SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH W GRUPIE DZIECI 5 - LETNICH
Temat: WYSPA PRAWA. Mam prawo do zabawy.
Cele:
- nabywanie wiadomości o prawach dziecka
- kształcenie umiejętności wyrażania uczuć i emocji
- tworzenie atmosfery przyjaźni i życzliwości
- rozwijanie umiejętności współpracy w zespole
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- zna własne prawa
- dostrzega potrzebę tworzenia praw i norm
- potrafi formułować podstawowe powinności moralne
- potrafi wyrażać emocje i uczucia
- dostrzega potrzeby innych
- myśli działa empatycznie
- tworzy atmosferę radości , przyjaźni i zaufania
- aktywnie współpracuje z grupą .
Metody:
- podające : słuchanie opowiadania, instrukcje
- poszukujące : formułowanie praw zabawy,
- ekspresyjne : rysowanie praw , zabawy integracyjna , ruchowa
- praktycznego działania : rysowanie kredkami
Pomoce:
kredki – pastele, kartony, lina, magnetofon , płyta CD Tańce , pląsy i zabawy dla dzieci, ilustracje przedstawiające bawiące się dzieci
Przebieg:
1. Zabawa integracyjna: Ramię przy ramieniu – wprowadzenie w dobry nastrój.
- Dzieci stoją w kole blisko siebie, ilustrując ruchem treść wyliczanki:
Stoimy ramię przy ramieniu
Możemy być wielcy w oka mgnieniu
Możemy być całkiem mali
Lecz nigdy nie będziemy sami!
Dzieci witają się wzajemnie przez podanie ręki.
2. Zabawa ruchowa: Podróż.
Przy piosence Majki Jeżowskiej Wszystkie dzieci nasze są, nauczycielka rozciągając długą linę (bardzo długa skakanka) zabiera dzieci „w podróż”. Umownym znakiem, umożliwiającym włączenie się do zabawy jest dotkniecie dziecka. Dzieci w rzędzie, trzymając linę wędrują po sali.
Zatrzymują się przy tablicy, na której przypięte są ilustracje przedstawiające dzieci z różnych stron świata. Nauczycielka opowiada historię:
Jest to śmieszna kraina,w której kiedyś było bardzo wesoło, wszyscy zgodnie bawili się, każdy mógł włączyć się do zabawy. Do niedawna można było się tu bezpiecznie bawić, aż któregoś dnia na Wyspę przypłynął chłopiec o imieniu Kacper. Postanowił, że dzieci, które nie są podobnego niego – mają inny kolor skóry, inny kolor włosów,nie mogą bawić się z innymi. Kacper to bardzo duży i silny chłopiec, często krzyczy na inne dzieci, które się go boją i słuchają. Na placu zabaw, co dzień jest mniej dzieci, bo Kacper nie pozwala im się bawić.
Co można zrobić,żeby pomóc tym dzieciom?
Dzieci proponują różne rozwiązania.
-Jak czuły się dzieci, kiedy Kacper nie pozwalał im się bawić?
Dzieci przedstawiają stany uczuciowe różnymi formami ekspresji (werbalnie, za pomocą mimiki) .
3. Odczytanie napisu „Prawo Wyspy” –napis został zaszyfrowany liczbami wzrastającymi, zadaniem dzieci jest odszyfrowanie hasła.
4. Praca plastyczna rysowanie swojej ulubionej zabawy, zabawki. Dzieci z wykorzystują zebrane materiały plastyczne rysując swoja ulubioną zabawę lub zabawkę w celu umieszczenia na tablicy. W ten sposób dzieci redagują prawo do zabaw.
5. Zabawa ruchowo taneczna „Podajmy sobie rączki” na zakończenie zajęć dzieci dobierają się w pary.
Podajmy sobie rączki (podają sobie ręce)
I zróbmy kołka dwa (łączą się w pary)
I brzuszek do brzuszka (dotykają się brzuchami)
I buźka do buźki (dotykają się buziami)
Tak do białego rana (kołyszą rękami)
Więc bawimy się (obracają się w kółeczkach)
Zabawa nas nic nie kosztuje (zatrzymują się)
Masz dłonie dwie (pokazują dłonie)
Więc klaśnij w nie ( klaszczą w dłonie)
Zabawa niechaj trwa (zmieniają partnera)
1
psotka14