Opis ćwiczeń.doc

(28 KB) Pobierz
I

I. Opis ćwiczeń:

·         Marszobieg na 3000 m - prowadzi się w stroju sportowym na bieżni lekkoatletycznej, drodze lub terenie o równej i twardej nawierzchni (o równej sumie spadków i wzniesień terenowych).

·         Sposób prowadzenia: seriami (grupami) na czas, grupa powinna liczyć do 30 żołnierzy. Na komendę „Start” lub sygnał grupa żołnierzy rozpoczyna bieg. Czas mierzy się z dokładnością do 1 sekundy od sygnału startu do momentu przekroczenia linii mety.

·         Bieg na 1000 m - opis ćwiczenia jak w marszobiegu na dystansie 3000 m.

·         Podciąganie się na drążku - minimalna wysokość drążka wysokiego  do wykonania ćwiczenia - 220 cm. Na komendę „Gotów” kontrolowany żołnierz wykonuje zwis nachwytem o ramionach wyprostowanych w stawach łokciowych - pozycja wyjściowa. Na komendę „Ćwicz!” podciąga się tak, aby broda znalazła się powyżej prężnika drążka wysokiego i wraca do pozycji wyjściowej, następnie ponawia ćwiczenie. Podczas wykonywania ćwiczenia dopuszcza się zasadę dowolności wykonania przy zachowaniu poprawności pozycji wyjściowej do ćwiczenia. Oceniający (kontrolujący) głośno podaje ilość zaliczonych podciągnięć. Jeżeli kontrolowany nie wykona ćwiczenia zgodnie z opisem, np.: „nie podciągnie się do wymaganej pozycji lub nie wróci do zwisu o ramionach wyprostowanych w stawach łokciowych” oceniający (kontrolujący) powtarza ostatnią liczbę zaliczonych podciągnięć.

·         Bieg zygzakiem „koperta” – przeprowadza się w miejscu, gdzie na podłożu oznacza się kredą lub farbą punkty prostokąta ABCD o bokach 3 x 5 m i środek przekątnych E, jak również strzałki wskazujące trasę biegu. Na punktach ustawia się „chorągiewki” o parametrach: wysokość co najmniej 160 cm, średnica podstawy nie przekraczająca 30 cm i wadze do 3,5kg. Sposób prowadzenia: na komendę „Start” (sygnał dźwiękowy) kontrolowany rozpoczyna bieg zgodny z oznaczonym kierunkiem, omijając „chorągiewki” od strony zewnętrznej. Trasę przebiega trzykrotnie. Po każdym okrążeniu oceniający (kontrolujący) informuje o liczbie powtórzeń, np.: „jeszcze dwa razy”, „jeszcze raz”. Przewrócenie „chorągiewki” powoduje powtórzenie próby.

·         Bieg wahadłowy 10 x 10 m - na komendę „Start” (sygnał dźwiękowy) kontrolowany rozpoczyna bieg w kierunku przeciwległej chorągiewki, obiega ją, wraca do chorągiewki na linii startu, obiega ją i pokonuje tę trasę pięciokrotnie. Przewrócenie chorągiewki powoduje powtórzenie próby. Czas mierzy się z dokładnością do 0,1 sekundy, od sygnału startu do momentu przekroczenia linii mety. Do ćwiczenia wykorzystujemy „chorągiewki” o parametrach: wysokość co najmniej 160 cm, średnica podstawy nie przekraczająca 30 cm i wadze do 3,5 kg. Przewrócenie „chorągiewki” powoduje powtórzenie próby.

·         Skłony w przód w czasie 2 minut - na komendę „Gotów” kontrolowany przyjmuje pozycję: leżąc tyłem z rękami splecionymi na karku, ramiona dotykają materaca, nogi ugięte w stawach kolanowych (maksymalnie do kąta prostego), w rozkroku a stopy przytrzymywane przez współćwiczącego lub oparte o szczeble drabinki. Na komendę „Ćwicz!” wykonuje skłon wprzód z jednoczesnym dotknięciem łokciami kolan, następnie wraca do pozycji wyjściowej. Oceniający (kontrolujący) głośno wymienia kolejno ilość prawidłowo wykonanych powtórzeń. Jeżeli kontrolowany nie wykona ćwiczenia zgodnie z opisem, np.: „nie dotknie łokciami kolan lub w pozycji wyjściowej do ponowienia ćwiczenia nie dotknie obiema łopatkami i ramionami powierzchni materaca”, oceniający (kontrolujący) powtarza ostatnią liczbę zaliczonych skłonów.

·         Uginanie i prostowanie ramion w podporze leżąc przodem na ławeczce gimnastycznej - na komendę „Gotów” kontrolowany wykonuje podpór leżąc przodem na ławeczce. Na komendę „Ćwicz!” ugina ramiona tak, aby stawy barkowe znalazły się poniżej stawów łokciowych (tułów wyprostowany), następnie wraca do podporu i ponawia ćwiczenia. Oceniający (kontrolujący) głośno odlicza ilość zaliczonych powtórzeń. Jeżeli kontrolowany wykona ćwiczenie niezgodnie z opisem np.: nie ugnie ramion lub ich całkowicie nie wyprostuje, oceniający (kontrolujący) podaje ostatnią liczbę powtórzeń.

II.    SZCZEGÓŁOWE WARUNKI I TRYB PRZEPROWADZENIA SPRAWDZIANU:

1.       Sprawdzian organizuje się i przeprowadza w terminie określonym rozkazem Szefa SG WP w każdej jednostce i instytucji wojskowej usytuowanej w granicach Rzeczypospolitej (pod pojęciem "jednostka i instytucja wojskowa" rozumie się samodzielną jednostkę organizacyjną sił zbrojnych, posiadającą odrębny etat, nazwę i nr jednostki) oraz w Polskich Przedstawicielstwach Wojskowych przy KW NATO i UE;

2.       Zadania z zakresu realizacji  sprawdzianu w jednostkach organizacyjnych, wykonuje i jednocześnie ponosi całkowitą odpowiedzialność za jego przeprowadzenie dowódca (komendant, dyrektor, szef, itp.) jednostki wojskowej;

3.       Do przeprowadzenia sprawdzianu powołuje się rozkazem (decyzją) komisję w skład, której powinni wchodzić: zastępca dowódcy, etatowy oficer (wykładowca, instruktor) wychowania fizycznego posiadający uprawnienia państwowe do prowadzenia zajęć z wychowania fizycznego (Ustawa z dnia 18 stycznia 1996r. o kulturze fizycznej Dz.U. z 2001 Nr 81 poz.889, art. 44 ust.1)  i obowiązkowo lekarz jednostki oraz określa się szczegółowy termin i czas przeprowadzenia sprawdzianu;

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin