swiat_owadow[1].doc

(78 KB) Pobierz
I miejsce w konkursie na najciekawszy scenariusz zajęć z wykorzystaniem programów edukacyjnych serii „Królik Bystrzak” oraz pr

I miejsce w konkursie na najciekawszy scenariusz zajęć z wykorzystaniem programów edukacyjnych serii „Królik Bystrzak” oraz programów do nauki matematyki – „Matematyczna przygoda” i „Wesołe działania matematyczne”.

 

Autor scenariusza: Anna Wize

Szkoła Podstawowa nr 28 w Warszawie

 

Temat scenariusza:               I Zabawa w detektywów

                                          II Świat owadów

                                          III W krainie serów

                                          IV Tajemniczy szyfr

Programy wykorzystane podczas zajęć: Królik Bystrzak dla Drugoklasisty”

 

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLAS II Z WYKORZYSTANIEM PROGRAMU KOMPUTEROWEGO „KRÓLIK BYSTRZAK DLA DRUGOKLASISTY”

Scenariusze opracowała

ANNA WIZE

 

II Temat dnia: Świat owadów

Cele operacyjne:

- uczeń:

-          uczeń potrafi się posługiwać słownikiem języka polskiego,

-          rozwiązuje krzyżówkę,

-          potrafi powiedzieć, czym zajmuje się entomolog,

-          czyta ze zrozumieniem instrukcję,

-          rozpoznaje na podstawie opisu wybranki gatunki owadów, opisuje samodzielnie niektóre z nich,

-          potrafi wymienić wspólne cechy owadów,

-          wymienia korzyści płynące z hodowli pszczół,

-          stosuje prawidłowo w zdaniach nowo poznane wyrazy,

-          tworzy rodziny wyrazów, łączy wyrazy pokrewne,

-          potrafi podać wyjątki od reguły pisowni wyrazów z ‘rz’ po spółgłoskach,

-          umie zaprojektować i wykonać album,

-          układa działania z brukującymi elementami,

-          rozróżnia liczby parzyste i nieparzyste,

-          naśladuje zachowanie i ruchy zwierząt.

-           

Metody nauczania:  eksponujące, praktycznego działania, podające.

Formy pracy:  zbiorowa, w grupach, w parach.

Środki dydaktyczne: krzyżówki, słownik języka polskiego, albumy i książki przyrodnicze, różne gatunki miodu, program komputerowy, kaseta do zajęć muzycznych.

Przebieg zajęć:

  1. Wprowadzenie do tematu (zajęcia w sali lekcyjnej).
    1. Uczniowie w parach rozwiązują krzyżówkę i odgadują hasło: ENTOMOLOG
  1. Ma na sobie kropki.
  2. Paź królowej.
  3. Mieszka w ulu.
  4. Lata koło ucha.
  5. Lata koło nosa.
  6. Zjada ubrania.
  7. Nie mucha, ale bzyka koło ucha.
    1. Praca ze słownikiem języka polskiego (praca w grupach).

              - ustalenie znaczenia wyrazu entomolog.

    1. Oglądanie albumów i książek przyrodniczych na temat owadów.

-          wypisywanie nazw różnych owadów,

-          obejrzenie zdjęć i rysunków tych owadów.

  1. Skoncentrowanie uwagi na gatunku „pszczoła”.
    1. Czytanie przez nauczyciela wiersza Ewy Szelburg – Zarembiny „W pasiece”:

-          wyjaśnienie wyrazów i zwrotów (ruczaj, rój, gaj, pasieka) na podstawie słownika  języka polskiego.

    1. Wypowiedzi uczniów na temat treści wiersza.

-          O czym mówi autorka wiersza?

-          Czyja to pasieka?

-          Gdzie stoją ule?

-          Dokąd lecą pszczoły?

-          Kiedy wracają do pasieki?

    1. Zabawa ruchowa przy muzyce.

-  dzieci pszczółki biegają po klasie, siadają na kwiatkach i wracają do pasieki.

    1. Rozmowa na temat wartości odżywczych miodu.

-          Jakie korzyści mamy z hodowli pszczół?

-          Z czego pszczoły robią miód?

-          Od czego zależy jakość i smak miodu?

    1. Prezentacja różnych rodzajów miodu:

-          lipowego, spadziowego itp.

-          Degustacja.

    1. Poznanie wyjątków pisowni wyrazów z rz po spółgłoskach.

-          Podkreślenie w wierszu wyrazów (i ich różnych form) pochodzących od wyrazu pszczoła: pszczelim, pszczelą, pszczółki, pszczelarz, pszczółek.

-          Zapoznanie uczniów z pozostałymi „wyjątkami”: kształt, pszenica, bukszpan.

-          Przepisanie wyrazów wyjątków do zeszytu.

  1. Zajęcia w pracowni komputerowej
    1. Krótkie przypomnienie imion bohaterów programu Królik Bystrzak dla Drugoklasisty”.
    2. Ustalenie, czym zajmował się Profesor Szympański.
    3. Wejście w zadanie: „Kolekcja owadów”, ustalenie kolejności zadań, wykonywanych przez uczniów.
    4. Zapoznanie z budową owadów.
    5. Wykonanie w parach poleceń według instrukcji: słuchanie opisu kolejnego owada, wykonanie prawidłowego rysunku komputerowego danego owada.

- Dzieci pracują w parach we własnym tempie, szybsi uczniowie mogą na polecenie nauczyciela wejść w opcję „Rysunki” i mogą stworzyć owada według własnego pomysłu.

    1. Drukowanie wykonanych przez uczniów rysunków owadów (z opisem).
    2. Przerwa na korytarzu – gry i zabawy ruchowe.
    3. Zadania matematyczne.

-          Uczniowie zbierają kolejne makaronki.

-          Uczniowie wchodzą w opcję „Serowe działania” – uzupełniają działania, w których brakuje elementów.

-          Uczniowie wchodzą w „Serowe serie” – wyjaśnienie zadania przez nauczyciela.

-          Uczniowie porównują wartości liczb w konwencji dynamicznej gry zręcznościowej (rozpoznają liczby parzyste i nieparzyste).

    1. Wejście w opcję „Osiągnięcia” w celu sprawdzenia swoich rezultatów.

 

  1. Zajęcia w sali lekcyjnej.
    1. Wykonanie w grupach albumów o owadach.
    2. Prezentacja przez grupy swoich prac.
    3. Podsumowanie dnia.

-          Kto to jest entomolog?

-          Jakie znasz owady?

-          Jakie cechy wspólne mają owady?

-          Jakie dzisiejsze zadanie komputerowe podobało wam się najbardziej?

    1. Zadanie pracy domowej:

-          Ułóż zdania z wyrazami: pszczoła, pszenica, kształt, bukszpan.

-          Przygotuj informacje na temat gatunków i nazw serów.

    1. Ewaluacja zajęć.

-          ocena zajęć przez narysowanie kropki w odpowiednim miejscu tabeli.

Podobały się

Tak sobie

Nie

*

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin