Egzamin.doc

(432 KB) Pobierz

EGZAMIN Z HISTORII CZĘŚĆ I

 

1. W X III stuleciu powstały między innymi :

a) k. Galla zw. Anonimem 1112-1116

b) k. Wincentego Kadłubka 1190-1208

c) k. Mierzwy (Dzierzwy) zw. Inaczej k. Franciszkańską XIV w. ("Cronica Polonorum")

d) Vita S. Adalberti Brunona z Kwerfurtu X-XI wiek (za Chrobrego)

e) Vita S. Stanislai Wincentego z Kielc XIII wiek

 

Dziejopisarstwo średniowieczne - Inne kroniki :

·          Pierwszy ze znanych roczników był prowadzony od ok. 970 r. w otoczeniu biskupa misyjnego Jordana. Rocznik Jordana, uzupełniany od ok. 1000 r., przypuszczalnie przez Radzima - Gaudentego, arcybiskupa gnieźnieńskiego, padł łupem Czechów w 1038 r.

·          Drugi rocznik przywiozła w 1013 r. na dwór Mieszka II jego nowo poślubiona żona, Rycheza; tu obok zapisków przejętych z poprzedniego annału Gaudentego aż do jej powrotu do Niemiec upamiętniono głównie wydarzenia z życia dynastii, zaś w 1038 lub 1039 r. jako dokument wagi państwowej znalazł się ponownie w Polsce wraz z synem Rychezy - Kazimierzem Odnowicielem.

·          Długo kontynuowany (ten z pkt. 2), posłużył do sporządzenia najstarszej części "Rocznika kapitulnego krakowskiego (dawnego)", której prawdopodobnym twórcą był Suła - Lambert, późniejszy biskup krakowski, pierwszy znany z imienia annalista Polak.

·          Trzecim cennym zabytkiem z tego okresu jest tzw. "Rocznik świętokrzyski dawny", układany przypuszczalnie w Krakowie. Zamieszczał on notatki wciąż (jak to miało miejsce w poprzednich rocznikach) w postaci suchych stwierdzeń, nawet przy zdarzeniach burzliwych i tragicznych. Ten typ redakcji ulegnie zmianom dopiero w znacznie bogatszej annalistyce polskiej XIII-wiecznej pod wpływem kronikarskiej metody narracyjnej.

·          U kresu rozbicia dzielnicowego pojawiła się "Kronika Wielkopolska". Pisanie jej podjęto zapewne z inspiracji Przemysła II. Autor zamyślił kontynuowanie dzieła Kadłubka przede wszystkim po to, by uświetnić dynastię wielkopolską Kronikarzem prawdopodobnie był duchowny z Poznania.

·          Kronika Janka z Czarnkowa przedstawia wydarzenia z okresu panowania Kazimierza Wielkiego i rządów andegaweńskich (1370 - 84). Przy dużej wartości historycznej kronika ta zawiera wiele sądów subiektywnych, zwłaszcza w atakach na przeciwników politycznych; jest wyrazem światopoglądu rycerstwa wielkopolskiego, a dodatkowo obrazuje obyczaje dworskie i duchowieństwa.

·          Współcześnie z kroniką Janka z Czarnkowa, bo między rokiem 1382 a 1386, powstawała "Cronica principium Poloniae". Opisuje ona przede wszystkim losy Śląska do 1370 r., dokładniej zaś omawia piastowskie dynastie tej ziemi. Kompozycyjna oprawa treści regionalnych ma jednak zakres ogólnopolski, co wynikało z tradycji związków dynastów śląskich z monarchią polską. Zakres dziejów zawartych w kronice obejmuje stare podania aż do kresu panowania Krzywoustego; zakończenie to akapit szkicujący lata panowania Kazimierza Wielkiego i jego węgierskich następców do momentu przybycia Jadwigi Andegaweńskiej.

·          Ukoronowaniem dziejopisarstwa średniowiecznego jest "Historia Polski" Jana Długosza. Długosz tworzył je od 1455 r. praktycznie do ostatnich dni życia (1480 r.).

 

2. Na kształt terytorialny zjednoczonego w początkach XIV wieku Królestwa Polskiego zasadniczy wpływ miały :

a) syt. Dynastyczna w rodzie Piastów

b) ekspansja ze strony młodego państwa litewskiego

c) najazdy tatarów

d) sąsiedztwo krzyżackie

 

 

 

 

(Zjednoczone, Odrodzone) Królestwo Polskie

·          państwo polskie w okresie od 20 stycznia 1320[1] do 4 marca 1386

·          za panowania dwóch ostatnich Piastów i Andegawenów.

·          Administracyjnie dzieliło się na prowincje i województwa, lub ziemie.

·          Mazowszem (od 1351 lenno Polski), Płockiem (od 1386 lenno Polski),

·          Monarchia stanowa, która zastąpiła feudalną monarchię patrymonialną.

·          Głową państwa był król, który rządził krajem za pomocą rozwiniętej administracji państwowej.

·          Lata 1320-70 to okres zwiększania się władzy królewskiej, lecz już lata 1370-1386 to okres pomniejszania jej na rzecz szlachty.

·          Ważnym dziełem króla Kazimierza były wydane w 1346 Statuty wiślicko-piotrkowskie, regulujące ustrój społeczny, prawo cywilne, karne, sądownictwo, administrację. Za jego panowania utworzono również koncepcję Korony Królestwa, która odbierała władcy prawo swobodnego dysponowania ziemiami państwa, tj. dzielenia królestwa między synów i nadawania jego ziem innym państwom.

·          Społeczeństwo dzieliło się na: szlachtę, mieszczaństwo, chłopów, Żydów i duchowieństwo.

·          Ważniejszymi narodowościami byli: Polacy, Niemcy, Żydzi, Rusini i Ormianie. Zamieszkiwali tu jednak także Wołosi i ich potomkowie: Łemkowie, Bojkowie i Huculi.

·          Większość mieszkańców była chrześcijanami (katolikami łacińskimi i ormiańskimi, prawosławnymi); wyjątkiem byli Żydzi, którzy wyznawali starszą od chrześcijaństwa religię - judaizm. Wymienione wcześniej religie wytworzyły w Polsce własną, kościelną administrację.

·          Rozwój gospodarczy można zauważyć dopiero za rządów Kazimierza Wielkiego, ponieważ za rządów jego ojca Władysława Łokietka państwo prowadziło niemal nieustannie wojny z sąsiadami (Krzyżakami, Brandenburgią, Czechami) i ich sprzymierzeńcami, jednak z pomocą potężnego sąsiada - Węgier.

·          Bito polską monetę - grosza krakowskiego; zwiększyło to dochody do skarbu państwa.

·          Państwo rozwinęło się również militarnie (za Kazimierza). Nadal podstawową siłą bojową było pospolite ruszenie składające się z ogółu szlachty. Do służby w armii wprowadzono również wójtów i sołtysów. By bronić granic wybudował wiele zamków i fortyfikacji.

·          Miasta i wsie lokowano na prawie magdeburskim, poznańskim i chełmińskim. Miasta zostały ufortyfikowane i obciążone kosztami utrzymania fortyfikacji (murów, wież, bram miejskich). Chłopi byli powoływani pod broń tylko w sytuacjach krytycznych.

·          Wojny w tym okresie :

-         Krzyżacy (Kujawy, ziemia dobrzyńska i Pomorze Gdańskie były w rękach Krzyżaków.)

-         Luksemburczycy ( Niemal cały Śląsk i Księstwo Płockie uznawały zwierzchnictwo Luksemburgów)

-         Ruś Halicko – wołyńska (czerwona ?) (Obiekt zainteresowania Węgier, Polski i Litwy.)

·          (odpowiedź A) Po śmierci Kazimierza Wielkiego w 1370 tron polski przejął Ludwik Węgierski z dynastii Andegawenów. Okres jego rządów to zarazem początek supremacji szlachty w życiu politycznym kraju, obdarzonej w 1374 w Koszycach pierwszym przywilejem generalnym.

·           

·          Kiedy również Ludwik zmarł w 1382, w Polsce nastąpił okres najdłuższego w jej historii bezkrólewia. Ostatecznie królem Polski 16 października 1384 została córka Ludwika, Jadwiga Andegaweńska. W 1386 weszła ona w związek małżeński z księciem litewskim Jagiełłą, który 4 marca 1386 został koronowany na władcę Polski.

 

Kazimierz III Wielki :

·          Koronacja : 1333

·          Władca              od 1333 do 1370

·          Poprzednik : Władysław I Łokietek

·          Następca : Ludwik Węgierski

·          Sytuacja przed objęciem tronu : Władysław Łokietek zmarł w 1333. Państwo było nadal rozbite i zagrożone inwazją z zewnątrz. Składało się ono z dwóch niespojonych prowincji – Małopolski i Wielkopolski.

·          Szerzono wieść o tym, że Kazimierz zbiegł z pola bitwy pod Płowcami.

 

·          Stosunki zagraniczne : Luksemburgowie

-         Kwestię luksemburską rozwiązywał na zjazdach w Wyszehradzie.

-         Przybył tam zarówno król Polski, Czech, jak i Węgier.

-         Za 20 tysięcy kop groszy praskich w 1335 zdołał wywalczyć Kazimierz zrzeczenie się przez   Jana Luksemburskiego pretensji do korony polskiej i zamku w Bolesławcu.

-         W 1339 również w Wyszehradzie potwierdzono założenia sprzed 4 lat, a także ustanowiono ściślejszy sojusz z Andegawenami węgierskimi. Za poparcie polityki zagranicznej Polski zyskiwali oni prawo do sukcesji w Polsce w razie bezpotomnej śmierci Kazimierza. Ze swojej strony Kazimierz rezygnował ze straconych już ziem Śląska na rzecz króla Czech.

-         Kazimierz zgodził się na oddanie zakonowi Pomorza w charakterze "wieczystej jałmużny" w 1339 spór rozstrzygnął papież

 

·          Sprawa dziedzictwa tronu : nie udało mu się doczekać syna z prawego łoża. W 1339 r. na zjeździe w Wyszehradzie ustalił z Andegawenami prawo następstwa tronu po jego bezpotomnej śmierci. Była to cena poparcia jego polityki zagranicznej przez dynastię węgierską. Jeszcze raz w 1369 Kazimierz potwierdził prawa Andegawenów do tronu polskiego. Kiedy więc umarł na zapalenie płuc po wypadku na polowaniu w okolicach Przedborza w miejscowości Żeleźnica w 1370, tuż po jego pogrzebie przybył z Węgier Ludwik Andegaweński, który niezwłocznie koronował się w Katedrze krakowskiej (wawelskiej). Tym samym wygasła dynastia Piastów jako panująca na tronie polskim.

·          BILANS :

-         Do Polski przyłączono Ruś Halicką i Włodzimierską, Podole, częściowo Mazowsze, Wałcz, Czaplinek.

-         Nie udało się odzyskać Śląska i Pomorza Gdańskiego.

-         Wydaje się, że królowi przyświecały trzy główne cele w jego dążeniu do opanowania Rusi Halickiej. Po pierwsze chciał zabezpieczyć swe państwo przed najazdami tatarskimi. (odpowiedź C)

 

3. Które zdanie (-a) poprawnie charakteryzuje (-ją) straty poniesione przez Rzeczypospolitą w wyniku rozbiorów:

a) wg. Niektórych szacunków Polska utraciła w I rozbiorze ok 4, 6 mln ludności

b)  w granicach państwa pruskiego w wyniku I rozbioru znalazły się m. in. Prusy Królewskie z Gdańskiem, część Kujaw z Bydgoszczą, ziemia chełmińska

c) po I rozbiorze saliny wielickie, bocheńskie i ruskie znalazły sie w granicach Austrii

d) utrata Gdańska w 1772 spowodowała pogorszenie się bilansu handlowego Polski

 

Rozbiory Polski

U źródeł rozbiorów leży współdziałanie Rosji i Prus na sejmie konwokacyjnym w 1764. 11 kwietnia mocarstwa te podpisały tajny aneks do traktatu sojuszniczego, w którym zobowiązały się do wspólnego wystąpienia zbrojnego przeciwko Rzeczypospolitej, gdy strony uznają, że zagrożone są ich interesy w tym kraju.

 

I rozbiór polski -  1772 (Rosja, Prusy, Austria) - Polska straciła 211 tys. km² i 4,5 miliona ludności. (odpowiedź A)

·          Przyczyna : zamach i porwanie 3 listopada 1771 r. króla Stanisława Augusta Poniatowskiego przez spiskowców, związanych z konfederatami barskimi. Wszystkie trzy dwory rozpętały kampanię, jakoby był to dowód na niezdolność Rzeczypospolitej do utrzymania porządku i jedności wewnętrznej oraz, że jej stan anarchii jest zagrożeniem dla trzech sąsiednich państw. Podpisanie traktatów, dotyczących pierwszego rozbioru Rzeczypospolitej nastąpiło w Petersburgu 5 sierpnia 1772 r. Zaś w dniu 30 września 1773 r. zatwierdził je Sejm Rozbiorowy, zwołany w Warszawie przez zaborców (przy proteście trzech posłów, w tym Tadeusza Rejtana).

·          Austria otrzymała całą południową Polskę po Zbrucz ze Lwowem, ale bez Krakowa (83 tys. km² oraz 2,65 mln mieszkańców). Przy czym już w 1770 r. Austria samorzutnie przejęła Spisz i powiaty nowotarski, nowosądecki i czorsztyński.

·          Prusy anektowały Warmię i Prusy Królewskie (Pomorze Gdańskie), lecz bez Gdańska (odpowiedź B) i Torunia . W ten sposób król Prus Fryderyk II Wielki zrealizował swe wieloletnie marzenia o państwie na jednolitym obszarze od Niemna do Łaby.

·          Rosja zagarnęła Inflanty Polskie oraz wschodnie, peryferyjne krańce Rzeczypospolitej za Dnieprem i Dźwiną (92 tys. km² oraz 1,5mln mieszkańców), utrzymując poza tym swój protektorat nad resztą kraju.

 

II rozbiór  polski -  1793 (Rosja, Prusy)

·          Przyczyna : kapitulacja Stanisława Augusta Poniatowskiego wobec Rosji i przejęcie rządów w kraju przez targowiczan – 25 października 1792

·          król Prus Fryderyk Wilhelm II zażądał wcielenia Wielkopolski do Królestwa Prus.

·          Po rozbiorze :

-         23 stycznia 1793 doszło do podpisania traktatu podziałowego między Katarzyną Wielką a Fryderykiem Wilhelmem II, po podpisaniu którego wojska pruskie weszły do Wielkopolski, a rosyjskie do wschodniej Polski.

-         22 lipca deputacja sejmu grodzieńskiego, obradującego pod lufami armat wojsk rosyjskich podpisała traktat z Rosją, w którym Rzeczpospolita zrzekła się województw: mińskiego, kijowskiego, bracławskiego i podolskiego oraz części wileńskiego, nowogródzkiego, brzesko-litewskiego i wołyńskiego (250 tys. km²). 19 sierpnia traktat ten ratyfikował poseł rosyjski Jakow Sievers.

-         25 września po niemej sesji podpisano traktat z Prusami, w którym otrzymały one Gdańsk i Toruń oraz województwa gnieźnieńskie, poznańskie, sieradzkie (z Wieluniem), kaliskie, płockie, brzesko-kujawskie, inowrocławskie, ziemię dobrzyńską oraz części krakowskiego, rawskiego i mazowieckiego (58 tys. Km²).

-         Caryca Katarzyna II Wielka mściła się w ten sposób za niewierność wasalnej Rzeczypospolitej, a obie monarchie rozbiorowe oczyszczały sobie przedpole do rozprawy z rewolucyjną Francją. Dodatkowo, w okrojonej już bardzo znacznie Rzeczypospolitej utrzymany został istniejący dotąd, bardzo dogodny dla Rosji i Prus, ustrój demokracji szlacheckiej przy słabej centralnej władzy królewskiej.

-         W 1793 r. odbył się w Grodnie sejm rozbiorowy, który pod presją obu zaborców wyraził milczącą zgodę na kolejny rozbiór kraju, zawarł nierównoprawny traktat pokojowy z Rosją, przywrócił Radę Nieustającą, rozwiązał też konfederację targowicką. Był to ostatni Sejm Polski szlacheckiej.

-         Austria formalnie nie biorąca udziału w II rozbiorze dopiero 3 stycznia 1795 zawarła za plecami Prus tajną konwencję z Rosją o III rozbiorze Polski, na mocy której cesarz Franciszek II Habsburg przystępował do traktatu drugiego rozbioru, ale tylko w granicach zaboru rosyjskiego.

 

 

 

 

III rozbiór polski - 1795 (Rosja, Prusy, Austria)

·          24 października 1795 rok

·          Powoływali się w nim na rewolucyjne zagrożenie ze strony Rzeczpospolitej.

·          Bezpośrednią przyczyną rozbioru stało się powstanie kościuszkowskie( 24 marca 1794r.).

·          Prusy - opanowały większość Mazowsza i tereny litewskie pod Niemnem, razem 48 tys. km2 i ok. 1 mln ludności.

·          Austria - uzyskała Małopolskę między Pilicą z Bugiem z częścią Podlasia i Mazowsza, razem 47 tys. km2 i 1,5 mln mieszkańców.

·          Rosja - opanowała obszary leżące na wschód od rzek Niemen oraz Bugu wraz z Wilnem, razem 120 tys. km2 i 1,2 mln ludności.

 

 

4. W przeszłości jednostakami zarządu terytorialnego lub jednostkami administracyjnymi były :

a) kasztelanie, w okresie wczesnopiastowskim

b) powiaty, ziemie, województwa w okresie nowożytnym

c)prowincje i okręgi grodowe w X-XV wieku

d) dzielnice w XII-XIII wieku

 

 

???????

 

PAŃSTWO WCZESNOPIASTOWSKIE (KSIĄŻĘ)-> prowincje (namiestnicy)-> okręgi grodowe zw. Kasztelaniami (kasztelanie)

 

PAŃSTWO WCZESNOPIASTOWSKIE (KSIĄŻĘ) -> dzielice -> okręgi zw. Opolami – późniejsze powiaty (kasztelanie)

 

???????

 

 

 

Kasztelania - podstawowa jednostka terytorialna państwowego podziału administracyjnego w średniowiecznej Polsce odpowiadająca późniejszemu (od XV w.) powiatowi. Była okręgiem, którego ośrodkiem był zamek lub inny znaczący gród.

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin