pytnia odpowiedzi ocena wniosków.docx

(21 KB) Pobierz

Pyt. 1: I nabór 2008 r.: Czy jeśli przedsiębiorca we wniosku o dofinansowanie założy, że uzyska status centrum badawczo-rozwojowego w okresie realizacji bądź trwałości projektu, ale okaże się, że nie uda mu się spełnić kryteriów z ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej, PARP będzie musiał rozwiązać umowę o dofinansowanie projektu, z uwagi na nie osiągnięcie planowanych rezultatów, i będzie musiał wezwać przedsiębiorcę do dokonania zwrotu dofinansowania?

Odp.: W przypadku gdy przedsiębiorca nie uzyska statusu CBR, sprawdzeniu podlegać będzie fakt, czy projekt uzyskałby dofinansowanie, jeżeli nie otrzymałby dodatkowych punktów za kryterium "projekt zakłada uzyskanie przez wnioskodawcę statusu CBR". Beneficjent powinien dodatkowo przedstawić dokładne uzasadnienie powodów nie uzyskania statusu CBR. Ostateczną decyzję o możliwości rozliczenia projektu bądź ewentualnym rozwiązaniu umowy Instytucja Wdrażająca podejmowałaby indywidualnie w oparciu o informację o możliwości uzyskania wsparcia bez przyznanych punktów w ww. kryterium oraz wyjaśnienia przedsiębiorcy.

 

 

Pyt. 2: I nabór 2008 r.: Czy w przypadku, gdy dla wdrożenia do produkcji wzorów przemysłowych konieczny jest zakup środków trwałych, których zdolności produkcyjne nie będą w pełni wykorzystywane przy produkcji wzoru objętego dofinansowaniem, zakupione środki trwałe będą mogły być użytkowane również do produkcji innego asortymentu produktów? Jeśli tak, to czy jako kwotę wydatków kwalifikowanych należy uznać całkowitą wartość środków trwałych, czy też część wartości środka trwałego obliczoną według procentu wykorzystania danego środku trwałego do produkcji wzoru przemysłowego przedstawionego w projekcie?

Odp.: Wnioskodawca ma prawo dokonać zakupu środków trwałych, których zdolności produkcyjne są wyższe niż planowana produkcja nowego wzoru, i wykorzystywać je do produkcji innego rodzaju produktów. Natomiast jako kwotę wydatków kwalifikowanych wnioskodawca powinien przedstawić wydatki na dany środek trwały tylko w takiej części, jaka będzie używana do produkcji wzoru przemysłowego objętego wnioskiem o dofinansowanie.

 

 

Pyt. 3: I nabór 2008 r.: Jaka jest definicja wzornictwa przemysłowego do działania 4.2.?

Odp.: Zgodnie z ustawą Prawo własności przemysłowej z dnia 30 czerwca 2000 r. art. 102 definiuje wzór przemysłowy następująco: "1. Wzorem przemysłowym jest nowa i posiadająca indywidualny charakter postać wytworu lub jego części, nadana mu w szczególności przez cechy linii, konturów, kształtów, kolorystykę, strukturę lub materiał wytworu oraz przez jego ornamentację. 2. Wytworem jest każdy przedmiot wytworzony w sposób przemysłowy lub rzemieślniczy, obejmujący w szczególności opakowanie, symbole graficzne oraz kroje pisma typograficznego, z wyłączeniem programów komputerowych." W związku z tym każdy produkt spełniający wymogi powyższej definicji może podlegać dofinansowaniu w ramach działania 4.2 POIG. W przypadku, gdy projekt ma obejmować innego rodzaju działanie, np. stworzenie innowacyjnego produktu poprzez zastosowanie nowoczesnych materiałów, którego opracowanie wymaga przeprowadzenia badań przemysłowych lub prac rozwojowych, w rozumieniu zapisów ustawy z dnia 8 października 2004 r. o zasadach finansowania nauki, a następnie wdrożenie wyników prac i badań do produkcji przedsiębiorstwa, projekt ten kwalifikuje się do Działania 1.4-4.1 POIG.

 

 

Pyt. 4: I nabór 2008 r.: Czy oceniany będzie poziom innowacyjności projektów dotyczących wzornictwa przemysłowego? Czy produkty muszą się charakteryzować jakimś poziomem zaawansowania technologicznego, czy może to być na przykład nowa linia wyrobów z porcelany lub wyrobów tekstylnych (z nowej membrany) albo nowe kolekcje mebli?

Odp.: Dokumenty programowe nie przewidują oceny innowacyjności projektów dotyczących wzornictwa przemysłowego. Produkty powstałe w wyniku realizacji projektu nie muszą charakteryzować się wysokim poziomem zaawansowania technologicznego. Celem działania jest zachęcenie przedsiębiorców do samodzielnego opracowania wzorów bądź współpracy z profesjonalistami w tym zakresie, a następnie wdrożenia nowo opracowanych wzorów do produkcji. Jeżeli projekt będzie zgodny z tymi założeniami, będzie mógł uzyskać wsparcie.

 

 

Pyt. 5: I nabór 2008 r.: Czy kwalifikowalność projektów wzorniczych będą również oceniali tzw. promotorzy projektów innowacyjnych? Jak może pomóc promotor (gdzie się zgłosić i jak znaleźć specjalistę w tym zakresie)? Czy mam obowiązek korzystania z promotora?

Odp.: Wnioskodawcy, składając wniosek do działania 4.2, mogą skorzystać z usług tzw. Promotorów Projektów Innowacyjnych (PPI). Celem działania sieci Promotorów PPI jest stworzenie przyjaznego przedsiębiorcom systemu wdrażania. Promotorzy będą służyli pomocą w zrozumieniu istoty wzornictwa przemysłowego oraz rozwoju działalności B+R, a także oceny zgodności pomysłu na projekt z zasadami działania. Weryfikacja kwalifikowalności projektów będzie polegała m.in. na analizie składanych przez przedsiębiorców wniosków o wsparcie w ramach działania 4.2 PO IG (również listy wydatków kwalifikowanych). Przedsiębiorcy otrzymają opinię dotyczącą kwalifikowalności przedstawionego projektu, zawierającą zalecenia dotyczące prezentacji i opisu projektu (np. wskazywanie elementów wymagających poprawy, lepszego uzasadnienia lub dodatkowych weryfikacji, sugestie dotyczące przygotowania biznesplanu i innych załączników, a w przypadku niekwalifikowalności sugestie dot. skorzystania z innego działania POIG lub RPO). Pełna lista PPI zostanie ogłoszona na stronie internetowej www.parp.gov.pl. Skorzystanie z usługi PPI nie jest obowiązkowe.

 

 

Pyt. 6: I nabór 2008 r.: Wśród kryteriów merytorycznych obligatoryjnych wymienia się "opłacalność projektu". Czy opłacalność będzie oceniana na podstawie biznesplanu, czy będą potrzebne jakieś dodatkowe opinie?

Odp.: Podstawę oceny finansowej projektów inwestycyjnych stanowi biznesplan. Zadaniem biznesplanu jest wskazanie celowości realizowanego przedsięwzięcia, wielkości i rodzaju zasobów niezbędnych do jego realizacji oraz korzyści (m.in. finansowych, technologicznych), jakie firma zamierza osiągnąć. Wnioskodawca, starając się o dofinansowanie projektu, powinien przede wszystkim wykazać, że inwestycja jest opłacalna. Analiza ekonomiczna projektu zostanie dokona na podstawie sekcji E biznesplanu. PARP nie wymaga żadnych dodatkowych załączników (opinii, ekspertyz).

 

 

Pyt. 7: I nabór 2008 r.: Czy są, a jeśli tak to jakie wymagania odnośnie kwalifikacji kadry specjalistów w dziedzinie wzornictwa?

Odp.: Dokumenty programowe dla Działania 4.2 nie przewidują obowiązku spełnienia konkretnych wymagań odnośnie kwalifikacji kadry specjalistów w dziedzinie wzornictwa. Wnioskodawca ubiegający się o wsparcie projektów wzorniczych powinien wykazać, że dysponuje odpowiednią kadrą zdolną opracować wzór oraz wdrożyć go do produkcji. Można podać informacje dotyczące ilości osób zaangażowanych w prace związane z wzornictwem, ich doświadczenie w tej dziedzinie, ilość opracowanych i wdrożonych do produkcji wzorów, itd.

 

 

Pyt. 8: I nabór 2008 r.: Czy fundacja, zakład opieki zdrowotnej (publiczny/niepubliczny) mogą być beneficjentami Działania 4.2?

Odp.: Beneficjentami Działania 4.2 mogą być przedsiębiorcy z rozumieniu Ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2004 r. Nr 173, poz. 1807, z późniejszymi zmianami) wraz z Ustawą przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2004 r. Nr 173, poz. 1808, z późniejszymi zmianami), którzy prowadzą działalność gospodarczą i mają siedzibę, a w przypadku przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną - miejsce zamieszkania na terytorium RP. Zgodnie z powyższym fundacja i zakład opieki zdrowotnej mogą być beneficjentami Działania 4.2, o ile prowadzą działalność gospodarczą.

 

 

Pyt. 9: I nabór 2008 r.: Czy wydatki kwalifikowane we wniosku mogą być niższe niż kwota promesy kredytowej?

Odp.: Tak, mogą.

 

 

Pyt. 10: I nabór 2008 r.: Co oznacza termin "trwałość rezultatów projektu"?

Odp.: Trwałość rezultatów projektu rozumiana jest jako utrzymanie inwestycji w województwie, w którym została zrealizowana przez okres co najmniej 5 lat, w przypadku dużego przedsiębiorcy, a w przypadku MSP - 3 lat od zakończenia realizacji projektu. Nie jest niezgodna z warunkiem utrzymania inwestycji wymiana maszyn lub urządzeń, które z uwagi na postęp technologiczny stają się przestarzałe w tym okresie.

 

 

Pyt. 11: I nabór 2008 r.: Czy w trakcie realizacji projektu można odstąpić od umowy kredytowej i wykorzystać środki własne Wnioskodawcy?

Odp.: Ocena zdolności wnioskodawcy do sfinansowania realizacji projektu odbywa się w ramach obligatoryjnych kryteriów merytorycznych, których spełnienie jest absolutnie konieczne aby projekt kwalifikował się do wsparcia. Wnioskodawca musi wykazać, że posiada środki na sfinansowanie całości projektu z uwzględnieniem takich źródeł finansowania jak: kredyt inwestycyjny, leasing, kredyt na rachunku bieżącym, pożyczka itd. W przypadku projektów współfinansowanych np. kredytem bankowym pokrywającym min. 30% kosztów kwalifikowanych projektu uznaje się, iż kryterium to zostało spełnione. Dlatego też wycofanie się z umowy kredytowej pokrywającej min 30% kosztów kwalifikowanych w trakcie realizacji projektu może oznaczać utratę zdolności do sfinansowania projektu i może skutkować rozwiązaniem umowy o dofinansowanie. Jeśli umowa kredytowa dotyczy kwoty niższej niż 30% kosztów kwalifikowanych odstąpienie od niej w celu wykorzystania środków własnych jest możliwe. O każdej sytuacji związanej ze zmianą źródła finansowania, wskazanego we wniosku, Beneficjent musi informować PARP oraz podawać uzasadnienie zmiany.

 

 

Pyt. 12: I nabór 2008 r.: Czy jeśli bank lub inna instytucja finansowa wystawi promesę na innym formularzu (uwzględniającym wymogi prawne KSH i KRS) niż formularz promesy rekomendowany przez PARP do działania 4.2 POIG, to czy taka promesa również będzie stanowić podstawę do zwolnienia projektu z dokonywanej przez PARP oceny zdolności wnioskodawcy do sfinansowania projektu?

Odp.: Tak, złożenie promesy kredytowej lub leasingowej na innym wzorze niż rekomendowany przez PARP, w sytuacji gdy promesa jest sporządzona w zgodzie z wymogami prawnymi, a także została wystawiona na kwotę stanowiącą minimum 30% kosztów kwalifikowanych projektu, jest podstawą do uznania, że kryterium zdolności wnioskodawcy do sfinansowania projektu uznaje się za spełnione.

 

 

Pyt. 13: I nabór 2008 r.: Czy w działaniach inwestycyjnych PO IG, w których otrzymuje się dodatkowe punkty za certyfikaty jakości i zarządzania środowiskowego, uznane zostaną certyfikaty wydane w USA na spółkę matkę, które obejmują wszystkie spółki w ramach grupy kapitałowej, w tym polskie przedsiębiorstwo aplikujące do PO IG. Oznacza to, że istnieje jeden certyfikat wydany na spółkę matkę, na którym wskazane jest, iż obejmuje wszystkie lokalizacje z załącznika, w tym polskie przedsiębiorstwo. Czy w powyższym przypadku podczas oceny merytorycznej wniosku polskiego przedsiębiorstwa w działaniu 4.2 PO IG zostaną mu przyznane punkty za posiadanie certyfikatów?

Odp.: Certyfikaty jakości przyznaje się każdemu "zakładowi", ewentualnie oddziałowi. Nie zaś jeden na wszystkie spółki w ramach grupy kapitałowej.Czasem, jeśli jedna produkcja obejmuje parę zakładów (ale w księdze jakości zdefiniowane jest to jako jeden proces, który ma odmienne lokalizacje), certyfikat może być wydany na więcej niż jeden zakład, w domyśle jeden WDROŻONY SYSTEM.Generalnie więc certyfikat jest poświadczeniem dobrze działającego systemu w danym zakładzie a nie w "spółce matce".

 

 

Pyt. 14: I nabór 2008 r.: Czy zakaz dokonywania modyfikacji projektu w okresie trwałości obejmuje także wytworzony w trakcie realizacji projektu prototyp, np. czy prototyp wytworzony w celu opracowania wzoru przemysłowego można zbyć w okresie trwałości bez ryzyka naruszenia umowy o dofinansowanie?

Odp.: Zgodnie z art. 57 Rozporządzenia Rady (WE) nr 1083 z dnia 11 lipca 2006 r. ustanawiającego przepisy ogólne dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności projekt nie może zostać poddany znaczącej modyfikacji. Fakt, czy konkretny projekt uległ w okresie trwałości takiej modyfikacji, będzie rozpatrywany w kontekście przyjętych celów w ramach projektu. W zależności zatem od rodzaju projektu dopuszczalna jest komercjalizacja prototypu w okresie trwałości projektu. Należy mieć jednak w tym przypadku na uwadze zapisy § 1, ust. 8, pkt 11 Rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 7 kwietnia 2008 r. w sprawie udzielania przez Polską Agencję Rozwoju Regionalnego pomocy finansowej w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 2007-2013 (Dz.U.2008.68.414). Zgodnie bowiem z przywołanym rozporządzeniem w sytuacji skomercjalizowania prototypu, wpływy ze sprzedaży muszą pomniejszać wartość wydatków kwalifikowanych i odpowiednio wartość dofinansowania.

 

 

Pyt. 15: I nabór 2009 r.: Co należy rozumieć (jaki numer PKD) pod pojęciem budownictwo okrętowe, o którym mówi się w par.3,ust.1,pkt.6 Regulaminu przeprowadzania konkursu w ramach POIG, Priorytet 4, Działanie 4.2. Czy wyłączenie obejmuje również produkcję małych łodzi wycieczkowych i sportowych (PKD: 30.12.Z)

Odp.: Przywołana podklasa PKD 30.12.Z nie zalicza się do sektora stoczniowego w rozumieniu przepisów prawa wspólnotowego dotyczących pomocy publicznej. Tak więc zakres działalności objęty podklasą PKD 30.12.Z nie został wyłączony z możliwości dofinansowania ze środków pomocowych działania 4.2, a zatem projekt dotyczący działaności mieszczącej się w ramach tej podklasy może otrzymać wsparcie w tym działaniu. Katalog działalności wykluczonych z możliwości wsparcia w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 2007-2013 określa "Opracowanie dotyczące rodzajów działalności gospodarczej wykluczonych z możliwości ubiegania się o dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013, wynikających z zakazu udzielania pomocy publicznej w określonych sektorach działalności gospodarczej w ramach zidentyfikowanego rodzaju pomocy publicznej".

 

 

Pyt. 16: I nabór 2009 r.: Czy w Działaniu 4.2. wystarczy wykazać, że stworzono wzory przemysłowe, czy też trzeba poddać je rejestracji?

Odp.: W typie projektu ukierunkowanym na wzornictwo celem projektu jest opracowanie wzoru przemysłowego lub użytkowego i wdrożenie go do produkcji. W dokumentach programowych ww. działania nie ma mowy o wymogu rejestracji wzoru przemysłowego lub użytkowego. Należy w tym miejscu dodać, że projekt może uzyskać punkty przyznane w wyniku oceny pod względem kryteriów merytorycznych fakultatywnych tylko w przypadku, gdy dokona zgłoszenia do ochrony własności przemysłowej wzoru użytkowego. Natomiast punkty nie są przyznawane w związku z deklaracją o zgłoszeniu do ochrony patentowej na wzór przemysłowy.

 

 

Pyt. 17: I nabór 2009 r.: Gdy kilkadziesiąt wzorów przemysłowych dotyczy kolekcji np. na rok 2009, czy przedsiębiorca uzyskujący dotację będzie zobowiązany do produkowania tych wzorów przez kolejne 3 lata od zakończenia inwestycji, czy też może w kolejnych latach wdrażać nowe wzory przemysłowe (nie objęte wnioskiem)?

Odp.: Wnioskodawca zobowiązuje się do zapewnienia trwałości projektu oraz utrzymania inwestycji w województwie w okresie 3 lat (5 lat w przypadku dużych przedsiębiorców) od daty zakończenia realizacji projektu. W ślad za art. 57 Rozporządzenia Rady (WE) nr 1083/2006 poprzez trwałość projektu należy rozumieć niedokonywanie w tym okresie zasadniczych modyfikacji projektu. Oznacza to, że przedsiębiorca powinien zapewnić produkcję wzorów objętych projektem oraz użytkowanie na cele związane z projektem urządzeń zakupionych w projekcie zgodnie z zakresem, w jakim zostały dofinansowane. Tak więc przedsiębiorca może produkować nowe wzory nie związane z projektem, przy czym nie może naruszać zapisów umowy dotyczących trwałości efektów projektu działania 4.2.

 

 

Pyt. 18: I nabór 2009 r.: Dla wdrożenia wzorów niezbędny jest zakup maszyny. Z drugiej jednak strony, produkcja wdrożonego wzoru nie obejmie 100% zdolności produkcyjnych maszyny. Czy w takim wypadku przedsiębiorca może na dofinansowanej maszynie produkować też bieliznę nie objętą wzorem przemysłowym? A może należy proporcjonalnie zmniejszyć wartość dotacji, o którą się ubiegamy (np. wdrożenie wzoru da nam 20% obciążenie maszyny, więc do kosztów kwalifikowanych zaliczamy 20% wartości maszyny)? Jednocześnie zakupu całej maszyny nie będzie możliwe wdrożenie wzoru przemysłowego.

Odp.: W opisanym przypadku wielkość kosztu kwalifikowanego danej maszyny będzie wprost proporcjonalna do zastosowania jej w trakcie realizacji projektu. Tak więc jeżeli przedsiębiorca zamierza użytkować dane urządzenie zakupione w ramach projektu do 20%, w tym przypadku powinien jako koszt kwalifikowany wskazać wartość zakupu odpowiednio do zakresu wykorzystania urządzenia na rzecz projektu, a zatem do 20% ceny zakupu.

 

 

Pyt. 19: I nabór 2009 r.: Czy wystarczy wykazanie, że dotychczas zatrudniona kadra projektantów opracowywała wzory przemysłowe w ostatnich latach z dużym sukcesem (gwałtowny rozwój firmy), mimo że wzory te nie były obejmowane ochroną własności przemysłowej?

Odp.: Zgodnie z instrukcją wypełniania biznes planu w części dotyczącej zasobów ludzkich należy określić, kto jest odpowiedzialny za realizację projektu oraz podać jakie jest wykształcenie i doświadczenie zawodowe tych osób. Należy określić, czy Wnioskodawca ma wystarczające zasoby ludzkie do realizacji projektu. Jeżeli zasoby, którymi dysponuje Wnioskodawca nie są wystarczające należy wskazać, czy Wnioskodawca zamierza korzystać z usług zewnętrznych lub zamierza zatrudnić innych specjalistów. Jednocześnie nie ma obowiązku wykazania, że Wnioskodawca posiada patent na wzory powstałe w wyniku prac pracowników zatrudnionych w jego przedsiębiorstwie. Należy dodać, że zmiany w dokumentacji konkursowej do działania polegać będą między innymi na doprecyzowaniu wymagań dotyczących kwalifikacji personelu Wnioskodawcy w zakresie wzornictwa.

 

 

Pyt. 20: I nabór 2009 r.: Proszę o wyjaśnienie wątpliwości zapisanych w "Przewodniku po kryteriach operacji finansowanych w ramach PO IG" z zakresu Działania 4.2. Wnioskodawca zamierza realizować projekt wzoru użytkowego o strukturze złożonej (nowoczesna maszyna). W kryterium merytorycznym 1 obligatoryjnym "Projekt dotyczy opracowania nowego wzoru przemysłowego lub użytkowego i zakończy się wdrożeniem tego wzoru do produkcji" zapisano w opisie kryterium zasadę wykluczającą wykonanie usługi w zespole projektowym. Każdy projektant wzornictwa przemysłowego przyjmując zlecenie opracowania wzoru o strukturze złożonej (kilka technologii) pracuje w zespole projektowo - inżynierskim (obok zawodowego projektanta absolwenta ASP pracują inżynierowie różnych specjalności: np. mechanika, automatyka, technologie branżowe, materiałoznawstwo). Wszyscy członkowie zespołu korzystają z praw należnych współtwórcy wzoru. Pytanie: Jak powinien postąpić wnioskodawca zamawiający innowacyjny projekt z zakresu wzornictwa użytkowego (skomplikowana maszyna) aby mógł spełnić kryterium 1 obligatoryjne i jednocześnie działać zgodnie z wolą i prawem współtwórców do wzoru [Ustawa Prawo własności przemysłowej].

Odp.: W opisanej sytuacji Wnioskodawca powinien wskazać kierownika projektu (zespół projektowy pod kierownictwem), który powinien mieć wykształcenie kierunkowe - wzornictwo przemysłowe. Projektant wzornictwa jako kierownik zespołu projektowego gwarantuje jakość wzorniczą produktu, a jednocześnie nie wyklucza współautorstwa innych uczestników zespołu.

 

 

Pyt. 21: I nabór 2009 r.: W związku z kryterium merytorycznym obligatoryjnym - Wnioskodawca lub podmiot powiązany z nim kapitałowo prowadził prace lub poniósł wydatki w zakresie B+R w ciągu ostatnich 12 miesięcy,czy będzie akceptowana sytuacja, że podmiot powiązany prowadził prace B+R, ale w dziedzinie, która jest wykluczona ze wsparcia w ramach PO IG np. nad produktem pierwotnym w myśl załącznika nr I do traktatu ustanawiającego WE.

Odp.: W powyższym kryterium nie wprowadzono takiego ograniczenia. Wymóg dotyczy faktu prowadzenia prac B+R, bądź ponoszenia wydatków w tym zakresie.

 

 

Pyt. 22: I nabór 2009 r.: Po opracowaniu wzoru użytkowego zostanie on zgłoszony do ochrony własności przemysłowej. Jakie konsekwencje poniesie beneficjent w przypadku otrzymania dofinansowania, a jednostka rejestrująca odmówi takiej rejestracji wzoru użytkowego? Teoretycznie taka sytuacja jest możliwa, a wiadomo że proces rejestracji może być bardzo długimi i decyzja taka może być podjęta w okresie trwałości projektu, a nawet później.W jakim okresie beneficjent jest zobowiązany do rejestracji opracowanego wzoru użytkowego będącego przedmiotem projektu? Czy rejestracja wzoru użytkowego dotyczyć ma terytorium Polski, czy może być to rynek wspólnotowy?

Odp.: W przypadku omawianego kryterium wymagane jest zgłoszenie wzoru użytkowego opracowanego w ramach projektu do ochrony w terminie do zakończenia realizacji projektu. W sytuacji natomiast, gdy Wnioskodawca założy w projekcie jako wskaźnik rejestrację wzoru użytkowego, w tym przypadku wskaźnik taki powinien zostać osiągnięty w założonym we wniosku o dofinansowanie terminie. Niezrealizowanie wskaźników może spowodować konieczność zwrotu otrzymanej kwoty dofinansowania, a także rozwiązanie umowy o dofinansowanie na warunkach określonych w tej umowie. Wnioskodawca bowiem podpisując umowę o dofinansowanie zobowiązuje się do zrealizowania założonych w projekcie celów. W związku z pytaniem zgłoszonym w pkt. 2 informujemy, iż w dokumentacji konkursowej do działania nie wskazano w jakim terminie powinno nastąpić udzielenie prawa ochronnego na wzór użytkowy, gdyż terminy te określają odrębne przepisy regulujące procedurę zgłaszania i objęcia ochroną wzorów użytkowych. Zgodnie z obowiązującym przepisami w tym zakresie postępowanie w sprawie udzielenia prawa ochronnego jest przeprowadzane w ciągu 3 lat od daty zgłoszenia wzoru użytkowego do ochrony. Jednocześnie w dokumentacji do Działania 4.2 nie ma zapisów uniemożliwiających rejestrację wzoru użytkowego na rynkach innych niż polski. Tak więc przedsiębiorca może zarejestrować wzór użytkowy na rynku wspólnotowym.

 

 

Pyt. 23: II nabór 2009 r.: W związku z pojawieniem się roboczej wersji dokumentów do działania 4.2 zwracam się z pytaniem odnośnie opracowania wzoru przemysłowego i/lub użytkowego odnośnie struktury złożonej. Co oznacza stwierdzenie, że do jego wykonania wykorzystane niezbędne jest zastosowanie co najmniej 3 różnych technologii? Interesuje mnie w jaki sposób zdefiniowana jest technologia, czy jako technologia traktowana jest każda specjalistyczna maszyna, urządzenie potrzebne w procesie produkcji? czy technologia rozumiana jest jako całościowy ciąg produkcyjny np. pierwszy do drewna, drugi do metalu, a trzeci do plastiku?

Odp.: Projekt dotyczy struktury złożonej w przypadku, gdy przedsiębiorca zastosuje do produkcji jednego wzoru trzy różne technologie. Poprzez technologię należy rozumieć nie tyle zastosowanie trzech różnych maszyn, ale trzy różne metody (procesy) wytworzenia wzoru. Wykorzystanie do wytworzenia wzoru trzech różnych maszyn niekoniecznie bowiem musi oznaczać, że zastosowano trzy różne technologie

 

 

Pyt. 24: II nabór 2009 r.: Czy firmy z branży przetwórstwa rolno-spożywczego, w świetle zapisów Art. 1 punkt 3b) i c) Rozporządzenia nr 800/2008 Komisji (WE) oraz "Opracowania dotyczącego rodzajów działalności wykluczonych z możliwości ubiegania się o dofinansowanie w ramach PO IG" mają możliwość ubiegania się o dofinansowanie w ramach PO IG działania 1.4-4.1 oraz 4.2 (biorąc pod uwagę fakt, iż kosztów związanych z działalnością badawczą nie mogą dofinansować np. w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich działanie "Zwiększanie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej", pomimo iż są wymienione w Załączniku nr I do Rozporządzenia Ministra i Rozwoju Wsi z dnia 17 października 2007). Dotyczy to w szczególności rodzajów działalności PKD: - 10.32 Z "Produkcja soków z owoców i warzyw" - 10.61 Z "Wytwarzanie produktów przemiału zbóż" (podklasa "Wytwarzanie zbożowej żywności śniadaniowej") - 10.81 Z "Produkcja cukru" (nie wymieniona w Zał. I do wspomnianego Rozporządzenia MRiRW, wymieniona w tabeli 13 ww. "Opracowania")

Odp.: Wsparcie w ramach PO IG może zostać udzielone w ramach działalności związanych z wytwarzaniam produktów nie objętych załącznikiem nr 1 do Traktatu ustanawiąjącego WE, a także na działalność związaną z przetwórstwem produktów rolnych i obrotem tymi produktami, z wyłączeniem działalności ujętych w załączniku nr 1 do przywołanego przez Panią w mailu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zgodnie z powyższym, rodzaje działalności objęte kodami PKD 10.32.Z, 10.61.Z nie mogą otrzymać wsparcia w ramach PO IG z uwagi na fakt, iż odpowiadające im kody PKD uwzględnione zostały w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Natomiast działalność objęta kodem PKD 10.81 Z nie kwalifikuje się do wsparcia, gdyż została uwzględniona jako działalność wykluczona w Załączniku nr 1 do Traktatu ustanawiającego WE. Informujemy ponadto, że kwestie te szerzej omówione zostały w Szczegółowym Opisie Priorytetów Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

 

 

Pyt. 25: III nabór 2009 r.: Jak należy interpretować zapisy o wykluczeniu? Czy tyczy się to RODZAJU PROJEKTU CZY RODZAJU DZIAŁALNOŚCI?

Odp.: W Działaniu 4.2 PO IG wykluczenie ma charakter przedmioty, co oznacza, że przedmiot projektu nie może dotyczyć rodzajów działalności wykluczonych z możliwości uzyskania wsparcia.

 

 

Pyt. 26: III nabór 2009 r.: Bardzo proszę o informację czy w ramach Działania 4.2 POIG może ubiegać się o wsparcie projekt, który będzie polegać na wybudowaniu wzorcowego domu z wykorzystaniem nowego rodzaju cegieł. Cegły te są robione w nowoczesnej technologii i charakteryzują się znacznie lepszą energooszczędnością. Wnioskodawca chce wybudować taki wzorcowy dom z wykorzystaniem tych cegieł, aby sprawdzić jaka będzie energooszczędność całego budynku.

Odp.: Omawiane przedsięwzięcie mogłoby uzyskać dofinansowanie, pod warunkiem spełnienia wszystkich wymogów określonych dla Działania 4.2 PO IG. W szczególności należy zwrócić uwagę na wydatki, jakie miałyby zostać zaplanowane w projekcie, w tym działaniu bowiem wydatki mogą zostać uznane za kwalifikowane pod warunkiem, że są uzasadnione, racjonalne i adekwatne do zakresu i celów projektu oraz celów Działania, czyli czy próby planowane do wykonania na mających powstać w wyniku projektu cegłach nie mogłyby zostać zrealizowane innymi, mniej kosztochłonnymi metodami. Ponadto, należy zwrócić uwagę, że w takiej sytuacji uzyskane wpływy muszą pomniejszać wartość wydatków kwalifikowanych i odpowiednio wartość dofinansowania

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin