Scenariusz imprezy:
Temat: Pasowanie na przedszkolaka- dzieci 2-3 letnich.
Cel:
- wytworzenie atmosfery wzajemnego zaufania i otwartości
- wspomaganie procesu adaptacji dzieci do przedszkola
- wzmocnienie więzi emocjonalnej z dziećmi , rodzicami i nauczycielem
- zaprezentowanie swoich umiejętności i wiadomości zdobytych w przedszkolu
- rozbudzenie wiary, pewności siebie w myśl haseł przewodnich:
„ Na pewno Ci się uda”
„ Jesteście najlepsi”
- wspomaganie dziecka w budowaniu pozytywnego obrazu siebie
- integracja rodziców ,zachęcanie do współdziałania
PRZEBIEG :
1. Powitanie
2. Serdecznie i gorąco witam wszystkich rodziców którzy przybyli na dzisiejsze jakże ważne spotkanie. Spotkaliśmy się, ponieważ wszystkie dzieci chciałyby zostać prawdziwymi przedszkolakami. Jest to bardzo ważna przeżycie dla dzieci Ale zanim to nastąpi dzieci mają dla rodziców niespodziankę. Chciałyby zaprezentować wszystko to czego nauczyły się do tej pory. Liczą na mocne i częste brawa. Zapraszamy !
( komentarz nauczycielki)
Rzecz to wielka niesłychanie
Gdy się zostać ma przedszkolakiem
Wiele rzeczy trzeba wiedzieć
Wiele rzeczy trzeba umieć.
- gdzie są klocki, lalki, misie,
- gdzie jest znaczek z muchomorkiem,
- jak się tańczy, śpiewa, wiersze mówi,
- jak się myje ręce, zęby
- wiedzieć trzeba również , że kolega to najlepszy przyjaciel, z którym należy wspólnie się bawić.
Piosenka na powitanie: „ Jestem sobie przedszkolaczek”
Nie grymaszę i nie płaczę
Na bębenku marsza gram ram, tam, tam 2x
Mamy tu zabawek wiele
Razem bawić się weselej
Bo kolegów dobrych mam ram, tam, tam 2x
Mamy klocki, kredki, farby
To są nasze wspólne skarby
Bardzo dobrze tutaj nam ram, tam, tam 2x
Kto jest beksą i mazgajem
Ten się do nas nie nadaje
Niechaj w domu siedzi sam ram, tam, tam.
CZĘŚĆ PIERWSZA
1. Rozpoczęcie imprezy wystąpieniem samych dziewczynek. Dziewczynki przebrane za białe łabędzie tańczą balet do melodii Czajkowskiego „ Jezioro łabędzie” Podczas gdy dziewczynki tańczą chłopcy imitują ruch wody poprzez ruszanie materiałem. Chłopcy przebrani są za zielone żabki.
2. Recytacja wiersza J. Suchorzewskiej „Mam 3 lata”
Mam trzy lata ,trzy i pół
Brodą sięgam ponad stół.
Do przedszkola chodzę z workiem
I mam znaczek z muchomorkiem.
Pantofelki ładnie zmieniam ,
Myję ręce do jedzenia.
Zjadam wszystko z talerzyka ,
Tańczę , kiedy gra muzyka.
Umiem wierszyk o koteczku,
O tchórzliwym koziołeczku,
I o piesku , co był w polu ,
Nauczyłem się w przedszkolu.
3. Zabawa ruchowo- taneczna „Sroczki”
Sroczki placki piekły
Wrony pomagały , - 2x
Aż się im ogonki
W smalcu pomaczały.
I przyszedł pan dudek
Piękni wystrojony, - 2x
Ale nie był z placków
Zbyt zadowolony.
I przyszedł pan bocian
Z długimi nogami, - 2x
I wypędził pana dudka ,
Zamaszyście drzwiami.
I przyszły kaczuszki
Skulone jak babki, - 2x
A za nimi podskakują,
Hopsa, hopsa, żabki.
4. Chodząc do przedszkola nauczyliśmy się pięknie rysować, malować i lepić z plasteliny. Prezentacja prac dzieci .
5. Recytacja wiersza „Malarze” D. Dziatełowskiej
Mam tu farby , wiadra dwa
Pędzli różnych pięć.
Pomalować co się da
W przedszkolu mam chęć.
Macham pędzlem
Wszerz i wzdłuż
Przyśpiewuję w głos
Wybielone ściany już ,
I także mój nos.
Idą muzykanci konszabelanci
Pięknie nam zagrają i zaśpiewają
Ja umiem grać, ty umiesz grać my umiemy grać
Na..........pianinie
A pianino ino ino – 3x a pianino gra
Na ..............bębenku
Bum ta ra ra, 3x bum
Na .......gitarze
La la la la 3x
Na .........trąbce
Tru tu tu tu 3x
Na..........flecie
Fiju fiju fiju fiju 3x itp.
6. Potrafimy pięknie tańczyć. Taniec: „ Grozik”, „Nie chcę cię”.
7. Wiersz Cz.Janczarskiego „ Naprawimy misia”( komentarz nauczycielki) – Chodząc do przedszkola nauczyliśmy się szanować zabawki ,a nawet wiemy jak naprawić oderwane ucho .A oto przykład:
Kto misiowi urwał ucho ?
No kto pytam ? Cicho , głucho
Nikt się jakoś nie przyznaje
Może jechał miś tramwajem ?
Może upadł biegnąc z górki ?
Może go dziobały kurki ?
Może Azor go tarmosił ?
Urwał ucho , nie przeprosił.
Igła , nitka , rączek para
Naprawimy misia zaraz.
O !!!
Już sterczą uszka oba
Teraz nam się miś podoba.
8. Nauczyliśmy się w przedszkolu jak ważną czynnością jest mycie rąk ,dbanie o siebie; spożywanie świeżych warzyw i owoców jako źródła wielu potrzebnych witamin. Rozumiemy potrzebę spożywania całych porcji bez grymaszenia.
9. Wiersz „Przedszkolaczek mały, duży”.
Przedszkolaczek mały , duży
Wie do czego mydło służy.
Płynie woda , plusk w łazience
I już czyste uszy , ręce.
Wie do czego gąbka służy
Gąbka , ręcznik , pasta , szczotka
I czyściejszy jest od kotka.
Przedszkolaczek proszę pana
Chętnie myje zęby z rana.
Patrzy w lustro roześmiany
Bo ma białe wąsy z piany.
CZĘŚĆ DRUGA
10. W obecności rodziców i pani dyrektor następuje uroczyste ślubowanie i pasowanie czarodziejską kredką.
- będę chętnie chodził do przedszkola
- będę się często uśmiechać
- będę śpiewać piosenki i mówić wiersze
- będę zgodnie bawić się z innymi dziećmi
- będę dbać o porządek na sali
- będę używał słów : proszę, przepraszam, dziękuję
- będę starał się być dobrym przedszkolakiem.
- PRZYRZEKAMY -
11. Uroczyste wręczenie dyplomu oraz medalu „ Uśmiechnięty przedszkolak”. Po uroczystym pasowaniu głos zabierze pani dyrektor, gratulując wszystkim przedszkolakom .
12. Piosenka „My jesteśmy krasnoludki”
My jesteśmy krasnoludki hop , sa , sa
Jemy mrówki , żabie łapki oj , tak , tak
A na głowach mamy czapki to nasz znak , to nasz znak
Gdy ktoś zbłądzi to trąbimy - tru tu tu
Gdy ktoś senny to uśpimy – lu lu lu
Gdy ktoś skrzywdzi krasnoludka – o jojoj, o jojoj
To zapłacze niezabudka – a jajaj , a jajaj
13. Wspólna zabawa z wykorzystaniem kolorowych balonów. Dzieci wraz z rodzicami tańczą z balonem.
14. Słodki poczęstunek dla dzieci i rodziców oraz zdjęcie grupowe.
monika.profesja