekspertów.

 

4.3.           Każdy projekt złożony w trybie pozakonkursowym na etapie wstępnej oceny merytoryczno – technicznej ocenia 2 ekspertów.

 

4.4.           Każdy projekt złożony w trybie konkursowym, w trybie projektów indywidualnych lub systemowych na etapie oceny merytoryczno-technicznej jest oceniany przez 2 ekspertów.

 

4.5.           W przypadku, gdy ekspert nie może brać udziału w posiedzeniu, powinien w terminie 3 dni od daty otrzymania zawiadomienia o terminie posiedzenia KOP, powiadomić o tym Marszałka Województwa. Dyrektor WRR kieruje prośbę do Marszałka Województwa o powołanie do udziału w danym posiedzeniu innego eksperta z listy dotyczącej tej samej dziedziny lub, gdy jest to niemożliwe, eksperta z Regionalnej Bazy Ekspertów lub Centralnej Bazy Ekspertów w ramach wymaganej dziedziny.

 

4.6.           Z uwagi na konieczność zachowania zasad bezstronności i poufności, dane osobowe Członków Komisji Oceny Projektów mają charakter niepubliczny,
a także nie podlegają udostępnieniu wnioskodawcom.

 

4.7.           W sytuacji, gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie złamania zasady poufności, lub zasady bezstronności, bądź zapisów umowy zawieranej pomiędzy ekspertem a IZ RPO, w uzasadnionych przypadkach Marszałek Województwa może podjąć decyzję o anulowaniu pracy całego posiedzenia KOP, lub pracy poszczególnych ekspertów:

a) anulowanie pracy całego posiedzenia KOP skutkuje powołaniem całkowicie
nowego składu Komisji oraz powtórzeniem oceny wszystkich projektów, które
zostały ocenione przez anulowany skład Komisji,

b) anulowanie pracy poszczególnych ekspertów skutkuje powołaniem ekspertów
uzupełniających skład Komisji, lub przekazaniem projektów do powtórnej oceny
pozostałym członkom obradującej Komisji,

c) powyższe sytuacje, decyzją Marszałka Województwa, mogą skutkować
wykreśleniem poszczególnych osób z listy ekspertów oraz/lub zerwaniem umowy
zawartej pomiędzy ekspertem a IZ RPO, co jest równoznaczne z niewypłaceniem wynagrodzenia za ocenę dokonaną z naruszeniem zasad, co do których
przestrzegania ekspert zobowiązał się, przystępując do pracy,

d) Dyrektor WRR, o ww. zdarzeniach informuje notatką służbową Marszałka
Województwa, który na tej podstawie podejmuje stosowne decyzje.

 

5.     Ocena wniosków przez eksperta z Regionalnej Bazy Ekspertów, bądź
z Centralnej Bazy Ekspertów.

 

5.1.           Ekspert z Regionalnej Bazy Ekspertów, bądź z Centralnej Bazy Ekspertów powoływany jest w przypadku braku możliwości powołania do Komisji Oceny Projektów dla danej dziedziny eksperta z listy regionalnej, wymaganego do kompletnego składu Komisji.

 

5.2.           W przypadku, gdy nie jest możliwe powołanie składu KOP dla danej dziedziny spośród ekspertów z listy regionalnej i gdy kolejny nabór na ekspertów nie przyniósł oczekiwanych rezultatów, cały skład KOP jest powoływany spośród ekspertów z  Regionalnej Bazy Ekspertów, bądź
z Centralnej Bazy Ekspertów.

 

Ekspert z Centralnej Bazy Ekspertów może pełnić jednocześnie funkcję eksperta
w Regionalnym Programie Operacyjnym pod warunkiem, że nie będzie oceniał tego samego wniosku jako ekspert z Centralnej Bazy Ekspertów i z listy regionalnej.

§ 3

Opiniowanie przez dodatkowego eksperta

 

1.     W przypadku projektów skomplikowanych, łączących rożne dziedziny wiedzy specjalistycznej i konieczności uzyskania przy ich ocenie dodatkowej opinii, KOP może wystąpić z pisemnym wnioskiem o wydanie opinii przez dodatkowego eksperta z dziedziny uzupełniającej, np. z budownictwa, informatyzacji, analizy finansowej i ekonomicznej projektów inwestycyjnych lub, w przypadku braku specjalistów w danej dziedzinie, skorzystać z opinii ekspertów znajdujących się
w Regionalnej Bazie Ekspertów, bądź w Centralnej Bazie Ekspertów.

2.     Pisemny wniosek Komisji Oceny Projektów zostaje przedłożony przez Sekretarza do akceptacji Dyrektorowi WRR, który wskazuje eksperta z dziedziny uzupełniającej lub eksperta z Regionalnej Bazy Ekspertów, bądź z Centralnej Bazy Ekspertów. Propozycję ekspertów do wydania opinii, zawartą w notatce, akceptuje Marszałek Województwa. Po akceptacji Marszałka wytypowany ekspert z dziedziny uzupełniającej lub z Regionalnej Bazy Ekspertów, bądź z Centralnej Bazy Ekspertów, po zapoznaniu się z projektem i dokumentacją, wydaje pisemną opinię do części projektu związanej z jego specjalnością.

 

3.     Opinia eksperta dodatkowego nie jest tożsama z oceną merytoryczno – techniczną projektu, stanowi jedynie opinię pomocniczą w przypadku wątpliwości Komisji Oceny Projektów.

 

4.     Ekspert pomocniczy nie uczestniczy jako pełnomocny członek w obradach. Posiłkowanie się opinią eksperta z innej tematycznie dziedziny nie jest obligatoryjne, jak również przedłożona przez takiego eksperta opinia może, ale nie musi wpłynąć na ocenę końcową projektu.

 

5.     Zarówno wniosek o wydanie opinii jak i sama opinia pomocnicza stanowi oficjalny dokument w ramach dokumentacji przeprowadzonej oceny projektu (protokół z naboru).

 

6.     W przypadku konieczności uzyskania dodatkowych opinii termin oceny wniosku może zostać wydłużony o nie więcej niż 20 dni roboczych.

 

§ 4

Sekretarz Komisji Oceny Projektów

 

1.   Sekretarzem Komisji Oceny Projektów jest osoba zatrudniona w referacie ds. wyboru projektów Wydziału Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego. W wyjątkowych sytuacjach na Sekretarza KOP może zostać wyznaczona osoba pracująca w innym referacie Wydziału Rozwoju Regionalnego.

 

2.   Sekretarza każdorazowo wyznacza Kierownik referatu ds. wyboru projektów lub, w wyjątkowych przypadkach, innego referatu w Wydziale Rozwoju Regionalnego, z którego został wyznaczony Sekretarz.

 

3.   Zadaniem Sekretarza Komisji Oceny Projektów jest sporządzenie dziennego i zbiorczego raportu z posiedzenia KOP oraz opisu zdarzeń niestandardowych, które miały miejsce w trakcie prac komisji, podpisanego przez wszystkie osoby biorące udział w posiedzeniu w danym dniu tj. Sekretarza oraz obecnych Członków KOP, protokołu z naboru (właściwego dla danego trybu oceny: projektów systemowych lub indywidualnych oraz w trybie konkursowym).

 

4.   Sekretarz bierze udział w posiedzeniu Komisji Oceny Projektów, lecz nie uczestniczy w ocenie projektów.

 

5.   Sekretarz jest zobowiązany podpisać deklarację poufności na początku posiedzenia, w którym uczestniczy.

 

6.   Sekretarz przed pierwszym posiedzeniem Komisji Oceny Projektów przedstawia członkom KOP zasady i kryteria oceny projektów będących przedmiotem oceny.

 

7.   Sekretarz weryfikuje kompletność dokumentacji sporządzanej przez ekspertów.

 

8.   Sekretarz jest odpowiedzialny za dokumentację projektową przedłożoną do oceny, oraz za zapewnienie zgodności prac KOP z postanowieniami niniejszego Regulaminu.

 

§ 5

Miejsce dokonywania oceny

 

1.   Posiedzenie Komisji Oceny Projektów odbywa się w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego lub w innym miejscu wskazanym przez Urząd Marszałkowski.

 

2.   Członkowie KOP dokonują oceny projektów podczas posiedzenia.

 

3.  Wszelkie materiały/dokumenty niezbędne do dokonywania oceny znajdują się w miejscu posiedzenia Komisji. Wynoszenie poza miejsce posiedzenia jakichkolwiek materiałów/dokumentów, w wersji papierowej lub elektronicznej, związanych z pracą Komisji jest zabronione.

 

4.   W przypadku dokonywania oceny/ opiniowania przez eksperta z Regionalnej Bazy Ekspertów, bądź z Centralnej Bazy Ekspertów lub wydawania ekspertyzy przez specjalistę zewnętrznego, dopuszcza się możliwość dostarczenia odpowiednio zabezpieczonej dokumentacji ekspertowi/ specjaliście, w przypadku, gdy nie może on dotrzeć na miejsce dokonywania oceny.

 

§ 6

Zasada bezstronności i poufności

 

1.   Eksperci są informowani, iż w związku z zakończonym naborem projektów konkursowych, systemowych, indywidualnych oraz przygotowaną listą ww. projektów, w terminie 10 dni kalendarzowych od otrzymania informacji od pracowników RWP są zobowiązani przesłać mailem lub faksem ww. oświadczenie oraz odesłać drogą pocztową na adres Wydziału Rozwoju Regionalnego UM WŚ lub dostarczyć osobiście, podpisany oryginał „Ośw...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin