Chemia - alkohol a organizm.docx

(11 KB) Pobierz

Mariusz Jankowski III B

WPŁYW ALKOHOLU NA ORGANIZM CZŁOWIEKA

Na początek warto wspomnieć, że alkohol nie jest głównym składnikiem „alkoholi” tzn. piwa, win, likierów i różnego rodzaju trunków. Zawierają one jedynie niewielki procent tej bardzo szkodliwej substancji.

Alkohol – z punktu widzenia biologii, jest dla naszego ciała trucizną. Jest poważnym zagrożeniem dla komórek, które źle znoszą jego obecność.

Całe szczęście nasze ciało potrafi się bronić przed alkoholem i unieszkodliwiać jego negatywne działanie. – W dużym uproszczeniu po prostu rozkłada i unieszkodliwia alkohol. Nasz organizm bardzo szybko wchłania tę substancje. (Najczęściej alkohol etylowy C2H5OH)

Związek ten przenika do krwioobiegu przez przewód pokarmowy głownie na odcinku jelita cienkiego. Wraz z krwią z łatwością jest transportowany do wszystkich komórek ciała.

Alkohol zostaje jednak unieszkodliwiony dopiero w wątrobie. Narząd ten zawiera specjalne enzymy, które biorą udział w  skomplikowanych przemianach biochemicznych, mającym na celu sprawić, by alkohol etylowy stał się środkiem bezpiecznym dla organizmu.

W kolejnych reakcjach zachodzących w wątrobie dochodzi do utlenienia alkoholu etylowego. Ostatecznym wynikiem jest stworzenie nietoksycznego dla organizmu kwasu octowego. (CH3COOH).

 

Uzależnienie od alkoholu prowadzi do:

-Spadku formy

-Różnego rodzaju chorób wątroby

-Chorób nerek

-Spadku funkcjonalności mózgu

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin