SCENARIUSZ ZAJEC PROWADZONYCH METODA E. Gruszczyk-Kolczyńskiej.doc

(26 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘĆ PROWADZONYCH METODĄ E

SCENARIUSZ ZAJĘĆ PROWADZONYCH METODĄ E. GRUSZCZYK – KOLCZYŃSKIEJ
 

GRUPA : Starszaki

TEMAT ZAJĘCIA : „ Odkrywamy figury geometryczne w naszej sali ‘’ – zabawa dydaktyczna. Rozpoznawanie w otoczeniu i określanie kształtów figur geometrycznych . Zabawy z wykorzystaniem układanek geometrycznych.

CELE OGÓLNE:
•Wyodrębnianie kształtu z pozostałych cech przedmiotów i nazywanie go .
•Przyglądanie się różnym przedmiotom , by dostrzec w nich figury geometryczne
•Ustalenie na poziomie intuicji , czym jest kwadrat, trójkąt, prostokąt i koło.
•Manipulowanie zestawem figur geometrycznych , układanie różnych kompozycji np. szlaczki, kwiaty, wzory na materiał, słoneczka itp..
•Poznawanie i utrwalanie nazw kolorów.
•Segregowanie figur ze względu na kształt, kolor, wielkość.
•Przeliczanie ,porównywanie ilości elementów, posługiwanie się znakami matematycznymi < ,> .

CELE OPERACYJNE (uczeń potrafi) :
•Wyodrębnić kształt z pozostałych cech przedmiotów i nazwać go: kwadratowy – kwadrat , prostokątny – prostokąt , trójkątny – trójkąt , itd. .
•Dostrzegać figury w oglądanych przedmiotach i nazywać je .
•Ustalić czym jest kwadrat , trójkąt , prostokąt , koło; opisać jego wygląd , kształt , wskazać różnice i podobieństwa pomiędzy figurami .
•Układać różne kompozycje z zestawu figur geometrycznych i wypowiadać się na ich temat .
•Określić jakiego koloru jest dana figura (czerwonego , niebieskiego , żółtego, zielonego, białego , czarnego ) .
•Posegregować figury ze względu na określoną cechę jedną lub więcej .
•Przeliczyć i porównać ilość elementów , zastosować znaki matematyczne < , > w działaniach typu : 1 < 3, 10 > 8 , itp. .

FORMA:
•Praca z całym zespołem oraz indywidualnie .

ŚRODKI WSPOMAGAJĄCE :
Zestaw figur geometrycznych z zestawu „ Dziecięca matematyka ” E. Gruszczyk Kolczyńskiej , przedmioty codziennego użytku oraz zabawki mające kształt figur geometrycznych np. piłka , klocki drewniane , domino , pudełka papierowe , trójkąty muzyczne itp.
 



PRZEBIEG ZAJĘCIA :


1. Nauczycielka wita się z dziećmi piosenką „Witaj…”do melodii „Panie Janie”.
 

2. „Jesteśmy detektywami „ – zabawa dydaktyczna .
Dzieci siadają w kole na dywanie . N. rozdaje dzieciom wykonane z papieru okulary i proponuje zabawę w detektywów . Prosi aby dzieci rozejrzały się po sali i poszukały przedmiotów , które przypominają im figury geometryczne. Następnie dzieci próbują opisać wybrany przez siebie przedmiot np . mój przedmiot jest kwadratowy jak kwadrat , duży , czerwony, ma dwa boki długie , i dwa boki krótkie , ja wybrałam instrument muzyczny, który wygląda jak trójkąt , itp.
 

3. „Widzę – widzę’’- zabawa dydaktyczna. Dzieci opisują wygląd poszczególnych figur geometrycznych, wskazują różnice i podobieństwa po miedzy nimi.
 

4. „ Mozaikowe kompozycje”- każde dziecko otrzymuje zestaw figur geometrycznych i układa kompozycję według własnej inwencji twórczej np. szlaczki , parkiety do zamkowych komnat , wzory na materiały , kwiaty itp. Po skończeniu każde dziecko wypowiada się na temat swojej pracy ( co ułożyło , jakie figury wykorzystało , określa kolor figur itp. ) .
 

5. „Liczymy figury” – zabawa dydaktyczna . Każde dziecko przelicza i porównuje ilość poszczególnych figur w swojej kompozycji , następnie układa działania matematyczne typu: 6 > 4; 8 < 10; 7=7 itp.
 

6. „Powtarzanie ruchów szefa” – zabawa ruchowa . Nauczycielka przykleja do podłogi, w różnych miejscach, za pomocą taśmy samoprzylepnej, figury dużych rozmiarów wycięte z brystolu . Dzieci dzieli na cztery grupy: kwadraty, koła, prostokąty , trójkąty i oznacz ich emblematami. Przy włączonej muzyce dzieci „figurki” naśladując ruchy N. poruszają się po sali na sygnał - wyłączenie muzyki- siadają przy swoich figurach. Zabawę powtarzamy kilka razy.
 

7. „Odkoduj ukryty obrazek” – kolorowanie obrazka wg podanego kodu (trójkąty na czerwono, kwadraty na niebiesko, koła na zielono, prostokąty na żółto).
 

8. Ewaluacja zajęcia – dzieci siadają na dywanie. W czasie zabawy „w skojarzenia” przypominają N. jakie odkryły na dzisiejszych zajęciach figury geometryczne podając porównania n.p. talerz okrągły jak koło, tablica prostokątna jak prostokąt , itp.
 

9. Zakończenie zajęcia „Iskierką przyjaźni”.

2

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin