Zupa ogórkowa z ziemniakami.doc

(64 KB) Pobierz
Zupa ogórkowa z ziemniakami - składniki

Zupa ogórkowa z ziemniakami - składniki

50 dag ogórków kiszonych

4 marchewki 1 pietruszka

kawałek selera

1 por

kilka ziemniaków

2 l bulionu z kostki

sól

pieprz

liść laurowy

ziele angielskie

przyprawa do zup

1 czubata łyżka mąki

2/3 szklanki dobrej kwaśnej śmietany (22-proc.)

masło lub olej do smażenia

koperek lub natka

Zupa ogórkowa z ziemniakami - sposób przygotowania

Zagotuj bulion, dodaj pokrojonego w cienkie plasterki pora oraz pozostałą włoszczyznę startą na grubej tarce do warzyw albo pokrojoną w paseczki. Dodaj listek laurowy oraz 2-3 ziarenka ziela angielskiego, a potem włóż obrane i pokrojone w kostkę ziemniaki. Gotuj, aż ziemniaki będą miękkie. W tym czasie rozgrzej na patelni trochę masła lub oleju. Wrzuć grubo starte lub pokrojone w małą kostkę ogórki, podsmaż je, stale mieszając. Bulion przypraw do smaku, dodaj ogórki, a gdy zupa się ponownie zagotuje, dodaj śmietanę wymieszaną z mąką (jeśli nie chcesz, nie musisz dodawać mąki). Wymieszaj, pogotuj jeszcze 1-2 minuty. Przed podaniem posyp zupę posiekaną zieleniną

 

Krem z brokułów - składniki

1 duży brokuł

1 cebula

2-3 średnie ziemniaki

1 kostka rosołu warzywnego

1 łyżeczka przyprawy typu jarzynka

1 ząbek czosnku

sól do smaku

Krem z brokułów - sposób przygotowania

Oczyszczone, pokrojone warzywa zalewamy ok. 1,5 l wrzątku i gotujemy na wolnym ogniu, aż będą bardzo miękkie, dodając w trakcie kostkę rosołową, przyprawę jarzynową i soląc do smaku. Do lekko ostudzonej zupy wyciskamy ząbek czosnku i miksujemy. Podajemy lekko podgrzaną, posypaną natką pietruszki lub świeżymi listkami innych ziół i ewentualnie kilkoma uprażonymi na patelni płatkami migdałów, przygotowanymi do dania głównego. Zupę tę można przygotować poprzedniego dni

 

 

Żurek z ziemniakami - składniki

1 marchewka

1 pietruszka

Kawałek selera

1 cebula

Liść laurowy i kilka ziaren ziela angielskiego

500 ml kwasu na żur

1.2 l. wody

2-3 ziemniaki

Ząbek czosnku

1-2 suszone grzybki

60g boczku

Majeranek

Sól

Pieprz.

Żurek z ziemniakami - sposób przygotowania

Obrane warzywa i namoczony grzybek zalać wodą i gotować około 40 minut. Wywar przecedzić, dodać cały kwas. Do gotującej się zupy dodać stopiony boczek, roztarty czosnek, majeranek. Podawać z osobno ugotowanymi ziemniakami lub ugotowanym jajkiem na twardo. Smacznego! Uwaga - do najlepszych lekko kwaskowatych zup należy staropolski żur, inaczej zwany białym barszczem. Żur przyrządza się na zakwasie, zabiela śmietaną, doprawia ziołami i roztartym czosnkiem. Najsmaczniejszy jest żur gotowany na białej kiełbasi

 

 

 

Ciastka maślane I - składniki

100 g masła

200 g cukru

1 jajo

1 laska wanilii

2 łyżki brandy

280 g mąki

1/2 łyżeczki proszku do pieczenia

szczypta soli

Ciastka maślane I - sposób przygotowania

Ubić mikserem masło z cukrem. Rozciąć laskę wanilii i zeskrobać nożem czarne nasionka. Dodać do masła razem z jajem i brandy. Wymieszać mąkę z proszkiem do pieczenia i solą. Dodać do masy maślanej i miksować krótko, tylko aż składniki się połączą. Podzielić na dwa placki, zawinąć w folię i schłodzić. Rozwałkować, aby miały grubość 3 mm, wyciąć kształty i ułożyć na natłuszczonym pergaminie. Piec przez 10 minut w piekarniku rozgrzanym do 180 st. C. Ciastka nie powinny zbrązowieć.

 

Revani - składniki

20 dag masła

12 dag cukru

1 cukier waniliowy

6 jajek

12 dag mąki

3 łyżeczki proszku do pieczenia

14 dag kaszy manny

szczypta soli

5 dag migdałów pokrojonych w słupki

skórka otarta z 1 pomarańczy

1/2 szklanki soku pomarańczowego

Do nasączenia:

2 łyżki Metaxy

25 dag cukru

sok z 1/2 cytryny

Revani - sposób przygotowania

Tradycyjne ciasto na sylwestra i Nowy Rok, popularne zwłaszcza w Epirusie. Najlepiej smakuje z lodami waniliowymi. Utrzyj masło z żółtkami, cukrem i cukrem waniliowym. Dodaj pianę z białek, mąkę, proszek do pieczenia i kaszę mannę. Składniki wymieszaj mikserem na najniższych obrotach. Na koniec dodaj migdały oraz skórkę i sok z pomarańczy. Ciastem napełnij natłuszczoną tortownicę (28 cm). Piecz 50 minut w temp. 170°C na pierwszym poziomie od dołu.

Metaxę zagotuj z cukrem i sokiem cytrynowym oraz 1/2 szklanki wody. Nasącz ciasto od razu po wyjęciu z piekarnika, gdy jest jeszcze gorące.

 

 

Biszkopt na tort - składniki

5 jajek

1 szkl. cukru

1 szkl. mąki (proporcje na tortownicę 20 cm)

trochę masła i tartej bułki do tortownicy

Biszkopt na tort - sposób przygotowania

Tortownicę smarujemy masłem i wysypujemy bułką tartą. Piekarnik rozgrzewamy do 180 stopni.Żółtka starannie oddzielamy od białek. Białka ubijamy mikserem na najwyższych obrotach. Piana musi być tak sztywna, by nie wypadała z odwróconego do góry dnem garnka (to możliwe, wystarczy poubijac chwilę dłużej niż zwykle!). Potem, wciąż ubijając dosypujemy po trochu cukier. Po wsypaniu cukru dorzucamy żółtka, cały czas ubijając. Na koniec powoli wsypujemy mąkę, ubijając na niższych obrotach, żeby mąka nie wyfrunęła. Zaraz po wmieszaniu ostatniej porcji maki wylewamy ciasto do tortownicy i wstawiamy do nagrzanego piekarnika. Biszkopt pieczemy ok. 30-40 minut.

 

 

Biszkopt z kremem cytrynowym - składniki

Biszkopt:

3 jajka

20 dag cukru

10 dag mąki

10 dag mąki ziemniaczanej

1 łyżeczka proszku do pieczenia

3 łyżki wody

1/2 łyżki octu

Krem:

2 szklanki wody

1/2 łyżeczki kwasku cytrynowego

1 szklanka cukru

2 budynie smietankowe (rozrobić w wodzie)

3 jajka

250 ml śmietany kremówki

Lukier:

cukier puder

gorąca woda

kwasek cytrynowy

herbatniki do wyłożenia wierzchu

Biszkopt z kremem cytrynowym - sposób przygotowania

Biszkopt: żółtka oddzielić od białek. Białka ubić mikserem ze szczyptą soli na sztywno. Następnie dodać cukier i nadal miksowac na sztywno. Dodać żótka i lekko wymieszać. Dodajać mąki z proszkiem do pieczenia. Następnie dodać wodę i ocet, wymieszać, wylać na blache wyłożoną papierem. Piec w 180 stopniach.

Krem: zagotować wodę z cukrem i kwaskiem cytrynowym. Do naczynia wsypać budynie i wlać odrobinę wody do wymieszania budyniów a także wlać odzielone od białek zółtka wymieszać. Dodać do zagotowanej wody z cukrem i kwaskiem, która wcześniej została odłożona. Postawić na gazie, ale nie dopuścić do zagotowania się. Zostawić do ostygnięcia. Po ostygnięciu utrzeć masę budyniowa z kostką masła. Ubić białka i dodać je do masy budyniowej delikatnie mieszając. Mase wyłożyć na ostygnięty biszkopt. Ubic śmietane z żelatyną i przesmarować nią masę budyniową. Na smietanie ułożyć jeden przy drugim herbatniki. Polać lukrem... Smacznego :)

 

 

Biszkopt podstawowy - składniki

6 jajek

6 łyżek cukru

6 łyżek mąki

1/2 łyzeczki proszku do pieczenia

1/2 łyżeczki wody

Biszkopt podstawowy - sposób przygotowania

Białka ubić na sztywna piane dodac cukier nastepnie make i na końcu proszek do pieczenia i wodę,dokladnie wymieszać i wylać na wcześniej przygotowaną formę.

 

 

Ciasto maślane - składniki

4 jajka

20 dag cukru

20 dag mąki

14 dag masła

1 mała torebka cukru waniliowego

Ciasto maślane - sposób przygotowania

Oddziel białka od żółtek. Upewnij się, że w białkach nie ma ani śladu żółtka. Utrzyj mikserem masło z cukrem i żółtkami. Dodaj przesianą mąkę, wymieszaj. Następnie ubij pianę z białek i delikatnie połącz ją z ciastem. Ciastem napełnij natłuszczoną i oprószoną mąką formę keksową. Piecz godzinę w temp. 150-170°C. Ciasto możesz dowolnie zmieniać. Oto dwa sposoby:

1. Do surowego ciasta (przed upieczeniem) dodaj pokrojone na kawałeczki jabłko.

2. Do 1/3 surowego ciasta dodaj 2 łyżki kakao. Do formy wlej najpierw jasne ciasto, potem ciemne i lekko przemieszaj obie warstwy widelcem.

 

 

Ciasto drożdżowe - składniki

1 kg mąki

150 g drożdży

1 szklanka mleka

1 szklanka cukru

1 kostka masła

5 jaj i 2 żółtka

skórka cytrynowa

garść rodzynek

pół szklanki oleju

masło do posmarowania formy

do ciasta: garść bułki tartej

Ciasto drożdżowe - sposób przygotowania

Rozrobić drożdże: dodać do nich łyżeczkę cukru i ucierać z dwoma łyżkami ciepłego mleka. Odstawić do wyrośnięcia w ciepłe miejsce w sporej misce pod ściereczką. W garnku podgrzać mleko, masło i cukier, aż cukier się rozpuści. Do dużej miski wsypać mąkę, dodać ciepłe mleko z masłem i cukrem, roztrzepane jaja i żółtka, zamieszać. Na końcu dodać wyrośnięte drożdże, wmieszać w ciasto. Odstawić w ciepłe miejsce do podrośnięcia na 15 minut.

Rodzynki zalać wrzątkiem. Cytryny umyć i sparzyć, skórkę zetrzeć na tarce. Włączyć piekarnik. Formy do ciasta wysmarować masłem i oprószyć bułką tartą, nadmiar bułki wysypać. Kiedy ciasto podrośnie, zacząć wyrabianie. Polega ono na zagniataniu w dłoni i dodawaniu do ciasta jak największej ilości powietrza. W tym czasie trzeba dolewać stopniowo olej, to ułatwia wyrabianie i nawilża ciasto. Miętosić ok. 20 minut. Rodzynki odsączyć, oprószyć mąką.

Do ciasta dodać skórkę cytrynową, rodzynki, ewentualnie zapach waniliowy. Gotowe ciasto przełożyć do form (wychodzą trzy keksów

 

 

 

Sernik na zimno z galaretką - składniki

3 jaja

1 szklanka cukru

2 opakowania serków homogenizowanych waniliowych

pół szkl. mleka

3 łyżki żelatyny

200 g masła

galaretka w proszku o smaku jaki najbardziej lubimy

Sernik na zimno z galaretką - sposób przygotowania

Rozbić jajka i oddzielić żółtka od białek. Żółtka utrzeć z cukrem na białą, jednolitą masę (cukier powinien się całkowicie rozpuścić, nie może 'chrzęścić'), dodać stopione ale przestudzone masło, wymieszać. Żelatynę rozpuścić w ciepłym mleku, wlać do przygotowanej masy. Dodać serki homogenizowane, znów wymieszać. Ubić na sztywno pianę z białek, porcjami delikatnie dodawać ją do masy serowej - chodzi o to, żeby była jak najbardziej puszysta. Przygotowaną masę wyłożyć do płaskiej salaterki albo tortownicy i wstawić na kilka godzin do lodówki. Gdy całkiem stężeje (jak pukniesz łyżeczką powierzchnię, to łyżeczka powinna odskoczyć), zalej rozmieszaną w wodzie, tężejącą galaretką owocową. Można przedtem na masie serowej poukładać kawałki brzoskwiń, ananasa czy truskawek przed wylaniem galaretki.

 

Sernik z truskawkami - składniki

2.5 szklanki drobnych truskawek

3 szklanki zmielonego twarogu

2 łyżki żelatyny

2 jaja

szklanka mleka

szklanka cukru

szklanka śmietany 30 proc.

sok z 1 cytryny

opakowanie serka homogenizowanego

50 dag truskawek

opakowanie galaretki cytrynowej

2 łyżki cukru

2 jaja

cukier waniliowy

2 paczki herbatników

Sernik z truskawkami - sposób przygotowania

Żółtka utrzeć z cukrem, żelatynę namoczyć w 1,4 l wody. Twaróg z mlekiem i żółtkami zmiksować, dodać bitą śmietanę i pianę z białek oraz sok z cytryny. Wymieszać. Tortownicę wyłożyć pergaminem i włożyć połowę masy serowej, na nią 3/4 truskawek i resztę sera. Udekorować pozostałymi truskawkami. Dobrze schłodzić. Można posypać orzechami i schłodzić likierem lub posypać rodzynkami namoczonymi w likierze.

Rozpuścić galaretkę w połowie wody przewidzianej na opakowaniu. Żółtka utrzeć z cukrem waniliowym, wymieszać z serkiem, ubitym białkiem i połową galaretki. W tortownicy ułożyć herbatniki, połowę masy, warstwę truskawek, resztę masy i pozostałe truskawki. Zalać truskawki tężejącą galaretką i ostudzić w lodówce. Tort ozdabiamy bitą śmietaną.

 

 

 

Sernik na zimno o cytrynowym aromacie - składniki

1/ 2 kg sera

2 paczki biszkoptow

kostka masla

galaretka cytrynowa

galaretka pomaranczowa

4 jajka

1 szkl. cukru pudru

bakalie

Sernik na zimno o cytrynowym aromacie - sposób przygotowania

Masło utrzeć z cukrem i żółtkami na pulchną masę, dodając po łyżce dobrze zmielony ser i wystudzoną galaretkę cytrynową, rozpuszczoną w 1 szkl. wody. Boki i spód tortownicy wyłożyć biszkoptami i wypełnić wymieszną z bakaliami masą serową. Z białek ubić pianę dodając stopniowo przestudzoną galaretkę pomarańczową. Nałożyć na masę serowa. Wystudzić. Udekorować owocami. Smacznego

 

 

 

Krople rosy - składniki

Ciasto:30 dag mąki10 dag margaryny1 łyżka smalcu1 całe jajko2 żółtka10 dag cukru pudru2 łżki proszku do pieczeniaSer:1 kg twarogu (przemielonego

najlepiej przez maszynkę)4 żółtka + 2 całe jajka1/2 szkl. oleju2 szkl. mleka1 budyń waniliowy1 szkl. cukru zwykłego1 olejek cytrynowy1 cukier waniliowyPiana:6 białek1 szkl. cukru kryształu2 łyżki mąki ziemnaczanej

Krople rosy - sposób przygotowania

Ciasto z serem piec przez 40 min. potem wyjąć z piekarnika.Na gorący ser wlać wcześniej ubitą pianę, piec jeszcze 15 min.Po wyjęciu z piekarnika ciasto obkroić nożem. Nie wyjmować go z formy. Troczę przestygnięty ale jeszcze ciepły włożyć do lodówki. Smacznego

 

 

 

Sernik czarno-biały - składniki

Ciasto: 2 szklanki mąki pszennej

4 jajka

25 dag margaryny

1 szklanka cukru

1/2 szklanki mleka

2 łyżki kakao

1/2 proszku do pieczenia (0.75 dag) do przygotowania formy: 1 łyżka margaryny

1 łyżka bułki tartej

Masa serowa: 1 kg tłustego sera twarogowego

3 jajka

10 dag masła lub margaryny

1 1/2 szklanki cukru pudru

1 budyń śmietankowy lub waniliowy

1 esencja pomarańczowa

1/2 szklanki posiekanych bakalii

3 łyżki skórki pomarańczowej smażonej w cukrze

Sernik czarno-biały - sposób przygotowania

Przygotować ciasto: mąkę wymieszać z kakao oraz proszkiem do pieczenia i przesiać. Margarynę utrzeć z cukrem i nadal ucierając, dodawać po 1 jajku. Następnie dodać przesiane składniki oraz mleko i dokładnie wymieszać. Przygotować masę: ser zemleć. Masło utrzeć z cukrem pudrem i wciąż ucierając, dodawać po 1 jajku. Następnie wymieszać z budyniem, bakaliami, skórką oraz esencją pomarańczową, a na koniec z serem. Formę do pieczenia wysmarować margaryną i wysypać bułką tartą, włożyć połowę ciasta, następnie masę serową i przykryć pozostałym ciastem. Wstawić do piekarnika nagrzanego do temperatury 200-220°C i piec około 40 min. Ostudzony sernik można posypać cukrem pudrem.

 

 

 

Placuszki z cukinii - składniki

50 dag cukinii (lub po 25 dag cukinii i surowych startych ziemniaków)

2 jajka

4 łyżki mąki pszennej

2 łyżki posiekanej natki

2 łyżki posiekanej świeżej mięty

2 łyżki posiekanego koperku

sól

pieprz

ostra papryka

olej

Placuszki z cukinii - sposób przygotowania

Cukinie obierz i zetrzyj na drobnej tarce. Odciśnij nadmiar wody. Jeśli przyrządzasz ciasto z ziemniakami, odciśnij także ziemniaki. Cukinię i ziemniaki przełóż do miski, wbij jajka, dodaj przesianą mąkę, posiekaną natkę, miętę i koperek. Przypraw do smaku solą, pieprzem i ostrą papryką. Ciasto dokładnie wymieszaj (najlepiej mikserem na niskich obrotach). Na patelni mocno rozgrzej olej, formuj placuszki (każdy z jednej łyżki masy), smaż z obu stron na złoty kolor. Gotowe placuszki osączaj z nadmiaru tłuszczu na papierowym ręczniku

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin