POiZpytania.doc

(131 KB) Pobierz
1

1.       Wykazać różnicę ważności triady.

Metoda dedukcji->poznania zjawisk, zjawisko sform.prawo. Triada: są 3 elemęty triady poznawcze (przesłanki decyzyjne) 1informacja (decyzja)-odpowiada ona na pytanie co kto kiedy w jakim czasie za ile. 2 wiedza – pozwala na uzyskanie odpowiedzi na pytanie jak, w jaki sposób. 3 rozumienie – jest to istota, umożliwia problem autonomie działania..

 

2.       Na jakie pytania związane z  działalnością gosp. chcą odpowiedzieć nauki ekonomiczne.

Nauki ekonomiczne ogólna nauka to ekonomia (nadrzędna), zajmuje się badaniem sposobów gospodarki społecznej w warunkach występowania nieograniczonych potrzeb ludzi i ograniczonych wytwarzaniem dóbr i usłóg zaspokajających potrzeby. Nauka organizacji i zarządzania bazuje na ekonomi i praksologii do osiągnięcia zamierzonych celów. Praksologia zajmuje się formami usprawniania działania, skuteczność, sprawność, organizacja, zarządzanie. Nauka org.izarządz. celem jej jest wypracowanie metod, zasad i sposobów działań które mają przynieść efekty lepiej zorganizowanych czynników produkcji np. maszyn , ludzi które znajdują się w dyspozycji podmiotu gospodarczego.

 

3.       Scharakteryzuj zakres przedmiotowy badań nauki organizacji i zarządzania

Nauka org.izarządz. celem jej jest wypracowanie metod, zasad i sposobów działań które mają przynieść efekty lepiej zorganizowanych czynników produkcji np. maszyn , ludzi które znajdują się w dyspozycji podmiotu gospodarczego.

Przedmiotem organizacji i zarządzania jest – naukowa organizacja pracy oraz stanowisk pracy i metody usprawnień wykorzysty.tej pracy – czynniki sprzyjające wykorzysyw.pracy – organizacja przebiegu produkcji – podział pracy i struktury organiz., wypracowania diagnostyki pracy w odniesieniu do podmiotu gospodarczego – ustalenie technicznych norm pracy – racionalne wykorzystyw zasobów przedsiębiorstw – określenie roli funkcji i wymagań w stosunku do kierowników i menedżerów – badania i usprawniania systemów.

 

4.       Zdefiniować termin organizacja oraz omówić jego znaczenie w ciągu rzeczowym, atrybutowym i czynnościowym

organizacja w ujęciu praksykologicznym organ okeś.jako pewien rodzaj całości w której elem.współprzyczyniającym się do osiągnięcia efektu /organizora z łac. Porządkować, czynić ład, porządany stan co jest wynikiem świadomego porządkowania, system w jaki coś zostało zorganizowane/ to równierz wydzielona grupa ludzi która ma wspólny cel. Wyróżniamy 3 znaczenia organizacji 1)rzeczowy – to jest istniejąca i działająca zorganizowana instytucja która posiada statut 2) czynnościowy – jest procesem tworzenia jakiejś całości organiz. 3) atrybutowy jako pewną ceche charakterystczną dla danej jednostki, cecha może być wartościowana np. dobra lub zła organizacja. Organizowanie- to zaspół działań które mają na celu również sposób zarządzania i kierowania zespołami ludzi którzy występują w danej organizacji.

 

Organizacja (przedsiębiorstwo)- jest systemem, w którym występuje kategoria celu, odznaczającym się przyczynianiem się części do powodzenia całości, a więc współdziałanie dla osiągnięcia globalnego celu.

Organizacja (grupa)- tworzenie harmonijnych, uporządkowanych całości, grupa ludzi, którzy współpracują ze sobą w sposób uporządkowany i skoordynowany, aby osiągnąć pewien zestaw celów.

Według Zieleniewskiego pojęcie organizacja używane jest w trzech znaczeniach:

°          rzeczowym- jest to rzecz zorganizowana, przedmiot złożony, a szczególnie taka całość, która składa się z rzeczy i ludzi wyposażonych w narzędzia, maszyny, jak np. przedsiębiorstwo przemysłowe, biuro podróży, urząd.

°          czynnościowym- jest to proces organizowania, inaczej tworzenia organizacji w znaczeniu rzeczowym

°          atrybutowym- jest to cecha rzeczy złożonej (często czynności), np. mówiąc o instytucji, procesie, czynnościach, że są dobrze zorganizowane, używamy pojęcia organizacji w znaczeniu oceny i atrybutów (cechy i właściwości) końcowych wysiłków organizatora.

 

5.       Zdefiniować pojęcie reorganizacji i jej przyczyny

reorganizacja oznacza organizowanie czegoś od nowa w inny sposób niż dotychczas yła organizowana w danej organizacji. Jest to zmiana dotychczasowej organizacji lub w dotychczasowej oanzacji.

 

6.       Scharakteryzuj ogólnie roz.istoty zarządzania oraz jego aspekty funkcjonalne

zarządzanie można rozpatrywać w 2 aspektach – funkcjonalnym i instytucjonalnym. Zarządzanie jest terminem złożonym i intraktycznym. Proces działania to zespół procedur sposobów postępowania związanych z funkjonowaniem organizacji. Def. Jest to ogół działań podejmowanych w organizacji które zmierzają do efektywnego wykorzystywania ludzi, maszyn środków itp. Oraz działanie które umożliwia realizacje wcześnij sformułowanych orgniz., inaczej kierowanie – zarządzanie to zbiór stanowisk kierowniczych które posiadają uprawnienia do kieroania. Zarządzanie jest szczególnym sposobem kierowania pozw aby jednostki realizowały cele stawiane przez zarządzającego. Realizowanie tych celów odbywa się przez wykorzystywanie funkcji zarządzania motywowanie, komunikowanie, kuratela itp.

 

Zarządzanie jest to celowe podejmowanie przez odpowiednie osoby (kadrę zarządzającą) decyzji i działań prowadzących- dzięki wykorzystaniu posiadanych zasobów- do osiągania założonych celów w sposób sprawny i skuteczny lub celowe dysponowanie zasobami.

 

7.       Przykładowa definicja zarządzania stosowana w literaturze oraz wyjaśnić przyczyny różnorodności definiowania tego terminu

Teorie zarządzania zmieniały się i ulegały przewartościowaniom wraz z tym jak przyjmowano obraz (model) organizacji, a w istocie jakie wyciągano z tego wnioski. Przedewszystkim chodzi o to jakie formułowano prawa na tej podstawie i zasady ukierunkowane na wzrost skuteczności i efektywności organizacji. W toku rozwoju nauki o zarządzaniu ukształtowały się trzy zasadnicze modele, kncepcje organizacji które przyczyniły się w konsekwencji do ukształtowania się i rozwinięcia trzech odpowiadajacych im teorii i tradycji badawczych: - organizacja jako system racjonalny i klasyczna teora zaządzania – organizacja jako system naturalny i neoklasyczna teoria zarządzania – organizacja jako system otwarty i systemowa teoria zarządzania.

 

°          W. F. Taylor

„Dokładne poznanie tego czego oczekuje się od ludzi, a następnie dopilnowanie by wykonali to w najlepszy i najtańszy sposób.”

°          R. Mantenfifel

„Zadaniem zarządzania jest zrobienie wszystkiego co możliwe aby doprowadzić do maksymalnego spełnienia celu, jaki stoi przed przedsiębiorstwem. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy istnieje .......... w posługiwaniu się środkami produkcji, technologią i czynnikiem pracy.

°          E. Lipiński

„Decydujący, kluczowy czynnik produkcji, siła wytwórcza, która wyznacza sukces lub porażkę przedsiębiorstwa.”

°          P. F. Drucker

„Podejmowanie działań dla osiągnięcia celów”, „ostateczny test zarządzania to wydajność w biznesie”, „największa innowacja w XX wieku”

°          J. Gościński

„Całość procesu zarządzania to wieloetapowy proces podejmowania decyzji.”

 

8.       Pojęcie procesu zarządzania oraz przyczyny jego powstawania.

Cykl zarządzania (proces) to stale powtarzające się wykonywanie tych samych funkcji zasadniczo zwiąanymi z bierzącym zarządzaniem, podejmowaniem decyzji w organizacji, jak i rozmaite strategie, rozwoje. Procesy te są powtarzane w organiz, mają charakter ciągły. Wyróżniamy kilka podstawowych etapów 1 rozpoznanie stanu faktycznego 2 określenie zadań dotyczących realizacji i ustaleń.

 

9.       Charakterystyka pojęcia zasoby przedsiębiorstwa oraz i ich rodzaje.

zasoby organizacji gospodarczej stanowią wszystkie aterialne i niematerialne potrzebne do osiągnięcia planowanych celów, rezultatów. W podmiotach gospodarczych stanowią budynki, budowle, drogi, media, surowce, materiały, półprodukty, mniej ludzi, zasby intelektualne które mogą być wykorzystywane w procesie produkcji. Dziela się one na 4 grupy: zasoby rzeczowe, zasoby osobowe, zasoby finansowe , zasoby niematerialne. Nadmiar lub niedobór tych zasobów jest szkodliwy. Nagromadzenie zasobów niczego nie rozwiazuje, tylko proces przekształcenia zasobów w rezultaty.

 

Aby móc realizować założone cele, egzystować i rozwijać się, organizacje gromadzą i wykorzystują niezbędne zasoby.:

°          Zasoby rzeczowe (surowce, maszyny, urządzenia)

°          Zasoby finansowe (kapitały, dochody, zyski)

°          Zasoby osobowe (pracownicy i ich kwalifikacje)

°          Zasoby informacyjne (wszelkie dane potrzebne do podejmowania decyzji)

 

10.    Wyjaśnić na czym polega konwersja zasobów przedsiębiorstwa,  wyroby gotowei usługi oraz podać przykład.

Konwersja (w sensie ekonomicznym) =transformacja, oznacza przekształcenie zasobów przedstawionych w wyniku zorganizowanego działania produkcyjnego i technologiczego w gotowe wyrobyàrezultaty. Rezultat czyli wynik procesów konwersji, rezultaty dzieł danej organizacji stanowią produkt końcowy procesów konwersji. Mogą ne występować w zróznicowanej postaci.  Rezultaty 4 grupy: - w postaci zysk.wielu produktów, usług i towarów – w postaci jakości tych produktów – w postaci mimalizaci kosztów użytkowania i nakładu – w postaci maksymalnej rentowności i wydajności uzyskiwanych zaangarz.nakładów

 

11.    Koszty i zyski przedsiębiorstwa

Koszty i zyski są miarą stopnia efektywności działania podmiotu gospodarczego, które pozwalają na ustalenie wyniku końcowej działalności, a także na dane racjonalności działania. Zyski to różnica pomiędzy sumą poniesionych w danym czasie kosztów, a przychodami za sprzedaży pomniejszone o podatek. Zyski będą większe im mniejsze będą koszty.

Koszty i zyski jest to miara podmiotu gospodarczego które pozwalają na ustalenie wyników końcowych działalności a takie na ocenę racjonalności działania. Koszty w ogólnym ujęciu można rozumieć jako celowo zużyte nakłady niezbędne do uzyskania zamierzonego rezultatu. Zysk to różnica pomiędzy sumą poniesionych w danym czasie kosztów a zyskami pomniejszonymi o podatek..

 

12.    Rentowność jako miara oceny uzyskiwanych rezultatów procesów gospodarczych

Rentowność jest miarą uzyskanych efektów przedstawionych przy pomoc różnorodnych wskaźników które będą stosowane efektów do kosztów. Sprawność ekonomiczna jest to miara dla działalności jest to zdolność –miara oceny zdolności do wytworzenia w danym czasie i za pomocą danych określonych dóbr i usług które można sprzedać na rynku w sposób dla siebie opłacalny-rentowny. Celem jest optymalizacja czyli dążenie do siągnięcia najbardziej korzystnego wyniku. optymalizacja czyli maksymalizacja zysków to wymóg stosowany do zarządzających.

 

13.    Ryzyko gospodarcze i finansowe

Ryzyko gospodarcze, prawdopodobieństwo nie uzyskania przewidywanych względnie oczekiwanych wyników ekonomiczno-finansowych, związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub też podejmowanym przedsięwzięciem (np. ryzyko inwestycyjne).

Występowanie ryzyka gospodarczego jest konsekwencją istniejącej w gospodarce rynkowej wolności gospodarczej oraz szerokiego zakresu swobód, jakie ona za sobą pociąga, co sprawia, że ryzyko gospodarcze staje się nieodłącznym elementem towarzyszącym procesowi gospodarowania.

 

z ryzykiem mamy do czynienia kiedy nie możemy z całą pewnością skutku wyboru danej możliwości ale mamy dostatecznie du żo informacji aby określić prawdopodobieństwo osiągnięcia pożądanego wyniku (dopisać, brak not)

 

14.    Pojęcie systemu, rodzaje systemów ze względu na stopień ich złożoności, oraz pojęcie systemu zarządaznia

System (układ) w ogólnym ujęciu jest to pewna całość, która składa się z części określonych relacjach. O ograniczonej liczbie oraz będących wobec siebie.

System dzielimy na dwie grupy:

1.       Deterministyczna – występowanie zjawiska zdarzenia w ściśle określonych zdarzeniach, sytuacjach;

2.       probalibistycznyty układ, o którym orzekać możemy tylko z prawdopodobieństwem, że może wystąpić.

Podział tych dwóch Układów (systemów) na prosty i złożony ma dwa rodzaje:

·         Proste układy (systemy) deterministyczne

·         Złożone układy (systemy) deterministyczne np. budowa komputera

Złożone układy dzielą się na dwa rodzaje:

·         Złożone układy (systemy) probalibisytczne

·         Szczególnie złożone układy (systemy) probalistyczne

 

System zarządzania – zbiór funkcji stale powtarzających się w danym podmiocie, które uniemożliwiają skoordynowanie pracy zespołów ludzkich, maszyn dla osiągnięcia celów organizacji jako całości.

W systemie zarządzanie chodzi o zapewnienie prawidłowych relacji pomiędzy funkcjami zarządzania i jednostkami organizacyjnymi w ramach danej organizacji ( funkcje, szczeble, hierarchia przepływu informacji).

System zarządzania przedsiębiorstwem funkcjonuje zawsze w ramach otoczenia wyższego rzędu. Otoczenie stawia przedsiębiorstwu określone wymagania, podobnie gospodarka oddziałowywuje na otoczenie. System zarządzania musi uwzględnić wewnętrzne i zewnętrzne uwarunkowania.

 

System, układ pewna całość która składa się z części w określonych relacjach. Czyli jest to całość podzielona na części które to części współdziałają  sobą by tworzyć pewną całość. Można wyróżnić atrybuty systemu: 1 zawsze jest to całość wyodrębinona z otoczenia. 2 świadomy i celowy charakter wyodrębnienia 3 względność wyodrębnienia czyli dla jakiś celów 4 struktura układu (wewnętrzna) 5 spójność systemu wynikająca z powiązań 6 przepływy wewnątrz struktury układu. System zarządzania to proces gospodarowania zasobami ludzkimi i materialnymi organizacji. System zarzadzania zwiększa efektywność procesów za pośrednictwem których organizacja zaradza swoimi zasobami ludzkimi i materialnymi

 

15.    Wymienić podstawowe atrybuty dowolnego systemu (układu)

Można wyróżnić atrybuty systemu: 1 zawsze jest to całość wyodrębinona z otoczenia. 2 świadomy i celowy charakter wyodrębnienia 3 względność wyodrębnienia czyli dla jakiś celów 4 struktura układu (wewnętrzna) 5 spójność systemu wynikająca z powiązań 6 przepływy wewnątrz struktury układu. Wszystkie układy dadzą się podzielić na 2 grupy: systemy deternistyczne, w ściśle uwarunkowanych sytuacjach i  system probabilistyczny taki układ o którym orzek.możemy z pew.prognozą nigdy nie ma pewności występowania nie jesteśmy w stanie określić pewnego zachowania. Podział tyc układów na 2 rdzaje –proste- ukł.deternstyczne –złożone- - ukł.deternstyczne – dzielą się na ukł.probalistyczne i szereg ukl. Probalist.

 

Atrybutami systemu są:

1.       Całość wyodrębniona z otoczenia

2.       świadomy i celowy charakter wyodrębnienia

3.       względność wyodrębniania( umowny charakter)

4.       wewnętrzna struktura układu

5.       wspujność systemu wynikająca ze wzajemnych powiązań części tych układów

6.       przepływy wewnątrz struktury układów

7.       Stopień złożoności poszczególnych układów, z jakim mamy do czynienia.

 

16.    Istota pracy menagerów i sposób jej oceny

Naczelne kierownictwo składające się ze stosunkowo niewielkiej grupy ludzi, ponosi odpowiedzialność za całokształt zarządzania organizacja. Ludzi tych nazywamy menedżerami. Ustalają oni politykę operacyjną, sterują wzajemnym oddziaływaniem organizacji i jej otoczenia. Menedżerowie odgrywają dużą rolę w systemie podejmowania organizacyjnych decyzji. Do ich zadań należy także inicjowanie i przeprowadzanie zmian w uruchamianiu nowych projektów, poszukiwaniu i badaniu nowych rynków. Ponieważ stałą cechą współczesnych organizacji jest ich zmienność wiążą się z tym niepewność i konieczność reagowania na to wszystko czego nie da się przewidzieć. Menedżer musi być tym który kieruje zdarzeniami. Podejmuje też decyzje dotyczące podziału zasobów finansowych, przeznaczenia środków materialno-technicznych, rozmieszczenia zasobów ludzkich. Menedżer jest negocjatorem. Spotyka się z różnymi jednostkami i grupami po to, by mimo istniejących różnic interesów osiągnąć porozumienie. Menedżer musi kontaktować się z wieloma reprezentantami otoczenia: dyrektorami, kooperantami, klientami, akcjonariuszami, urzędnikami rządowymi itp.. Musi także pełnić rolę łącznika wewnątrz organizacji i kierownictwem firmy. Rola informacyjna wiąże się z koniecznością tworzenia i wykorzystywania sieci wzajemnych kontaktów wewnątrz i na zewnątrz firmy. Konieczność dbania przez organizację o swoje otoczenie, o rynek i odpowiednią na nim pozycję deklarowana jest przez większość menedżerów.

praca menedżerów ściśle wiąże się z nieustannym podejmowaniem decyzji. Obejmuje funkcje szczeble chierarchie przepływ informacj. Podejścia zarządzających: -naukowe – stos zasade kształtowania stosunków międzyludzkich (behawioralne),- umieć optymalizwać te wyniki, -muszą dokonywać wyborów, umieć zorganiz chierarchiczną, - umieć dostosować się do wpływów zewnętrznego oddziaływania. – ich rolą podstawową jest dział które stwarza pewną specyf. Pojęcie menegerów – kierownik- to szeroko rozumiana kadra zarządcza zajmująca się organizowaniem pracy zespołów ldzi znajdujących się tam i kojarzeniem  sposób ekonmizny cznnków produkcji (zasobów) w celu uzyskania rezltatu optymalnego przy uwzględnieniu uwarunkowań zew.i wew. Wykonują pewne stale powtarzające się funkcje. Ich cechą jest usprawnienie wykorzystywanych funkcji zarządzan.  Kierownicy niższego szczebla mają swoich zwierzchników  pracownicywykonawczy podlegają 1 menedżerowi.

 

17.    Jakie podstawowe role spełniają menagerowie

Kierownicy sprawując swoją rolę w organ.wykonują 5 podstawowych funkcji: planowanie działania,- organizowanie,- dobierają-, motywują,- kontrolują przebieg. Te funkcje są zrużnicowane od miejsca w strukturze Role: - menedżerowie spełniają rolę interpersonalną – rolę iformacyjną – decyzyjną.  Men.aby mógł wykonywać te role musi spełniać określone wymogi; - wymaganie umiejętności pracy koncepcyjnej , - zabezpieczyć firme przez działanie zespołu którym kieruje – posiadać umiejętnści techniczno organizacyjnych tzn podstawowej wiedzy w której spełnia rolę kierownika.

 

-Najwyższego(prezesi, wiceprezesi, dyrektorowie naczelni-wyznaczają cele organizacji i podejmują decyzje o sposobie realizacji tych panów; reprezentują organizację w kontaktach zewnętrznych; podejmują decyzje np.: zakupu innych firm, wchodzenia i schodzenia z rynku..

-Średniego(realizacja planów)

-Pierwszej linii(nadzorowanie pracowników wykonawczych)

 

-Menadżerowie marketingu:

-Menadżerowie finansów: - zajmują się głównie zasobami finansowymi organizacji. Odpowiadają za takie działania, jak rachunkowość, zarządzanie zasobami pieniężnymi, inwestycje.

-Menadżerowie eksploatacji (operacji):

-Menadżerowie zasobów ludzkich:

-Menadżerowie administracyjni:

-Inni: np. Ds. Public relations, badań i rozwoju itd.

 

18.    Wymienić kilka cech charakteryzujących pracę menagerską i związane z tym wymagania do menagerów

Cechy charakt.kierow.pracy dotyczy nie tylko czynności ale i umiejętności kojarzenia działania innych ludzi. Obejmuje ona zawsze celów kierowników metod działania czyli związane jest zawsze z podejmowaniem decyzji. Towarzyszy temu pewne ryzyko. Wiąże się z nią odpowiedzlność za efektywne zarządzanie odpowednimi zasobami. Im wyższy szczebel tym większa odpowiedzialność. Charakteryzuje ją potrzeba przetwarzania informacji. Praca kieronicza związana jest z określonym systemem motywowania do pracy. Cechuje ją zróżnicowany czas pracy. Efekty pracy nie są bezpośredno wymerne przez stanowiące zasoby. Praca kierownicza wmaga znacznej odporości na stres oraz posiadania i rozwijania cech przywódczych.nie może liczyć czasu pracy. Kierownik musi chcieć osiągnąć sukcesy ale też musi je formułować i realizować.

 

-Techniczne

-Interpersonalne (społeczne)

-Koncepcyjne

-Diagnostyczne i analityczne

 

Takim ogólnym zbiorem umiejętności menedżera sa umiejętności

-          Komunikowania się z ludźmi

-          Wprowadzania zmian

-          Radzenie sobie z konfliktami

-          Poznawanie siebie

-          Planowanie własnego rozwoju

-          Produktywność (osiąganie zamierzonych celów)

-          Stawianie sobie ambitnych celów

-          Łatwość wyrażania swoich myśli i intencji

-          Dojrzała stanowczość (asertywność)

-          Fachowość

- &#...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin