plan.doc

(164 KB) Pobierz
Treści programowe

Treści programowe

Temat kompleksowy

Metody pracy, przewidziane efekty pracy wychowawczo-dydaktycznej

Środki dydaktyczne, literatura

1.      Uważne poruszanie się w budynku – omówienie zasad bezpiecznego poruszania się po schodach, korzystania z poręczy; nie oddalanie się z określonych pomieszczeń.

2.      Codzienne zabawy dzieci w budynku umożliwiające różnorodne formy ruchu.

 

 

 

Zabawy poranne:

„Droga do przedszkola”

„Zgadnij, gdzie jesteśmy i co robimy”

Zestaw zabaw ruchowych nr 1:

„Przedszkolacy”

POZNAJEMY NASZE PRZEDSZKOLE
  1. Rozmowa połączona z obserwacją „Poznajemy naszą salę” – dzieci wiedzą jak wygląda ich sala, jak nazywa się grupa, do której będą uczęszczać; znają zasady korzystania ze sprzętów przedszkolnych i zabawek; utrwalają zasadę; Zawsze po zabawie odkładamy zabawkę na swoje miejsce; potrafią bezpiecznie poruszać się po sali.

 

 

 

 

 

 

  1. Rysowanie kredkami ołówkowymi na temat dowolny – zapoznanie dzieci z prawidłowym trzymaniem kredki oraz z możliwością rysowania nimi różnych kształtów: kółeczka, kreski...; dzieci wiedzą, że kredki należy odkładać do pojemniczków i nie wolno nimi rysować po stole czy ścianie.

Kartki, kredki świecowe w pojemniczkach, karteczki z imionami.

  1. Zwiedzanie pomieszczeń przedszkolnych (sale, łazienka, szatnia, sala gimnastyczna) – dzieci znają rozmieszczenie sal w budynku przedszkolnym; znają zasady korzystania z nich, wiedzą, że nie wolno oddalać się ze swojej sali; znają panie, które je uczą i potrafią zapamiętać ich imiona.

 

  1. Słuchanie wiersza „Trzylatku” I. Salach – dzieci znają miejsca przechowywania własnych rzeczy (sala, szatnia, łazienka); potrafią chwilkę skoncentrować uwagę na wierszyku, który recytuje nauczycielka z udziałem pacynki.

Pacynka, wiersz I. Salach – bibliografia; ilustracje: sali, szatni, umywalni.

  1. Słuchanie piosenki „Marsz dzieci” – dzieci uważnie słuchają wzorowego wykonania piosenki nagranej na  kasetę magnetofonową; próbują zapamiętać słowa i melodię; śpiewają wraz z nauczycielką; maszerują w takt muzyki; są radosne podczas zabawy przy w/w piosence.

Kaseta z nagraniem magnetofonowym.

1.      Rozwijanie umiejętności zgodnego współżycia w grupie: - przestrzeganie określonych zasad zgodnego funkcjonowania w grupie; zwracanie się do nauczyciela w razie potrzeby.

2.      Przyzwyczajanie dzieci do dzielenia się zabawkami, materiałami i miejscem zabawy

3.      Szanowanie wytworów własnych i innych dzieci.

 

Zabawy poranne:

„Balonik”

„Marsz dzieci”

Zestaw zabaw ruchowych nr 1:

„Przedszkolacy”

JA W PRZEDSZKOLU

 

1. Słuchanie wiersza I. Suchorzewskiej „Mam trzy lata” – dzieci potrafią zapamiętać wiersz; wiedzą, co robią dzieci w przedszkolu; potrafią naśladować czynności ( zjadanie z talerzyka, zmienianie pantofelków...).

 

Rekwizyty do wiersza, tj. talerzyk, łyżeczka;

wiersz I. Suchorzewska – bibliografia

 

2. Odbijanie dłoni maczanej w przygotowanej przez nauczyciela farbie, na teczce przeznaczonej do prac plastycznych – kolor farby dziecko wybiera samo.

 

Teczka papierowa dla każdego dziecka, wydrukowane imię i nazwisko dziecka do naklejenia na teczkę, farby

 

3. Zabawa relaksująca „Kołysanie ramionami” – dzieci potrafią rytmicznie kołysać wybraną zabawką z zamkniętymi oczyma; śpiewają swoje imiona.

 

Piosenka (A, a, a – kotki dwa) bibliografia; misie, lalki, maskotki

 

4. Ćwiczenia logorytmiczne „Oto ja” – dzieci poznają nazwy i potrafią pokazać niektóre części ciała podczas zabawy; zabawa „Śpiące dzieci” – dzieci naśladują określone czynności (dzieci śpią, budzą się, ziewają itp.).

 

Instrument muzyczny

 

5. Rozmowa z dziećmi na temat obrazka „Rodzina Kasi” – dzieci odszukują na obrazku nazywanych przez nauczycielkę członków rodziny. Zabawa paluszkowa „Rodzinka”– dzieci  pokazują kolejne palce ręki jednocześnie wypowiadając tekst; ozdabiają (malują) palcami piłkę.

 

Ilustracja „Rodzina Kasi”, wiersz „Rodzinka”, ksero piłki dla każdego dziecka

 

 

1.      Przestrzeganie zakazu brania do rąk i do ust rzeczy znalezionych, nie znanych czy otrzymanych od osób nieznajomych.

2.      Przyzwyczajanie dzieci do zgodnej zabawy.

 

Zabawy poranne:

„Szukamy samochodu”

„Odkładamy zabawkę na swoje miejsce”

Zestaw zabaw ruchowych nr 1:

„Bawimy się wspólnie”

NASZE ZABAWKI

 

1. Teatrzyk „Kto posprząta” I. Salach – uświadomienie dzieciom konieczności porządkowania miejsca zabawy; dzieci uważnie słuchają treści i wiedzą, dlaczego należy dbać o wspólne zabawki, dlaczego należy je odkładać na swoje miejsca.

 

Rekwizyty do teatrzyku, tj. lalki, klocki, samochody;

opowiadanie – bibliografia

 

2.  Zabawa „Układamy klocki” – dzieci potrafią układać klocki jeden na drugim i zbudować małe wieże i budowle; potrafią położyć klocek z uwzględnieniem poleceń „Połóż klocek za krzesełkiem, obok misia....; potrafią segregować klocki do odpowiednich pojemników.

 

Różne rodzaje klocków w pojemnikach

 

3.  Słuchanie piosenki „Dom dla lalek” połączone z budowlą z klocków; dzieci zapamiętują słowa piosenki, śpiewają i budują wspólnie z nauczycielką; umieszczają w domkach 2 misie i 1 lalkę.

 

Piosenka – bibliografia; klocki, 2 misie, 1 lalka

 

4. Zabawa dydaktyczna „Poszukaj pieska” – Dzieci zapoznają się ze słowami określającymi położenie przedmiotów „na”, „pod’, „obok”, „za”; potrafią stosować te pojęcia w zabawie.

 

Maskotka piesek, eksponaty w sali

 

5. Lepienie z plasteliny na temat dowolny – dzieci zapoznają się z właściwościami plasteliny poprzez dzielenie jej na części, ugniatanie, spłaszczanie, toczenie, drążenie otworów; próbują uformować jakieś kształty, zachowują porządek w miejscu pracy.

 

Plastelina, podkładki dla każdego dziecka

 

 

1.      Przyzwyczajanie dzieci do mycia rąk przed i po posiłku.

2.      Zaspokajanie potrzeb fizjologicznych o określonych porach oraz przyzwyczajanie do samodzielnego korzystania z urządzeń sanitarnych (opanowanie nawyku każdorazowego spuszczania wody w toalecie i mycia rąk po korzystaniu z sanitariatów).

 

Zabawy poranne:

„Zanieś śniadanie”

„Pokonaj przeszkodę”

Zestaw zabaw ruchowych nr 3:

„Jesteśmy w łazience”

DBAMY O CZYSTOŚĆ

 

1. Słuchanie opowiadania nauczycielki „Ręcznikowa bajeczka” na podstawie utworu M. Kownackiej – dziecko rozumie konieczność mycia rąk i utrzymywania w czystości swojego ciała; poznaje kolejne etapy mycia rąk w połączeniu z praktycznym działaniem, wiedzą, że należy zakręcać wodę.

 

M. Kownacka „Ręcznikowa bajeczka”, ilustracje

 

 

 

 

 

2.  Malowanie farbą plakatową na temat dowolny – dziecko poznaje technikę malowania pędzlem; potrafi zachować czystość w miejscu pracy.

 

Farby plakatowe, pędzle, kartki, gąbki do wycierania pędzelka, pojemniki z wodą

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin