Scenariusz zajęć adaptacyjnych
Grupa Odkrywcy
Temat zajęć: jestem spostrzegawczy
Data: 31.08.2012
Prowadząca zajęcia: mgr Honorata Antkowiak
Cel ogólny:
· integracja grupy
Cele szczegółowe:
· rozwijanie inwencji twórczej, pomysłowości
· rozwijanie koordynacji wzrokowo – ruchowej
· układanie rytmów z figur geometrycznych
· rozwijanie małej motoryki
· współdziałanie w grupie
· kształtowanie spostrzegawczości i pamięci wzrokowej
Środki dydaktyczne:
· piosenka
· ilustracje
· pipety, farby, woda, arkusz A4
· skrzynia ze skarbami
· kubeczki
· tor przeszkód
Formy pracy:
· zbiorowa
· grupowa
Metody pracy:
· werbalna: śpiew, rymowanki
· oglądowa: pokaz ilustracji
· oparta na działalności praktycznej
· kinezjologia edukacyjna
Realizacja podstawy programowej:
· obdarza uwagą dzieci i dorosłych, aby rozumieć to, co mówią i czego oczekują; grzecznie zwraca się do innych w domu, w przedszkolu
· przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach i w sytuacjach zadaniowych)
· utrzymuje porządek w swoim otoczeniu
· zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym;
· mówi płynnie, niezbyt głośno, dostosowując ton głosu do sytuacji;
· uważnie słucha, pyta o niezrozumiałe fakty i formułuje dłuższe wypowiedzi o ważnych sprawach;
· grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje) i formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne;
· uczestniczy w zajęciach ruchowych, w zabawach i grach
· śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru
· liczy obiekty i rozróżnia błędne liczenie od poprawnego
· rozróżnia stronę lewą i prawą
Przebieg zajęć:
1. „ Czy jesteś z nami?”- zabawa integracyjna
Dziecko mówi swoje imię a pozostałe dzieci odpowiadają wspólnym śpiewem.
Czy Bartek jest dziś z nami! -śpiewają wszystkie dzieci
Tak jestem dzisiaj z wami . - śpiewa dziecko
Witamy go brawami ! - wszyscy klaszczą w ręce
2. Kinezjologia edukacyjna:
· rysowanie oburącz,
· rysowanie leniwej ósemki w powietrzu i na podłodze
3. „Znajdź obrazek” zabawa dydaktyczna
Nauczyciel rozkłada ilustracje, dzieci wybierają ze zbioru te, o których mówi nauczyciel np. coś do zjedzenia.
4. „Maszerują dzieci drogą”- zabawa ruchowa
Dzieci maszerują po obwodzie koła jeden za drugim do słów piosenki „Maszerują dzieci drogą” M. Bogdanowicz „W co się bawić z dziećmi? Piosenki i zabawy; Ciało i przestrzeń”
Maszerują dzieci drogą , /marsz po obwodzie koła w prawo
raz dwa trzy /klaszczą rytmicznie w ręce
Prawą nogą, lewą nogą
Raz dwa, trzy j.w.
A nad drogą słonko świeci /pokazujemy słonko-ręce wysoko nad głową
Raz, dwa ,raz, dwa, trzy!
I uśmiecha się do dzieci
Raz, dwa ,raz, dwa, trzy! / klaszczą w ręce
Maszerują dzieci drogą /marsz po obwodzie koła w lewą stronę
Raz, dwa, trzy / klaszczą rytmicznie w ręce
Prawą nogą , lewą nogą
Raz ,dwa ,trzy / j.w
Naprzód zuchy , naprzód śmiało / pokazujemy dzieci , kolegów
Raz, dwa, raz, dwa, trzy / klaszczą rytmicznie w ręce
Będzie przygód tu niemało
5. „Skrzynia skarbów”- ćwiczenia pamięci oraz spostrzegawczości
Nauczyciel pokazuje dzieciom skrzynie ze skarbami. Wyjmuje kolejno skarby rozkładając je na dywanikach. Dzieci nazywając je przyglądają im się uważnie. Następnie skarby wyjęte ze skrzyni zostają zasłonięte a dzieci starają się wymienić jak najwięcej przedmiotów jakie były w skrzyni.
6. „Masażyki grupowe”- Zabawa ruchowo- relaksacyjna
dzieci siedząc w kręgu odwracają się do siebie plecami, nauczyciel opowiada historyjkę natomiast dzieci odwzorowują ją na plecach kolegi przed sobą.
7. „Marsz z kubeczkiem”- zabawa ruchowa
Dzieci maszerują z kubeczkiem z wodą po obwodzie koła omijając wszelkie przeszkody oraz slalom, tak by nie wylać wody.
8. „Motyl”- działalność plastyczna
Ozdabianie za pomocą farb i pipet szablonu motyla.
Opracowała:
mgr Honorata Antkowiak
honia100